51

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

bubbles wrote:

Mancarea ma refer la cea uscata ar trebuii tinuta in permanenta, restul ce ii dai tu cam de 3 ori pe zi cand mananci si tu sa zic. Cu scosul afara la fel, de 3 ori pe zi + situatiile de urgenta cand se cere big_smile

Sorry..dar te cam contrazic,si anume:mancarea uscata nu trebuie tinuta in permanenta la dispozitia cainelui!Confunzi hrana uscata cu apa!Unde scrie ca e neaparat sa dai si mancare gatita cainelui pe langa hrana uscata.Asta e optional,iar daca ii dai si mancare gatita si uscata,atunci,calr,portiile de orice fel sunt mai reduse.Cainele nu mananca atunci cand mananca stapanul,ci dupa-respectam pozitia ierarhica a fiecarui individ in parte(stapan,copil,caine si pisica.etc.).La plimbare de 3 ori pe zi?Mda..ar insemna ca trebuie sa faci plimbari de 1-2 ore de fiecare data.De regula,o plimbare in adevaratul sens al cuvantului,trebuie sa fie de cel putin 45 de minute,cel putin!!!Indicat ar fi o plimbare mai lunga,iar celelalte de cate 20-30 min pt nevoi,sunt necesare dimineata,dupa fiecare masa,dupa ce se trezeste(evident,mai doarme si in tinmpul zilei) si seara.

PS:Mesele/masa cainelui indiferent de varsta,trebuie data la ora fixa.Astfel putem fi siguri ca mananca tot din castron..

Inainte sa-l abandonezi,nu uita ca tu ai familie,prieteni,bunici..el te are doar pe tine...

52

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Eu la cetelusii mei un Westie si un Toy le pun mancare in vasele lor NON stop, manaca atat cat le trebuie, nu exagereaza niicodata daca vb de hrana lor uscata de la magazin.

Le cumpar 2-3 tipuri (combinate) pentru a nu avea surprize daca un brand dispare... smile

Deci daca catelul nu mancanca foarte mult, nu e nimic rau in a avea mincare in vas mereu.

Uneori nu mancan 2- zile , cand i se face ... stie unde gaseste papica.

53

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Nu am auzit de rasa Toy ....  hmm

- Bianca

54

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Yorkshire Terrier TOY - era o prescurtare smile

55

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Oricum ar fi,Toy nu exista,face parte din grupa toy,el e numai Yorkshire terrier,fara toy smile

- Bianca

56

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

:ironic:

L A D Y
L A D Y
1D

57

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Cu sau fara Toy sunt cele mai jucause rase, nu oboseste niciodata

58

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Cainele meu are probleme de piele. L-am tot dus la veterinar si mi-a recomandat sa-i schimb mancarea si sa fie ceva cu ulei de masline. Ca nu are probleme medicale si ca din cauza mancarii de fapt face iritatiile. Am incercat Josera, royal si belcando, dar degeaba.
La ce contribuie mai exact uleiul de masline in hrana cainelui? Am citit pe un forumuri ca uleiul de masline ajuta la digestie si la sanatatea pielii...Am cautat pe net si am gasit o mancare de caine care contine ulei de masline. Se numeste Salters. ati incercat mancarea asta? Merita?
am comandat o mostra gratuita http://www.perfectpetcare.ro/promotie . Astept sa vina sa vad daca ii si place. Dar, m-ar ajuta sa stiu daca si altii au incercat-o si daca intr-adevar e asa de buna.