6,026

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

mihail74 wrote:

si noi ne zapacim peaici si administratorii zic ca inchid site-ul pe data de 1,sper insa sa fie deaia,stiti voi,cu 1 aprilie

Ti-am raspuns pe PM la oferta.
V-am lansat aici o invitatie: http://www.4animale.ro/forum/topic1236-invitatie.html  :k:

http://ricas.sunphoto.ro/

6,027

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Noua achizitie ce parere aveti?


vaii e foarte frumoasa!! imi lasi si mie intr-un mesaj privat de unde si cat ai dat pe ea . imi place super mult , ar fi buna si pt marele alex al meu,

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

6,028

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Am prins.o la oferta 30£ pe ebay in Anglia...adika 150ron...

6,029

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Am prins.o la oferta 30£ pe ebay in Anglia...adika 150ron...

ma gandeam eu, nu am vazut la noi asa ceva, multumesc

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

6,030

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

lasa Nico ca gasesti daca te pui pe cautat si peaici,mai fac si eu,dar nu colivii,imi stric timpul degeaba,sper in maxim 2 saptamani sa va arat noua voliera de salon,va fi mai mare decat celelalte,undeva la 2 metri latime,1 metru adancime si aici nu stiu poate 2,20 sau 2,30 inaltime cu tot cu picioare si roti,oricum inaltimea utila sa fie de minim 2 metri,sant in cautare de un anumit tip de plasa cu un anumit tip de ochiuri si grosime a sarmei,sa dea naiba daca gasesti,de zincat am gasit ,si la pret bun,dar plasa asta imi da batai de cap,sa nu ma enervez sa imi iau un aparat de sudura in puncte si sa mi-o fac singur de la 0,dar mai bine nu ma enervez

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,031

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

E bine sa fie 3 hranitoare de inox nu unu pentru apa in permaneneta si schimbata zilnic una cu mix pt papagali seminte ...si unu pt sa.i pun legume si fructe...inca o intrebare voi cand i puneti mancare si aia o schimbati in fiecare zi sau la 2 zile 3....pt ca eu i pun jumate de bol de mix de seminte in fiecare seara si cand vin acasa raman coji resturi si seminte bune amestecate..cum e indicat sa.si aleaga el acolo ori in fiecare zi sa.i pun putin si sa o arunc ce ramane cand ajung acasa..????

6,032

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

E bine sa fie 3 hranitoare de inox nu unu pentru apa in permaneneta si schimbata zilnic una cu mix pt papagali seminte ...si unu pt sa.i pun legume si fructe...inca o intrebare voi cand i puneti mancare si aia o schimbati in fiecare zi sau la 2 zile 3....pt ca eu i pun jumate de bol de mix de seminte in fiecare seara si cand vin acasa raman coji resturi si seminte bune amestecate..cum e indicat sa.si aleaga el acolo ori in fiecare zi sa.i pun putin si sa o arunc ce ramane cand ajung acasa..????

eu le pun de doua ori pe zi si bolul sa fie mai pe fund nu jumatate ca arunci o gramada de seminte degeaba,ok eu am si compresor si o chestie din tabla facuta special si reciclez multe seminte pe care ei le-ar arunca,gandestete la 5 perechi ce inseamna,cata mancare ar trebui sa cumpar?dar sa stii daca gasesti seminte de folarea soarelui din acelea mari,si negre si albe,cu porumb in cantitate mic ,secara,si mei ,ii faci tu un mix bun,eu ultima data le-am pus in mixul facut de mine si un kg de seminte de canepa,au ras tot,tot,mai am momente ca sa le fie bine cand le pun doar mei,doua,trei zile la rand,si reiau din nou,ei au prostul obicei ca din mix isi aleg ceea ce vor ei

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,033 (edited by costymoraru 27-03-2015 23:12)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Legume ce le dai...ce prefera...ce e mai bun?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 27-03-2015 23:12[/merge_posts_bbcode]

Il am de 2 luni dar nu a mancat o leguma pana acum..

6,034

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Legume ce le dai...ce prefera...ce e mai bun?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 27-03-2015 23:12[/merge_posts_bbcode]

Il am de 2 luni dar nu a mancat o leguma pana acum..

tot ce le pun mananca de rup,morcov,ardei rosu si galben,salata-doar partile ale mai tari,mar,varza de buruxelles,varza normala,castravete,ca fructe prefera marul,rodia,mai putin banana si  portocala,cel mai mult ii plac srugurii si rodia,am incercat cu kiwi dar nu vrea niciunul,marul nu il pun zilnic,ca e diuretic,marul il dau la fiecate 3 zile,in rest baza sunt legumele,le mai dau cartof fiert,ou fiert ,orez fiert tip chinezesc,carne de pui fiarta,peste ,cand fac peste la cuptor fiecare isi primeste portia lui + bonus sira spinarii de la peste,o adora nebunii,o las special cu putina carne pe ea,si sa ii vezi ce culeg carnea de pe oase si apoi rod oasele,e calciu foarte natural

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,035

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

E bine sau nu e bine sa aiba micul alexander oglinda in colivie? ???? Pt ca eu cand l.am cumparat i.am luat 2 jucarii cu oglinda si sa obisnuit cu ele si acum in noua colivie nu le.am mai pus si chiar le cauta si atunci nevastamea le.a pus inapoi sa vedeti ce fericit era...  :merci: se joaca cu ele le prinde cu ciocu etc...

6,036 (edited by mihail74 28-03-2015 20:55)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

E bine sau nu e bine sa aiba micul alexander oglinda in colivie? ???? Pt ca eu cand l.am cumparat i.am luat 2 jucarii cu oglinda si sa obisnuit cu ele si acum in noua colivie nu le.am mai pus si chiar le cauta si atunci nevastamea le.a pus inapoi sa vedeti ce fericit era...  :merci: se joaca cu ele le prinde cu ciocu etc...

logic ,nu uita ca sunt ca niste copiii,si char sunt
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-03-2015 20:55[/merge_posts_bbcode]

hop si Jeam Valjan langa nimfele Jean Cote  si Betu

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,037 (edited by olive 01-04-2015 19:33)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

liniste pe aici
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-04-2015 19:33[/merge_posts_bbcode]

al meu a inceput sa prinda curaj, cand intru in camera cu farfuria, imediat iese din colivie si vine pe mana sa ii dau si lui ceva bun Ș)))))
super tare, imi place f mult cand e asa, sper sa se obisnuiasca si mai mult, sa vina si pe cap, umar etc

1 :malex: 1 :caine:

6,038

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

liniste pe aici
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-04-2015 19:33[/merge_posts_bbcode]

al meu a inceput sa prinda curaj, cand intru in camera cu farfuria, imediat iese din colivie si vine pe mana sa ii dau si lui ceva bun Ș)))))
super tare, imi place f mult cand e asa, sper sa se obisnuiasca si mai mult, sa vina si pe cap, umar etc

ce scump este !!deja ati facut progrese imense

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

6,039

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Coco si si noua prietena a lui in sfarsit,e alba ca o mireasa,azi au luat contact pt prima data dupa doua saptamani de stat separat dar in colivii apropiate,colivia asta e teritoriul neutru in care au facut cunostinta,s-au comportat excelent amandoi,s-au pupat si deja stau unul langa altul,nu am putut prinde acet moment ca acum coco nu stiu ce cauta pe sus,in scurt timp vor avea si casa gata,deja lucrez la ea,si e un pic mai complicat ca vreau plasa de sarma sa fie nichelata si cadrul vopsit visiniu metalizat,o sa [pun poze cand e gata si maxi voliera

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,040 (edited by olive 03-04-2015 20:30)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

tomanicoleta wrote:
olive wrote:

liniste pe aici
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-04-2015 19:33[/merge_posts_bbcode]

al meu a inceput sa prinda curaj, cand intru in camera cu farfuria, imediat iese din colivie si vine pe mana sa ii dau si lui ceva bun Ș)))))
super tare, imi place f mult cand e asa, sper sa se obisnuiasca si mai mult, sa vina si pe cap, umar etc

ce scump este !!deja ati facut progrese imense

multumim!!! daa, si sunt f fericita! big_smile totul a venit de la sine, l am lasat pe el mereu sa faca primii pasi, nu l am chinuit in nici un fel, bagand mana in colivia lui prea des si chestii de astea. Deci, se pare ca, rabdarea si timpul rezolva totul
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-04-2015 20:30[/merge_posts_bbcode]

mihail74 wrote:

Coco si si noua prietena a lui in sfarsit,e alba ca o mireasa,azi au luat contact pt prima data dupa doua saptamani de stat separat dar in colivii apropiate,colivia asta e teritoriul neutru in care au facut cunostinta,s-au comportat excelent amandoi,s-au pupat si deja stau unul langa altul,nu am putut prinde acet moment ca acum coco nu stiu ce cauta pe sus,in scurt timp vor avea si casa gata,deja lucrez la ea,si e un pic mai complicat ca vreau plasa de sarma sa fie nichelata si cadrul vopsit visiniu metalizat,o sa [pun poze cand e gata si maxi voliera

ce frumos, sa iti traiasca nou venita big_smile

1 :malex: 1 :caine:

6,041

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:
tomanicoleta wrote:
olive wrote:

liniste pe aici
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-04-2015 19:33[/merge_posts_bbcode]

al meu a inceput sa prinda curaj, cand intru in camera cu farfuria, imediat iese din colivie si vine pe mana sa ii dau si lui ceva bun Ș)))))
super tare, imi place f mult cand e asa, sper sa se obisnuiasca si mai mult, sa vina si pe cap, umar etc

ce scump este !!deja ati facut progrese imense

multumim!!! daa, si sunt f fericita! big_smile totul a venit de la sine, l am lasat pe el mereu sa faca primii pasi, nu l am chinuit in nici un fel, bagand mana in colivia lui prea des si chestii de astea. Deci, se pare ca, rabdarea si timpul rezolva totul
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-04-2015 20:30[/merge_posts_bbcode]

mihail74 wrote:

Coco si si noua prietena a lui in sfarsit,e alba ca o mireasa,azi au luat contact pt prima data dupa doua saptamani de stat separat dar in colivii apropiate,colivia asta e teritoriul neutru in care au facut cunostinta,s-au comportat excelent amandoi,s-au pupat si deja stau unul langa altul,nu am putut prinde acet moment ca acum coco nu stiu ce cauta pe sus,in scurt timp vor avea si casa gata,deja lucrez la ea,si e un pic mai complicat ca vreau plasa de sarma sa fie nichelata si cadrul vopsit visiniu metalizat,o sa [pun poze cand e gata si maxi voliera

ce frumos, sa iti traiasca nou venita big_smile

merci si tie,ce iti mai face companionul?s-a mai apropiat de tine?

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,042

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

da, deja in fiecare seara avem rutina de joaca cu chibritul smile)
iau un betisor, vine pe mana si il roade, apoi iar inca unul si tot asa smile)
nu stiu ce sa ii mai cumpar, sa se joace...idei?

1 :malex: 1 :caine:

6,043

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

O bricheta...  :k:  glumesc.
Poi daca ii plac astea mici poti incerca cu ceva asemanetor. Ceva gen margele indiene cu colti, bilute... Etc. Are mult de studiat la ele.

http://ricas.sunphoto.ro/

6,044

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ma bucur sa aud ca al tau sa obisnuit atat de mult cu tine si nu se mai sperie de loc....vezi ca ziceai ca l.ai luat matur si e greu cu dresajul uite ca al tau cat e de matur vine pe mana sa manance sa se joace..etc..Felicitarii

6,045 (edited by olive 04-04-2015 08:49)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

multumesc, stai linistit ca si cu tine se va obisnui, o sa vezi!!! in timp, o sa vada ca nu ii faci nici un rau ȘD
ce mai face? am citit ca i ai cumparat colviie noua, sa faci poze sa vedem si noi
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-04-2015 08:49[/merge_posts_bbcode]

un dezavantaj la faptul ca e matur, este ca nu o sa mai vorbeasca, astia micii cica dupa 1 an asa incep sa vbeasca diverse cuvinte

1 :malex: 1 :caine:

6,046 (edited by costymoraru 04-04-2015 20:56)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Da i.am cumparat o colivie imensa de se pierde prin ea..in rest e ok.. i dau drumu prin camera vine aproape de noi..nu se mai sperie chiar asa rau dar azi vreau sa.l tin flamand sa incerc iar ca nu am mai incercat treaba cu mancarea de 2 luni aproape....poate acum sa mai obisnuit cu noi si poate are mai mult curaj sa se apropie sa vina sa manance din bol..sper sa reusesc azi. .
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-04-2015 20:56[/merge_posts_bbcode]

Nici sa.l pisti cu ceara si nu vine Paco asta. Acum stau la panda da de vine sa manance din bol. . Acum nu pot sa zic ca nu sa acomodat cu noi ca e de 3luni. . Mai incerc si maine... cel mai mult sa apropiat se vede in poze

6,047

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

si al meu la fel face, tot asa da ture...dimineata si pe la pranz asa cand se plictiseste si n are stare
atunci ii mai dau o jucarie ceva, al meu ii plac cutiile de chibrit, sa scoata fiecare batz Ș))

Salut,
Evita sa ii dai bete de chibrit!!!! ai grija sa nu roada gamalia care este plina de sulf.
Fereasca Dumnezeu!!!!
:malex:

6,048 (edited by costymoraru 05-04-2015 17:11)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Anber al tau l.ai imblanzit? Sa obisnuit cu tine?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-04-2015 17:11[/merge_posts_bbcode]

Munca, rabdare, nervii si progrese... :merci:  :malex:

6,049 (edited by olive 05-04-2015 17:33)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

anber wrote:
olive wrote:

si al meu la fel face, tot asa da ture...dimineata si pe la pranz asa cand se plictiseste si n are stare
atunci ii mai dau o jucarie ceva, al meu ii plac cutiile de chibrit, sa scoata fiecare batz Ș))

Salut,
Evita sa ii dai bete de chibrit!!!! ai grija sa nu roada gamalia care este plina de sulf.
Fereasca Dumnezeu!!!!
:malex:

bine ca mi ai zis, Ș( exact pe alea le rodea...sper sa nu pateasca nmk
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-04-2015 17:33[/merge_posts_bbcode]

costymoraru wrote:

Anber al tau l.ai imblanzit? Sa obisnuit cu tine?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-04-2015 17:11[/merge_posts_bbcode]

Munca, rabdare, nervii si progrese... :merci:  :malex:

oo deja iti mananca din mana? super!!! ȘD

1 :malex: 1 :caine:

6,050 (edited by costymoraru 06-04-2015 20:02)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ieri a fost prima data de cand il am (3luni) in care a venit sa manance din mana dar cum...nu i.am dat de mancare 1 zi iar a 2 a zi a venit si a mancat mar si pe urma i.am pus semintele in colivie si o mancat...acum nu stiu cum sa mai procedez iar sa incerc sa.i dau mar sau iar sa.l flamanzesc say nu stiu ca vreau iar sa vina ca sa se obisnuiasca cat mai mult cu mine...ceva sfaturi?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 06-04-2015 20:02[/merge_posts_bbcode]

Am incercat si acum sa.i dau mar din mana vezi de treaba. ...se uita la mine cum ploscaiam din gura si muscam din mar si in mana cealalta aveam maru da nu si.a facut curaj sa vina...deci numa cu flamanzitu facem treaba...eu sincer nu as vrea sa.l mai flamanzesc dar vad ca altfel nu vine....si inca ceva voi la ai voistri le faceti baie...la al meu nu i.am facut de cand il am...