526

Re: Papagalul meu e bolnav?

luci1093 wrote:

Acum am observat ca face caca foarte moale si uneori e chiar lichid ...

Da-i zeama de la orez fiert in caz ca face moale.
pune-i crengi de salcie in colivie, in ideea ca va roade coaja, care e antiseptica (le speli sa nu fie stropite cu chimicale sau praf, apoi le usuci si i le pui)
in loc de apa da-i sa bea ceai de menta

multa sanatate!!!

527

Re: Papagalul meu e bolnav?

boy wrote:

Pai pentru un perus nu cred ca sunt bune semintele.Cati ani are fratele tau mai mic?Vezi sa nu il streseze.

Fratele meu are 5 ani , si de obicei cand il las sa se joace cu papagalul ... imi zboara imediat pe cap si de obicei trebuie sa ies din camera si sa inchid usa ca sa se poata juca ....

ps. la papagal nu prea ii place de fratemio smile) de obicei il musca cand isi pune mana in fata lui ca sa il ia pe deget ...


littlebig wrote:
luci1093 wrote:

Acum am observat ca face caca foarte moale si uneori e chiar lichid ...

Da-i zeama de la orez fiert in caz ca face moale.
pune-i crengi de salcie in colivie, in ideea ca va roade coaja, care e antiseptica (le speli sa nu fie stropite cu chimicale sau praf, apoi le usuci si i le pui)
in loc de apa da-i sa bea ceai de menta

multa sanatate!!!

o sa incerc sa ii dau ce mi-ai zis ..... apropo, am uitat o perioada de timp sa ii dau picaturile acelea cu vitamine si fructe si legume nu prea mananca pentru ca se cam sperie de ele lol (numai in cazul in care sta pe birou si ma vede ca mananc eu si imi sare pe mana sa guste ..... dar numai gusta, nu mananca neutral ) .... oare sa fie vreo cauza si asta ? sad

Adaugat: 13-01-2012 14:33

apropo ... ce ma face sa cred ca e cam bolnavior sau ceva nu e in regula e ca de dimineata tot sta cu ciocul in pene, pe jos, intr-un colt al coliviei si daca il scot afara vine si vrea sa mi se bage in pumn pentru ca ii cald....

528

Re: Papagalul meu e bolnav?

Sigur este bolnav. Ori a stat in curent si e racit, ori a facut o indigestie de la ceva ce a mancat/baut. Ar fi bine sa gasesti un vererinar bun care sa-l vada si sa-i dea tratament. Si asta cat mai curand, pt ca din cate am inteles e bolnavior de vreo 2 zile si la ei boala se agraveaza foarte repede. Astept vesti bune. Multa sanatate puiutului.

Roro esti parte din sufletul meu!

529

Re: Papagalul meu e bolnav?

Ia Doxivit de la farmacie si amesteca in apa de baut.S-ar putea sa trebuiasca sa-i dai pe cioc ,poate nu o sa bea ,ca efectul medicamentului sa fie cat mai repede.Poti sa presari si peste mancare cateva fire din praf.Mai exista si carbune medicinal special pentru pasari.Nu mai sta fara sa-l tratezi.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

530

Re: Papagalul meu e bolnav?

Dupa cate zile trece raceala la un perusi?
Al meu e racit si ii dau Bronchipur de 2 zile si inca mai e racit !! :cry:

531

Re: Papagalul meu e bolnav?

Cum se manifesta, ce simptome are?

Roro esti parte din sufletul meu!

532

Re: Papagalul meu e bolnav?

rowena wrote:

Cum se manifesta, ce simptome are?

Stranuta...E bine ca mananca si e vioi

533

Re: Papagalul meu e bolnav?

excerementele sun ok?

Roro esti parte din sufletul meu!

534

Re: Papagalul meu e bolnav?

rowena wrote:

excerementele sun ok?


Da

535

Re: Papagalul meu e bolnav?

Scuze, dar sunt pe tel si tastatura imi joaca feste. Am vrut sa intreb daca excrementele lui sunt ok. Daca da, poate intra in perioada de naparlire si stranuta pt ca ii intra puf pe nasuc si il gadila. Cred ca ar fi bine sa ii pui in apa cateva zile (5 zile consecutiv mai precis) si vitamine Multivitaminico de la Padovan. Se pun 6 - 8 picaturi la 100 ml apa plata la temperatura camerei. Se schimba de 2 ori pe zi. Vitaminele il ajuta si daca este racit, pt ca ii imbunatatesc sistemul imunitar si rezistenta la boala, cat si in caz de naparlire. Astept vesti

Roro esti parte din sufletul meu!

536

Re: Papagalul meu e bolnav?

rowena wrote:

Scuze, dar sunt pe tel si tastatura imi joaca feste. Am vrut sa intreb daca excrementele lui sunt ok. Daca da, poate intra in perioada de naparlire si stranuta pt ca ii intra puf pe nasuc si il gadila. Cred ca ar fi bine sa ii pui in apa cateva zile (5 zile consecutiv mai precis) si vitamine Multivitaminico de la Padovan. Se pun 6 - 8 picaturi la 100 ml apa plata la temperatura camerei. Se schimba de 2 ori pe zi. Vitaminele il ajuta si daca este racit, pt ca ii imbunatatesc sistemul imunitar si rezistenta la boala, cat si in caz de naparlire. Astept vesti

Da cam de o saptamana naparleste!
Multumesc de sfat!!! :sanatate:

537

Re: Papagalul meu e bolnav?

Atunci sigur de la asta este. Daca spui ca nu si-a modificat comportamentul, adica e la fel de vioi, canta, se joaca, mananca, are excremente normale, copilul e perfect sanatos.
Oricum sa-i iei vitaminele ca ii sunt necesare, mai ales ca e perioada de iarna si nu au de unde sa isi ia vitamine in mod natural pt ca nu sunt prea multe fructe si legume pe care sa li le putem da cu incredere.
Pupam cioculetul mic!

Roro esti parte din sufletul meu!

538

Re: Papagalul meu e bolnav?

rowena wrote:

Atunci sigur de la asta este. Daca spui ca nu si-a modificat comportamentul, adica e la fel de vioi, canta, se joaca, mananca, are excremente normale, copilul e perfect sanatos.
Oricum sa-i iei vitaminele ca ii sunt necesare, mai ales ca e perioada de iarna si nu au de unde sa isi ia vitamine in mod natural pt ca nu sunt prea multe fructe si legume pe care sa li le putem da cu incredere.
Pupam cioculetul mic!

E vioi are o energie azi toata ziua a alergat prin casa si si-a lasat excrementele pe umarul meu smile).
Ii pun in apa vitamine de la vitakraft! Nu sunt bune?

539

Re: Papagalul meu e bolnav?

Cred ca sunt bune si alea, dar cele mai bune raman Multivitaminico de la Padovan. Sunt cele mai recomandate de posesorii de copilasi inaripati. Pe mine chiar m-au ajutat de multe ori cand a fost bolnav peruselul si mi l-au pus pe picioare. Mie nu-mi lipsesc din casa.

Roro esti parte din sufletul meu!

540

Re: Papagalul meu e bolnav?

rowena wrote:

Cred ca sunt bune si alea, dar cele mai bune raman Multivitaminico de la Padovan. Sunt cele mai recomandate de posesorii de copilasi inaripati. Pe mine chiar m-au ajutat de multe ori cand a fost bolnav peruselul si mi l-au pus pe picioare. Mie nu-mi lipsesc din casa.

A fost si perusul tau racit?:(

541

Re: Papagalul meu e bolnav?

Da a fost

Roro esti parte din sufletul meu!

542

Re: Papagalul meu e bolnav?

rowena wrote:

Da a fost

Multumes Ptr tot ce mi-ai zis iti urez o noapte buna !! :sanatate:

543

Re: Papagalul meu e bolnav?

Multumesc la fel!

Roro esti parte din sufletul meu!

544

Re: Papagalul meu e bolnav?

Buna tuturor! Am un perusi baiat care de 2 zile are piciorusele fierbinti si aripile putin indepartate de corp. De mancat mananca, apa bea, scaun normal.  Dupa ce ii fac baie isi revine, adica nu mereu este asa.  temperatura in casa este 23 grade.O fi in calduri pt ca o tot curteaza pe fata si este f galagios pt ca il respinge (fata e mica nu are ceromul definit). Inainte i-am dat cam 3 zile propolis, sa fie si asta cauza. Nu mai stiu ce sa fac. Am fost la veterinar ieri si a spus ca are febra si sa-i dau DOXYVIT , pana acum a fost ok , acum iar s-a infierbantat.  a mai fost cineva in situatia asta? Va rog , un raspuns? Multumesc!

545

Re: Papagalul meu e bolnav?

georgy_mary, ti-am scris ceva la "perusi", am vazut acolo prima data mesajul tau.

Roro esti parte din sufletul meu!

546

Re: Papagalul meu e bolnav?

Buna,

Am nevoie de un sfat. Am doi perusi, fetita si baietel. Au in jur de un an si jumatate. Pe Baietel l-am gasit azi foarte ciufulit, cu pene multe cazute. Are spatii in care ii se vede pielea, pe cap si pe aripioare. Din cate vad mananca,se joaca cu fetita, dupa care sta intr-un picior, inchide ochii si incepe sa tremure.
Ce poate fi? Ce sa fac? Nu vreau sa moara  sad

547

Re: Papagalul meu e bolnav?

ileanag wrote:

Buna,

Am nevoie de un sfat. Am doi perusi, fetita si baietel. Au in jur de un an si jumatate. Pe Baietel l-am gasit azi foarte ciufulit, cu pene multe cazute. Are spatii in care ii se vede pielea, pe cap si pe aripioare. Din cate vad mananca,se joaca cu fetita, dupa care sta intr-un picior, inchide ochii si incepe sa tremure.
Ce poate fi? Ce sa fac? Nu vreau sa moara  sad

Nu cumva femela il bate si din acest motiv i-au cazut penele? Poate i le-a smuls dansa si de aceea ar putea sa si tremure, poate ca ii e frica de ea. Urmareste-i si vezi daca nu cumva joaca ei cu el e mai agresiva decat e normal, pt ca daca e asa e bine sa-i desparti ca sa nu pateasca ceva mai rau. Oricum da-i niste vitamine Multivitaminico de la Padovan. Il ajuta si in cazuri de stres. Astept vesti

Roro esti parte din sufletul meu!

548

Re: Papagalul meu e bolnav?

Se mai ciondanesc ei , insa nu l-a batut niciodata. Majoritatea timpului si-o petrec cioc in cioc smile

549

Re: Papagalul meu e bolnav?

ileanag wrote:

Se mai ciondanesc ei , insa nu l-a batut niciodata. Majoritatea timpului si-o petrec cioc in cioc smile

Excrementele lui cum sunt, sunt formare sau mai lichide? De dormit doarme normal sau mai mult? Ca sa vezi daca asimileaza ce mananca, ia-ll in mana si pipaie putin in zona pieptului sa vezi daca e la fel sau a scazut in greutate, e important.

Roro esti parte din sufletul meu!

550

Re: Papagalul meu e bolnav?

Am atasat si cateva poze cu el. Pana azi penele lui erau impecabile sad

Adaugat: 18-04-2012 22:27

Excrementele sunt formare, de culoare verde. De luat in mana nu pot pt ca e foarte sperios, insa nu pare mai slab.