5,826

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

AndreeaMiha wrote:

Multumesc pentru sfaturi. Am reusit sa ii pun stinghia la loc cu greu, pentru ca tot asa s-a speriat si s-a zbatut. I-am dat batonul jos, langa recipientele cu mancare si apa, poate asa le descopera si astept cu interes sa coboare sa manance. Voi incerca pe cat posibil sa nu mai umblu la colivia lui zilele astea sa prinda incredere in noi.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 06-02-2015 14:07[/merge_posts_bbcode]

Cat e normal sa doarma?

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-02-2015 17:04[/merge_posts_bbcode]

Mai devreme stateam pe canapea in camera cu Papi si el dormea. Eu ma uitam la televizor si deodata a sărit ca ars si a început sa zboare prin colivie haotic si sa tipa. Ce inseamna comportamentul asta? S-a speriat de ceva sau a acumulat prea multa energie si in felul asta s-a descarcat? I-am vorbit continuu cat s-a agitat si s-a liniștit in cele din urma. Era si infoiat tare.. stie cineva sa imi explice acest comportament?

probabil s-a speriat de ceva . cat despre mancat , manca cand nu-l vezi tu , sunt mult mai curajosi cand sunt singuri. da-i timp de acomodare 2 saptamani cel putin, vorbeste-i, dai fructe dar nu-i mai umbla asa des prin colivie ,

de dormit dorm ori de cate ori au ocazia, pe timpul nopti sigur doarme ca si noi dar mai doarme si pe timpul zilei.

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,827 (edited by mihail74 08-02-2015 19:41)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

azi cu timpul liber la dispozitie,m-am apucat de montat voliera terminata inca de marti,m-am dus in gradina si am toaletat merii de "primavara" in mijlocul iernii,am taiat crengile la dimensiunea dorita,le-am curatat,le-am bagat in cada si le-am frecat cu peria si apa calda fara detergenti,au iesit o negreala dupa ele urata,le-am montat cum am citit si eu peaici pe forum,cuibul tot azi l-am facut,gaura un pic mai mica sa isi roada singuri marginile,ajuta la stimularea reproducerii,asta am citit tot aici pe forum,i-am bagat inauntru,dupa 10 minute se vedea clar ca se bucura de spatiul mare oferit de voliera,tot azi m-am mai pricopsit cu o pereche de micul alexandru,fata lutino si baiatul albastru,"cadou" de niste prieteni care "cica"nu mai aveau timp pt ei,banii la vara sau cand am,am sa le fac si lor o voliera la fel,in schimb nifele o sa le tin separat in camera fetei,ca a scapat fata verde(Didi) si sa dus direct la ei pe colivie,ei au incercat sa o goneasca ca au oua,dar ea a muscat foarte tare femela nimfa de gheruta,a curs atata sange ca am crezut ca nu o sa supravietuiasca,dar vitaminele si mancarea buna si mineralele au salvat-o,pun si eu cateva poze sa se vada dif unde au stat pana cum,acum in clivie e noua pereche,lutino si albastrelul
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-02-2015 19:41[/merge_posts_bbcode]

si inca doua poze,la un calcul simplu volierera este mai mare de 12 ori decat colivia din dreapta ei

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,828

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna seara, incepand de azi sunt si eu mandra posesoare a unui mic alexandru. Mi s a spus ca e baiat si e pui...dar multi zic ca ar fi matur...acum nu stiu, voi ce ziceti?
Abia astept sa se obisnuiasca cu mine sad

1 :malex: 1 :caine:

5,829 (edited by tomanicoleta 08-02-2015 22:50)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

mihail74 wrote:

azi cu timpul liber la dispozitie,m-am apucat de montat voliera terminata inca de marti,m-am dus in gradina si am toaletat merii de "primavara" in mijlocul iernii,am taiat crengile la dimensiunea dorita,le-am curatat,le-am bagat in cada si le-am frecat cu peria si apa calda fara detergenti,au iesit o negreala dupa ele urata,le-am montat cum am citit si eu peaici pe forum,cuibul tot azi l-am facut,gaura un pic mai mica sa isi roada singuri marginile,ajuta la stimularea reproducerii,asta am citit tot aici pe forum,i-am bagat inauntru,dupa 10 minute se vedea clar ca se bucura de spatiul mare oferit de voliera,tot azi m-am mai pricopsit cu o pereche de micul alexandru,fata lutino si baiatul albastru,"cadou" de niste prieteni care "cica"nu mai aveau timp pt ei,banii la vara sau cand am,am sa le fac si lor o voliera la fel,in schimb nifele o sa le tin separat in camera fetei,ca a scapat fata verde(Didi) si sa dus direct la ei pe colivie,ei au incercat sa o goneasca ca au oua,dar ea a muscat foarte tare femela nimfa de gheruta,a curs atata sange ca am crezut ca nu o sa supravietuiasca,dar vitaminele si mancarea buna si mineralele au salvat-o,pun si eu cateva poze sa se vada dif unde au stat pana cum,acum in clivie e noua pereche,lutino si albastrelul
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-02-2015 19:41[/merge_posts_bbcode]

si inca doua poze,la un calcul simplu volierera este mai mare de 12 ori decat colivia din dreapta ei


sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei .. fara suparare ,sper k nu ai de gand sa-i ti in colivia minunscula , e mica si pt unu singur daramite pt doi.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-02-2015 23:50[/merge_posts_bbcode]

olive wrote:

Buna seara, incepand de azi sunt si eu mandra posesoare a unui mic alexandru. Mi s a spus ca e baiat si e pui...dar multi zic ca ar fi matur...acum nu stiu, voi ce ziceti?
Abia astept sa se obisnuiasca cu mine sad


nu pare deloc puiut, nu mai are cerculetul in jurul ochilor, varful ciocului este negru (specific celor maturi) iar daca observi in jurul gatului se distige cerculetul, ceea ce la un puiut nu e vizibil asa mult.
indiferent ce ar fi sa-ti traiasca si sa te bucuri de el si sa-l iubesti mult, asta conteza .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,830 (edited by olive 09-02-2015 11:14)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

sad of nu stiu ce sa fac, sa il sun maine pe crescator si sa i spun ca mi a dat tzeapa si sa mi dea un pui in schimb? sau sa incerc sa il fac sa se obinuiasca cu mine pe acesta...(inca nu stiu ce nume sa ii pun ).
ma gandesc ca daca e sa am pui, se va atasa de mine mai repede.
ce sfat imi dati?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-02-2015 09:18[/merge_posts_bbcode]

Buna dimineata sad Dimineata cand m am trezit papagalul meu era plin de "cacatei" la fund...:( dc oare?????? aveti idee? ...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-02-2015 11:14[/merge_posts_bbcode]

crescatorul meu tot insista de faptul ca papagalul este pui si ca este nascut in octombrie 2014...si ca daca vreau sa il aduc inapoi ca imi da banii inapoi.
eu chiar vroiam neaparat un pui dar din spusele altora si parerea mea chiar am impresia ca nu e pui si crescatorul ma minte
dar e asa sigur pe el ...

1 :malex: 1 :caine:

5,831

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

sad of nu stiu ce sa fac, sa il sun maine pe crescator si sa i spun ca mi a dat tzeapa si sa mi dea un pui in schimb? sau sa incerc sa il fac sa se obinuiasca cu mine pe acesta...(inca nu stiu ce nume sa ii pun ).
ma gandesc ca daca e sa am pui, se va atasa de mine mai repede.
ce sfat imi dati?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-02-2015 09:18[/merge_posts_bbcode]

Buna dimineata sad Dimineata cand m am trezit papagalul meu era plin de "cacatei" la fund...:( dc oare?????? aveti idee? ...

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 09-02-2015 11:14[/merge_posts_bbcode]

crescatorul meu tot insista de faptul ca papagalul este pui si ca este nascut in octombrie 2014...si ca daca vreau sa il aduc inapoi ca imi da banii inapoi.
eu chiar vroiam neaparat un pui dar din spusele altora si parerea mea chiar am impresia ca nu e pui si crescatorul ma minte
dar e asa sigur pe el ...

nu cred are rost sa te tiganesti cu el (foarte bine k i-ai spus k nu ti-a dat ce a zis , sa stie k ti-ai dat seama). eu pe amadoi i-am luat maturi si sunt foarte mandra de ei. oricum ar fi si puiut si adult tot are nevoie de dragoste, e un mic sufletel si el .

iar legat despre cacatei nu stiu ce sa zic , in mod normal nu e ok asa , ce a mancat zile astea ??tine-l sub observatie si vezi daca in continuare face asa .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,832

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

multumesc pt raspuns, pai nu prea a mancat mai nimic, putin mar si 2 arahide...il am de ieri abia..
presupun ca inca are emotii...fiind undeva nou.
tu spui ca ii ai de cand sunt maturi, s au obisnuit cu tine? multumesc

1 :malex: 1 :caine:

5,833

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

olive wrote:

multumesc pt raspuns, pai nu prea a mancat mai nimic, putin mar si 2 arahide...il am de ieri abia..
presupun ca inca are emotii...fiind undeva nou.
tu spui ca ii ai de cand sunt maturi, s au obisnuit cu tine? multumesc

sigur ca primele zile e speriat si agitat. in 2 sapamani abia incepe sa se acomodeze .
S-au obisnuit, nici eu nu pot sta fara ei dar nici ei fara mine.

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,834

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

ce frumos smile asa sa fie mereu  :heart:

1 :malex: 1 :caine:

5,835

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

ma bucur ca ti-a placut,ei sunt dea dreptul incantati,nu o sa tin perechea galben albastru acolo in colivia aceea mica,deaia i-am si luat de la stapanul lor,ca sa le ofer ceva mai bun,perfect nu pot dar mai bine se poate,colivia am si bagat-o la vanzare deja,sa imi mai scot din cheltuielie cu construitul volierelor,care desi am tot ce imi trebuie pt realizarea lor ,nu este deloc usor,si ia ceva timp,costa ceva si materalele,nu conteaza insa,cand am vazut bucuria primei perechi care a avut norocul sa se mute in noua casa,au inceput sa zboare in punct fix in mijlocul volierei,cand ea,cand el,apoi le-am facut putina baita cu fas fas-ul,sant inebuniti dupa metoda asta,sai vezi ce grande se dadeau

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,836

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

mihail74 wrote:

ma bucur ca ti-a placut,ei sunt dea dreptul incantati,nu o sa tin perechea galben albastru acolo in colivia aceea mica,deaia i-am si luat de la stapanul lor,ca sa le ofer ceva mai bun,perfect nu pot dar mai bine se poate,colivia am si bagat-o la vanzare deja,sa imi mai scot din cheltuielie cu construitul volierelor,care desi am tot ce imi trebuie pt realizarea lor ,nu este deloc usor,si ia ceva timp,costa ceva si materalele,nu conteaza insa,cand am vazut bucuria primei perechi care a avut norocul sa se mute in noua casa,au inceput sa zboare in punct fix in mijlocul volierei,cand ea,cand el,apoi le-am facut putina baita cu fas fas-ul,sant inebuniti dupa metoda asta,sai vezi ce grande se dadeau


ma bucur sa aud asta. e foarte frumos ceea ce faci, pt ei este perfect. mult succes si cu cea de-a doua cat mai curand .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,837

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

mihail74 wrote:

azi cu timpul liber la dispozitie,m-am apucat de montat voliera terminata inca de marti,m-am dus in gradina si am toaletat merii de "primavara" in mijlocul iernii,am taiat crengile la dimensiunea dorita,le-am curatat,le-am bagat in cada si le-am frecat cu peria si apa calda fara detergenti,au iesit o negreala dupa ele urata,le-am montat cum am citit si eu peaici pe forum,cuibul tot azi l-am facut,gaura un pic mai mica sa isi roada singuri marginile,ajuta la stimularea reproducerii,asta am citit tot aici pe forum,i-am bagat inauntru,dupa 10 minute se vedea clar ca se bucura de spatiul mare oferit de voliera,tot azi m-am mai pricopsit cu o pereche de micul alexandru,fata lutino si baiatul albastru,"cadou" de niste prieteni care "cica"nu mai aveau timp pt ei,banii la vara sau cand am,am sa le fac si lor o voliera la fel,in schimb nifele o sa le tin separat in camera fetei,ca a scapat fata verde(Didi) si sa dus direct la ei pe colivie,ei au incercat sa o goneasca ca au oua,dar ea a muscat foarte tare femela nimfa de gheruta,a curs atata sange ca am crezut ca nu o sa supravietuiasca,dar vitaminele si mancarea buna si mineralele au salvat-o,pun si eu cateva poze sa se vada dif unde au stat pana cum,acum in clivie e noua pereche,lutino si albastrelul
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-02-2015 19:41[/merge_posts_bbcode]

si inca doua poze,la un calcul simplu volierera este mai mare de 12 ori decat colivia din dreapta ei

A iesit foarte frumoasa voliera!Felicitari! :bravo: Ce ai folosit la schelet?Cornier metalic sau ce? hmm

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

5,838

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

e profil teava patrata de 15 mm,am realizat intai cadrele,am pliat plasa de sarma pe ele,am sudat plasa de cadre(puncte mici)cu un aparat de sudura mai deosebit,fiecare cadru independent,altfel nu putea sa bag voliera in camera,in camera cadrele volierei le-am asamblat cu suruburi autoforante,dedesuptul ei am pus tego filmat de 10 mm,taiat la magazinul de mobila de unde l-am cumparat(asa am fost sigur ca voliera va fi montata corect cu unghiurile de 90 perfecte),peste tego sunt doua tavite din tabla galvanizata(una singura era prea mare si greu de manevrat),nu a fost greu,dar a luat ceva timp,sper la a doua sa mearga mai repede,mai departe am descris deja

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,839

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Pentru Mihail74

Pentru ca te simt pasionat si iubitor de pasari si pentru ca am vazut ce conditii minunate le oferi, as vrea sa te intreb daca nu te intereseaza un mascul verde, In mai anul acesta face 3 ani, este linistit ( nu a muscat nicioadata ), spune "Ce faci Coco" si " Co, ce faci ? " si este foarte pofticios;-) Este foarte frumos cu gulerasul format.
L-a primit fetita mea cadou acum 2 ani dar nu prea este interesata de el. Noi ne-am ocupat  de el cat de mult am putut, insa, avem din ce in ce mai putin timp liber ( lucram uneori toata ziua ).
Este o pasare deosebita dar trebuie sa ai timp si sa investeti pasiune, rabdare si multa dragoste.
Nu il vand dar as vrea sa-i gasesc un camin in care sa fie iubit, ingrijit si in care sa i se ofere atentia de care are nevoie. Cineva care sa nu se plictiseasca de el.
Am stat foarte mult sa ne gandim daca facem acest pas si am ajuns la concluzia ca ar fi spre binele lui.

Daca esti interesat da-mi de veste si o adresa de email, unde iti pot trimite poze.

Numai bine,

5,840 (edited by mihail74 12-02-2015 00:56)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Sincer?da,am unde sa ii tin,si chiar primesc toata atentia mea si a copiilor mei,am unde sa il tin si provizoriu pr scurt timp intro colivie mare imprumutata de un vecin,care iarna isi tine perusii in casa intro colivie mica,daca vrei cu mare placere
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 12-02-2015 00:56[/merge_posts_bbcode]

Email denwer_taxi@yahoo.com

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,841

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna. Va rog sa imi spuneți cum se manifesta naparlirea la papagali? Se scarpuna/ciugulesc des cand le cad penele? Care sunt perioadele de naparlire ale micilor alexandri? Am nevoie de informatii complete, va rog!
Papagalului meu ii cad fulgisori, nu pene mari si se tot ciuguleste. E normal?

5,842

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

AndreeaMiha wrote:

Buna. Va rog sa imi spuneți cum se manifesta naparlirea la papagali? Se scarpuna/ciugulesc des cand le cad penele? Care sunt perioadele de naparlire ale micilor alexandri? Am nevoie de informatii complete, va rog!
Papagalului meu ii cad fulgisori, nu pene mari si se tot ciuguleste. E normal?

cam asta e perioada , cam la trecerea dintre anotimpuri , se pigulesc mult mai mult decat in mod normal, sunt mai agitati, mai nervosi, intai le cad fulgisori iar mai apoi penele de la aripi si ultimele cele din codita.

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,843 (edited by mihail74 19-02-2015 08:12)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

salut tuturoresc ,acum ca maine o sa primesc donatia de mascul micul alexandru,imi doresc pt el o fetita frumoasa si cuminte,accept donatie sau platesc daca este cazul,sa fie verde sau lutino,sa aiba in jur de 3 ani,nu este urgent dar cu cat mai repede cu atat mai bine,mesaj pe pm
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 15-02-2015 09:05[/merge_posts_bbcode]

aseara la inspectie cuib,cand am prins-o pe ea afara la mancare(sta foarte putin afara)am deschis capacul si bucurie !!! 4 oute mici si dragalase,nici nu ma asteptam sa se adapteze asa de repede si mai ales de cand sunt impreuna,din ianuarie,i-am tinut separat o saptamana si apoi i-am bagat impreuna,ei nu stau in voliera mare mi-a dat fostul proprietar o colivie mare,deci chiar mare,le-am facut un cuib ,am taiat 3 zabrele si am bagat fata la el inauntru,si iata ca deja au 4 oua impreuna,a doua voliera e aproape gata mai am doar de  vopsit,si imediat ma apuc de a treia,azi ma duc sa il iau pe coco care va locui intr-un astfel de penthouse si perechea galben albastru,cei care au oua nu ii deranjez pana nu ies puii si cresc cat de cat,pana atunci vor avea si ei voliera gata,revin:caut fata pt coco verde de preferat,2-3 ani maxim,cine are si nu o mai poate tine sa-mi dea un mesaj pm,accept si donatii pt cei care vor sa isi stie prietenul in siguranta si ca v-a fi bine tratat

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 16-02-2015 01:32[/merge_posts_bbcode]

Azi a intrat noul membru in sanul familiei,cam timid pt prima zi,dar se va obisnui,e foarte bland,cuminte,si frumos,are o fata tare expresiva,nu seamana deocamdata la comportament cu niciunul care il am,multumesc Moss,pt coco,va fi binne,se va obisnui si cu noi,seara buna

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-02-2015 22:03[/merge_posts_bbcode]

Buna seara tuturor,asa cum am promis,am terminat si a doua voliera,maine o montez,o las sa se usuce bine vopseaua,perechea lutino albastrelul vor ocupa cea dea doua voliera si vor parasi colivia aceea minuscula,sambata incep lucrul la a treia voliera pt coco si a lui prietena,nu o are inca dar insist sa caut,chiar si aici pe forum,caut fata verde sau galben,varsta 2-3 ani,accept si donatie,dar ofer si bani sau alceva la schimb,mesaj pm

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-02-2015 22:06[/merge_posts_bbcode]

Cea dea doua la uscat

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-02-2015 08:12[/merge_posts_bbcode]

Si cea dea doua montata in sfarsit,dar cum al lipit volierele a inceput razboiul printre zabrele,azi dim i-am pus un carton intre voliere sa nu se mai vada la fata intre ei si imediat s-au linistit spiritele

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,844

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

foarte frumos !! felicitari !!

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

5,845 (edited by mihail74 20-02-2015 07:39)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

merci Nico,acum m-am pus sa o fac si pe a treia,ca tot mai am material pt inca una,pt coco,dar e singurel si ii caut o prietena,nici de cumparat nu gasesc ,e adevarat ,nu vreau pui,am pe didi si cici care au oua(4 mici si frumoase),as putea sa astept,asta daca totul decurge cum trebuie,dar eu vreau ceva de varsta lui,eventual un an mai mica,cred ca s-ar adapta mai usor,doar cred,ce speriosi erau toti inainte ,acum cum ma vad intrand incep sa tipe de bucurie,e diferit sunetul,imi dau seama asta,cel putin cand ma vad cu castronul de legume fructe,e un adevarat concert
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 20-02-2015 07:33[/merge_posts_bbcode]

si cea dea doua cand inca nu era pus cartonul intre ele,doamne ce se mai infoiau unul la altul

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 20-02-2015 07:39[/merge_posts_bbcode]

si deabia astept sa imi plece motanul deacasa la petit,ca ii dau drumul lui coco in sufragerie,e inca trist de cand l-am luat de la Moss,e mai vioi,manaca de toate acum dar se vede o umbra de tristete in ochii lui,deaia vreau sa ii iau o prietena,poate asa uita mai usor si se acomodeaza mai bine,chiar daca isi va piarde anumite abilitati invatate la Moss,e normal cand sta impreuna cu alt semen,cam uita de noi un pic

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,846

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Of, si mie imi este tare greu fara el. Seara cand ajung acasa  ma uit mereu acolo unde statea.
Sper sa-i fie mai bine. E obisnuit sa stea printre oameni. Poate il mai iei cu tine cand sunteti cu totii, in familie...cu cea mica pentru ca ii plac copiii

Te rog Mihail sa tinem legatura

Numai bine

5,847

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Salut.

Sunt Nicolae din Ploiesti si din pacate trebuie sa desfintez mica mea crescatorie  de papagali.Poate cativa de aici ma cunosc ca au cumparat pui de la mine crescuti cu seringa.
Pentru cei interesati am spre vanzare:
-2 perechi mature de marele alexander au 6 ani.(pretul este 1500 lei/perechea sau impreuna 2600lei)
-1 marele alexander baiat matur 5 ani (pretul este 600lei)
-2 perechi de micul alexander pe verde au 8 ani inelati pretul este de 500 lei /perechea)
-2 masculi de micul alexander pe verde unul de 3 ani la 300lei si unul de 7 ani la 250 lei ,au inel inchis la picior
-2 perechi de nimfe
1 femela de nimfa
Mentionez ca pasarile nu sunt blande, sunt crescute in voliera  si sunt destinate reproduceri.
Relati la tel. 0723589535 sau ntudor31@yahoo.com ori aici

5,848 (edited by mihail74 22-02-2015 00:53)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

moss wrote:

Of, si mie imi este tare greu fara el. Seara cand ajung acasa  ma uit mereu acolo unde statea.
Sper sa-i fie mai bine. E obisnuit sa stea printre oameni. Poate il mai iei cu tine cand sunteti cu totii, in familie...cu cea mica pentru ca ii plac copiii

Te rog Mihail sa tinem legatura

Numai bine

maine scap de dino pt doua saptamani,si il tin numai cu mine liber,sa faca ce vrea,s-a mai obisnuit,mananca legume ,fructe foarte bine,si seminte la fel de bine(amestec,floare 60%,mei,secara ,grau,porumb)exact ce le dau la toti,vb cu el mult,se uita la mine foarte atent,se indeparteaza totusi cand vreau sa vin doar asa sa simulez ca il pup,poate liber se va maifesta altfel,ii caut deja o fata,nu gasesc la nimeni dacat pui,pui sper sa am si eu,am o pereeche care are oua si le cloceste are foarte mare grija de ele
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-02-2015 00:53[/merge_posts_bbcode]

si ca se crede-ti,azi am stat cu coco mai mult,aproape toata ziua,cu acte si alte prosti,i-am asezat colivia in fata mea,am vb cu el din cand in cand,si a zis!!"coco ce faci"mai zice ceva dar inca nu inteleg,cand il intreb eu -ce face coco?el imi raspunde ceva,zice asa frumos dar nu inteleg,l-am rasplatit cu bobite de rodie,l-am inebunit cu rodia,a lasat tot pt rodie, apoi am incalzit camera mai tare un pic 22-23 grade,si le-am facut baie la toti cu metoda fas fas,la propriu inebuniti dupa baie,chiar si coco care la ultima sedinta umeda s-a cam ferit,azi  a deschis aripile si a lasat apa sa vina pe el,o incantare sa ii vezi

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,849

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna ..
Sunt nou pe forum si numa ce mi.am achizitionat si eu un micul alexander.  L.am luat de la un pet shop din Anglia cei de acolo mi.au spus ca are undeva la 5.6 luni  si sunt primul propietar. Il am de 1 saptamana si inca nu sa acomodat cu noi sad  i.am dat de 3 zile drumu din colivie si am vazut ca a inceput sa exploreze se urca zboara peste tot..se catara..dar cand ma apropi de el fuge cand intra in cusca lui merg si i inchid usa la colivie asa se sperie e foarte speriat cand bag mana in cusca fuge de mine ....oare il mai pot dresa? Se va obisnui cu noi? Acum am vazut ca azi ia mers burta ce pot sa fac ? Ce sa.i dau ca sunt foarte ingrijorat....fecalele sunt ca apa...

5,850 (edited by mihail74 22-02-2015 22:40)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

din experienta mea pot sa iti spun sa nu ii mai dai drumul 2- 3 saptamani,pana se obisnuieste vizual cu locul si cu persoanele care trec pe langa el,nu baga mana in colivie,asta ii deranjeaza pe toti,inclusiv pe cei foarte imblanziti,e teritoriul lor,vb mult cu el de la distanta initial,te apropii  treptat de colivie,poate dura mai mult de doua saptamani,mancare,fructe,de evitat la diaree marul,portocala,lamaia,dai numai morcov si ardei rosu daca face apa,se mai intampla,si ai mei mai fac uneori,nu ma ingrijorez decat daca face 2-3 zile la rand,semintele nu trebuie sa lipseasca,daca ai recipiente care se pot goli din exteriorul coliviei este perfect,daca nu si trebuie sa bagi mana mereu inuntru va fi greu,il vei speria mereu,bafta,e greu la inceput,si eu sunt la inceput dar am deja 4 luni si acum am 3 perechi micul alex si pe coco care inca nu are pereche,si o pereche de nimfe care au puiuti,initial 2 si azi inca unul dupa 8 zile de la eclozarea primului,asta e de rau ca de dim pana acum nu i-au dat nimic sa manace,si iata-ma mamica,am luat faina integrala de ovaz,malai pe care l-am dat prin rajnita,faina de garu integrala,3 linguri de cereale pt noi nascuti,un pic de gris,toate date bine de tot prin rajnita,cernute apoi cu sita foarte fina,si cu apica la 45 grade am facut  papica,seringa am gasit prin casa una mica,si dai,si dai,si dai pana a facut o bobita de gusa plina cu mancare,extrem de dificil,necesita foarte mare atentie si delicatete,deja sunt acum la a treia seringa,ok nu plina 1-2 maxim 3 ml,apropo am pus la fiecare amestec un gram de galbenus ou fiert,sa speram ca pana maine cand o sa cumpar handmix va rezista
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-02-2015 22:40[/merge_posts_bbcode]

uitati si mica creatura

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor