6,001 (edited by costymoraru 15-03-2015 10:59)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Gata am inteles...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 14-03-2015 19:43[/merge_posts_bbcode]

Deci o sa pun un castronas cu seminte care il are in permanenta iar in altul o sa.i pun cate.o leguma...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 14-03-2015 22:34[/merge_posts_bbcode]

Gata si modificarile in colivie....

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-03-2015 10:59[/merge_posts_bbcode]

Oare de ce in fiecare dimineata paco al meu e agitat? Da tumbe prin colivie se urca pe pereti..etc...dar de cand il am aproape..asa is iei diminetile? Jumate de ora o ora e tot agitat..poate simte nevoia sa iasa din colivie..sau asa fac ei inviorarea de dimineata. .

6,002

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

si al meu la fel face, tot asa da ture...dimineata si pe la pranz asa cand se plictiseste si n are stare
atunci ii mai dau o jucarie ceva, al meu ii plac cutiile de chibrit, sa scoata fiecare batz Ș))

1 :malex: 1 :caine:

6,003

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ce va mai fac zburatoarele?

6,004

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Al meu este bine, nici un progres din pacate, parca este mai atent la mine, mai curios si mai pofticios decat de obicei, in rest nimic.
Al tau ce mai facE?

1 :malex: 1 :caine:

6,005

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai la al meu tot i dau mar pintre gratii. ..nu i.am mai dat drumu din colivie de o luna aproape..acum i.am deschis usa la colivie da nu coboara sa iasa afara...is curios daca mananca pintre gratii  daca iasa afara si mananc mar langa el si i intind mana vine sa manance..

6,006

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Pai la al meu tot i dau mar pintre gratii. ..nu i.am mai dat drumu din colivie de o luna aproape..acum i.am deschis usa la colivie da nu coboara sa iasa afara...is curios daca mananca pintre gratii  daca iasa afara si mananc mar langa el si i intind mana vine sa manance..

al tau clar nu a fost crescut la mana,daca era crescut la mana nu aveai aceste probleme deloc,si nici norocul ssa nimeresti totusi unul mai bland,am 2 nimfe crescute la mana,numai in capul meu stau ,si daca le pun jos si dau sa plec zboara iar si vin pe capul meu.am si un singur piuit de micul alex care de ieri a trecut la hranirea manuala,e putin reticent,dar asa sunt toti la inceput,2-3 sedinte si vine singur la lingurita,si deaici incepe legatura,la nimfe am fost nevoit din cauza abandonului parintilor,dar aici decizia am luat-o eu,o sa revin cu poze

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,007

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

I.am dat drumu din colivie tot asa speriat este....
Vine sa manance mar pintre gratiile de la colivie atat...urmatorul pas cred ca o sa bag mana in colivie si sa vad daca vine sa manance mar de la mine din mana. ...

6,008 (edited by mihail74 25-03-2015 08:51)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

cateodata si drumul pe care il stii ti se pare mai lung,mai ales cand te grabesti,sau esti obosit smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 25-03-2015 08:51[/merge_posts_bbcode]

asta e Jean Valjan,puiul lui paco si cocuta,a trecut pe manual de 3 zile,mananca de rupe,inca se fereste cand ma vede ,dar ii trece lui rapid asa

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,009

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ce mic e si ce picioare mari are  smile sa.ti traiasca si sa creasca sanatos....si i dai cu seringa mancare?

6,010

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Ce mic e si ce picioare mari are  smile sa.ti traiasca si sa creasca sanatos....si i dai cu seringa mancare?

sigur,dar nu cu seringa ci cu o lingurita de plastic indoita un pic la foc pt o forma mai speciala,in rest mananca de rupe,azi pt prima oara in 3 zile sa vezi ce ma striga de foame,si nici nu a mai facut figuri cand m-a vazut,ba din contra dupa masa ma cauta sa doarma langa mine sau la mine in mana,e asa de dragut,o sa fie mare strengar,norocul pe cine o sa il ia

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,011

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Mah nu ma mai ispiti...  sad
Vrei sa dorm pe pres?  :nani:

http://ricas.sunphoto.ro/

6,012

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

rica wrote:

Mah nu ma mai ispiti...  sad
Vrei sa dorm pe pres?  :nani:

cum sa te ispitim?si ai deja o gramada,mai vrei unul?

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,013

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai pana la urma daca nu reusesc sa.l mai imblanzesc pe Paco cred ca cu timpu voi afla ce e femela sau mascul si o sa.i iau pereche iar puiul o sa.l cresc eu de mana. ...si atunci o sa fie ok.o sa.i tin pe toti 3

6,014

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Pai pana la urma daca nu reusesc sa.l mai imblanzesc pe Paco cred ca cu timpu voi afla ce e femela sau mascul si o sa.i iau pereche iar puiul o sa.l cresc eu de mana. ...si atunci o sa fie ok.o sa.i tin pe toti 3

pai poate ai noroc sa iti faca 5 pui,atunci o sa iti pe totii?

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,015 (edited by costymoraru 25-03-2015 20:17)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

La asta nu m.am gandit...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 25-03-2015 20:17[/merge_posts_bbcode]

Pa.i o sa.i cresc si o sa.i donez la un centru unde primesc si doneaza animale. .o sa tin maxim 2 si perechea deci 4...acum maai e pana atunci...e salbatic rau.. acum i fierb un ou sa.i dau....mancam la masa si ma vedea si devenea agitat si m.am dus sa.i deschid usa la colivie poate iasa si vine .nici vorba ....pe urma mi.am bagat mana in colivie cu mar nici vorba se agita ..pe urma am vrut sa.i dau pintre gratii nici asa nu a mai venit

6,016 (edited by mihail74 25-03-2015 20:53)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

La asta nu m.am gandit...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 25-03-2015 20:17[/merge_posts_bbcode]

Pa.i o sa.i cresc si o sa.i donez la un centru unde primesc si doneaza animale. .o sa tin maxim 2 si perechea deci 4...acum maai e pana atunci...e salbatic rau.. acum i fierb un ou sa.i dau....mancam la masa si ma vedea si devenea agitat si m.am dus sa.i deschid usa la colivie poate iasa si vine .nici vorba ....pe urma mi.am bagat mana in colivie cu mar nici vorba se agita ..pe urma am vrut sa.i dau pintre gratii nici asa nu a mai venit

incearca sa fie liber cand deja te pui la masa si mananci,si inaite de asta tine-l flamand o zi ,e imposibil sa nu incerce macar sa vina,apoi pleaca de la masa si lasa ceva resturi,urmareste-l cumva sa nu te vada,e greu stiu,dar nu imposibil,doar nu o sa moara de foame,nu cred asta,paco al meu era asa disperat ca am uitat sa ii dau intr-o dimineata de mancare,si apoi cand am bagat mana cu vasul de mancare a venit pur si simplu pe mana si a inceput sa mananace inainte sa fixez vasul,si iti spun, pe paco de cand il am nu i-am dat drumul niciodata,si nici nu am incercat sa pun mana el,venea doar printre zabrele si manca,ca si acum dealtfel,dar cand ma pun la masa ,si masa e exact langa el,e dezastru,tipa si misca vasele de mancare de te face sa ii dai obligatoriu,asta daca ii dau drumul sigur vine pe masa si mananca,dar e cu puii si nu  il las liber inca,doar pe coco il mai las liber prin casa,e adevart ca niciodata nu tip la ei,vb mult cu ei,incredere asta e cuvantul,ei trebuie sa capete incredere,apoi nu ii mai opresti
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 25-03-2015 20:53[/merge_posts_bbcode]

puiul de mic alexander are un nume deja "Paulie",si e  rezervat pt cineva de pe facebook,sper sa fie un stapan iubitor ca si mine,el e crescator de caini de rasa,si ii plac mult papagali din specia asta

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,017

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ma gandeam ca daca i.as face test adn sa.i aflu sexu lui paco si dupaia sa.i cumpar pereche oare dupa cat timp ar face pui? Paco meu nu stiu exact cat timp are pt ca l.am luat din petshop si na se poate sa nu.mi fi spus adevarul despre varsta...mi.au spus k are vreo 6 luni si deja e la mine de 2 luni deci are 8 luni! Si deci intrebarea meaaa la cat timp dupa cumpararea perechii ar putea avea pui avand in vedere k e si el pui inka?

6,018

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Ma gandeam ca daca i.as face test adn sa.i aflu sexu lui paco si dupaia sa.i cumpar pereche oare dupa cat timp ar face pui? Paco meu nu stiu exact cat timp are pt ca l.am luat din petshop si na se poate sa nu.mi fi spus adevarul despre varsta...mi.au spus k are vreo 6 luni si deja e la mine de 2 luni deci are 8 luni! Si deci intrebarea meaaa la cat timp dupa cumpararea perechii ar putea avea pui avand in vedere k e si el pui inka?

pai el ar trebui teoretic sa fie matur,si asta e cam la varsta de 3 ani ,si apoi fata la fel,conditii minime,spatiu,cuib specific speciei,multa miscare,pt o sanatate maxima si apoi apar si puii,chiar daca intrunesti conditiile toate,cuibul nu il pui decat la varsta de 3 ani si in general in toamna prin noiembrie,apoi astepti

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,019

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

mihail74 wrote:

cum sa te ispitim?si ai deja o gramada,mai vrei unul?

Din astia nu am.  :cry:

http://ricas.sunphoto.ro/

6,020 (edited by mihail74 26-03-2015 14:50)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

mihail74 wrote:
costymoraru wrote:

Ma gandeam ca daca i.as face test adn sa.i aflu sexu lui paco si dupaia sa.i cumpar pereche oare dupa cat timp ar face pui? Paco meu nu stiu exact cat timp are pt ca l.am luat din petshop si na se poate sa nu.mi fi spus adevarul despre varsta...mi.au spus k are vreo 6 luni si deja e la mine de 2 luni deci are 8 luni! Si deci intrebarea meaaa la cat timp dupa cumpararea perechii ar putea avea pui avand in vedere k e si el pui inka?

pai el ar trebui teoretic sa fie matur,si asta e cam la varsta de 3 ani ,si apoi fata la fel,conditii minime,spatiu,cuib specific speciei,multa miscare,pt o sanatate maxima si apoi apar si puii,chiar daca intrunesti conditiile toate,cuibul nu il pui decat la varsta de 3 ani si in general in toamna prin noiembrie,apoi astepti

atunci asteapta ca mi-a cazut iar la imperechere dupa ce le-am luat puiul si poate iti rezerv unul,pretul asa ca intre noi,daca imi face si cealalta pereche care ieri l-eam luat oule ca statea degeabe pe ele sa iti pot face o pereche din parinti diferiti,tinem legatura,suntem aici toata ziua,si ne scriem pareri si realizari
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 26-03-2015 14:50[/merge_posts_bbcode]

rica wrote:
mihail74 wrote:

cum sa te ispitim?si ai deja o gramada,mai vrei unul?

Din astia nu am.  :cry:

measjul pt costy era de fapt pt tine

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,021

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

mihail74 wrote:
rica wrote:

Mah nu ma mai ispiti...  sad
Vrei sa dorm pe pres?  :nani:

cum sa te ispitim?si ai deja o gramada,mai vrei unul?

Cum asa?
Ma citezi pe mine si...
Ok... scuze ca m-am bagat.

http://ricas.sunphoto.ro/

6,022 (edited by mihail74 26-03-2015 19:20)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

rica wrote:
mihail74 wrote:
rica wrote:

Mah nu ma mai ispiti...  sad
Vrei sa dorm pe pres?  :nani:

cum sa te ispitim?si ai deja o gramada,mai vrei unul?

Cum asa?
Ma citezi pe mine si...
Ok... scuze ca m-am bagat.

scuze era pt tine,ce naiba am citit eu aici.scuze
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 26-03-2015 19:13[/merge_posts_bbcode]

mihail74 wrote:
rica wrote:
mihail74 wrote:

cum sa te ispitim?si ai deja o gramada,mai vrei unul?

Cum asa?
Ma citezi pe mine si...
Ok... scuze ca m-am bagat.

scuze era pt tine,ce naiba am citit eu aici.scuze

a vrut sa zic exact invers,sa ii scriu lui costy ca mesajul e pt tine,si a iesit exact pe dos

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 26-03-2015 19:18[/merge_posts_bbcode]

si noi ne zapacim peaici si administratorii zic ca inchid site-ul pe data de 1,sper insa sa fie deaia,stiti voi,cu 1 aprilie

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 26-03-2015 19:20[/merge_posts_bbcode]

rica wrote:
mihail74 wrote:
rica wrote:

Mah nu ma mai ispiti...  sad
Vrei sa dorm pe pres?  :nani:

cum sa te ispitim?si ai deja o gramada,mai vrei unul?

Cum asa?
Ma citezi pe mine si...
Ok... scuze ca m-am bagat.

si cum naiba sa ii dau lui costy puii cand el e in anglia,pt tine am zis ca sunt viitorii puiuti daca ii vrei

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,023

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Noua achizitie ce parere aveti?

6,024

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Noua achizitie ce parere aveti?

te pregatesti,te pregatesti

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

6,025 (edited by costymoraru 26-03-2015 23:42)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai vream de mult sa.i cumpar o casuta mai mare...asta e super inca cred ca e prea mare ca tot intr.un colt sta...acum cred ca o sa.i trebuiasca vre.o 3 zile  sa se obisnuiasca cu noua colivie sau voliera nici nu stiu ce e ca e super mare
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 26-03-2015 23:42[/merge_posts_bbcode]

Ma gandeam cum sa.l mut din noua colivie si am stans becu am facut intuneric am luat un maieu alb si am bagat mana dupa el nici nu sa miscat l.am luat in mana si ma muscat da incet suportabil si l.am bagat in cealalta....sper ca e fericit cu noua lui casa