101

Re: Papagalul meu e bolnav?

:cry: :cry: Saracutul :cry: ... imi pare rau sad sad ...

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

102

Re: Papagalul meu e bolnav?

Iusty wrote:

:cry: :cry: Saracutul :cry: ... imi pare rau sad sad ...

multumesc

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

103

Re: Papagalul meu e bolnav?

yikes yikes off...imi pare tare rau :cry:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

104

Re: Papagalul meu e bolnav?

iloveanimals wrote:

yikes yikes off...imi pare tare rau :cry:

merci. si mie imi pare rau mai ales ca era micut...avea cateva luni cand l-am primit in februarie...nu stiu ce sa intamplat...ieri era bine jucaus de numa si azidimineata gata

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

105

Re: Papagalul meu e bolnav?

Offff...inca o data...imi pare rau... :cry: :cry:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

106

Re: Papagalul meu e bolnav?

ne pare rau pt el si pt tine!
asta e viata perusilor,acum ii ai,intr-o ora nu mai sunt...toti am trecut prin clipe de astea...te sfatuiesc sa iei alt puiutz(dupa ce dezinfectezi bine colivia si,mai bine,cumpara alte hranitoare si adapatoare) si sa-l ingrijesti cu dragoste....poate ac lumae in care traim e prea rea pt puii nostri...ei sunt niste ingerasi si,sigur,sunt mai liberi acolo unde se duc cand ne parasesc

yoyo

107

Re: Papagalul meu e bolnav?

smire wrote:

ne pare rau pt el si pt tine!
asta e viata perusilor,acum ii ai,intr-o ora nu mai sunt...toti am trecut prin clipe de astea...te sfatuiesc sa iei alt puiutz(dupa ce dezinfectezi bine colivia si,mai bine,cumpara alte hranitoare si adapatoare) si sa-l ingrijesti cu dragoste....poate ac lumae in care traim e prea rea pt puii nostri...ei sunt niste ingerasi si,sigur,sunt mai liberi acolo unde se duc cand ne parasesc

multumesc mult de injurajare. in cateva zile imi voi cumpara altul si sper sa ramana mai mult cu mine. aproape ca imi rupe sufletul cand pleaca. am mai avut 2...fiecare a murit de batranete, insa ceva ma face sa cred ca acesta avea ceva din nastere...era prea...diferit

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

108

Re: Papagalul meu e bolnav?

E o idee buna sa-ti iei alt sufletel...sa-ti traiasca si sa ramana pana la batranete alaturi de tine :pls: :pup:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

109

Re: Papagalul meu e bolnav?

Iusty wrote:

E o idee buna sa-ti iei alt sufletel...sa-ti traiasca si sa ramana pana la batranete alaturi de tine :pls: :pup:

aww merci:):merci:

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

110

Re: Papagalul meu e bolnav?

aqua_shell wrote:

regret sa spun ca Shady, perusul meu s-a dus...multumesc pentru toate sfaturile oferite:cry::cry::cry:

eu una as crede ca perusul tau s-a izbit de ceva. de oglinda, de perete sau a cazut peste ceva. de asta tinea si aripioara lasata. si-a rupt ceva inauntru si atat a fost. urmatorul tine-l mai mult timp inchis si da-i drumul doar supravegeat , pana esti sigura ca e totul bine. mie mi-a murit primul baietel de nimfa din cauza ca s-a izbit de perete noaptea. eu ii lasam afara permanent. i-mi pare tare rau.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

111

Re: Papagalul meu e bolnav?

deyseby wrote:
aqua_shell wrote:

regret sa spun ca Shady, perusul meu s-a dus...multumesc pentru toate sfaturile oferite:cry::cry::cry:

eu una as crede ca perusul tau s-a izbit de ceva. de oglinda, de perete sau a cazut peste ceva. de asta tinea si aripioara lasata. si-a rupt ceva inauntru si atat a fost. urmatorul tine-l mai mult timp inchis si da-i drumul doar supravegeat , pana esti sigura ca e totul bine. mie mi-a murit primul baietel de nimfa din cauza ca s-a izbit de perete noaptea. eu ii lasam afara permanent. i-mi pare tare rau.

niciodata nu il lasam afara nesupravegheat. cat despre timpul cat a fost inchis...doar dupa ce l-am avut de 2 luni  si era deja obisnuit cu mana mea cand l-am lasat sa zboare prima data. multumesc de sfat  smile

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

112

Re: Papagalul meu e bolnav?

Va rog mult , daca ma puteti ajuta. Am o papagalita batrana (o am de 9 ani si ceva) , sta foarte zbarlita , nu mai canta , are corpul vanat , nu mananca si face caca moale. I-am dat mac si medicamente , insa e din ce in ce mai rau , nu stiu ce sa-i mai dau , ce sa-i mai fac. Nu vreau sa o pierd , va rog ajutati-ma.

113

Re: Papagalul meu e bolnav?

I-a zburat perechea?
Alte motive pentru care se poarta asa nu stiu.. :wow:

Adaugat: 19-07-2009 11:42

Si perusul meu era la fel cand i-a zburat prietena...

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

114

Re: Papagalul meu e bolnav?

I-a zburat perechea de mai bine de un an, acum e foarte slabita , nici pe bat nu mai poate sta , am gasit-o pe jos in colivie , zbarlita si cu capul in aripa. Nu vreau sa moara.

115

Re: Papagalul meu e bolnav?

Incearca sa petreci mai mult timp cu ea adu-o langa tine,vorbeste cu ea .Dai niste salata verde poate manaca poate o mai pune pe picioare

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

116

Re: Papagalul meu e bolnav?

Am incercat si cu salata , fructe , oua , paine si tot nu vrea. Pot sa tip langa ea si tot nu deschide ochii , pot face galagie , degeaba , parca e intr-o alta lume.

117

Re: Papagalul meu e bolnav?

i se desprind penele usor si nu are pofta de mancare?
doarme aproape tot timpul?

Adaugat: 19-07-2009 11:51

Iti spun mai multe simptome ale unei boli si tu imi spui care le are papagalul tau;
stranut, conjunctivita, dificultati respiratorii, penaj zbarlit, scurgeri la ochi, pierdere in greutate, apatie sau/si diaree

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

118 (edited by anthurium 19-07-2009 10:54)

Re: Papagalul meu e bolnav?

Probleme cu penele nu are (are o problema , de cand am luat-o si-a zmuls fulgii..mai putin aripile si coada , si putin pe spate) insa fulgii ramasi , inca sunt pe ea. De mancat , mananca f f f putin si da, doarme tot timpul.

Adaugat: 19-07-2009 11:53

Am citit si eu despre aceasta boala , insa nu are probleme cu ochii , ea doar doarme ,e zbarlita mere , nu mananca , nu se mai tine pe picioare , face caca moale. Astea sunt simptomele ei.

119

Re: Papagalul meu e bolnav?

isi smulge penele de cand i-a zburat perechea?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

120

Re: Papagalul meu e bolnav?

Nu , de cand am cumparat-o , acum 9 ani...

121

Re: Papagalul meu e bolnav?

Cred ca este din cauza varstei....
Dar cel mai bine este sa o duci la veterinar.Speranta moare ultima

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

122

Re: Papagalul meu e bolnav?

Mama mea nu este de acord cu veterinarul. Am dus-o de 2 ori pana acum , o data cu problema fulgilor (ne-a zis ca este stresata si nu i-a facut nimic) si apoi au zis ca are paduchi , desi nu se scarpina (nu a avut si nu are). Stiu ca este batrana , se vede in ochisorii ei ca este , dar tot nu vreau sa o pierd.

123

Re: Papagalul meu e bolnav?

Daca este din cauza varstei nu ai ce sa-i faci.Asta este ciclul vietii:o pasare moare si alta se naste.
Stiu ca este o parte din sufletul tau dar tot ce exista este trecator.....niciodata nu stii ce-ti rezerva viitorul.Daca pateste ceva poti sa-ti iei alt sufletel....dar sper sa fie o problema minora si sa se vindece..

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

124

Re: Papagalul meu e bolnav?

Nu cred ca o sa fie bine , deja i se invinetesc degetelele si respira din ce in ce mai greu . Alt animalut nu o sa-mi mai iau , nu ma mai lasa parintii . E singura fiinta care a trait 10 ani aproape , o am din clasa a 5a si pur si simplu nu stiu cum as reactiona daca as gasi-o moarta si nici nu pot sa ma gandesc cum ar fi casa fara cantecul ei.

125

Re: Papagalul meu e bolnav?

Imi pare forte rau chiar nu stiu ce mai este de facut...petrece-ti timpul cu ea cat mai poti
Nici macar un perus nu-ti mai poti lua?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)