76

Re: Bichon maltese

multumesc mult pentru sfaturi.a vorbit mama aseara cu o persoana din pitesti care a zis ca are un bichon maltez dar nu poate avea grija de el,ne cere ceva mai mult dar am hotarat sa il luam,pare mai de incredere,are si carnet de sanatate,e sanatos.ar trebui sa il primesc azi,mai pe seara daca nu se inrautateste vremea.voi posta poze cu el cat de curand :wis:  :hug:

77

Re: Bichon maltese

ce frumos gesti din partea voastra!nu conteaza rasa sau culoare,conteaza sa fie sanatos si sa il iubesti!asteptam poze cu cel mic!  smile

-Ioana-

78

Re: Bichon maltese

Sunt in posesia unei cateluse superbe de o saptamana!Ei bine de unde am luat-o mi-a spus sa nu ii dau ft multa apa,ca face diaree!ea saracuta nu mai mananca mancarea si cauta doar apa,pe langa acest aspect cauta sa stea unde e mai rece,linge toate lucrurile reci,are nasucul uscat!I-am crescut putin doza de apa si acum a inceput sa faca diaree....i-am dat pastilele ce mi le-a recomandat fosta propietara,dar totusi imi este ft teama!si nu stiu ce sa fac....ma poate ajuta cineva?

79

Re: Bichon maltese

Nu inteleg care este legatura ... catelusa are nevoie de apa pentru ca se poate deshidrata . Tocmai apa trebuie sa aiba la discretie . Nu cred ca influenteaza cu nimic apa acest lucru . Da-i orez fiert   . Dupa parerea mea nu este problema la apa . Trebuie sa-i dai apa plata sau apa fiarta . Este foarte frumoasa catelusa . Mai astept pareri  smile  :heart: . Mie crescatorul mi-a spus sa aiba apa la discretie al meu si tocmai mancarea sa i-o dau dupa un program ca sa aiba senzatia de foame.

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

80

Re: Bichon maltese

Am fost astazi cu ea la veterinar si i-a facut o injectie! Pt ca a inceput sa si vomite...dupa ce mi-a recomandat el ieri sa ii dau orez si apa la discretie...orezul nu il mananca,apa bea pana se umfla ca un balon!dar astazi mi-a vomitat sanatos....sper sa se faca bine dupa injectia de astazi:(...si mi-a spus sa nu ii mai dau nimi pana seara tarziu,sa studiez dupa mancare cum face si daca mananca orez,daca nu sa trec iar pe mancare uscata,iar in privinta apei a spus sa ii dau putina pt moment sa vedem daca mai vomita....

81

Re: Bichon maltese

Sa speram ca se va face bine! sad

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

82 (edited by tania 16-02-2012 10:34)

Re: Bichon maltese

este foarte draguta catelusa! iti doresc foarte mult sa se faca bine si sa traiasca. de la cine ai luat-o? are vaccinurile facute? i-a facut veterinarul o schema de vaccinare? ce fel de injectie i-a dat? s-ar putea sa fie grav bolnava saracuta, daca nu este vaccinata. nu sunt de acord sa ii iei apa si mancarea. parerea mea este sa consulti urgent un alt medic veterinar, pentru ca situatia se poate agrava cu fiecare secunda care trece. nu o lasa namancata pana diseara. sa nu aiba parvoviroza.... sa ne tii la curent si ai mare grija de ea ca este o minunatie!

Adaugat: 14-02-2012 16:45

@ issaligii
cum se simte puiul tau? nu ai mai venit cu noutati...

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

83

Re: Bichon maltese

Albert :heart:  , care astazi a avut o extraordinara inspiratie pentru poze  smile ! Cand vedea camera se trantea jos si de aceea nu am prea multe cadre in picioare ... sau cu capul sus ... :wis: ! Acum latra si plange ca nu-l mai pozez ca doar na...e un talent nativ . Va pupam :pup: !

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

84

Re: Bichon maltese

o superbitate! am incercat si eu sa-i fac poze la TINO azi, dar in zadar! s-ar parea ca uraste aparatul foto. nu sta locului deloc si vrea  sa-l manance! este tot mai prapadit pe zi ce trece, nu are deloc astampar! este un dulce ca si ALBERT al tau! va pupam!  :pup:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

85

Re: Bichon maltese

Of of , tania daca ai stii cata chinuiala cu pozele astea :hihi: ! Eu ii fac cu camera web, il pun pe canapea si tin camera uneori si in gura sa-l prind si el se tranteste jos si nu obtin nimic... smile . Il pupam dulce pe tino pe boticul pufos si scump :pup:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

86

Re: Bichon maltese

dupa cum v-am promis am postat poze cu el.e asa un dulce,ma bucur mult ca e sanatos si jucaus.multumesc mult pentru sfaturi :hug:

87

Re: Bichon maltese

te anunt ca nu e bichon,probabil e un metis smile oricum sa iti traiasca si sa fie sanatos!

- Bianca

88

Re: Bichon maltese

da,mamica lui e bichon..nu am putut sa renunt la el ca era asa draguts si am zis ca nu mai conteaza.mersi

Adaugat: 18-02-2012 20:49

multumesc mult,si tie sa iti traiasca animalutele!

89

Re: Bichon maltese

E un scump  :heart: !

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

90

Re: Bichon maltese

e un scump, e un dulce. nu mai conteaza ce este, este un sufletel minunat care merita iubit din tot sufletul si care o sa-ti aduca momente de bucurie si fericire neconditionata! sa iti traiasca si sa fie sanatos. te asteptam cu mai multe poze si povestioare despre nazdravan! pupi!  smile  :pup:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

91

Re: Bichon maltese

Ne scuzati ca suntem putin sifonati dar abea ne-am trezit si abea ne-am alintat  :hihi: . Si inca ne alintam ... si inca cum  smile !

Adaugat: 19-02-2012 14:24

Multumesc ! :heart:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

92 (edited by tania 19-02-2012 18:13)

Re: Bichon maltese

Doamne! imi vine sa-i mananc nasul! Obisnuiesc sa-l pup pe Tino foarte mult pe nasuc!  smile  este grozav pufosul tau!  :pup: Maia cate luni are exact Albert si cate kg? eu tind sa cred ca Tino al meu e cam obez. nu pot sa mananc nimic fara ca el sa fie acolo si sa ceara, este fffff mancacios si pofticios. de foarte multe ori ma feresc de el sa nu ma vada, si am tot timpul grija de ce ii dau sa manance. insa a dat de gustul mancarii gatite si nu prea mai mananca boabe. este un smecher!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

93 (edited by maya-maytza 19-02-2012 23:03)

Re: Bichon maltese

Al meu are 3 luni ( cu 7-8 zile mai mic decat Tino pt. ca este nascut pe 3 noiembrie ) si 1 kg 700 g smile mie mi se pare destul de mult pt 3 luni dar nu are cum sa depaseasca 3kg 500g . Eu calculez ca o sa aiba cam 3 kg 100 g  hmm . S-a ingrasat 700 g de cand l-am adus . Cat despre milogenia lor nu mai vorbesc . Am fost destul de stricta cu Albert pt. ca daca era dupa el manca si otrava pe paine daca mancam eu  neutral . Se pune jos si face ochii mari si plange sa-i dau dar nu-i dau  :angel: . Nu cred  ca este tino obez sau grasun pt. ca nu au ei format de obez . Albert n -are burtica deloc : i se vad coastele dar este normal . Mananca si el ca un sac fara fund cu program 4 mese pe zi royal canin tongue . Am luat 5 kg la inceput si nu cred ca a consumat intr-o luna aproape doua un kg si jumatate . La un moment dat toata lumea PANA SI PERSONALUL DE LA VETERINAR spnea ca o fi corcit vezi doamne cu o alta rasa mica . Dar de unde ca doar provine din parinti cu :bang:  pedigree si atunci au scos-o ca sunt vreo 3 inaltimi de bichon dar nu se specifica asa ceva in standardul rasei ... of dar  ma indepartez de subiect si scriu un roman aici si degeaba  smile . Nu i-am dat lui Albert decat pui fiert si orez din ce mananc eu ... altceva nu mai primeste desi e greu cu mutrita lui de ingeras  :angel: . Despre pupat ... ce sa spun ... se pricepe la spalat pe fata. :pup: pe boticul scump al lui tino!

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

94

Re: Bichon maltese

parinti cu pedigree,dar Albert are? ai vazut pedd-ul parintilor...multi zic asa,parintii au ped... l-ai vazut ? daca da atunci poti fi sigura ca e de talie mica si ca e bichon maltese wink

- Bianca

95

Re: Bichon maltese

Da i-am vazut pedigree-ul parintilor si parintii  smile . Singura chestie este ca cei de acolo nu cred ca au mai vazut bichon maltese de talie mica ci doar "bichoni" de 10 kg cu blanita maro cu alb  wink . SI LOGIC s-au eschivat ulterior ca ar fii nu stiu cate talii de bichon si ca acesta este dintre cei mai mici . Si sunt 100% sigura ca este rasa pura mai ales dupa ce am vazut "bichonii maltezi" dintr-un pet- shop care isi mancau fecalele si la 3 -4 luni erau hraniti cu bobitze minuscule(cam de marimea unui bob de orez )  si ieftine  neutral .

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

96

Re: Bichon maltese

e ciudat ca parintii au pedigree si puiul nu,pacat. Dar oricum e super scumpic smile nu exista mai multe talii  smile  smile  medicii vet nu prea se pricep deloc...la rase ma refer

- Bianca

97

Re: Bichon maltese

Trebuiau s-o scoata pe undeva , nu ?  smile Doar la asta se pricep cel mai bine ... se gasesc medici veterinari care vand bichoni maltezi negri si ciobanesti germani metisi veritabili ( am vazut anuntUri ) . Cat despre pedigree este optional si nu prea am prezentat interes pt. pedigree ; stiind ca parintii au si ar putea avea si el mi-a fost suficient pt. ca nu vreau sa particip la expozitii  smile ! Acelasi lucru se intampla si cu Felix care provine din parinti cu pedigree , tatal sau a avut cateva rezultate in expo si mama dar nu am avut pretentii la pedigree si nici nu prea eram in cunostinta de cauza atunci ( aveam 8 ani ) . :pup:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

98

Re: Bichon maltese

Maya e numai bine la 1,700 kg. Al meu are deja la 4 luni 2,800 kg. e un grasun imens. nu stiu daca e maltese. tind sa cred ca e havanese alb. bolognez in nici un caz. oricum, nu conteaza ce este, pt ca noi il iubim din tot sufletul si nu am concepe viata fara el! pupam dulce!  :pup:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

99 (edited by biancadumi 21-02-2012 21:56)

Re: Bichon maltese

havanese alb nu exista smile nu conteaza rasa,dar dupa mine conteaza cand dai o suma mare de bani,parerea mea smile

Oricum e super scumpic,si daca tie iti place si il iubesti,asta conteaza  :heart:

- Bianca

100

Re: Bichon maltese

Tania eu sunt ferm convinsa ca este maltese ... probabil s-a ingrasat pt. ca a mancat mult . Si Albert are tot asa blanita si tot ... eu zic ca daca are vreo alta gena este tot de bichon sau o avea vreun strabunic altceva ... smile . Este un dulce si seamana destul de bine cu rasa si poate va ajunge la 4 kg si va fi ok . :heart:  :pup: mare pe boticul scumpului :heart:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-