1 (edited by biancadumi 16-02-2010 23:31)

Topic: Ce mancare dam catelusilor nostri?

eu catelusului meu ii dau royal canin mofturos ,si sunt foarte multumita,asta ii dau dimineata,seara ii dau orez cu legume,si cu carnita de vita ori de pui smile niciodata oase de pui!! ii mai dau uneori si oase de vita smile dar oricum de royal canin mofturos sunt foarte foarte multumita smile il recomand cu cea mai mare placere smile si pot sa va zik ca si catelul meu il recomanda :caine: si o poza cu "comoara" mea

- Bianca

2

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

pozele :rusine: ultima e facuta pe un site (nu e adevarata)

- Bianca

3

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Cam de cate ori pe zi si la ce interval de timp trebuie sa-i dam de mancare catelusei ? & De cate ori trebuie sa o scoatem afara?   big_smile    (permanent cineva este acasa cu ea ; daca nu sunt eu atunci este sora mea si daca nu este niciuna dintre noi sunt parintii ..deci nu ar fi probleme cu ora)

Am: 2 papagali kakariki,2 orezari,o broasca testoasa si un catel (Bella) corcitura de bichon

4

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Mancarea ma refer la cea uscata ar trebuii tinuta in permanenta, restul ce ii dai tu cam de 3 ori pe zi cand mananci si tu sa zic. Cu scosul afara la fel, de 3 ori pe zi + situatiile de urgenta cand se cere big_smile

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

5

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Mancarea se da in functie de varsta si de talie.Parerea mea este ca nu trebuie lasata mancarea la discretie.Ar trebui instaurat un program de alimentatie.Daca are tot timpul ce rontai,nu va mai manca bine si va manca tot timpul.E ca la oameni,tot timpul ai cate cava de rontait si nu e bine.Catelul trebuie invatat cu un  program de mancare bine stabilit,de trei ori sau de doua ori pe zi ,depinde de varsta.De preferta sa manance dupa ce vine de la plimbare.Cu stomacul plin nu e indicat sa iasa la zbenguiala. Si ,fara cazurile de urgenta de care amintea Sabrina,de trei ori e suficient pentru un caine deja maricel.Puiutzii ,mai ales dupa ce se trezesc din somn au tendinta de a isi rezolva treburile.Si asta e un start bun pentru a-l face sa inteleaga ca pentru nevoi trebuie mers afara.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

6

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Cainele trebuie sa respecte un program strict pentru masa. Este foarte bine sa ii dati la ore bine stabilite in fiecare zi, astfel se obisnuieste si ceasul biologic ii va spune cand se apropie ora mesei smile
Cat despre mancarea la discretie, nici eu nu o recomand. Daca cainele are tot timpul mancare la dispozitie, isi strica pofta de mancare. Ganditi-va ca aveti un copil in casa - mananca, se joaca, mai trage un pui de somn, iar mananca o bobita... Recomand sa ii lasati 10 minute mancarea in fata, dupa care o luati pana la urmatoarea masa. Asa invata cainele: asta primesc, asta mananc, acum mananc si nu fac mofturi...
Asta e parerea mea. Dar garanez ca functioneaza!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

7

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Lucrez de 10 ani cu hrana industriala pentru animale. Royal-ul este o marca cu pretentii financiare mari , dar de proasta calitate.  Calitatea acestui tip de hrana (uscata) este data de materia prima utilizata. Exista produse care au ca materie prima carnea deshidratata si exista produse care au ca materie prima faina proteica adica in principal oase macinate in amestec cu soia. Dupa ce se obtine forma finala a boabei  se stropeste pe exterior cu o "glazura" care sa atraga animalul , care sa-i pacaleasca. Asa cum se stie, cainele si pisica , se orienteaza dupa miros . Ei nu citesc eticheta , si nu pot discerne. Asta trebuie sa faca stapanul pentru ei.  Royal-ul a gasit cea mai apetisanta si mai atractiva  formula de  imbracat boaba.  Dar in rest platiti cu bani multi  mamaliga soia si oase. Din experienta va spun ca 90% din animalele tinute pe Royal au probleme cu pancreasul.  In plus Royal-ul utilizeaza ca si conservant impotriva rancezirii grasimilor BHT si BHA care s-au dovedit a fi cancerigene .

8

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

eu una le dau la ai mei natural si dante si chiar nu am avut nici o problema ... si mancare gatita binenteles smile

9

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Natural-ul este un produs brazilian , iar raportul calitate / pret  este bun. El are ca materie prima  faina proteica insa materia prima braziliana este destul de curata  si nemodificata genetic .  Pentru  animalele tale  mancarea gatita este cea care completeaza ceea ce nu are hrana industriala. Pentru cei care isi tin animalele numai pe hrana industriala indicate sunt produsele: Orijen ( nu pentru rase ca chow-chow sau shar-pei ) Eukanuba si Hill's. In privinta mancarii gatite carnea trebuie sa fie maxim 25% din ratie si mai ales nu fiarta , ci gratar (sau  teflon uscat)   Arpacasul fiert e mai bun ca orezul . Carnea tocata poate duce in timp la hiperaciditati si vome . Cainele are nevoie de grasimi asa ca o lingurita de smantana la masa este chiar indicat . ( nu si la cei cu probleme de pancreas). Puteti utiliza supa sa fierbeti arpacasul in ea dar carnea fiarta este greu digerabila pentru carnivore . Supa contine proteina hidrolizata pe care animalele o digera fara efort din partea ficatului.

10

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

In vara urmeaza sa imi iau un catelus si zilele astea ma tot gandeam ce mancare ii voi da cand il voi avea. Am spus sa apelez la voi, cei care aveti caini sau stiti despre brandurile de mancare uscata pentru caini. Care credeti ca este cea mai buna mancare ca nu vreau sa ii dau si dupa aceea sa nu ii faca bine ?

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

11

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Eu dau cainilor mei pe langa multe altele mancarea uscata Doggy Apetite cu Pui
Eu le iau din Kaufland  :k:  wink
Cred ca sunt cu mai multe,nu doar cu pui  wink

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

12

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

octy wrote:

Eu dau cainilor mei pe langa multe altele mancarea uscata Doggy Apetite cu Pui
Eu le iau din Kaufland  :k:  wink
Cred ca sunt cu mai multe,nu doar cu pui  wink


Octy, nu cred ca faci o alegere corecta.

Estera, cand iti iei cainele sa intrebi ce hrana a mai primit pana in clipa sa il iei. Hrana aceea poate fi una de calitate sau o hrana mai slaba. Retine, orice hrana are alt pret si preturile nu se pun asa aiurea, 2 lei/ kg sau 25 lei/kg.
Cainele in perioada de crestere mai ales, are nevoie de o hrana de calitate, asa poti sa ii asiguri o crestere sanatoasa. Uita-te pe ingrediente, trebuie sa scrie carne de... (pui, mistret, etc) si nu doar carne. Ai grija sa fie fara coloranti, sa nu iei bobite colorate. Acelea sunt doar pentru ochiul clientului. Cum le zic eu clientilor: tot ce e colorat si are reclama la televizor nu e ok. Si nici ce gasesti in alimentare si hypermarcheturi. Hrana de calitate o gasesti la medici veterinari si la petshopuri.
In urmatoarele randuri iti copiez ce am scris acum ceva vreme. Poate iti va fi de folos:
Cainele trebuie sa respecte un program strict pentru masa. Este foarte bine sa ii dati la ore bine stabilite in fiecare zi, astfel se obisnuieste si ceasul biologic ii va spune cand se apropie ora mesei smile
Cat despre mancarea la discretie, nici eu nu o recomand. Daca cainele are tot timpul mancare la dispozitie, isi strica pofta de mancare. Ganditi-va ca aveti un copil in casa - mananca, se joaca, mai trage un pui de somn, iar mananca o bobita... Recomand sa ii lasati 10 minute mancarea in fata, dupa care o luati pana la urmatoarea masa. Asa invata cainele: asta primesc, asta mananc, acum mananc si nu fac mofturi...
Asta e parerea mea. Dar garanez ca functioneaza!
Si cu asta iti mai zic un secret: nu cumppara mancarea pe care ti-o recomanda veterinarul. Nu vreau sa zic nimic rau de veterinari, dar ei vand hrana pe care o au in cabinete. Si stiu proprietari de caini care au luat darling. Ghici de ce: era singura hrana pe care o vindea veterinarul.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

13

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Noemi,subscriu... :k:
Octy-decat mancarea aia mai bine supa de pe gaturi/carnitza/tacamuri  de pui cu orez sau mamaliga.Stiu caini care s-au imbolnavit de la prafurile alea care se numesc cica mancare pentru caini.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

14

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Multumesc mult pentru sfaturi  :hug: O sa tin cont de ele. Totusi asi vrea sa imi si propuneti daca stiti cateva feluri de mancare care dati voi la catei si sunt bune. Ma gandeam la Eukanuba sau Royal Canin. Ce parere aveti sunt bune?

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

15 (edited by suana 14-05-2011 22:04)

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Da,sunt bune si nu.Ai vazut ce s-a scris mai sus despre Royal ,cu toate ca sunt pe categorii de varste,etape ale lor sau boli/diete .In general produsele premium si super premium sunt recomandate.Belcando si Hill's le recomand si eu.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

16

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

suana wrote:

Noemi,subscriu... :k:
Octy-decat mancarea aia mai bine supa de pe gaturi/carnitza/tacamuri  de pui cu orez sau mamaliga.Stiu caini care s-au imbolnavit de la prafurile alea care se numesc cica mancare pentru caini.

Pai da,nu le dau multa mancare uscata,mai mult supa,carne,mamaliga,ce mai mancam si noi  big_smile
Dar de ce nu e buna mancarica pe care o dau eu  hmm ?Le dau de mai mult timp si nu au patit nimic  wink

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

17

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Octy daca te uiti la ce contin acele mancaruri care se vand in super/hipermarketuri o sa vezi ca nu sunt bune.Mai sanatoasa e mancarea gatita si sa renunti la alea.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

18

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Ok,nu ii mai dau de alea dar parintii mei stiu un crescator de Ciobanesc Mioritic de unde l-am luat si noi pe Artur,are hrana uscata foarte buna,mancare de aia le mai da si cainilor lui  wink .Eu cred ca aia e buna,sanatoasa...  smile.As putea sa ii dau de aia daca cea pe care o avem noi nu e buna.Dar nu mereu,cateodata  wink

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

19

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Cei care au canise sau mai multi caini le ofera hrana industriala nu intotdeauna de buna calitate.Insa daca ai doar un caine e bine sa citesti despre mancaruri,ce contin ele si care ar fi indicate.Stiu ca nu toata lumea poate sa le ofere tot timpul hrana super premium,de multe ori si unele brand-uri sunt doar fitze si platesti numele nu si calitatea.Dar cele care sunt vandute in magazinele mari sunt niste porcarii care dauneaza cainilor,sincer.Mai sus este postat despre hrana asta la care se tot face reclama,deja royal-ul este considerat ca slab nutritional(nanami a scris mai sus).Si eu am tot citit despre hrana si alimentatie,de asta prefer sa fierb carne sau oase cu carne iar supa sa o amestec cu paine,mamaliga,paste etc.Se pot face multe combinatii plus suplimentele de vitamine si minerale.Sigur ca iau si crochete insa nu ma bazez doar pe ele.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

20

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Ramona multumesc mult pentru sfaturi.  O sa tin cont si cred ca o sa iau Belcando sau  Hill's depinde si ce gasesc la pet shop.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

21

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Cu multa placere Estera.Cand hranim un caine trebuie sa tinem seama ca si el ,ca si noi,mananca combinatii de E-uri sau coloranti care se gasesc in mancarea slab calitativa.Asteptam sa vedem ce catelus iti iei si sa vina  acasa,Estera.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

22

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

De aceea vam tot intrebat ca vreau sa ii dau o mancare de calitate daca tot dau un ban nu doar sa ii stric sanatatea ca atunci mai bine nu imi mai iau catelus. Vreau sa imi iau un Bichon Maltese ca sunt mici si cum stau la bloc nu pot sa imi iau unul mai mare. Si eu de abia astept sa il iau si sa vil prezint si voua smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

23

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Eukanuba e o hrana de calitate, dar noi in magazine nu o mai comercializam. De ce? 80% din caini refuza sa o mai manance dupa 2-3 luni. Belcando e ok, dar Orijen e regina, parerea mea. Poate poti face rost de-un pliant, daca nu, iti voi scana de la lucru unul. Cainele e un animal carnivor, si ei se bazeaza in primul rand pe CARNE. Majoritatea hranelor au cereale mai multe ca hrana de rozatoare smile (am exagerat un pic, dar cam asa sta treaba). Pretul e cam mare, cel mai scump e cel cu mistret, la 29 lei/kg.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

24

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Off atunci renunt la Belcando si Hill's si iau Orijen doar ca nu stiu daca este la noi in oras ca nu am vazut  hmm  De pliant nu am de unde sa fac rost. Multumesc mult pentru raspuns.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

25

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Nu am zis sa renunti! Doar am zis de o alta varianta. Daca vrei, prim MP da-mi adresa ta si prin posta iti trimit pliante.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus: