1

Topic: Canari - Serinus canaria

Am inteles ca aceste mici si minunate pasari sunt tinute pentru frumosul lor tril si as vrea sa stiu mai multe despre ele.Si am o curiozitate:ele provin din Insulele Canare-de la locul de provenienta vine numele lor?Ca prea e evidenta asemanarea.

Don't worry, be happy!:)

2

Re: Canari - Serinus canaria

am gasit un super site despre canari...si pe mine ma intereseaza aceasta specie tocmai pt ca am auzit si am citit despre trilurile lor... site-ul se numeste canari.trei.ro smile

Adaugat: 08-03-2008 22:48

si dupa ce intri o sa vezi poze cu ei...sunt si foarte frumosi...ce colorit...numai ca din pacate eu cel putin am vazut mai mult galbeni la noi...

Adaugat: 08-03-2008 22:51

Canarul si originea lui

Dupa cum ne spune si numele acestei pasari, canarul este originar din Arhipelagul Canarelor si Azorelor. Primii canari nedomesticiti au fost adusi in Europa in secolul XIV - mai precis, in luna iulie a anului 1402 in portul Cadix din Franta, de catre exploratorul normand de la curtea regelui Carol VI, Jean de Bethencourt, care a oferit in dar o astfel de pasare lui Henri al II-lea de Castilia.

Peste aproape 100 de ani, in 1493, spaniolii au inceput un comert infloritor cu aceste pasari de companie, detinand si monopolul datorita interdictiei de a exporta femele din aceasta specie. Monopolul a fost distrus la sfarsitul secolului XIV odata cu naufragiul, in apropierea insulei Elba, al unei nave care aducea un transport din Insulele Canare si astfel comertul cu aceste pasari s-a extins in intreaga Europa.

Canarul galben, asa cum ne este familiar astazi, este rezultatul unei selectii genetice riguroase, care s-a definitivat ca rasa de-abia in secolul XVII, in anul 1670.

Crescatorii nu s-au rezumat la a creea diverse varietati de culoare si penaj, ci au urmarit si "modelarea" cantecului acestora, bazandu-se pe observatia ca exemplarele nascute in captivitate au abilitatea de a invata si reda intr-o maniera destul de fidela cantecul altor pasari.

Adaugat: 08-03-2008 23:04

Canarul mascul canta mai frumos!

Un canar mascul adult este usor de recunoscut atat dupa marime cat si dupa trilurile specifice, puternice si melodioase; femela canta mai putin si nu atat de melodios. Atunci cand alegem un canar, este bine sa observam bine si mai mult timp toate pasarile puse in vanzare daca dorim un cantaret in toata puterea cuvantului. Atunci cand canta, masculul isi zburleste puful din crestetul capului, se infoaie si isi umfla gusa, iar sunetele, foarte puternice, clare si bine conturate, sunt emise cu ciocul aproape inchis.

Adaugat: 08-03-2008 23:05

Hrana:
-seminte
-verdeata(salata,ramuri verzi de mei,papadie,ardei gras,gogosar,mar etc.)
-coji de ou pisate
-ou de gaina fiert
-sarea de bucatarie din preparatele de faina si de porumb
-hipermanganatul de potasiu,pus in apa de baut
-in perioada de reproducere:o suplimentare de vitamina C

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

3 (edited by ariadna 14-03-2008 20:15)

Re: Canari - Serinus canaria

Multumesc pt raspuns.Am deschis subiectul acesta pt ca sunt niste pasari foarte frumoase,despre care merita discutat, dar cum ai spus si tu, Yoana, la noi nu am vazut decat galbeni.

Don't worry, be happy!:)

4

Re: Canari - Serinus canaria

cam la ce pret ajunge un canar?stie cineva?

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

5

Re: Canari - Serinus canaria

nu stiu.cam cat un perus banuiesc.fiind asa mici.....

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Canari - Serinus canaria

te inseli..canarii cantatori(de rasa) care au 9-12 triluri costa in jur de 2-3 mil

7

Re: Canari - Serinus canaria

hmm un canar asa mic yikes . smile bravo lui  smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Canari - Serinus canaria

nu marimea unei pasari e cea mai importanta ...parerea mea...sau a oricarui animal...fiecare are calitatile lui...

Adaugat: 05-06-2008 22:40

de aceea intrebam si eu pt ca am vazut pe net canari care costau in jur de 1-2 mil si eram curioasa wink

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

9

Re: Canari - Serinus canaria

wow.ce canari mici,inteligenti si cantareti :pup:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10 (edited by LovePets 11-06-2008 10:05)

Re: Canari - Serinus canaria

Uitati si o poza mai veche,cu canarul meu,Kiro:
http://i305.photobucket.com/albums/nn231/love_pets/SANY0252.jpg
Si una putin mai noua:
http://i305.photobucket.com/albums/nn231/love_pets/SANY0410.jpg
Si una de la Gradina Zoologica,Brasov:
http://i305.photobucket.com/albums/nn231/love_pets/SANY0283.jpg.
Sper sa va placa!:D:D
P.S.:scuzati claritatea...

11

Re: Canari - Serinus canaria

e dragut!povesteste-ne mai multe despre el big_smile...canta frumos?

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

12

Re: Canari - Serinus canaria

ce frumos e!!!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

13

Re: Canari - Serinus canaria

Yoana wrote:

e dragut!povesteste-ne mai multe despre el big_smile...canta frumos?

Are un an,il cheama Kiro,canta foarte frumos,mai ales dimineata sau cand radioul este dat tare,se chinuie sa-l acopere si canta cat il tin plamanii:P:P.Dimineata,mai "face cate o vizita pe la prietenii sai:Stewart(hamsterul pitic) si Simba(porcusorul de guineea)",dupa care "sta la bronzat",ori pe spatarul scaunului,ori pe masa,unde bate soarele diminetii.
De zburat,zboara in tot balconul si nu numai,este un nebunatic mare de tot,o data s-a blocat dupa frigider,alta data dupa calorifer(norocul lui ca nu era inca fierbinte)si de numeroase ori a incercat sa "evadeze"pe fereastra,chiar si cu mine la geam.
Ei bine cam asta a fost descrierea sa FOARTE PE SCURT.
Va salut!!

14

Re: Canari - Serinus canaria

Trebuie sa fie tare dragut!!Nu stiu prea multe despre canari,dar presupun ca nu se imblanzesc,sau da?

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

15

Re: Canari - Serinus canaria

chiar daca nu se imblanzesc oricum canta frumos si sunt fff draguti!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

16

Re: Canari - Serinus canaria

da...eu am o colivie libera :wis:...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

17

Re: Canari - Serinus canaria

si......vrei inca o noua viata? smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

18

Re: Canari - Serinus canaria

poiii..si mai multe daca se poate  tongue

Adaugat: 12-06-2008 16:11

bine poate nu chiar acuma...dar cine stie?...numai ca nu stiu ce specii as vrea...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

19

Re: Canari - Serinus canaria

Canarii nu stau "la mangaiat",insa sunt blanzi,daca ii prinzi nu ciupesc.
Se pot imblanzi dupa cateva generatii,sau cel putin asa am inteles.:D

20

Re: Canari - Serinus canaria

Yoana ai un kakariki si un perus (parca),nu?daca dace ti-ar mai lipsi o nimfa smile .stiu ca se intelege cu amandoi.eu daca as fi in locul tau asta as face smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

21

Re: Canari - Serinus canaria

si eu m-am gandit la asta...mai ales ca sunt mai blande si poate am si eu norocu de un papagal mai bland big_smile...bine si imi plac f mut...clar ca o sa vreau la un moment dat si nimfa!imi plac si orezariii,ma gandeam la o pereche,mi se par tare deosebiti wink

Adaugat: 13-06-2008 11:16

canarii si ei canta foarte frumos...deci grea alegere...oricum sa vad cu timpu...

Adaugat: 13-06-2008 11:16

aa...si imi plac si kakariki galbeni f  mult!  smile...Toate!!!micul alex,barraband,,,astia sunt putin mai mari(si nu stiu daca ar fi compatibili cu sufletelele mele smile)...acuma depinde cum voi sta si cu finantele sincer big_smile...

Adaugat: 13-06-2008 11:19

daca nu ar conta aspectu asta sunt convinsa ca mai toti ne-am dori un jako sau cacadu sau ara sau...nu?nu are rost sa ne ascundem dupa degete   wink

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

22

Re: Canari - Serinus canaria

mie imi place si cum arata jako,kakadu si ara.toti sunt frumosi.si Jako e frumos chiar daca are doar 2 culori.eu daca as primi alocatie de 10000 de euro pe luna( smile da,in vise,nici basescu nu cred ca ia atata smile )as avea toti papagali de pe lume tongue

Adaugat: 13-06-2008 11:28

adica cate 2 din fiecare specie nu pe toti :ironic:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

23

Re: Canari - Serinus canaria

da prima data o casa...si apoi sa o populam cu animalutze multe multe smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

24

Re: Canari - Serinus canaria

smile da .o vila.la parter papagalii,la etajul 1 cainii si porcusorii de guineea,la 2 pisicile,la 3 pestii,hamsterii,iepurii si alte pasari  tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

25

Re: Canari - Serinus canaria

si in pod bufnite lilieci si ulii smile iar un beci tot lilieci si sibolani....si.... pe balcon elefanti smile smile smile smile  a..apropo cam cat costa un canar?

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10