5,901

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Eu deocamdata acum am mutat colivia langa mine si el acum sta pe usa de la dulap si se uita la noi si i.am pus macarea si apa langa colivie adika chiar in fata coliviei da nu are de gand sa vina...oare sa afecteze cu ceva ca i.am mutat colivia si sa obisnuit cu ea pe perete in partea cealalta a camerei?

5,902

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

nu cred, avand in vedere ca il ai deja de ceva timp, are deja o perspectiva a camerei, dar totusi ...o sa ii fie ciudat la inceput.
daca vrei muta colivia unde era deja, daca voua v a fost bine cu el acolo. Niici nu stiu ce sfat sa iti dau, mi e si frica sa nu spun prostii. Eu doar spun cum procedez eu, deci poate este ff incorect, tu te rog sa iei doar ce crezi tu ca e bine.

1 :malex: 1 :caine:

5,903 (edited by mihail74 01-03-2015 23:39)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

E greu ,dar rabdarea da roade,eu cred ca peste ceva timp o sa inveti tu pe altcineva,aici pe forum cum sa ii invete pe micuti sa pape din mana,bafta si rabdare in continuare
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-03-2015 23:39[/merge_posts_bbcode]

Dar ard de curiozitate sa stiu ce a facut in seara asta

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,904

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Sincer iti multumesc foarte mult pentru sfaturi pana insfarsit cineva de pe site care isi da interesu. Tu si cu Mihail in rest restul sunt asa la numar....sa sti ca e de bine...paco a venit pe colivie eu sunt langa el si acum coboara sa manance..tot e bine...datorita tie pot sa zic ca am reusit si incet incet o sa se acomodeze si cu mine mai ales ca acum doarme langa mine

5,905

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

deci pana la urma te ai decis sa il lasi langa voi, super, o sa vezi ..o sa fie mai apropiat de tine asa. Lasa l asa cateva zile, 3-4 zile pana se obisnuieste el sa stea in locul ala, pe colivie...si abia apoi incearca iar cu foametea si bolul langa tine. Poate asa, nu ii va mai fi asa de frica

1 :malex: 1 :caine:

5,906

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Acum ramane sa vedem ce are de gand .... mai vb..ms noapte buna pa pa

5,907 (edited by olive 02-03-2015 18:38)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

salut, uite mi am filmat papagalul, cum procedez cand are chef sa se apropie el mai mult de bol, ii intind eu bolul   :k: cand vezi ca se apropie de bol si apuca ciocul, tragi usor bolul spre tine pentru a l incuraja sa se si aseze.
https://www.youtube.com/watch?v=6b2HN6u5uTM&feature=youtu.be
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-03-2015 18:34[/merge_posts_bbcode]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6b2HN6u5uTM&feature=youtu.be[/youtube]

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-03-2015 18:35[/merge_posts_bbcode]

<iframe width="420" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/6b2HN6u5uTM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-03-2015 18:38[/merge_posts_bbcode]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6b2HN6u5uTM[/youtube]

1 :malex: 1 :caine:

5,908

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Acum am vazut video tau..pai al tau sta sa mergi aproape de el cy bolu al meu cred  ca daca ma apropiu de el zboara de pe un loc pe altul..ai sa incerc ma duc sa incerc cu bolu ca e cocotat sus pe dulap

5,909

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Tine bolul nemiscat sa vina singur.
Daca il fugaresti nu s va domstici in veci... vecilor.

http://ricas.sunphoto.ro/

5,910

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Aaa.ok prea tarziu..deja m.am dus dupa el cu bolul acum fuge mai tare de mine...ata ete.si de ieri nu a mai intrat in colivie..ce sa fac?

5,911 (edited by olive 02-03-2015 19:48)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

asa am sa fac
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-03-2015 19:48[/merge_posts_bbcode]

poate era obisnuit cu locul pus in partea cealalta, muta l daca vrei

1 :malex: 1 :caine:

5,912

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ai rabdare.
Cand ii va fi foame se va duce singur.
cum aprinde becul in camera si mergi in alta parte.
Este prea speriat in momentul asta si nu va merge la colivie daca esti in aceeasi camera cu el.

http://ricas.sunphoto.ro/

5,913

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu are de gand sa intre in colivie si e de ieri afara..de mancat o mancat aseara si atat...acum nu stiu ce o sa faca...i.am umplut bolu cu mancare si i le.am pus inauntru in colivie si i.am pus si mar pe usa de la intrare in colivie..pai daca vrea merge el iar daca nu intra ata e..eu la 22 e stingerea si sting becu...

5,914

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

i ai pus colivia in locul unde era obisnuit?

1 :malex: 1 :caine:

5,915 (edited by costymoraru 03-03-2015 00:04)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Da...si nimic de 2 ore...si acum i.am mutat.o unde a fost ieri si azi...azi noapte a dormit pe colivie sus...azi dimineata cand am plecat la munca era pe colivie si m.am apropiat mult de el si nu o zburat...poate cum era si intuneric in camera...si azi cand am ajuns acasa de la lucru si am intrat in casa a zburat deasupra mea de 2 ori..mi.a auzit vocea..
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-03-2015 00:04[/merge_posts_bbcode]

Insfarsit a intrat in colivie. ...nici nu.i mai dau drumu acum 2 saptamani. ...ca de 2 zile mi.a stat prin toata casa si tot flamand mi.a stat

5,916

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Daca tot ai ales sa il tii inchis incearca sa stai cat mai mult pe langa colivie, sa o atingi, sa-i vorbesti.
Asa va vedea ca nu il mananci, va incepe sa se simta in siguranta in prezenta ta.
Cand nu se va mai speria de tine poti incepe sa ii dai mamcarea preferata printre gratii la inceput... dupa bagi mana in colivie.
Rabdare si pop corn.  :k:

http://ricas.sunphoto.ro/

5,917 (edited by mihail74 03-03-2015 23:07)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

cele doua voliere,cu bubu si greti & cici si didi,tentativa de voliera in care sta paco si cocuta,nu am putut schimba ca depusesera deja oua, si coco care e fericit vorbeste,are portia lui zilnica de iesit afara in camera lui,dar dupa cum se vede isi asteapta o prietena care ii va fi inscriptionat numele imediat ce va poposi langa bravul meu micut,la perechea paco si cocuta se aud sunetele unor puiuti mici mici de tot,am sa verific maine,nu vreau sa ii stersez,am toata ziua la dispozitie maine
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-03-2015 09:01[/merge_posts_bbcode]

mihail74 wrote:

cele doua voliere,cu bubu si greti & cici si didi,tentativa de voliera in care sta paco si cocuta,nu am putut schimba ca depusesera deja oua, si coco care e fericit vorbeste,are portia lui zilnica de iesit afara in camera lui,dar dupa cum se vede isi asteapta o prietena care ii va fi inscriptionat numele imediat ce va poposi langa bravul meu micut,la perechea paco si cocuta se aud sunetele unor puiuti mici mici de tot,am sa verific maine,nu vreau sa ii stersez,am toata ziua la dispozitie maine

lapaco si cocuta se pot vedea multimea de vase hranitoare cu floare separat,cu un mix bun,cu hrana moale si legume fructe,lace diperat e sa le dea de mancare mananca din toate 20 min si fuge inauntru, si iar iese si o ia de la capat,un tatic exemplu

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-03-2015 23:07[/merge_posts_bbcode]

coco vine pe mana,sta sa il mangai,te pupa intr-una,vorbeste asa de clar,cel mai mult imi place cand zice "ce faci tuuuu?",incantator,il iubesc,e totusi meritul lui moss,eu doar incerc sa il invat tot felul de chestii noi,inclusiv cuvinte,super dragalas,si imaginea lui in mintea fetei mele

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,918

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Frumos...multa pasiune si rabdare...si  mi.e mi drag Paco de numa dar e inca fricos...am colivia langa mine si acum poate se mai obisnuieste cu mine...eu am si copil si tot acolo se urca si bate in colivie iar il cert...se va obisnui el in 10 ani  smile  smile

5,919

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Si de ce te miri ca ii e frica de voi?

http://ricas.sunphoto.ro/

5,920

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Asa o fost sa fie...sa am parte de un papagal fricos..Acum ce o fi o fi...acum m.am dus la colivie si vb cu el si i.am bagat pintre gratii bucatica de mar dar nu o venit sa manance ca e frica de degete ..si i.an scos marru afara si nu are de cat sa.si puna pofta in cui..cand vine atunci mananca pana atunci canci bunatati....mancare si apa..

5,921 (edited by olive 04-03-2015 21:19)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pana la urma ii lasi colivia deschisa sa iasa cand vrea el?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-03-2015 21:19[/merge_posts_bbcode]

eu acum ma tot chinui sa il fac sa vina pe mana intai ca sa poata ajunge la bol, a venit o data dar apoi nu....
imi trebuie rabdare, ceea ce imi lipseste f mult...
in rest asa la bol vine, n are stres....acum pot sa ma misc si cu bolul ca nu mai fuge

1 :malex: 1 :caine:

5,922 (edited by costymoraru 04-03-2015 21:28)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Nu usa e inchisa.nu.l mai las afara vre.o cateva zile   ca ultima data a stat 2 zile afara si nu l.am mai putut baga inapoi in colivie
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-03-2015 21:28[/merge_posts_bbcode]

Bucurate ca ai asa papagal...ala in cateva luni poti juca sah cu el...eu am un papagal pe post de decor...ca nu face nimic nici macar nu canta...

5,923

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

putin mai greu la tine, dat fiind faptul ca ai copil care loveste constant colivia, e agitatie in camera si e normal ca e speriat.

1 :malex: 1 :caine:

5,924

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pai nu pot nici sa leg copilu..bne nu o liveste tot timpul dar se tot urca la el il striga..vb cu el..etc poate se obisnuieste si i trece frica

5,925

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

cu siguranta! eu pana sa incerc cu bolul, am incercat sa bag degetele printre gratii si sa tin acolo o arahida ceva, sa vina sa manance.

1 :malex: 1 :caine: