1

Topic: Bichon maltese

Buna ! As vrea sa imi iau un catel , un Bichon maltese si vreau sa stiu mai multe despre aceasta rasa . Cum se comporta , ce slabiciuni au etc......Am mai avut un catel , Pretty , majoritatea o stiti , dar am dat`o la verisoarele mele deoarece eu am un apartament cu 2 camere , destul de mic si ma gandeam ca ii va fi mai bine la curte , in aer liber..........As mai vrea sa stiu ce trebuie sa fac inainte sa m`il iau , adica cu ce trebuie sa ma "echipez"......Astept sfaturi smile

2

Re: Bichon maltese

Cainele Bichon Maltez este un mic dar temerar catel de companie cu o luxoasa blana alba catifelata care atarana direct la pamant de o parte di de alta a sa. Blana este dintr-o singura bucata, fara parte interioara, si nu trebuie sa fie ondulata, carliontata sau rasucita in vreun fel. Trebuie sa aiba par gros, stralucitor si greu, care e de obicei lung de circa 8½ inche (22cm.). Culoarea blanei acestor caini este albul pur, desi sunt acceptate si alte nuante. Urechile lungi si pedante, alaturi de coada, sunt acoperite de par dens. Ochii acestor caini sunt negri, rotunzi, si mari. Corpul acestui caine este putin mai lung decat este de inalt. Cainii Maltezi au oase fine, dar sunt robusti.

Cainii Maltezi sunt spirituali, plini de viata si jucausi. Este o rasa de caini blajini, iubitori, de incredere, si foarte devotati stapanului lor. De asemenea, sunt caini foarte inteligenti si buni pentru a invata trucuri daca sunt rasplatiti corect. Sunt indrazneti si gata sa sune alarma in caz de zgomote suspicioase. Este considerat cainele de companie clasic: plin de gratie si foarte iubitor.

Cainii acestei rase sunt potriviti pentru viata de apartament. Sunt foarte activi in interior si o curte le va fi suficienta pentru a necesarul zilnic de miscare.

Cainii Maltezi se bucura de plimbarile regulate in parc si raman jucausi si la varste inaintate. Este necesar un efort minim pentru a-i mentine in forma.

Speranta de viata este de obicei de minim 15 ani. Este posibil sa traiasca si 18 ani, doar daca este ferit de umezeala.

cam asta ar fi de spus.. tongue

3

Re: Bichon maltese

avem un bichon adult ..are 4 ani.. sambata trecuta a facut 2 crize" da okii peste cap, convulsii, gura inclestata, spume la gura...am mers al medic, a fost diagnosticat cu EPILEPSIE...de atunci a mai facut 2 crize la 3 zile interval...rog pe cine cunoaste un tratament eficient sau un veterinar priceput in boala asta (DIN BUCURESTI)sa mi-l recomande

yoyo

4

Re: Bichon maltese

hmm.. nu cunosc un cabinet veterinar dar am gasit asta, poate te ajuta:

TRATAMENTUL EPILEPSIEI

Din fericire, marea majoritate a cazurilor de epilepsie poate fi controlata. Din nefericire, la momentul actual cand mecanismul de producere si declansare nu este pe deplin cunoscut, epilepsia nu poate fi pe deplin vindecata.

In cazul in care crizele de epilepsie sunt provocate de tumori cerebrale, tratamentul medicamentos nu va fi incununat de succes.

In marea majoritate a cazurilor de epilepsie, medicul veterinar va va indica o schema de tratament adaptabila fiecarui caine in parte, schema ce poate fi modificata in functie de evolutia bolii. Din fericire, multi caini tratati de epilepsie, dupa o anumita perioada, pot renunta treptat la medicamente. Nu intrerupeti terapia antiepileptica niciodate brusc deoarece, de cele mai multe ori, in aceasta situatie, se vor produce crize lungi si violente.

Iata medicamentele antiepileptiforme recomandate la caini:

1. Fenobarbitalul este medicamentul cel mai folosit in tratamentul epilepsiei la caine. Administrat in doze mici, are un bun efect antiepileptic, cu efecte secundare reduse. Multi caini epileptici aflati in tratament cu fenobarbital, duc o viata normala. De multe ori am medicamente intalnit proprietari care sunt impotriva administrarii unui medicament pentru o perioada lunga de timp si traiesc cu impresia ca vor avea un caine drogat, ceea ce nu este adevarat

2. Fenitoinul a fost folosit pentru o lunga perioada de timp dar, in prezent, este folosit mai putin, fiind a doua alegere, dupa fenobarbital

3. Valimul (diazepamul) poate fi utilizat in general cand un poate fi folosit fenobarbitalul, sau cand diazepamul este indicat in combinatie cu alte medicamente.

4. Bromura de potasiu este folosita la cainii la care medicatia traditionala nu a dat rezultate. Acest medicament a fost folosit la oameni, in tratamentul epilepsiei, timp de peste 100 de ani. Bromura de potasiu poate fi considerata un anticonvulsivant de preferat in cazul cainilor cu afectiuni hepatice. La pacientii care nu raspund corespunzator la tratamentul cu fenobarbital, se poate asocia acestuia si bromura de potasiu.

In tratamentul epilepsiei este foarte important sa ajustam dozele de medicamente, in asa fel incat sa evitam reaparitia crizelor, dar sa nu avem un caine cu simturile"permanent amortite".

Asa cum fiecare animal este un individ unic, fiecare caz trebuie tratat intr-un mod unic. Majoritatea cainilor nu vor avea niciodata o criza, unii pot avea o singura criza in tot cursul vietii, unii pot avea crize la anumite intervale de timp, iar unii pot suferi de o forma incurabila de epilepsie, cu crize repetabile si epuizante. Nici un caz nu este identic cu altul.

5

Re: Bichon maltese

multumesc pt raspuns...din fericire are o perioada buna de timp in care n-a mai facut nicio criza, sper ca alea au fost primele si ultimele.

yoyo

6

Re: Bichon maltese

Of sper să fie ok sad

Am şi eu un teckel de 6 ani şi rasa lor e bolnavă adică ei fac crize de spasmofilie. Aşa mi-a spus veterinaru' şi cu înaintarea în vârstă vor creşte, mai multe crize unele fiind una după alta şi mai dese. Ultima criză a făcut-o acum 3 luni şi a făcut 4 una după alta. La veterinar mă duc degeaba că n-are ce să-i facă decât să-i dea vitamine. Şi .. din câte a spus că e posibil să moară odată din cauza asta.


Din cauza la spasmofilie nu se mai oxigenează creierul i se încleştează dinţii, devine tot rigid şi tremură..

Ştiţi cumva ce aş putea să fac să-l mai ajute?? sad

„Intunericul nu este intotdeauna echivalent cu raul,la fel cum lumina nu aduce intotdeauna binele ”

7

Re: Bichon maltese

crisu, posteaza la subiectul,,ajutor, caini bolnavi``.
smile nu vreau sa fac pe moderatoarea, vreau doar sa ii ajut pe nou veniti sa se descurce in site si sa posteze mesajele unde trebuie, in acest fel usurand munca lui lupu si a latifei. smile

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

8

Re: Bichon maltese

buna.sunt noua  pe site am un caine bichon maltez in varsta de 5 luni.astept parerile voastre despre el. :caine:  :pup:

9

Re: Bichon maltese

buna smile bine ai venit smile bichonul tau are pedigree? smile

- Bianca

10

Re: Bichon maltese

nu.bichonul meu nu are pedigree

11

Re: Bichon maltese

e o minunatie,seamana cu bichonul meu care are 1 an si cateva luni aproape 2 ani,dar al meu e bolognese si seamana la perfectiune cu al tau cand avea 5 luni imi plac si bichoni frise  :heart:  :heart:  :heart:

2 perusi-Lolita(Lola);Pakito(Paco) :perus: :perusi: ;1-bichon bolognese-Puppies(Puppy) :caine: ;am avut:5-caini :caine: ,4-perusi :perusi: :perus: ,1-iepure :iepure: ,1-hamster :hamster: ,pisici(bloc) :pisica:
;PROTECTIA ANIMALELOR!ANTI-POLUARE!IUBESC NATURA!AM MULTE ANIMALE LA TARA!MA IUB. ANIMALELE!

12

Re: Bichon maltese

salut:D
as avea si eu nevoie de putin ajutor. as vrea sa imi iau un bichon maltez, m-am documentat destul de bine,mai am totusi cateva intrebari hmm .
1. De la ce varsta se pot scoate afara? (mentionez ca stau la bloc)
2. Ce fac daca e iarna? il pot scoate la plimbare? (as vrea sa mi-l cumpar de Craciun)
3. Ce mananca atunci cand e pui?
multumesc anticipat!:)

13

Re: Bichon maltese

1.Dupa ce termini toate vaccinurile.
2.Da doar cand nu este frig,sa fie mai caldut afara ca daca este si pui...nu ar fi indicat
3.mancare de caini,boabe deale lor,dar sa nu ii dai ce mananci si tu ca face diaree:P

3 caini,2papagali,1 cal,1gaina de casa,5pisici,1porc!!!

14

Re: Bichon maltese

Buna. As vrea sa stiu si eu cum deosebesc un bichon frise de unul maltez.. am cautat pe net si spun cam aceleasi lucruri.:D am gasit poze si mi-ar place sa arate ca cel din poza. big_smile mai mult carliontat decat pufos..

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

15

Re: Bichon maltese

Va prezint cadoul primit de la Mos Craciun! El este TINO, un puiut de bichon maltese, care a implinit pe 25 decembrie 8 saptamani. Este un sufletel neastamparat, jucaus, plin de energie, foarte pofticios si foarte pupacios! Este cel care ma ajuta sa merg mai departe si sa ma regasesc dupa pierderea lui TONY. Este cel care ma face sa zambesc dimineata doar din simplu fapt ca este langa mine!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

16

Re: Bichon maltese

este superb,sa iti traiasca :heart:  :heart:

- Bianca

17 (edited by maya-maytza 28-12-2011 00:05)

Re: Bichon maltese

Este absolut superb Tania !!! Si eu mi-am dorit tot un bichon de Craciun dar am mari sanse sa-l am curand !!! Doamne ce frumos este !!!Eaniversat si de Craciun ... o minune cu adevarat :wow:  :pup:  :pup: ! Sa ne mai incanti cu poze !! Pupam si noi boticul frumosului !!! Snteti frumosi amandoi  :hihi: ... . Pupam boticul scump  :pup: .

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

18

Re: Bichon maltese

ce scumpete,sa va traiasca! :heart:

-Ioana-

19

Re: Bichon maltese

maya-maytza wrote:

Este absolut superb Tania !!! Si eu mi-am dorit tot un bichon de Craciun dar am mari sanse sa-l am curand !!! Doamne ce frumos este !!!E aniversat si  de Craciun ... o minune cu adevarat :wow:  :pup:  :pup: ! Sa ne mai incanti cu poze !! Pupam si noi boticul frumosului !!! Snteti frumosi amandoi  :hihi: ... . Pupam boticul scump  :pup: .

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

20

Re: Bichon maltese

Un cadou minunat.Este o minune de catzel in adevaratul sens al cuvantului.Sa-ti traiasca si sa te faca fericita.Pupam nasucul dulce si mic.  :heart:  :pup:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

21

Re: Bichon maltese

Va multumesc pentru complimente, smile sunteti foarte draguti si sunt foarte fericita ca va bucurati pentru mine, stiind prin ce am trecut sad . Tino nu are pedigree, repet ca este primit de la parintii mei, si ei saracutii nu prea au idee de pedigree , ce inseamna, sau chestii de genu. Insa, eu sunt multumita de el si asa, este un dulce. cand ajung acasa de la servici nu mai are rabdare sa-l iau in brate si ma pupa toata toata !!!!  :hug:  smile  Umple toata casa de voie buna cand il vedem cum fuge, cum se joaca, nu stie el la care sa vina primul, cu toate ca pana acum a dat semne ca ar fi atasat mai mult de mine decat de parintii mei.

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

22

Re: Bichon maltese

buna mi-am luat si eu un bishon havanese cel putin asa mi-a zis persoana de la care l-am cumparat.are deja 3 luni si 2 sapt si i-a cazut puful care il avea acum ce i-a crescut nici macar nu mai seamana cu un bishon.o sa postez cateva  imagini poate isi da seama cineva sa-mi zica dak e sau nu.ultimele 3 poze sunt de azi .omul de la care l-am luat a zis k imi arata parintii cainelui dar acum nu mai conteaza.ma interesa doar dak esti bishon

23

Re: Bichon maltese

Ai fost pacalita ca mine. Am luat un bichon havanez si m-am ales mai mult cu un terrier,dar il adoooor  :heart:

Nu este bichon,dar este foarte frumos,si pana la urma nu conteaza rasa,bine,e nasol sa fi pacalit,de aceea cainii se iau cu pedigree,ca sa fi sigur ca e rasa pura si ca e sanatos!

E frumos foc,aduce cu pechinezul parca,asa putin e o corcitura,dar  vezi partea frumoasa a lucrurilor,e special pentru tine,e unic,al meu e inaaaalt si mustacios smile) e ceva cu terrier,vandut drept  bichon,....asta e Romania,n-ai ce face,e frumos,sa iti traiasca!

- Bianca

24

Re: Bichon maltese

asta e oricum o oiubesc mult si nu vreau sa o dau dar vroiam sa stiu mai mult ce este k nu pare bishon

25

Re: Bichon maltese

Exact,e super scumpica,mai asteptam poze cu ea  :heart:

- Bianca