451

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Coro Home...in primele zile, acum e ceva mai .. accesorizata :idee:

:rusine: Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat iubesc si respect mai mult animalele! :heart:
:grey: Coro, sufletelul meu :heart:
Coro Album

452

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.
Vreau sa fac o voliera pentru perusi si nu stiu de unde sa cumpar plasa. Un site un numar de telefon.
Va multumesc.

453

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

De aici am luat si eu plasa. http://ductibit.ro/
Sper ca a fost de folos.
O zi buna  :sanatate:

28 Perusi :perusi: , o pereche de Nimfe :nimfa: :grey: , 5 Agapici

http://toculetabel.sunphoto.ro/

454

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

salutare tuturor. am revenit cu cateva imagini ale coliviei unde coabiteaza deja cunoscutele nimfe, "bitza-mica" si "ciufy-mic" si nu in ultimul rand imagini cu hrana specifica nimfelor , inclusiv o ramura de "mei" in stare nativa asa cum creste el pe arbust. se pare ca aceasta e una din delicatesele preferate de nimfe, dar tot cu aceeasi placere consuma si planta numita "falaris" sau "glantz". aceste doua plante se gasesc de obicei la crescatorii de papagali, in pietele agroalimentare (la cei care vand tot felul de seminte), or fi si prin pet-uri , nu am vazut eu personal nu inseamna ca nu se comercializeza. de retinut ca le consuma cu mare placere, aproape ca renunta la semintele de floarea soarelui ptr una din aceste delicatese, de fapt se vede in imagini cat sunt concentrate pe crenguta de mei. -  :grey: -  :grey:  smile

455

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

getom, e super aranjata colivia motatilor. Am colivie exact ca a ta si mi-ai dat o idee cum sa o decorez mai ales ca o am de cateva zile si inca nu m-am ocupat de aranjat fiecare lucru in detaliu, astept intai sa iasa puii din cuib. E foarte frumoasa  big_smile  :bravo:

456

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Multumesc gilbertmelki

457

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Retus la colivia frumoasei Bibi big_smile

Adi

458

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

e foarte faina :perus:  :aga:  :nimfa:

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

459

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

adryan056 wrote:

Casuta lui Bibi, poza actuala.
Bibi era la plimbare prin camera ...

Va rog :
Sugestii si Reclamatii

prieteni mei de fam tin un marele alx intr-o colivie ca a ta iar inainte tineau un jako :bravo:  :hihi:

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

460

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Iata casuta motatilor mei, abea am construit-o, in zilele urmatoare voi mai adauga ce trebuie.

461

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

alllx wrote:

Iata casuta motatilor mei, abea am construit-o, in zilele urmatoare voi mai adauga ce trebuie.

Foarte frumos.
Felicitari.
Oti

Crescatorie papagali. Oti

462

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

alllx wrote:

Iata casuta motatilor mei, abea am construit-o, in zilele urmatoare voi mai adauga ce trebuie.

ce spatioasa e.. au loc de joaca foarte mult .. frumoasa . bravo .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

463

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Va multumesc! Am decis sa o fac asa mare intrucat nu cred ca voi putea sa-i las liberi in casa. Am un motan birmanez care ii priveste ca pe niste delicatese  :hihi:

464

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Imi poti spune cat a costat toata constructia?? tongue  Si ce ai folosit la colturi?

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

465

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Pai materialele au fost cam asa:
-5 mp plasa 125 lei cu tot cu transport
- 4 bucati lambriu PVC 75 lei
- 2 buc profil rigips 12 lei
- vreo 7-8 tije filetate de 1 metru, suruburi, saibe, piulite ~ 50 lei
- 13 buc tub Berman (sau cum s-o scrie) 15 lei
- bride de plastic pentru cabluri electrice ~ 20 lei
Panoul din spate este facut pe un schelet de profil rigips de care am prins lambriu PVC si pe laterale plasa. La colturi plasa este prinsa cu bride de plastic pentru cabluri electrice. Toata constructia este rigidizata cu tije filetate vreo 2 la mijloc, imbracate in tub Berman, iar restul la partea de sus care au rol si de sustinere pentru acoperis, care este confectionat tot din lambriu PVC. Gratarul de jos, a carei confectionare a reprezentat o adevarata proba de rabdare (munca de chinez batran  smile ), este facut din 72 bucati de tub Berman de 1 metru prinse la capete si in interior de doua tije filetate cu cate 4 bride pentru cabluri pe fiecare stinghie. Total ~ 300 lei. Urmeaza sa confectionez o "tavita" pe care inca nu stiu din ce material sa o fac.
Restul indemanare, nervi si la final bucuria unui lucru facut cu propriile   :hug:

466

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Aceasta este voliera mea  big_smile !

467

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

foarte frumoasa volierea..si pasarelele din ia  lafel :perusi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

468

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

poti sa pui mai bune bete si niste jucarii dar totusi e foarte misto

Adaugat: 24-06-2012 17:12

AA SCZ eram pe pagina 21 si nu am vazut-o pe asta e foarte frumoasa

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

469

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

loveanimales wrote:

poti sa pui mai bune bete si niste jucarii dar totusi e foarte misto

Daca te-ai referit la colivia mea, multumesc, in zilele urmatoare voi mai adauga ceva jucarele, crengi, scarite etc. Vreau sa incerc sa le confectionez tot eu, ce am vazut prin petshop mi se par prea mici pentru nimfe si in plus au niste preturi..... :wow:

470

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

alllx wrote:
loveanimales wrote:

poti sa pui mai bune bete si niste jucarii dar totusi e foarte misto

Daca te-ai referit la colivia mea, multumesc, in zilele urmatoare voi mai adauga ceva jucarele, crengi, scarite etc. Vreau sa incerc sa le confectionez tot eu, ce am vazut prin petshop mi se par prea mici pentru nimfe si in plus au niste preturi..... :wow:

da pentru tine era poti sa le confectionezi tu :iubareti:  doar k nimfele sa fie sanatoase si sa treiasca cat mai mult

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

471

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Am incercat si eu toate minunatiile pe care le-am vazut prin pet shop, si s-au spart, stricat, manacat in scurt timp.  neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

472

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Colivia lui Coco smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

473

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

foarte frumoasa :hihi:  :hihi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

474

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Uitati si colivia lui Ozzie smile

475

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

foarte frumoasa  :k:

Animalele sunt lumea mea! :heart: