1

Topic: Papagalul meu e bolnav?

Am citit pe site despre semnele imbolnavirii unui papagal...si sunt  cam ingrijorata...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

2

Re: Papagalul meu e bolnav?

pasarile voastre cum dorm?
a mea doarme uneori pe fundul coliviei...sau cu ambele picioare pe stinghie...oare e vreo problema?

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

3

Re: Papagalul meu e bolnav?

nu stiu..paco doarme ueori intr-un picior smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4

Re: Papagalul meu e bolnav?

poi asa e normal...intr-un picior...de aia sunt alarmata ca eu nu am vazut-o pe liza deloc sa doarma intr-un picior...:(

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

5

Re: Papagalul meu e bolnav?

Draga mea, nu ma pricep la papagali, dar pasarile nu dorm numai pe stinghie. Cucu al meu dormea si jos in colivie si pe stinghie. Totusi ar trebui sa-l urmaresti cu atentie, dar daca se hraneste bine si este zglobiu nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme

6

Re: Papagalul meu e bolnav?

Multumesc mult gabriela pt mesaj,sunt mai linistita acuma wink...e o mancacioasa si jumatate big_smile...si mai ales acum ca s-a obisnuit cu mine e foarte jucausa....eram ingrijorata pt ca citisem pe site care sunt semnele de boala (mai ales ca zicea acolo ca ei nu se arata cand sunt bolnavi)...:pup:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

7

Re: Papagalul meu e bolnav?

daca a ta e mancacioasa al meu e fometila big_smile !dupa ce ii pun mancare la 20 de minute trebuie sa-i pun alta da uneori il las asa ca nu am timp sa ma ocup de el tot timul :wis:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Papagalul meu e bolnav?

Bianca...apropo de ziua lui paco:D...din 19 august e la tine sau chiar at e ziua lui?Ca eu nu stiu cand e ziua lui lizei si at ma gandesc sa i-o sarbatoresc in ziua cand eu am primit-o:)...

Adaugat: 19-02-2008 22:52

ups sorry pt "lui lizei":P:rusine:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

9 (edited by Bianca 20-02-2008 09:16)

Re: Papagalul meu e bolnav?

pai eu l-am luat pe 19 august (din intamplare ziua mea e tot pe 19 numai ca in nov)si aproximand varsta lui atunci s-a l-am luat in ...martie..aproximativ 5 luni.aia la pet-shop mi-a zis ca are 8 luni da cand musca te gadila,la 8 luni musca un pic mai tare decat acum(si doare destul dupa parerea mea)deci eu i-o sarbatoresc cand l-am luat

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10

Re: Papagalul meu e bolnav?

Am inteles....asa ma gandeam si eu sa ii serbez ziua de nastere in 7 feb ca de at e la mine...suntem deci dintr-o luna...ca ziua mea e azi:D:rusine:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

11

Re: Papagalul meu e bolnav?

azi e ziua ta????la multi ani!!!!!!!!!! :bravo: :bravo: :bravo: cati ani faci?ar trebui sa scrii si tu la sa ne cunoastem mai bine si sa pui si tu o poza cu tine la pozele frumoasilor wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

12

Re: Papagalul meu e bolnav?

da azi e ziua mea...si fac 21 tongue....o sa pun si poze cu mine promit...;) Multumes de urare!
:pup:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

13

Re: Papagalul meu e bolnav?

:k:n-ai pentru ce si multi inainte inca o data :k:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

14

Re: Papagalul meu e bolnav?

Liza wrote:

da azi e ziua mea...si fac 21 tongue....o sa pun si poze cu mine promit...;) Multumes de urare!
:pup:

:bravo: LA MULTI ANI! sa fii sanatoasa si fericita! tot ce-ti doresti tu sa se indeplineasca! :bravo:

15

Re: Papagalul meu e bolnav?

Multumesc Mult!!!!!!!!!!!
smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

16

Re: Papagalul meu e bolnav?

wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

17

Re: Papagalul meu e bolnav?

Al meu scoate niste sunete, sunete k si cum ar stranuta, dar cand "canta" , face acel stranut de vreo 7 ori

Adaugat: 04-04-2008 09:14

e normal?

Don't worry, it's no sugar!

18

Re: Papagalul meu e bolnav?

poate stranuta de la puful care-i cade ,daca-i cade :ironic: .si paco face la fel da nu a depasit niciodata 5 stranuturi....

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

19

Re: Papagalul meu e bolnav?

buna! ma numesc carmen. si  o sa incerc sa va lamuresc din cate stiu eu, si am citit destul:D, cum trebuie sa doarma un papagal normal! El trebuie sa stea pe stinghia cea mai de sus, cu un piciorus in pene, cu caputul plecat, sau bagat in aripi. Totusi, sunt si cazuri in care papagalutul prefera din anuminte motive, sa doarma si jos in colivie! Trebuie insa urmarit, si daca acest mod de a dormi, este insotit si de apatie, de lipsa preocuparilor zilnice(cantat, fluierat,etc) si ATENTIE: facutul toaletei de cateva ori pe zi este obligatorie!...atunci trebuie dus la doctor, pt ca un papagal care se refugiaza pe fundul coliviei are o problema...mai ales dc sta mai mereu pe acolo. Eu am avut o nimfa care s a imbolnavit, si inainte de a observa ca e prea tarziu, mi am dat seama ca de fapt, ea de mult statea mai mult pe podeaua coliviei! iti urez din suflet ca papagalutul sa fie super sanatos, dar ai grija mare, si documenteaza te! E important! Si mai ales, fii cu ochii mereu pe el! Eu vorbesc din experienta!

there is no love, like parrot love!

20

Re: Papagalul meu e bolnav?

Al meu asa face smile Sta pe stinghia cea mai de sus,intr-un picior si cu capul bagat in pene

Don't worry, it's no sugar!

21

Re: Papagalul meu e bolnav?

cu capu bagat sub aripa inseamna ca e obosit.paco nu a dormit niciodata cu capu sub aripa.el doarme doar ca barza:intr-un picior smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

22

Re: Papagalul meu e bolnav?

da si liza doarme cu capul in aripa... big_smile...asa dragutza e...un ingeras cand doarme...ca in rest e cel mai mare spiridus...neobosita sa fac prostii,adica sa roada tot smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

23

Re: Papagalul meu e bolnav?

smile jumate spiridus jumate ingeras=ingeraso-dragusor,nu? big_smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

24

Re: Papagalul meu e bolnav?

smile=)...ceva de genu!!!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

25

Re: Papagalul meu e bolnav?

smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you