501 (edited by suana 01-11-2011 19:39)

Re: Papagalul meu e bolnav?

Exact,ei stau asa cand se relaxeaza sau dorm.Este o pozitie normala pentru somn,impreuna cu faptul ca-si ascund ciocul in pene.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

502

Re: Papagalul meu e bolnav?

Mersi!Acum stiu


Iti multumesc ca mi-ai zis!

Adaugat: 01-11-2011 19:14

Pa!  big_smile  Iubesc foarte foarte foarte mult papagalii !!  :perus:  :perus:  :perus:  :perus:  :perus:  :perus:  :perus:  :perus:  :perus:  :perus:  :perus:  :perus:

Adaugat: 01-11-2011 20:01

papagalul meu are pe la cap un fel de linii albe.Ce sunt ele? dar sunt micute




My parrot: Mery  :perus:

Adaugat: 04-11-2011 13:52

e naparlire?
:perus:

Adaugat: 04-11-2011 14:32

Please,raspundeti-mi!!

503

Re: Papagalul meu e bolnav?

fii amabil,pune te rog frumos poze..fiindca la unii imaginatia e mare big_smile

Nu e grav cand vorbesti cu peretii,e mai grav cand peretii vorbesc cu tine=)

504

Re: Papagalul meu e bolnav?

Cred ca maine voi pune o poza cu Mery  :perus: .



E asa o draguticaaaa !!!
My pet:1 parrot  :perus:

505

Re: Papagalul meu e bolnav?

Stary,ceea ce vezi tu sunt pene in formare.Arata ca niste tepi/tulei albi.N-ai motive de ingrijorare.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

506

Re: Papagalul meu e bolnav?

Ok! Mersi!



My pet:mery

Adaugat: 05-11-2011 13:21

cand ma apropii de papagalul meu el imi stranuta de doua ori in fata.

O face special sa plec de la ea sau chiar stranuta? :perus:  neutral

507

Re: Papagalul meu e bolnav?

papagalul meu se simte foarte rau,parca e pe moarte....a facut deodata o criza si nu a mai putut sa respire instantaneu,arata de parca s-ar fi innecat cu ceva. L-am dus repede la veterinar si i-a facut o injectie cu gentamicina dar de cand am ajuns acasa nu se tine pe picioare,respira foarte greu si scoate niste sunete ciudate,sta un pic linistit apoi devine f agitat si vrea sa zboare dar cade. Va rog sa-mi spuneti ce ar putea avea si ce sa-i fac?Va multumesc

508

Re: Papagalul meu e bolnav?

Daca e  pe moarte  :cry: ,petreceti timpul ramas cu el


Poate aren vreo factura de nu poate sa zboare..  :cry:   :cry:   :cry:   :cry:

509 (edited by shadowdinasty 23-11-2011 23:20)

Re: Papagalul meu e bolnav?

Ce papagal e, ce varsta are si de unde esti?
Daca erai din Cluj, iti puteam recomanda veterinari buni. Sper sa fie totul ok...

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

510

Re: Papagalul meu e bolnav?

din pacate a murit ... ma simt foarte rau

511

Re: Papagalul meu e bolnav?

I-mi pare rau. De obicei ei fac crize din astea cand au ceva rupt. Eu am trecut prin experienta asta de 2 ori. Ori avea rupt osul moale de la piept sau s-a izbit de pereti si si-a fracturat ceva la spate sau gat.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

512

Re: Papagalul meu e bolnav?

Eu am avut o perusica lutino,inaintea lui Ioly...Ea si-a fracturat gatul...Statea cu capul in jos...Mi-era mila de ea...Dar era duminica seara si nu o puteam duce  la veterinar...Dupa 2 ore s-a stins din viata...Ea nu mai e,dar amintirea ei e vie :heart:

Nu e grav cand vorbesti cu peretii,e mai grav cand peretii vorbesc cu tine=)

513

Re: Papagalul meu e bolnav?

Ce pacat!Imi pare asa rau de el! :cry:   :cry:   :cry:

514

Re: Papagalul meu e bolnav?

Buna!

Sunt nou aici. Am mare nevoie de ajutorul vostru. Sunt din Bucuresti si am un puiut de Micul Alexandru, Ozzy, 9 luni, si avem o problema. Ne-a crescut o batatura deasupra inelului de la piciorus; am asteptat un pic sa vad cum evolueaza si in loc sa se retaraga mi se pare ca s-a marit. Cine site un cabinet veterinar sau un crescator care scoate inele? Am sunt in n parti pana acum si numai refuzuri insotie de "Trebuie neaparat sa-i scoateti inelul".
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul vostru.

515

Re: Papagalul meu e bolnav?

Eu nu stiu nici unul...    :succes:

     Sa intreb si eu ceva.Papagalita mea se comporta un pic mai ,,violent' dupa o noapte in care  s-a speriat..O sa-i treaca?  :perus:

Adaugat: 16-12-2011 13:22

Papagalul meu , acelasi fiind , a inceput sa se loveasca de pereti,geamuri..Astazi s-a lovit si facea o chestie ciudata cu limba in gura.Am impresia ca poate si-a rupt limba.. sad( sad(  :cry:   :cry:   :cry:   :cry:   :cry:   :cry:   :cry:   :cry:   :cry:

516

Re: Papagalul meu e bolnav?

Hey... Am şi eu o problemă cu Max (e aratinga). Regurgitează frecvent, de câteva ori pe zi, nu chiar întruna, dar are perioade când face asta foarte des. Se zbate în sus şi în jos, îşi zburleşte penele şi emană un miros ciudat, acru... Am observat că face asta mai ales în faţa oglinzii şi când îmi este pe mână. Nu cred că e în semn de afecţiune, o face prea des şi prea fără motiv. Are vreo problemă? Ştiţi cumva ce să-i fac?

517

Re: Papagalul meu e bolnav?

Poate nu-i prieste mancarea...poate i-ar trebui niste vitamine sau ceva de genu,in orice caz medicul veterinar stie cel mai bine

518

Re: Papagalul meu e bolnav?

Fiind singur, simte nevoie unei partenere, probabil e si in periada imperecherii.  smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

519

Re: Papagalul meu e bolnav?

Nici un an nu are, nu cred că e în perioada împerecherii... Oricum, face aşa de multă vreme, ieri mă speriasem pentru că făcea mai urât decât de obicei şi era şi nervos. Cât despre mâncare... e cea cu care a fost hrânit de mic, cea de la crescătorul de unde l-am luat. Este posibil să ducă lipsă de vreo vitamină, deoarece şi ciocul i se exfoliază...

520

Re: Papagalul meu e bolnav?

Buna smile

Deci am o problema.... de vreo 2-3 zile , papagalul meu sta umflat in pene si se scutura destul de des ...
In prima zi nu a prea avut pofta de mancare (lua semintele in gura dar nici nu le desfacea , doar scutura din cap si le arunca) , iar a doua zi am zis ca poate nu ii placea macarea din ceva motiv , asa ca i-am pus alte bobite si alea le-a mancat (nu va zic cum a sarit pe cutia de mancare cand a vazut-o ... de parca nu mancase cateva zile neutral )
El nu e de obicei foarte agitat ... se mai misca prin cusca, mai canta din cand in cand , cand il las afara vine si vrea sa se joace cu mine (e foarte prietenos ^^) , dar acuma numai sta umflat in pene , abatut .... sau doarme neutral
Nu stiu ce sa fac neutral. Am zis sa intreb pe forum , si daca nu gasesc o solutie sau ceva ma duc la un medic veterinar neutral.

Multumesc.

521

Re: Papagalul meu e bolnav?

Nu sunt expert dar iti voi spune o parere.Cred ca este nervos sau cva de genul asta,pentru ca nu cred ca este bolnav.Incearca sa ii mai drumul prin casa si sa ii acorzi atentie.Oricum sper sa se remedieze problema  :pup:  :perusi:

522

Re: Papagalul meu e bolnav?

nu stiu daca e nervos .... ii acord atentie zilnic, il las pe afara , ma joc cu el ......... mai ales ca am si un frate mai mic care intruna ii trebuie sa se joace cu papalaglul ...

numai zilele astea 2 l-am lasat in pace sa vad daca isi revine .....
de exemplu , acum este cu capul in pene si doarme neutral , iar si cand il las afara sta tot umflat in pene .... neutral

523

Re: Papagalul meu e bolnav?

Cu siguranta nu e nervos, ci este bolnav. Din ce oras esti? Sa iti putem recomanda un veterinar

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

524

Re: Papagalul meu e bolnav?

Vad ca nu pot da edit .... sau daca cumva nu am vazut butonul imi cer scuze ...

Acum am observat ca face caca foarte moale si uneori e chiar lichid ...
aaa....si am uitat sa specific ca am lasat papagalul cu fratele meu mai mic care manca seminte si i-a dat si la pagal , dar imi zicea el ca papagalul o mancat coaja de la seminte nu samanta .... oare asta sa fie problema ? sa il doara stomacu sau sa aiba diaree din cauza asta ? sad

Adaugat: 13-01-2012 13:50

Sunt din Bistrita ...

525

Re: Papagalul meu e bolnav?

Pai pentru un perus nu cred ca sunt bune semintele.Cati ani are fratele tau mai mic?Vezi sa nu il streseze.