5,976

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

eeee nu e crescatorie,pt mine e un hobby,da am un avantaj ca am atelierul acasa,si tocmai de sudura,si confectii metalice,practic imi fac tot ce am nevoie nu cumpar,si mi le fac si pt nevoia mea de spatiu,clar e un avantaj,5 perechi atat si nimic mai mult,puii ,aceia care vor fi vor fi dati pe anumite criterii,si pe bani dar si fara,va depinde mult de moment si de persoana,clar va trebui sa dau si pe bani ,asta ca sa pot asigura celor prezenti cat mai multe rasfaturi,nu seminte,sau legume,poate un veterinar,cuiburi incalzite,volierele,diverse materiale care le cumpar sa le fac fel si fel de chestii,apropo azi le-am facut 4 leagane,2 din lemn din coada de matura aruncata de nevastamea pe motiv ca e stramba,si doua cu lemn de mar,ca sarma am folosit de inox ,din cea de adaos la sudura in argon,va fac maine poze,e foarte simplu si dnv puteti face,sau cumpara ,eu aleg sa le fac personal,inclusiv cuiburile

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,977 (edited by costymoraru 09-03-2015 22:18)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Mihail am o intrebare....papagali au perioade in care le cad penele? De vre.o 4 zile paco se tot scarpina si am vazut fulgi de pene prin colivie...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-03-2015 22:18[/merge_posts_bbcode]

E grav? Pene inca nu am vazut sa cada doar puf alb..

5,978 (edited by mihail74 09-03-2015 23:08)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Mihail am o intrebare....papagali au perioade in care le cad penele? De vre.o 4 zile paco se tot scarpina si am vazut fulgi de pene prin colivie...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-03-2015 22:18[/merge_posts_bbcode]

E grav? Pene inca nu am vazut sa cada doar puf alb..

absolut normal,mai ales in peroada asta,e inca pui ,probleme cu penele ar fi doar daca cheleste mult de tot si nu ii cresc altele in loc,atunci ar fi bolnav de vreo raie sau lipsa de anumite vitamine,cred ca nu e cazul insa
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-03-2015 22:59[/merge_posts_bbcode]

de cand eram mic am avut pasari,pe vremea aceea un perus costa cat o avere,nu imi permiteam,asa ca aveam un scatiu si 2 sticleti,in niste amarate de colivii,gasite prin piata de vechituri vopsite si revopsite de 300 ori,aveam boala asta in sange cu pasarile,a fost o perioada in care nu am mai avut pasari ,si de vreo 2 ani am reanceput sa tin pasari,asta pt ca ma batut cea mica la cap,de atunci si pana acum am ajuns la 9 pasari,si mai am de gand sa ii iau lui coco o pereche si ma cam opresc aici,

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-03-2015 23:08[/merge_posts_bbcode]

si apropo de dulapurile alea,daca aveam mai inalta camera o faceam la 2,5 metri inaltime,asa am fost nevoit sa ma opresc la 2 metri,jos ia\n salon am sa le fac la 2,1 metri,le faceam mai mari dar tre sa le scot pe usa de la terasa si nu are loc mai inalta,doar daca ma gandesc sa le fac niste extensii,sa dau jos capacul sa un extensia si apoi capacul la loc peste extensie,la cum le-am proiectat imi permite sa cuplez 2 voliere in linie si sa adaug alte doua deasupra si faci o super voliera smile)

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,979

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

seara buna

1 :malex: 1 :caine:

5,980 (edited by mihail74 11-03-2015 21:31)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

seara buna

frumos foc,e fata?,indiferent tot frumos e
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-03-2015 21:31[/merge_posts_bbcode]

marya12 wrote:

Ms la fel.si credema ca nu prea m-am ocupat de el.sunt ei mai lipiciosi dar si pofticiosi smile

fiecare are caracterul lui,si sunt foarte diferiti la imblanzire,deaia unii se plang si unii nu au probleme,70% conteaza daca e crescut la mana,la restul de 30 este total egal

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,981

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

multumesc! habar n am ce este, mie mi a zis "crescatorul" ca este baiat....dar el mi a zis ca e pui initial, apoi ca s a nascut in aprilie 2014...si etc, deci a mintit mult.
Dar, eu tot il iubesc smile) desi ma chinuie seara de seara big_smile

1 :malex: 1 :caine:

5,982

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ce frumosi papagali aveti toti ! Sa va traiasca !

Animalele sunt viata , sufletul si lumea mea !
Am avut pesti , iepuri si pisici si am caini si pisica , dar... Ceal maai mult ..Il iubesc pe Wuinner ! E cel mai bun prieten cand esti suparat si un bun exemplu de urmat !
Animalele nu se razbuna la fel ca oamenii , dar la fel ca oameni ele iubesc , simt si traiesc momentul !

5,983

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

multumesc! habar n am ce este, mie mi a zis "crescatorul" ca este baiat....dar el mi a zis ca e pui initial, apoi ca s a nascut in aprilie 2014...si etc, deci a mintit mult.
Dar, eu tot il iubesc smile) desi ma chinuie seara de seara big_smile

Salut,
Cred ca este baietel smile
sa iti traiasca:)

5,984

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

multumesc anber, ai idee cand i se va definitiva penajul? cand o sa ii apare inelul acela la gat?
apropo sa iti traiasca si tie papagalul, poza e cam mica, deci asteptam pozee!

1 :malex: 1 :caine:

5,985

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Olive  ce.ti mai face papagalu? Am vazut ca deja vine pe mana..din ce in ce mai multe progrese...bvo..

5,986

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

e bine papagalul meu, ms! al tau ce mai face? mai baga poze
vine pe mana doar daca am mancare, in rest nu vine ...

1 :malex: 1 :caine:

5,987

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Al meu e tot in colivie inchis
.. ziua sunt la lucru...seara cand vin si ma pun sa manc se uita asa la mine si i dau mar daca nu.i dau devine nervos...acum i dau pintre gratii  si stau langa el cand mananca si nu se mai sperie .

5,988

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

multumesc anber, ai idee cand i se va definitiva penajul? cand o sa ii apare inelul acela la gat?
apropo sa iti traiasca si tie papagalul, poza e cam mica, deci asteptam pozee!

Salut,

sincer este greu de supus. la unii le apar inelul pana in 2,5 ani iar la altii pe la 3 ani. Oly are deja 1,6 ani si deja a inceput sa ii apara inelusul negru si ceva puncte de roz pe ceafa smile
penajul se schimba des. Oly al meu cand l-am luat era de un verde inchis mat dar acum este amestecat cu putin galben smile insa la fiecare saptamana ii cade cate 2-3 pene de la codita si aripi ceea ce este normal. la o luna cad cele doua pene lungi de la coada cele turquaz. dar cresc ceva de speriat in macim 7 zile4 sunt la loc:)
P.s.  am incercat sa incarc poze dar le pune cu susul in jos de aia nu am mai postat.

5,989 (edited by olive 13-03-2015 12:07)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Al meu e tot in colivie inchis
.. ziua sunt la lucru...seara cand vin si ma pun sa manc se uita asa la mine si i dau mar daca nu.i dau devine nervos...acum i dau pintre gratii  si stau langa el cand mananca si nu se mai sperie .

deci incet incet, se obisnuieste cu tine! super!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-03-2015 12:07[/merge_posts_bbcode]

anber wrote:
olive wrote:

multumesc anber, ai idee cand i se va definitiva penajul? cand o sa ii apare inelul acela la gat?
apropo sa iti traiasca si tie papagalul, poza e cam mica, deci asteptam pozee!

Salut,

sincer este greu de supus. la unii le apar inelul pana in 2,5 ani iar la altii pe la 3 ani. Oly are deja 1,6 ani si deja a inceput sa ii apara inelusul negru si ceva puncte de roz pe ceafa smile
penajul se schimba des. Oly al meu cand l-am luat era de un verde inchis mat dar acum este amestecat cu putin galben smile insa la fiecare saptamana ii cade cate 2-3 pene de la codita si aripi ceea ce este normal. la o luna cad cele doua pene lungi de la coada cele turquaz. dar cresc ceva de speriat in macim 7 zile4 sunt la loc:)
P.s.  am incercat sa incarc poze dar le pune cu susul in jos de aia nu am mai postat.

multumesc, nu stiam ca i se schimba asa des penajul, eu il am de o luna si nu i s a schimbat mai deloc penajul.
Tu il ai de mult timp? Este obisnuit cu tine? Vine pe mana? Daca da, spune-ne si noua cum ai facut?
Noi aici, eu cel putin, ma chinui zi de zi sa il fac sa se obisnuiasca cu mine, deocamdata vine pe mana doar daca am mancare ȘD E un smecher

1 :malex: 1 :caine:

5,990 (edited by anber 13-03-2015 19:43)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:
costymoraru wrote:

Al meu e tot in colivie inchis
.. ziua sunt la lucru...seara cand vin si ma pun sa manc se uita asa la mine si i dau mar daca nu.i dau devine nervos...acum i dau pintre gratii  si stau langa el cand mananca si nu se mai sperie .

deci incet incet, se obisnuieste cu tine! super!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-03-2015 12:07[/merge_posts_bbcode]

anber wrote:
olive wrote:

multumesc anber, ai idee cand i se va definitiva penajul? cand o sa ii apare inelul acela la gat?
apropo sa iti traiasca si tie papagalul, poza e cam mica, deci asteptam pozee!

Salut,

sincer este greu de supus. la unii le apar inelul pana in 2,5 ani iar la altii pe la 3 ani. Oly are deja 1,6 ani si deja a inceput sa ii apara inelusul negru si ceva puncte de roz pe ceafa smile
penajul se schimba des. Oly al meu cand l-am luat era de un verde inchis mat dar acum este amestecat cu putin galben smile insa la fiecare saptamana ii cade cate 2-3 pene de la codita si aripi ceea ce este normal. la o luna cad cele doua pene lungi de la coada cele turquaz. dar cresc ceva de speriat in macim 7 zile4 sunt la loc:)
P.s.  am incercat sa incarc poze dar le pune cu susul in jos de aia nu am mai postat.

multumesc, nu stiam ca i se schimba asa des penajul, eu il am de o luna si nu i s a schimbat mai deloc penajul.
Tu il ai de mult timp? Este obisnuit cu tine? Vine pe mana? Daca da, spune-ne si noua cum ai facut?
Noi aici, eu cel putin, ma chinui zi de zi sa il fac sa se obisnuiasca cu mine, deocamdata vine pe mana doar daca am mancare ȘD E un smecher

pimele doua luni nici al meu nu a venit la mana, nici macar nu manca de la mana, apoi incet incet  s-a obisnuit cand bagam mana in colivie.  am cumparat de la piata patrunjel cu tulpina mai lunga si il mangaiam cu ea. apoi a inceput scoala cu el. il lasi liber si incet incet apropii mana de el. primele dati te va musca serios ...apoi incet incet se va obisnui cu mana. dupa ce sa obisnuit cu mana am trecut la dat mancare ... prima data intr-o lingura cateva zile, apoi ii dadeam dimineata sa manace si pana pe la ora 16 nimic, apoi intindeam mana cu mancare, la inceput bucatele de mar, alune, etc. ce stii ca ii place lui. apoi am trecut la faza cu urcatul pe mana. cu dreapta ii aratam mancarea iar antebratul stg intre el si mancare, azi asa maine asa pana cand a inceput sa urce pe mana. te va musca rau face rani dar trec in cateva zile smile))). nu incercati cu haine cu manci lungi - ii sperie. iar de  2-3 luni ma striga "Tati, iubitu, puiu... si multe altele. ma pupa imi spune tati hai da pup:))) plus uratule etc:) dar este foarte dragut si il iubesc de mor....
P>S. nu le aratati filme cu alti papagali  pe smatphone sau tableta!!! se idragostesc de ele si apoi greu mai poti vorbi la telefon sau pe tableta:))))
dar invata repede sa vorbesca cand vede competitia pe ecran:))))
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-03-2015 19:43[/merge_posts_bbcode]

anber wrote:
olive wrote:
costymoraru wrote:

Al meu e tot in colivie inchis
.. ziua sunt la lucru...seara cand vin si ma pun sa manc se uita asa la mine si i dau mar daca nu.i dau devine nervos...acum i dau pintre gratii  si stau langa el cand mananca si nu se mai sperie .

deci incet incet, se obisnuieste cu tine! super!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-03-2015 12:07[/merge_posts_bbcode]

anber wrote:

Salut,

sincer este greu de supus. la unii le apar inelul pana in 2,5 ani iar la altii pe la 3 ani. Oly are deja 1,6 ani si deja a inceput sa ii apara inelusul negru si ceva puncte de roz pe ceafa smile
penajul se schimba des. Oly al meu cand l-am luat era de un verde inchis mat dar acum este amestecat cu putin galben smile insa la fiecare saptamana ii cade cate 2-3 pene de la codita si aripi ceea ce este normal. la o luna cad cele doua pene lungi de la coada cele turquaz. dar cresc ceva de speriat in macim 7 zile4 sunt la loc:)
P.s.  am incercat sa incarc poze dar le pune cu susul in jos de aia nu am mai postat.

multumesc, nu stiam ca i se schimba asa des penajul, eu il am de o luna si nu i s a schimbat mai deloc penajul.
Tu il ai de mult timp? Este obisnuit cu tine? Vine pe mana? Daca da, spune-ne si noua cum ai facut?
Noi aici, eu cel putin, ma chinui zi de zi sa il fac sa se obisnuiasca cu mine, deocamdata vine pe mana doar daca am mancare ȘD E un smecher

pimele doua luni nici al meu nu a venit la mana, nici macar nu manca de la mana, apoi incet incet  s-a obisnuit cand bagam mana in colivie.  am cumparat de la piata patrunjel cu tulpina mai lunga si il mangaiam cu ea. apoi a inceput scoala cu el. il lasi liber si incet incet apropii mana de el. primele dati te va musca serios ...apoi incet incet se va obisnui cu mana. dupa ce sa obisnuit cu mana am trecut la dat mancare ... prima data intr-o lingura cateva zile, apoi ii dadeam dimineata sa manace si pana pe la ora 16 nimic, apoi intindeam mana cu mancare, la inceput bucatele de mar, alune, etc. ce stii ca ii place lui. apoi am trecut la faza cu urcatul pe mana. cu dreapta ii aratam mancarea iar antebratul stg intre el si mancare, azi asa maine asa pana cand a inceput sa urce pe mana. te va musca rau face rani dar trec in cateva zile smile))). nu incercati cu haine cu manci lungi - ii sperie. iar de  2-3 luni ma striga "Tati, iubitu, puiu... si multe altele. ma pupa imi spune tati hai da pup:))) plus uratule etc:) dar este foarte dragut si il iubesc de mor....
P>S. nu le aratati filme cu alti papagali  pe smatphone sau tableta!!! se idragostesc de ele si apoi greu mai poti vorbi la telefon sau pe tableta:))))
dar invata repede sa vorbesca cand vede competitia pe ecran:))))

iti trebuie super rabdare cu el, nu il certa daca te musca, nu ridica vocea la el si nu il pedepsi, este ffffff inteligent si simite orice schimbare de comportament!!!!

5,991

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Multumesc pt raspuns.
Ai avut ceva de munca cu el se pare. Dupa cum am zis, noi deja suntem la etapa in care vine pe mana daca am mancare ...dar ma intreb oare cand o sa vina de buna voie. Oare o sa vbeasca vreodata desi l am luat deja maricel...
Nu prea ma musca ...doar ciupe asa usor ....dar eu incerc sa nu tip la el.

1 :malex: 1 :caine:

5,992

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

Multumesc pt raspuns.
Ai avut ceva de munca cu el se pare. Dupa cum am zis, noi deja suntem la etapa in care vine pe mana daca am mancare ...dar ma intreb oare cand o sa vina de buna voie. Oare o sa vbeasca vreodata desi l am luat deja maricel...
Nu prea ma musca ...doar ciupe asa usor ....dar eu incerc sa nu tip la el.

al meu are momente cand vine atunci cand il chem:) dar nu mereu. asa sunt ei au o personalitate iesita din comun:)
cat despre vorbit ai de munca:)
la inceput incearca cuvinte scurte. trebuie sa vorbesti cu el mult atunci cand este pe mana ta. vei observa cum ochisorul lui focalizeaza recum obiectivul unei camere de fotografiat si atunci inseamna ca asculta:)
incearca sa il stimulezi cu filmulete de pe youtube. exp: micul alexander vorbitor si lasa sa priveasca la inceput apoi vorbeste odata cu cel de pe film. asa incetisi va da drumu si va vorbi. sunt rare cazurile in care ei nu vorbesc.
P.s. ca sa vorbeasca trebuie sa ajunga sa creada ca esti de a lui... si asta doar cu rabdare si dragoste. trebuie sa ii castigi increderea. nu ii da voi se se plictiseasca, da-i jucarii ( dar ceva care sa nu le poata rupe si inghiti)
Succes! smile

5,993

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pt prima data in 2luni de zile a venit Paco si a mancat mar de la mine din mana....adika nu va inchipuiti ca i.am dat drumu din colivie si a venit la mine pe mana...i.am ascultat sfatul lui mihail74 si nu l.am mai lasat afara din colivie de 2 saptamani cred si am inceput sa.i dau fructe printre gratii si nu venea daca tineam mana acolo i plac la nebunie merele iar cand ma indepartam venea si o fura si o tinea in gheare si manca...pe urma am inceput sa ma apropiu de el in timp ce mananca la un momendat manca si eu eram langa el ...acum am tinut mana acolo si eu muscam din mar si plescaiam sa.i fac pofta si cu degetele intre gratii nu a rezistat mult si a venit si a mancat...

5,994

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Pt prima data in 2luni de zile a venit Paco si a mancat mar de la mine din mana....adika nu va inchipuiti ca i.am dat drumu din colivie si a venit la mine pe mana...i.am ascultat sfatul lui mihail74 si nu l.am mai lasat afara din colivie de 2 saptamani cred si am inceput sa.i dau fructe printre gratii si nu venea daca tineam mana acolo i plac la nebunie merele iar cand ma indepartam venea si o fura si o tinea in gheare si manca...pe urma am inceput sa ma apropiu de el in timp ce mananca la un momendat manca si eu eram langa el ...acum am tinut mana acolo si eu muscam din mar si plescaiam sa.i fac pofta si cu degetele intre gratii nu a rezistat mult si a venit si a mancat...

merci,ma bucurca a dat roade rabdarea,deacum intr-o saptamana il poti lasa si liber prin camera unde a stat,si sa mananci la greu in fata lui,finalul ar trebui sa fie gen,vine pe masa unde mananci si te terorizeaza incercand din toate cele ce mananci tu

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,995

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Mihai eu acum trebuie sa.i dau tot timpul mar pintre gratii timp de inca o saptamana? Sau cum sa fac? Ca doar azi sa apropiat de mana sa manance

5,996

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Mihai eu acum trebuie sa.i dau tot timpul mar pintre gratii timp de inca o saptamana? Sau cum sa fac? Ca doar azi sa apropiat de mana sa manance

clar,asta e doar un inceput,mai lasal inauntru pana vezi ca dispare orice urma de frica,apoi ii dai drumul,unde mananci tu,acolo ii faci un stativ ,in camera aia,undeva sa te vada bine,si tot ceea ce faci tu,in special cand mananci,sa vezi ce scandal o sa ai cu el pe mancare,chiar daca mai ai ceva timp,nu forta lucrurile

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,997 (edited by costymoraru 14-03-2015 18:22)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Uite de exemplu am mers sa.i dau iar mar pintre gratii si nu o mai venit sa ia sad si daca am vazut ca nu a vrut sa vina am lasat marul jos langa colivie iar acum o venit sa.l caute ca eu pana acum ii puneam marul si plecam iar el venea si manca...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 14-03-2015 18:16[/merge_posts_bbcode]

Si inca ceva azi dimineata i.am pus in castronasul lui de inox ardei rosu taiat bucatele mici morcov ras prin razatoare si frunza de varza si vezi de treaba...al meu mananca doar mar seminte..si mix de seminte..atat

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 14-03-2015 18:22[/merge_posts_bbcode]

Trebuie sa.i curat in colivie sa.i scot partea de jos sa o spal tot la 3 zile fac asta nu las fecalele cu saptamanile..si tot timpu se sperie cand i bag mana in colivie...inca e fricos..mi si teama ca daca bag iar mana iar se duce progresul pe apa sambetei...si tre sa.i scot legumele de azi dimineata. ..si sa.i pun mixul...

5,998 (edited by mihail74 14-03-2015 19:01)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pai mar ,sau ce ii place mult acuma ,nu ii mai da in castronas,ala doar din mana,in casrtonas,prin selectie in fiecare zi,azi morcov,o rondea de vreo 3 mm taiata in doua,maine ,castravete ,la fel o rondea taiata in  doua,cotor de salata,etc etc,si asa stabilecti si ce ii place,si are obligatoriu nevoie de vitamine din legumele proaspete,o zi pe saptamana ii faci ou tare si ras prin razatoarea mica,il lasi cateva ore,cat apuca sa manance manaca ,restul il arunci ca oul e periculos dupa multe ore,ai mei dupa ce i-am obisnuit cu de taote,niciodata nu pun mai mut de doua tipuri de legume in castronas,ca are tendinta sa arunce ce nu ii place pe moment,si apoi le cauta pe jos printre gunoaie si nu e bine
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 14-03-2015 19:01[/merge_posts_bbcode]

auzi,si apropo,de unde chestia aia cu utilizator de aur?ai pus-o tu sau cei de pe site?

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,999 (edited by costymoraru 14-03-2015 19:26)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Eu nu am pus nimic...habar nu am cum a aparut acolo...adika tu spui sa scot castronasele de la el din colivie si sa nu.i mai las seminte si nimic...si i pun ardei si il las acolo o zi pana mananca pe urma maine castravete si poimaine ou si tot asa..sau cum
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 14-03-2015 19:26[/merge_posts_bbcode]

Eu am 2 castronase in colivie si un dispozitiv cu apa. In castronase pun tot timpu doua mixuri de seminte am 2 pungi si le puneam diferit intr.un castronas un mix iar in celalalt alt mix...mai nou am inc3rcat sa pun legume dar nu se atinge de ele.de cand il am nu a mancat nici.o leguma...merele tot timpu i le dadeam pintre gratii. .

6,000

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

nuuu nuuu,semintele nu trebuiesa ii lipseasaca indiferent de situatie,morcovul cum ti-am zis eu ii dai asa de  doua ori pe zi,ardei la fel,etc etc,doar ce ii placecel mai tare ii dai din mana,in cazul tau marul

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor