51

Re: Papagalul meu e bolnav?

si Paco va ureaza noroc.ii canta un cantec de insanatosire Lizei smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

52 (edited by smire 19-12-2008 15:52)

Re: Papagalul meu e bolnav?

acuma cum mai e? o mai ai?

yoyo

53

Re: Papagalul meu e bolnav?

Am si eu o problema ,poate m-ajuta cineva ,va rog frumos...Perusu meu a fost ,mai este bolnav, i-am dat antibiotic in apa ,nu-si revenea si am fost la al 2 vet si ia facut injectii .E mai bine acu ,da face in scaun boabe intregi de mei si ma sperie .Nisip are ,i-am luat tot felu de pliculete cu vitamine ,maninca de toate ,fructe ,patrunjel ,morcov .Ii mai pun cite-un coltisor de crenvusti sau parizer si ii place tare ,eu sper ca nu asta sa fie problema.Va rog care cunoasteti dati-mi un sfat .Multumesc anticipat !

54

Re: Papagalul meu e bolnav?

de mancat, manaca?:|
ce simtome prezinta cu nu ai prea explicat...
poate te ajut eu;)

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

55

Re: Papagalul meu e bolnav?

Ai dreptate Iloveamals ,nu am prea explicat. Da , maninca incontinuu ,de toate .Scaunul e apos si uneori face boabele intregi .Mai stranuta citeodata dar nu asa des ca inainte ,altfel e vioi .Ma gindeam sa-i pun ceai de menta in apa .

56

Re: Papagalul meu e bolnav?

cred ca ar trebuii sa ii dai de mancare ceva mai moale ca sa poata sa le digere:|

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

57

Re: Papagalul meu e bolnav?

deci sai iau din colivie meiul ...miine ma duc la vet sai explic poate mi da si vreun medicament .tare mam mai chinuit cu el ,de revelion mergeam sai fac injectie .daca imi da medicament iti spun si tie .multumesc frumos!

58

Re: Papagalul meu e bolnav?

nu ai pt ce;)

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

59

Re: Papagalul meu e bolnav?

i need help! am un perus mascul micut, de vreo 2 saptamani cumparat, la inceput era fricos, dar incet s-a obisnuit cu mana mea si acum papa chiar din mana, si urca pe deget. de cateva zile insa...ii cam pica puful..nu stiu daca e normal sau nu. si de 2 saptamani de cand il am, inca nu l-am vazut band apa. eu apa o schimb in fiecare zi, dar tot nu il vad atingandu-se de ea. imi poate spune cineva daca aceste lucruri sunt normale sau nu? va rog :cry:

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

60

Re: Papagalul meu e bolnav?

e normal sa ii cada puful deoarece ii vor creste penele :k: iar apa, probabil nu l-ai avzut tu band big_smile daca este enregic nu-ti fa griji nu are nimic wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

61

Re: Papagalul meu e bolnav?

mda...energic nu stiu cat e...leneveste toata ziua...iar de ciripit...ciripeste numai cand aude alte pasari.

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

62

Re: Papagalul meu e bolnav?

mai joacate cu el poate este plictisit neutral pune-i o oglinda in colivie(in caz ca nu are)

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

63

Re: Papagalul meu e bolnav?

are 2 oglinzi da parca ii e frica de ele smile cat despre jucat...aproape la fiecare 5 minute alerg dupa el prin casa si-l dadacesc. nah...sper sa fie bine...multumesc :merci:

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

64

Re: Papagalul meu e bolnav?

nu ai pt ce wink si eu sper sa fie bine wink :sanatate:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

65

Re: Papagalul meu e bolnav?

pt AQUA-SHELL:
da-ne o poza ca sa ne dam seama daca naparleste sau nu....ce varsta are??? ii pica penele mici de pe cap(alea tre' sa-i cada primele dc naparleste)?  poate fi naparlire sau poate sa-si piarda penele din cauza stressului suferit (un nou stapan, o noua cushka,etc)..ia-i niste vitamine care se pun in apa...sunt bune si pt naparlire si pt convalescentza si t stress... scaunul cum e?

yoyo

66

Re: Papagalul meu e bolnav?

@ smire
scaunul e bun zic eu...pene mari nu-i cad numai pufi de-aia mici cand se scutura sau cand zboara. nush ce varsta are dar cred k e mic inca...eu il am de 2 saptamani. oricum am inteles ca pe masura ce imbatranesc, perusilor li se formeaza un "inel" alb in jurul ochilor...al meu nu are asa ceva smile...faza cu penele nici nu e asa de freaky ca si faptul ca nu ciripeste...am mai avut un perus acu o multitudine de ani si nu puteam sa-l fac sa taca...iar el...nu pot sa-l fac sa scoata 2  "vorbe". ciripeste de 2 ori numai cand aude vreo pasare pe geam...am incercat sa ii pun de pe youtube ceva "cantareti" perusi si nu reactioneaza...

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

67

Re: Papagalul meu e bolnav?

am o problema cu perushul...prima data a naparlit in ianuarie si februarie...initial si-a skimbat penele de pe cap,apoi restul,i-au pikat si cele mari din coada....de pe aripi,atunci i-au pikat doar 4-5 pene....Pt k ii pikau destul de multe ,i-am dat 7 zile in ianuarie si 7 zile in februarie niste pikaturi cu vitamine care se pun in apa si-s bune pt pene...la sf lunii februarie parea ca naparlirea a luat sfarsit.....pana ieri ,cand au inceput sa-i pice penele de pe aripi...de ieri pana azi a pierdut cam 10 pene,toate de pe aripi....akum nici nu mai poate zbura cum trebuie.........printre altele, de 2 zile scaunul e cam moale, adica are prea multa urina, insa este format..se vad uratii separat etc....de baut, mi se pare ca bea apa mai mult ca de obicei......mananca mai putin ca de obicei,insa nici flamand nu e....in rest e vioi, are kef toata ziua de joaca, ciripeste mult si ar mai si zbura, numai k ajunge greu unde isi propune,din cauza ca aripile nu prea mai fac fatza fara penele alea.....el,care nu rodea oase de sepie, a ros 2 sapt asta....
as vrea sa stiu ce credeti: este vorba de naparlire sau de altceva???
cate luni dureaza prima naparlire???

yoyo

68

Re: Papagalul meu e bolnav?

perusul meu a luat-o razna. nu stiu ce e exact ceea ce face dar e ca si cum ar tusi in timp ce da din coada pe directia sus-jos. face chestia asta cateva secunde apoi se opreste..nu am mai vazut asa la nici un alt perus. ar trebui sa ma ingrijorez?:/

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

69

Re: Papagalul meu e bolnav?

Si Perusul meu Pif a inceput sa ,,tuseasca" scoate niste sunete parca ar stranuta sau ar tusi , tremura si respira repede.

70 (edited by iloveanimals 11-05-2009 15:12)

Re: Papagalul meu e bolnav?

hawk wrote:

Si Perusul meu Pif a inceput sa ,,tuseasca" scoate niste sunete parca ar stranuta sau ar tusi , tremura si respira repede.

de cate ori l-ai udat?
poate ca ii cade puful si ii intra in nas si stranuta pt ca il gadila

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

71

Re: Papagalul meu e bolnav?

nu l'am mai udat de mult...de saptamana trecuta...de miercuri sau joi...

72

Re: Papagalul meu e bolnav?

Hawk, nu-l mai uda. Cumpara-i o caditza si pune-i apa la temperatura camerei. El isi va face baita si se va uda cat ii trebuie. Si mai gandeste-te daca nu cumva unde-l tii e curent. Pot raci si de la asta. In schimb, ca remediu la raceala, OBlonda ti-a dat o solutie foarte buna.

Multa sanatate micutului tau!

Adriana

73

Re: Papagalul meu e bolnav?

Perusul meu e foarte ciudat in comparatie cu ai vostri:a meu nu ciripeste,nu mananca in prezenta mea,nu bea apa in prezenta mea,sta doar pe o stinghie(pe aceeasi stinghie desi are foarte multe in colivie )si am vazut ca incep din nou sa-i cada penele.E perioada naparlirii?
Oare e ceva neinregula cu azur?
Este ca o leguma de cand mi-a zburat perusoaica.... :cry:

Adaugat: 17-06-2009 21:40

Oare e bolnav?
Exista o boala care sa aiba simptomele astea?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

74

Re: Papagalul meu e bolnav?

bolnav? nici vorba.
1.Multi papagali sunt "rusinosi" si nu fac nimic in prezenta ta.
2.Daca sta doar pe o stinghie si mai spui ca i-a zburat iubita, inseamna ca este trist din cauza ei. sad I-ai alta sau petreceti tot timpul cu el si nu-l lasa singur, sau punei o oglinda. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

75

Re: Papagalul meu e bolnav?

Da dar azur e putin salbatic :azi ma impac super cu el sta pe deget pe umar si maine ma ciupeste nu mai vrea sa stea pe deget si nicaieri......e normal asa ceva?

Adaugat: 18-06-2009 16:32

Inca ceva azur nu se atinge de apa din cadita speciala.... hmm

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)