5,951 (edited by costymoraru 07-03-2015 18:31)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai il am de 3 saptamani ..
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 18:18[/merge_posts_bbcode]

Acum a zburat pe colivie si pana la urma a intrat inauntru  foamea mare..a ciugulit un pic a baut apa si acum pe bat...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 18:25[/merge_posts_bbcode]

Pacooosteaaa

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 18:31[/merge_posts_bbcode]

Al tau ce mai face? Mai pune niste poze

5,952

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

aproximezi si tu, de exemplu ca castraveti, tai felia dupa forma ei, si putin mai groasa...cam cat degetul, cat sa tina in gheara si sa manance singur!


nu da-ti castravete prea des, mai bn deloc as zice , le face rau la stomacel !

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,953

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

nu prea face mai nimic, nu prea vrea sa vina pe mana, si imi da de furca smile
nu stiam ca nu are voie castraveti, chiar m am documentat, iar pe toate site-urile scrie ca au voie castraveti.

1 :malex: 1 :caine:

5,954

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ce frumos e...sa.ti traiasca.. de mancare al tau ce mananca?

5,955

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

multumesc la fel!
mananca mxul ala special pt ei, format din diferite seminte, arahide etc. Iar in rest mananca orice, ii place si morcovul, castravetii, ardei...marul f mult ....si ou fiert. Cam astea i am dat, o sa incerc sa i mai dau si altceva...

1 :malex: 1 :caine:

5,956

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

I.am taiat iar ardei rosu..spanac ...si dovlecel..acum sa vedem ce are de gand...mofturosu...a si inca ceva trebuie sa le dam vitamine sau minerale sau flori..polen ..sau i dau doar seminte si legume care nu le mananca?

5,957

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

poti sa ii cumperi si un bloc mineral ( se gaseste la petshop) arata ca o bucata de creta smile)))
cica e buna pentru ei

1 :malex: 1 :caine:

5,958 (edited by costymoraru 07-03-2015 20:13)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Si i le bagi in bolul lui sau le pui pe o farfurie ..si ou cum il dai il fierbi sa fie tare il lasi sa se raceasca pe urma il maruntesti... i.am luat si rodie i.am scos semintele si i le.am pus in bol si nimic a coborat jos si a mancat mixul lui in celalalt bol a vazut ce e si nici nu a avut curaj sa ia nici macar o seminta...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 20:13[/merge_posts_bbcode]

Ma duc sa.i cumpar da cum arata ca un sapun asa patrat alb...si unde il pun il agat sus ca si pe osul de sepie ca nici de ala nu sa atins

5,959

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

intrebi vanzatoarea de acolo de bloc mineral, se agata de colivie,iar oul il fierb mult, il las sa se raceasca si ii dau ...amestecat cu patrunjel ii dau eu, dar patrunjelul il da deoparte.

1 :malex: 1 :caine:

5,960

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai asta e problema ca eu nu sunt in tara sa pot sa zic bloc mineral....ma duc  eu axum la un magazin mare de animale si ma duc la raionu de pasari si ma holbez ....am plecat...pa pa sper sa cumpar ce trebuie

5,961

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

yuhu, dupa o zi in care l am tinut flamand pe Boncuk, seara acum a venit pe mana sa i dau de mancare, chiar de cateva ori...sper sa vina si sa stea mai muuult

1 :malex: 1 :caine:

5,962

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Felicitarii. ....era de stiut ca daca vine sa manance din bol de la tine din mana pana la urma va veni si pe mana ..eu acum am venit de la cumparaturi. .i.am cumparat bloc mineral .o creanga de se pune in colivie si un bol de inox rotund mai mare...

5,963

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pai la legume nici al meu nu se da in vant daca e liber prin casa,doar cand e inauntru,cere singur,coco cand ii e foame tipa,paco de exemplu zice "mama mama mama",fiecare in felul lui,paco al meu momentan e ocupat cu puisorii,dar e nebun rau de tot,te extermina,cere incontinuu de mancare"mama mama mama",la perechea didi si cici ea e cea care de tonul cand ii ie foame,foame de legume si fructe ca seminte au tot timpul,azi de exemplu am proiectat si executat un suport pt 4 recipiente pt mancare,e un prototip si l-am facut sa vad cum se descurca,am ales special perechea greti si bubu,deoarece greti are un defect la o aripa si nu poate sa zboare,fostul stapan de nervi ca nu o putea imblanzii ia taiat aripile din carne si nu ii mai cresc penele la o aripa,imi cer scuze pt imaginea slaba,maine poate ii fac poze cand e lumina puternica,si produsul de serie il fac din inox,intai sa testez,motivul pt care l-am facut este ca faceau mult prea multa mizerie afara din voliera,asa pus pe mijloc nu vad cum ar mai putea sa faca atata mizeria afara,seara buna

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,964

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

wow, super, tu ai proiectat ce se vede in poze? inclusiv scarita aia? super, cum ai facut?
referitor la fostul stapan, dus cu pluta, cum sa faci asa ceva...
costy sa ne arati si noua poze cu noile lui achizitii, sunt curioasa cum arata crenguta! si sa ne spui daca mananca din blocul ala mineral

1 :malex: 1 :caine:

5,965 (edited by costymoraru 07-03-2015 22:46)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu sa atins de nimc de ce a fost in bol..a fost dovlecel frunze spanac cu coada ardei rosu dar nici nu le.o atins le.am si aruncat din bol acum i.am umplut noul bol cu mix de seminte si i.am schimbat si apa si gata ...i cam tremura coada e speriat..sau ce are de tremura?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 22:42[/merge_posts_bbcode]

Frumoasa inventie..daca ar fi sa fie prototipu tau in magazin aici la ce preturi sunt ar fi undeva la 20 de lire...erau niste papagali intr.o colivie marisoara aici in petshop si am vazut ca aveau asa un castronas de apa unu de mix de seminte ce.i dau si eu la al meu si un castronas ce era in el un fel de nisip pietris fin asa nu stiu
mananca asa ceva?
Am vazut ca era punga de 1 kg 2.5 lire...eu i.as cumpara daca as sti ca e bun...i.am cumparatt doar blocul mineral sau nici nu stiu daca e bloc mineral :sanatate:  smile

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 22:44[/merge_posts_bbcode]

Am vazut ca aveau si ceilalti papagali e un cub alb cu un prinzator de plastic ala de a colo din cusca era ros de papagali acum sa vad daca la al meu i place...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 22:46[/merge_posts_bbcode]

Tot tremura  sad  sad  sad  stiti din ce cauza?

5,966 (edited by mihail74 07-03-2015 22:58)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

da eu l-am gandit,am scris motivul,loc pt 4 recipiente,momentan e doar din sarma de 3mm sudata cu tig argon,dar vreau sa o fac din inox ,bara de fi 6,si atunci nu mai necesita atatea intariri,va fi mai simpla si mai frumaosa,vreau sa fac ajustabile betele din fata recipientelor,ca depinde de la pasare la pasare distanta,si da scarita este facuta de mine din lemn de mar,treptele sunt prinse cu holzsuruburi mici si fine,cu gaura inainte in prealabil sa nu crape lemnul,efect rustic natural,este facuta special pt greti care nu poate sa zboare,ea coboara pe zabrele pana jos si apoi urca pe scarita pana la mancare,ia luat 5 minute sa invete asta,maine pe lumina poate o surprind si ii fac ceva poze
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 22:58[/merge_posts_bbcode]

costymoraru wrote:

Nu sa atins de nimc de ce a fost in bol..a fost dovlecel frunze spanac cu coada ardei rosu dar nici nu le.o atins le.am si aruncat din bol acum i.am umplut noul bol cu mix de seminte si i.am schimbat si apa si gata ...i cam tremura coada e speriat..sau ce are de tremura?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 22:42[/merge_posts_bbcode]

Frumoasa inventie..daca ar fi sa fie prototipu tau in magazin aici la ce preturi sunt ar fi undeva la 20 de lire...erau niste papagali intr.o colivie marisoara aici in petshop si am vazut ca aveau asa un castronas de apa unu de mix de seminte ce.i dau si eu la al meu si un castronas ce era in el un fel de nisip pietris fin asa nu stiu
mananca asa ceva?
Am vazut ca era punga de 1 kg 2.5 lire...eu i.as cumpara daca as sti ca e bun...i.am cumparatt doar blocul mineral sau nici nu stiu daca e bloc mineral :sanatate:  smile

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 22:44[/merge_posts_bbcode]

Am vazut ca aveau si ceilalti papagali e un cub alb cu un prinzator de plastic ala de a colo din cusca era ros de papagali acum sa vad daca la al meu i place...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 22:46[/merge_posts_bbcode]

Tot tremura  sad  sad  sad  stiti din ce cauza?

mai man ,lasa-l si tu inauntru o saptamana si  punel undeva sa invete acel loc,nu ii mai da drumul,se sperie,nu stie ce decizia sa ia,va sta asa pana va cadea de foame sau de sete pe jos,se va hrani doar cand nu e nimeni in incapere,acordai timp,nu forta ca frica va fi ireversibila,pana nu devine din colivie mai bland nu mai incerca sa ii dai drumul,doar incearca  daca vrei sa mai faci ceva cu el ,daca eram aproape iti dadeam eu un pui de anul acesta crescut la mana garantat si super bland si til luam la schimb eu,la mine e un hobby nu o afacere din asta

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,967 (edited by costymoraru 07-03-2015 23:35)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Mihail am vazut ca ai experienta ai pui ai multi papagali e hobby pt tine  zi.mi si mie ce sa fac eu iti povestesc tot de cand l.am adus si ce.mi zici tu aia fac pt ca nu ma pot eu da mare pt ca habar nu am nu am avut in viata mea un papagal...am avut un pechinez ciki si a murit la 7 ani a avut tumoare si am suferit si am zis ca nu.mi mai trebuie animale la casa acum mi.am luat papagalu il am de 3 saptamani nimic nou..aproape la fel ca in prima zi cand l.am adus. I.am dat drumu din colivie pt ca am citit undeva ca are nevoie de 2 ore de zburay si miscare  eu l.am cumparat si dupa o saptamana i.am dat drumu din colivie .nu a cazut nu sa ranit
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-03-2015 23:35[/merge_posts_bbcode]

A invatat camera are locurile lui unde zboara si sta cand e afara se intoarce singur in colivie si mananca pe urma i inchid usa.acum de exemplu nu mai tremura sta pe creanga aia ce am cumparat.o linistit si se uita la mine..spune.mi te rog ce sa fac ca la un copil ...nu stiu nimic i.am luat legume fructe mancare jucari tot ce vrea pana lui am posibilitatr sa.i iau orice numa sa fie fericit m.am atasat de el .nevastamea zicea ca nu.l dam ca e prea prostanac si fricos..dar i.am zis asta nu va pleca niciodata de la mine nu o sa.l dau nociodata m.am atasat de el asa cum e el prostut si fricos....acum te rog zimi ce sa fac ce sa.i cumpar ce sa .i dau cand sa.i mai dau drumu din colivie zimi te rog tot pas cu pas si o sa.ti ascult sfaturile si poate o sa ma bucur si eu de el sa vina pe mana  si sa nu ma mai lase in pace...

5,968 (edited by mihail74 08-03-2015 12:15)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pai ti-am zis ce sa faci,nu ii mai da drumul o  vreme ,o saptamana doua,daca as fi eu in locul tau l-as tine vreo luna in colivie,timp in care ma apropii vb cu el,ii dau din mana anumite fructe,doar fructe,si trebuie sa speculezi ceea ce ii place,dar intai ii pui in castronel si vezi prin selectie ce ii place cel mai mult,apoi nu ii mai pui in castronel decat strict legume,morcov zilnic,ardei la fel,si altele,fructele i le vei da din mana,si il lasi pana vine si ia de fiecare data fara frica,deabia apoi incepi sa ii dai drumul prin casa,iar in casa punei un stativ,un leagan,ceva ,orice,pe care sa vina,sa stea sa se joace,si astea sa fie in camera in care mananci,ca de curiozitate si de pofta vine singur pe masa sa vada ce manaci,asta va dura,deaia iti zic sa nu fortezi ca nu faci nimic cu el,daca prinde frica de oameni il faci ca orice vrabie de pe strada
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-03-2015 12:15[/merge_posts_bbcode]

am un puiut mic mic de tot,are deja 3 zile,ma intreb oare de ce nu au mai iesit  din celelalte 3 oua inca niciunul?

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,969

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Am revenit si noi cu cateva poze

5,970

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ooo. Frumos papagal sa.ti traiasca...si cuminte si dresat si tot ce vrei...

5,971

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ms la fel.si credema ca nu prea m-am ocupat de el.sunt ei mai lipiciosi dar si pofticiosi smile

5,972

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

De cat timp il ai? Si dupa cat timp sa acomodat cu tine.

5,973

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

L-am luat anul trecut in aprilie iar atunci el avea 4 luni.s-a acomodat rep.stiu ca se spune sa nu ii dai drumu 2 sapt.insa eu l-am lasat afara de cand l-am luat.nu l-am tinut inchis.acum il tin ziua inchis pt ca face nazbatii si tipa....de imi tiuie urechile.iar pe la 5-6 seara ii dau drumu pana a doua zi.mai

5,974 (edited by mihail74 09-03-2015 07:41)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

marya12 wrote:

Am revenit si noi cu cateva poze

frumos,sa iti traiasca
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-03-2015 07:41[/merge_posts_bbcode]

si asa incet incet am mai facut o voliera,asta ar fi fost pt coco,dar mam razgandit,lui coco ii fac in salon una mai mare,deasemenea si lui paco&cocuta,salonul fiind langa terasa ,terasa fiind acoperita si inchisa am posibilitatea sa ii mut vara pe terasa,unde imi iau masa zilnic ,langa ei,asa ca vom vedea cine se va muta acolo,poate perechea de nimfe

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,975

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Felicitarii. .. pai u ai acolo crescatorie nu gluma.....stai si la casa iti permiti sa faci dulapurile alea imense ..bvo...si eu sper sa traiasca paco cat mai mult iar cand o sa ma mut in tara am sa.i amenajej super frumos un loc cu palmieri cu iarba cu o baltuta as face din jumate de living un colt de rai...asta e visu meu ....dar mai este pana atunci