26

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

O nu am inteles eu bine atunci. Multumesc mult  :hug:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

27 (edited by dyenutza_bella 19-05-2011 15:21)

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Buna ziua! Ce parere aveti despre Pedigree?
Eu am un catel tare mofturos,am incercat mai multe sortimente de hrana uscata,pana cand mi-a recomandat veterinarul Royal Canin. Cand i-am dat l-a mancat pe tot cu pofta. Dar am citit ca nu este bun si m-am gandit la Pedigree. Ati incercat?  Am auzit ca si Pedigree-ul este mancat cu pofta de catei ,dar stiu ca nu are o calitate prea buna. Ce imi recomandati ? hmm

Animalutzele mele:o broscutza testoasa,2 catelusi,2 perusi big_smile

28

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Daca e sa dau o nota acestor mancaruri, Royal ar primi 8.5 si Pedigree 1.5. Te rog sa citesti ce am mai scris sus desore aceste mancaruri, mai ales despre Pedigree, ai sa intelegi de ce nu recomand aceasta hrana.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

29

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Eu lui Puffy ii dau Belcando Finest crock  :hihi:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

30

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Multumesc mult pentru sfat! Nu stiu ce sa mai incerc... :sol: Dar cred ca vom ramane pe Royal Canin.  wink

Animalutzele mele:o broscutza testoasa,2 catelusi,2 perusi big_smile

31

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Eu la cainii mei le dadeam pana acum Royal Canin,dar s`au c`am scumpit preturile pe la noi la petshop,si acum ii dau de cateva zile Extru Can.Stiu ca nu e cine stie ce,dar e peste ce gasesc in hipermaerketuri gen pedigree sau friskies  smile .Mie asa mi se pare.In rest mancare gatita.Preferatele lor sunt:Ciorbita cu paine,orez,cartofi fierti  big_smile .

32

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

buna ce mancare imi recomandati pentru catelusul meu (husky siberian) Skyp?are aproape 2 luni

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

33

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

am vazut ca "OCTY" sa doggy Apetite de la kaufland si ati spus k nu e bun... normal un sac de 10kg e 30 lei si eu le dau cainilor SI doggy apetite pe langa mancare gatita pentru ca sunt 4 si mari dar daca Octy tu ai doar 1 si eu zic sa investesti intr`o mancare mai buna

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

34

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

eu lui felix ii dau darling in momentul de fata  hmm  ce ziceti

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

35

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

dydav wrote:

am vazut ca "OCTY" sa doggy Apetite de la kaufland si ati spus k nu e bun... normal un sac de 10kg e 30 lei si eu le dau cainilor SI doggy apetite pe langa mancare gatita pentru ca sunt 4 si mari dar daca Octy tu ai doar 1 si eu zic sa investesti intr`o mancare mai buna

A,da,le dadeam,dar acum parca nu au mai adus si ne-am orientat spre alta mancare uscata,dar mancarea uscata nu e mancarea lor de baza,noi le dam mancare gatita,ciorbita cu paine,ce mai ramanne cand mancam noi,le dam mamaliga,lapte,de toate,pe langa astea ceva mancarica uscata wink

P.S:DYDAV,eu am trei caini,2 mari si unul mic de statura,nu am doar un caine  wink

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

36

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

ce parere aveti despre Acana?eu ii dau aceasta mancare de o luna dar de cateva zile nu mai vrea sa manace,mananca cateva bobite si lasa toata mancarea in bol,acuma mananca doar supe si hrana care o mancam si noi,Acana este recomandata de veterinar,nu am avut foarte mare incredere in sfaturile lui pentru ca era singura mancare care o comercializa.Doctorul mi-a zis sa o hranesc de doua ori pe zi(diminieata si seara,100g pe zi,masor cu un pahar special).Nu este cam putin pentru un pui de 8 luni?

-Ioana-

37

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

poseidon96 wrote:

buna ce mancare imi recomandati pentru catelusul meu (husky siberian) Skyp?are aproape 2 luni

recomand o mancare superpremium sau premium pt junior mediu

poti incerca royal junior mediu
http://www.petshop4you.ro/royal-canin-medium-junior-15kg-p-1052.html

sau acana junior mediu

http://www.petshop4you.ro/acana-junior-mediu-18kg-p-315.html

eu de aici cumpar mancare si sint ok ca si preturi si livrare

38

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

ms mult

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

39

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Ce mancare imi recomandati sa ii dau lui Mia?am incercat Josera,Hill's,de Acana numai vorbesc,foarte multe varietati, din fiecare!
Nici nu se atinge de ele,mananca prima oara,pentru ca este noutate,iar a doua,nici nu se atinge!tot la Royal se intoarce,as vrea sa o dezobisnuiesc de aceasta mancare nesanatoasa,dar nu pot,e un caine foarte mofturos!ii dau supe,din fericire nu le refuza,iar cea umeda ii dau o data la 3zile,de la Belcando sau Cesar,depinde de toanele ei..

-Ioana-

40

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Daca ii dai supe si alte mancaruri gatite, cam slabe sanse sa iti manance cu drag hrana uscata. Ea e isteata si stie: daca Ioana imi da bobite si eu nu le pap, imi da mancarica buna!
Incearca treptat sa elimini hrana gatita in casa daca vrei sa iti manance cu drag hrana uscata,

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

41

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

multumesc pentru sfat!o sa il pun in aplicare,sper sa dea rezultate,Mia este un caine foarte dificil,cand vine vorba de mancare.. smile

-Ioana-

42

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

E o rasfatata smile In sensul bun al cuvantului, bineinteles (=e iubita).

Daca un copil nu vrea sa manance spanacul si mama ii da dulciuri, pai se prinde copilul: nu mananc spanacul nici data viitoare, ca i se face mila de mine ca mor de foame si imi da dulciuri  :hihi:

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

43

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

intradevar,am prea rasfatat-o si nu e bine..sper sa mearga aceasta metoda,am ingrasat prea multi caini comunitari,dupa urma Miei(glumesc,niciodata nu e prea mult pentru cainii fara stapan)!:)))

-Ioana-

44

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

nu stiu ce metode sa mai aplic la catelusa mea pt ca nu vrea sa manance bobite,in schimb cand mergem in vizita la prieteni mananca bobite de numa.va rog ajutati-ma

45 (edited by carmeryne 20-09-2012 14:50)

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

Cere sfatul unui veterinar pentru a afla cam ce mancare e pe gustul ei...

46

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

catelusa mea mananca hills. era si ea mofturoasa, dar dupa ce am sterilizat-o ar manca orice si oricat-desigur, primeste doar cu portia  smile

47

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

help me: ce sa fac, cum sa actionez,? primeste la timp masa recomandata, primeste calciu zilnic, este perfect sanatos, chiar are peste greutatea normala la varsta lui 11 saptamani si are 14 kg si totusi isi mananca fecalele   mad

48 (edited by alex.coco 10-01-2013 14:47)

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

De obicei acest comportament denota o lipsa de minerala in organism!Ce marca de mancare primeste (sper ca nu e vorba de Pedigree),care este o marca extrem de proasta.Asa ca cel mai indicat ar fi Royal Canin,Hill's ,N&D.Cu veterinarul ai vorbit?Daca da ,el ce a spus?

49

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

kuma wrote:

help me: ce sa fac, cum sa actionez,? primeste la timp masa recomandata, primeste calciu zilnic, este perfect sanatos, chiar are peste greutatea normala la varsta lui 11 saptamani si are 14 kg si totusi isi mananca fecalele   mad

Arunca o privire aici,gasesti ceva sfaturi utile:
http://www.google.com/#hl=ro&tbo=d&sclient=psy-ab&q=cainele+isi+mananca+fecalele&oq=cainele+isi+mananca+fecalele&gs_l=hp.3...1816.19694.0.20140.28.27.0.1.1.2.2210.7903.9j6j5j1j3j7-1j0j1.26.0...0.0...1c.1.zl0deKfFQUg&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.1357700187,d.Yms&fp=8c431b2e49566d40&biw=1024&bih=574

50

Re: Ce mancare dam catelusilor nostri?

ce hrana/ vitamine / calciu imi recomandati pentru o catelusa care tocmai a fatat?

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet