76

Re: Papagalul meu e bolnav?

Depinde de starea lui de spirit, astazi este vesel, maine il deranjeaza ceva.

De unde sa stie el ca in apa de acolo se face baie? big_smile Prima data stropeste-l cu apa apoi pune-i cadaita.El este crescut in captivitate si nu l-a invatat nimeni sa faca baitza. tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

77 (edited by Monyxme 19-06-2009 20:08)

Re: Papagalul meu e bolnav?

Nu vrea l-am si stropit dar tot nu vrea

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

78

Re: Papagalul meu e bolnav?

Monyxme, nu forta pasarea. Crede-ma ca o sa faca baie atunci cand o sa vrea, nu cand crezi tu ca ar trebui sa faca. Si, te rog, mare grija cu stropitul. Nu il uda prea mult si fi atenta la mediul inconjurator atunci cand faci asta, adica sa nu fie frig in casa de la aerul conditionat sau sa fie curent.

Adriana

79 (edited by Monyxme 21-06-2009 20:31)

Re: Papagalul meu e bolnav?

elfie wrote:

Monyxme, nu forta pasarea. Crede-ma ca o sa faca baie atunci cand o sa vrea, nu cand crezi tu ca ar trebui sa faca. Si, te rog, mare grija cu stropitul. Nu il uda prea mult si fi atenta la mediul inconjurator atunci cand faci asta, adica sa nu fie frig in casa de la aerul conditionat sau sa fie curent.

1.Nu o  fortez
2.M-am dat de mult batuta sa incerc sa ii mai fac baie
3.Nu am aer conditionat pentru ca stau aproape de padure si nu-mi trebuie
4.In casa nu este frig,din contra este cald pentru ca stau la etaj
5.Am primito de la cineva care a tinut-o vreo 4-5 luni si nu a obisnuit-o

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

80

Re: Papagalul meu e bolnav?

salutare am gasit acum 4 zile cand intindeam rufele un papagal in austri... am cautat pe net si am gasit ca e Papagal Senegal... e foarte prietenos sta pe umar mananca din mana ma lasa sal scarpin...iam cumparat cusca si tot cei trebuie
Insa doarme foarte mult, doarme intrun picior si cu capul intre pene...oare e suparat sau bolnav... sau e ceva normal???
de mancat mananca, bea apa, mai zboara prin camera.. oare e ceva in neregula cu el? :ironic:

81

Re: Papagalul meu e bolnav?

4dy4dy wrote:

salutare am gasit acum 4 zile cand intindeam rufele un papagal in austri... am cautat pe net si am gasit ca e Papagal Senegal... e foarte prietenos sta pe umar mananca din mana ma lasa sal scarpin...iam cumparat cusca si tot cei trebuie
Insa doarme foarte mult, doarme intrun picior si cu capul intre pene...oare e suparat sau bolnav... sau e ceva normal???
de mancat mananca, bea apa, mai zboara prin camera.. oare e ceva in neregula cu el? :ironic:

asa se comporta papagali sanatosi.

82

Re: Papagalul meu e bolnav?

am si eu o intrebare..cred k perusului meu i-au crescut gherutele prea mari...se agata in orice si mi-e frica sa nu se raneasca...trebuie taiate? pot sa le tai eu sau sa-l duc la veterinar?

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

83

Re: Papagalul meu e bolnav?

da i le poti taia, doar varful daca sunt prea lungi wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

84

Re: Papagalul meu e bolnav?

Mare grija cand i le tai, Aqua-shell! Doar varfurile. Vezi ca ei au niste vinisoare care se termina in gherute si daca le tai prea mult, sangereaza. Deci, doar varfurile.

Adriana

85

Re: Papagalul meu e bolnav?

monyxme wrote:

Inca ceva azur nu se atinge de apa din cadita speciala.... hmm

la inceput stropeam si eu nimfele mele, dar acum au o farfurie cu apa si se spala singuri, foarte rar.ai rabdare.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

86

Re: Papagalul meu e bolnav?

OK o sa mai incerc
Multumesc! :merci:

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

87

Re: Papagalul meu e bolnav?

multumesc si eu. oare e mai sigur sa le taie un vet?

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

88

Re: Papagalul meu e bolnav?

depinde cum are gherutele pasarea ta, perusul meu are unghiile albe si se vede perfect zona aceia vascularizata smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

89

Re: Papagalul meu e bolnav?

hm.....incerc sa fac o poza sa arat

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

90

Re: Papagalul meu e bolnav?

asa arata o unghie.Se vede in mijlocul ei zona vascularizata de culoare roz spre rosu.Ca un firicel ce trece prin mijlocul unghiei.Tu trebuie sa`i tai varful unghiei, cu grija sa nu atingi acel firicel deoarece provoaca hemoragie.Poti sa te duci cu el la vet daca nu te pricepi, sigur i le taie.

>>>>Alexandra<<<<

91

Re: Papagalul meu e bolnav?

OBlonda wrote:

asa arata o unghie.Se vede in mijlocul ei zona vascularizata de culoare roz spre rosu.Ca un firicel ce trece prin mijlocul unghiei.Tu trebuie sa`i tai varful unghiei, cu grija sa nu atingi acel firicel deoarece provoaca hemoragie.Poti sa te duci cu el la vet daca nu te pricepi, sigur i le taie.

eu am fost cu Bombonica la veterinar si i-a taiat unghiuta foarte urat. a sangerat. nu destul ca era vai de ea, a si chinuit-o . oricum in noaptea aia a murit. dar nu cred ca de la unghie. si asta a durut. nu?

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

92

Re: Papagalul meu e bolnav?

nu mai megeti la vet cu ei...k habar n-au...le taie si-apoi sangereaza pana mor....eu a trebuit as le tai la ai mei si ciocul si ghearele acum cateva luni....la gheare e mai usor.....luati un pik din varf,sa nu cumva sa fie prinsa si dunga aia rosie,de sange...mai bine luati mai putin ,decat as regretati mai tarziu

yoyo

93

Re: Papagalul meu e bolnav?

are o gheruta mai incolacita decat cealalta...de cea incolacita mi-e frica. parca se exfoliaza si nu se vede zona vascularizata. mi-e si frica sa nu se zbata si nah...oare sa pilesc e bine?=)

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

94

Re: Papagalul meu e bolnav?

Azur  la o unghie in loc de rosu are negru.
De ce?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

95

Re: Papagalul meu e bolnav?

monyxme wrote:

Azur  la o unghie in loc de rosu are negru.
De ce?

ai tu impresia sau asa se vede la el firul de sange.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

96

Re: Papagalul meu e bolnav?

am rezolvat cu unghiutele dar are o alta problema...sta mohorat toata ziua, o aripioara e lasata in jos si face treaba mare foarte moale. oare ce sa fac?

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

97

Re: Papagalul meu e bolnav?

Diropur produs de Sera pt diaree smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

98

Re: Papagalul meu e bolnav?

mc. si cu aripioara ce ar putea fi? am uitat sa spun ca tremura foarte tare

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.

99

Re: Papagalul meu e bolnav?

vezi sa nu fie lasat in curent. poate fi racit.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

100

Re: Papagalul meu e bolnav?

regret sa spun ca Shady, perusul meu s-a dus...multumesc pentru toate sfaturile oferite:cry::cry::cry:

There is nothing in which the birds differ more from man than the way in which they can build and yet leave a landscape as it was before.