5,851

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Buna ..
Sunt nou pe forum si numa ce mi.am achizitionat si eu un micul alexander.  L.am luat de la un pet shop din Anglia cei de acolo mi.au spus ca are undeva la 5.6 luni  si sunt primul propietar. Il am de 1 saptamana si inca nu sa acomodat cu noi sad  i.am dat de 3 zile drumu din colivie si am vazut ca a inceput sa exploreze se urca zboara peste tot..se catara..dar cand ma apropi de el fuge cand intra in cusca lui merg si i inchid usa la colivie asa se sperie e foarte speriat cand bag mana in cusca fuge de mine ....oare il mai pot dresa? Se va obisnui cu noi? Acum am vazut ca azi ia mers burta ce pot sa fac ? Ce sa.i dau ca sunt foarte ingrijorat....fecalele sunt ca apa...


dupa o sapatamana tu ai vrea sa fie cu tine cum ar fi de ani, in primul rand ai gresit k i-ai dat drumul, asta trebuia sa o faci dupa ce-l putin doua sapamani,. nu-i mai invada spatiul bagand mana in colivie toata ziua, limiteazate primele sapatamani sa-l hrnesti printre grati,. face apos k poate fi speriat, in primul rand renunta sa-i dai fructe si legume .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,852 (edited by costymoraru 23-02-2015 00:19)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Va multumesc mult pentru raspunsuri... am inteles ca nu trebuia sa.i dau drumu din colivie..eu am crezut ca daca o sa.i dau drumu sa zboare prin casa se va obisnui mai repede cu noi..am observat ca face un sunet ciudat de exemplu si acum face din cioc cu limba un zgomot ca si cum ar manca...oare din ce cauza? Trebuia sa bag mana la el cand i.am amenajat colivia pe urma cand i schimb apa mancarea.cand i spal tava cu gratarul de jos de fecale.etc. am inceput sa.i dau mar printre gratii dar fuge pe urma se intoarce si mananca...m ajuns sa ma apropiu de cusca cu capu si sa ma uit la el si nu se speria la distanta de 20cm...inca ceva am crezut ca e mut nu canta nu zbiara nu face nimik.toata ziua mananca se mai plimba prin cusca si sta pe un bat.i.am cumparat jucarii nici nu le baga in seama..i.am luat sepia de ascutit ciocu nici nu sa atins de ea.inta scarita etc..
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 23-02-2015 00:13[/merge_posts_bbcode]

El este Paco

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 23-02-2015 00:18[/merge_posts_bbcode]

Paco

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 23-02-2015 00:19[/merge_posts_bbcode]

Pacooo

5,853

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

aseara didi a facut un ou,dar se pare ca nu a numerit cuibul ci pe langa,oul s-a crapat un piv in varf,nu a curs nimic din el,sanse sa mai iasa pui?eu zic ca nu,pt ca sa afundat 1 mm coaja inauntru,o sa il tin pana diseara ca sa vada fata unde trebuie sa faca oua si il scot

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,854 (edited by costymoraru 23-02-2015 14:14)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Off sad  trist.. Mihail74 referitor la raspunsul tau acum ce fac cu Paco al meu il tin 3 saptamani in cusca si nu.i mau dau drumu afara? Si sa incerc sa.i dau mancare pintre grati pana se apropie el de mana si mananca sau cum sa fac?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 23-02-2015 14:14[/merge_posts_bbcode]

Astept pareri de la cunoscatorii cum sa imblanzesc papagalul

5,855

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Off sad  trist.. Mihail74 referitor la raspunsul tau acum ce fac cu Paco al meu il tin 3 saptamani in cusca si nu.i mau dau drumu afara? Si sa incerc sa.i dau mancare pintre grati pana se apropie el de mana si mananca sau cum sa fac?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 23-02-2015 14:14[/merge_posts_bbcode]

Astept pareri de la cunoscatorii cum sa imblanzesc papagalul

o sa se acomodeze cu jucariile si o sa se duca singur cand va fi sigur. nu e indicat sa-i dai drumu perioada asta pt ca el nu cunoaste noul mediu si risca sa aterizeze pe unde nu trebuie si sa se loveasca grav. cu ciocul e un scrasnit nu ?? ala e semn ca e nervos sau e multumit depindee si de expresia fetei .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,856 (edited by mihail74 24-02-2015 17:49)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pt moss,duminica si ieri a avut liber ziua prin casa,hai ca si-a revenit total,vine pe mana,pupa,vorbeste,atat cat stie,imi sta in cap,acolo ii place vad,si se uita atent cum se joaca fata cu jucariile,mananaca de toate,le-am cumparat de toate,inclusiv nuci braziliene,asa de rasfat,tot sper sa gasesc o fata blanda ca el si verde fara discutie
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-02-2015 17:49[/merge_posts_bbcode]

acesta este coco,frumosul coco,mandrul coco

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,857 (edited by costymoraru 24-02-2015 20:26)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Cat timp are coco al tau? Ca pare mai mic decat Paco al meu..si mie mi.au zis ca are 5.6 luni si e pui acum nu stiu....
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-02-2015 20:22[/merge_posts_bbcode]

Sunt bucuros ca azi i.am bagat la paco mar pe gratiile de la colivie si m.am apropiat mult de el si manca linistit si eu il incurajam si il laudam...e prima apropiere asa fata in fata...abia apuc sa vina si el pe palma pe cap sa ma joc cu el..

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-02-2015 20:26[/merge_posts_bbcode]

Nu stiu de ce nu mai intra asa multi userii pe forum ....sa vb sa discutam una alta..etc. eu m.am inregistrat pe site de  3 zile si am vb doar cu 2 persoane unde sunt restul sau nu mai sunt interesati

5,858

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

ai dreptate , rar cand am si eu cu cine vb pe aici

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,859

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pai coco are deja 3 ani,asa mi-a zis moss,de la ei l-am luat,dar e.........fara cuvinte,mai am unul aproximativ ca el ,il cheama paco ca al tau,eu il strig porcule,ca nci nu te lasa sa te asezi la masa si incepe,face ca un nebun daca nu ii dai si lui,nu am experimentat sa ii dau drumul prin casa,dar cand bag mana in voliera n'are nici o treaba,nu se sperie,chiar vine pe margine unde de inchide usa si mananca dim mana diverse,nu prea experimentez ca am un motan in casa si nu stiu care ar fi reactia,asa sta ,doarme langa voliera,nu are nici o treaba,nu le urmareste cu privirea deloc,si apoi paca are pereche si cloceste deja ,in periada asta daca le dau drumul fac razboi,se bat,si nu pot da drumul niciunuia din ei ca se aseaza pe alte voliere si cei dinauntru il cupesc de picioare,si ciupesc rau crede-ma,la nimfa i-a rupt un un deget,la retezat pur si simplu,a piardut atat sange de am crezut ca nu o sa supavietuiasca,a facut-o frumoasa mea,si pe deasupra mai are si 3 puiuti acum,frumos ,dar iti tebuie timp sa te ocupi

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,860

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Care este pozitia papagalului cand doarme?  Sau cand sta..ca am observat ca sta pe creanga si sta un pic cocosat cu capu un pic adus in fata si mai jos ...asa e normal? Cateodata sta intr.un picior.

5,861

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ma bucur mult ca se acomodeaza  :k:
Este dragut si bland si atent...poate mai invata cate ceva de la voi.
Fetita poate fi cum vrei tu Mihail, nu neaparat verde. Mie, insa, asa imi plac. Asa sunt ei in realitate. Restul culorilor nu sunt decat experimente in laborator. Asta nu inseamna ca nu sunt frumosi.

PS Astazi chem curierul. Scuze, nu am avut timp zilele trecute nici sa mananc.

Numai bine

5,862

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Din cate stiu eu, la perusi si valabil si la alexanderi, nu sunt experimente de laborator, sunt doar mutatii de culoare. Ele pot aparea si in natura, dar pasarile au mai putin sanse de supravietuire, pentru ca asta este unul din atuurile de camuflare, altfel se poate vedea in vegetatie o pasare galbena sau albastra fata de una verde. Selectia dupa mutatiile de culoare, este o selectie genetica , nu un experiment de laborator. Ca si rasele de caine, nu poti spune ca sunt creatii de laborator.  :k:

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

5,863

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Sunt putin dezamagit de Paco... ori ca imi luam un papagal de plus ori ca il am pe Paco e la fel...sta toata  ziua si se uita dupa mine sta pe un bat cand ma apropiu de cusca fuge ...nu stiu poate e matur si nu e pui si nu mai am nici o sansa sa se mai acomodeze mai bine imi luam un puj care sa.l cresc eu de mana sa.i dau de mancare din mana etc. Cred ca o sa.l dau...mai stau inca 2 luni daca nicio diferenta il dau...
Am vazut ca papagalu gri african e mult mai inteligent si se acomodeaza foarte repede cu omu..aici in Angia e undeva la 600 de lire 700 de lire..

5,864

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Sunt putin dezamagit de Paco... ori ca imi luam un papagal de plus ori ca il am pe Paco e la fel...sta toata  ziua si se uita dupa mine sta pe un bat cand ma apropiu de cusca fuge ...nu stiu poate e matur si nu e pui si nu mai am nici o sansa sa se mai acomodeze mai bine imi luam un puj care sa.l cresc eu de mana sa.i dau de mancare din mana etc. Cred ca o sa.l dau...mai stau inca 2 luni daca nicio diferenta il dau...
Am vazut ca papagalu gri african e mult mai inteligent si se acomodeaza foarte repede cu omu..aici in Angia e undeva la 600 de lire 700 de lire..

si cu acela,ca si cu acesta,daca nu te ocupi de el,e aceaesi problema,si nu privi lucrurie din perspectiva asta,sunt foarte frusmosi ,frumosi la suflet,rabdarea da roade,stii intradevar sa te ocupi de un mic alexander?au personalitate puternica,dar in acelasi timp sunt ca niste copiii,te-ai gandit  vreodata ce vrei tu de fapt?vrei o jucarie vorbiotoare?ce vezi tu pe internet sau anumite momente la tv,este rodul unor foarte multi ani de munca,daca pot spune asa,eu as numi-o hobby,e pui dupa poze,a fost crescut de parinti,daca era crescut la mana era un pic altfel,crei sa ieu unul sa il cresti tu la mana?de unde il iei asa mic?trebuie sa il ai inainte sa faca ochi,ochii cand ii deschide sa fie doar imaginea ta,si apoi ei mai au o chestie,daca ii cresti tu,te va considera mama si va adopta alta persoand drept stapan,sau mai bine zis prieten sau frate,iti urez bafta si multa rabdare,si iubestel indiferent de ce iti ofera,e un suflet pe care nu trebuie sa il chinui,uitel pe coco ce fericit este,ii place noua camera si nul leagan

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,865

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Zi u cum ai reusit sa.l dresezi pe al tau? Vad ca ai experienta..rabdare si iar rabdare dar zi.mi cum sa procedez... care sunt pasii? U cum ai procedat?

5,866

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Vorbesc mult cu ei,am asezat colivia in primul rand intr-un loc unde ma vede tot timpul,mai ales cand sunt la masa,sunt extrem de pofticiosi,asta trebuie speculat,dar trebuie sa treaca perioada de tatonare,care dureaza de la caz la caz,pai sa il vezi pe paco al meu cum face cand ma asez la masa,mai nou numai cand aude ca ascut cutitul,si zgomotul de taiere al legumelor,o ia razna,nu te mai intelegi cu el pana nu ii servesti si lui,orice,daca ii place mananca daca nu doar se joaca,nu e greu,dar trebuie timp

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,867

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ce frumosi sunt  :malex: Si eu as vrea un papagal :heart:

Animalele sunt viata , sufletul si lumea mea !
Am avut pesti , iepuri si pisici si am caini si pisica , dar... Ceal maai mult ..Il iubesc pe Wuinner ! E cel mai bun prieten cand esti suparat si un bun exemplu de urmat !
Animalele nu se razbuna la fel ca oamenii , dar la fel ca oameni ele iubesc , simt si traiesc momentul !

5,868 (edited by costymoraru 27-02-2015 09:59)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Am vazut ca e tare pofticios dar pe cat e de pofticios asa e si de fricos smile deja are 2 saptamani de cand il am...cusca e prinsa pe perete si tot timpu ne vede tot timpu se uita dupa mine daca ma apropiu un pic de cusca deja si sare de pe bat smile) dar cand ma vede ca mananc ceva sa vezi cum se uita si se agita dar daca merg sa.i dau pintre gratii fuge in partea cealalta pe urma cand plec de langa colivie vine si mananca...oare sa incerc sa.i pun intre gratii mar ca ala i place cel mai mult pe urma sa stau acolo pana se apropie stay si 1 h...sau sa nu.l stresez inca...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 27-02-2015 09:59[/merge_posts_bbcode]

Paco al tau dupa cat timp sa acomodat si ai reusit sa stai langa el sa manance de la tine din mana..etc. m.am gandit sa.i iau niste crengi de mei sunt in petshopuri am vazut si sa bag mana in cusca sa.i dau sa vad daca se apropie?

5,869

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Lasa pet shop-urile ca vand numai chimicale care leaga mancarea aia pe bat.
Vezi ce-i place cel mai mult sa manance si nu-i mai dai in colivie ci i-o dai tu printre gratii prima data pana se obisnuieste cu tine, cu maia aproape de el.... abea dupa bagi mana in colivie si il lasi pe el sa vina, nu te duci tu la el cu mancarea.
Tre timp si rabdare, dar asa sigur vei reusi.

http://ricas.sunphoto.ro/

5,870

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

buna tuturor, revin si eu cu niste poze. Il am pe Boncuk deja de 2 saptamani, si incepem sa facem progrese incet incet....daca la inceput nici nu puteam sa ma apropii de colivie acum vine la bolul de mancare pe care il tin in mana ...sta pe laptop. Insa tot teama ii este, eu vreau sa vina pe deget sa ne jucam ....

1 :malex: 1 :caine:

5,871

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

si coco sta pe leaganul lui legat de lustra,si are stativul lui pe comoda unde vine si mamanca,vine pe deget,sta in capul meu,recunosc e meritul lui moss

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,872

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Bvo Olive....Felicitarii pt progrese...eu i.am dat drumu la Paco prin camera...are locurile lui Unde se pune gen pe plasma pe draperie la perdea pe cusca sus...eu nu am reusit sa ajung la performantele alea ...poate al tau a fost crescut de mana...al meu cred ca l.au prins direct din copac cu cearceafu si l.au bagat in petshop ....asta e...sper ca in 20 de ani se va acomoda si al meu...Paco meu

5,873

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru, al meu era tinut intr un garaj cu muuulte voliere, iar el era tinut intr o voliera cu inca 3 micul alexandru.
l am tinut ziua flamand iar spre seara a trebuit sa vina la bolul cu mancare de foame ...lua o samanta, fugea sus pe colivie...si tot asa. Acum sta pe bol pana se satura, nu mai fuge.
incearca si tu asa, tine l cateva ore flamand, si apoi de foame o sa vina si el.

1 :malex: 1 :caine:

5,874 (edited by costymoraru 28-02-2015 15:32)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Deci colivia sa o las tot timpu deschisa si sa.i iau mancarea din colivie si sa pun mancarea intr.un bol iar bolul sa.l tin langa mine si cand o sa.i fie foame o sa vina el sa manance...asa zici?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-02-2015 15:32[/merge_posts_bbcode]

Locul lui preferat

5,875

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

pur si simplu ii iei bolul ala al lui de mancare, care vine o data cu colivia, o iei si o tii in mana si astepti sa vina. Iti recomand sa incerci intr o seara, iar ziua sa nu i dai absolut nimic de mancare, seara va venii cu siguranta!!!!

1 :malex: 1 :caine: