5,876

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ms de sfat....asa o sa fac...

5,877

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

sper ca ai inteles cum am facut eu si ce am vrut sa zic, poti vedea si in poze.

1 :malex: 1 :caine:

5,878

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Acum i.am scos bolul ala de la colivie care era cu mancare si l.am pus langa mine azi inca nu o mancat nimic daca e foame nu are decat sa vina sa manance. Nu pot sa.l tin in mana 4 ore pana vine el sa manance ...ca deocamdata sta sus pe plasma si eu mi.am pus un film...si bolu l.am pus langa mine..

5,879

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

nu ti se face spatele plasmei plin de fecale?? si al meu se punea la inceput si nu l lasam, iar acum nu se mai pune deloc

1 :malex: 1 :caine:

5,880

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

smile nu m.am uitat dar sta ce sta pe Plasma pe urma merge pe usa de la dulap..pe urma zboara pe draperie...azi nu a mancat nimic acum se uita la bolul de la mine din mana dar nu are curaj sa vina

5,881 (edited by olive 28-02-2015 18:07)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

chiar sa te uiti, e naspa ..
sa nu cedezi si sa i dai de mancare, lasa sa vina el...n o sa reziste de foame
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-02-2015 18:07[/merge_posts_bbcode]

cand vezi ca se apropie de bol, sa nu te misti deloc

1 :malex: 1 :caine:

5,882 (edited by costymoraru 28-02-2015 20:41)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Asta cred ca mai bine moare de foame si tot nu vine smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-02-2015 18:24[/merge_posts_bbcode]

Sa pus pe un tablou si eu cu mana intinsa il chemam dar vezi de treaba se uita la mine la mancare da nu venea...deja ma doare mana..am renuntat sa mai stau cu mana intinsa la el

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-02-2015 20:41[/merge_posts_bbcode]

Papagalu asta e culmea i.am pus mancare pefotoliu langa mine si totnu vine i e frica...si deja are 2 saptamani...asta e .....daca nu vine sa manance mai stau si maine si daca nici maine nu vine o sa.i dau eu pana la urma i bag mancarea in colivia lui si ata ete mai las sa se acomodeze. ...oricum m.am mai interesat si majoritatea asa au facut l.qu lasat fara mancare si pe urma a venit el

5,883

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Buna seara.in momentul cand o sa se acomodeze sa vina la tine,sa te lase sa il mangai credema...ca nu mai scapi de el.o sa fie ca raia.o sa il rogi sa te lase putin sa respiri.o spun pe propria experienta.eu ma ascund sub pilota de el pt ca daca nu il mangai ma ciupe de unfe apuca si tipa la mine pana il mangai.si nu se multumeste cu 5 min de mangaiat...daca ai putea sa il mangai toata ziua nu refuza.eu ca sa il fac sa vina pe deget il ademeneam cu seminte.ii intindeam degetul iar cu mana cealalta ii intindeam o samanta decojita langa deget.si cand se urca pe deget lua samanta si se dadea jos.nu uita sa il lauzi daca face ceva.

5,884 (edited by olive 01-03-2015 00:29)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

marya, ce n as da sa faca si papagalul meu asa !!!! doamneeeeee .....
cosmyn imi pare rau, e mai ambitios al tau se pare, lasa l sa se mai acomodeze.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-03-2015 00:29[/merge_posts_bbcode]

eu azi am ajuns abia acum la 12 noaptea acasa, si se pare ca Boncuk al meu mi a dus dorul...cum am venit a iesit din colivie si a inceput sa dea ture in jurul meu, f aproape de mine.

1 :malex: 1 :caine:

5,885 (edited by costymoraru 01-03-2015 15:22)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Si.a gasit alt loc smile)
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-03-2015 15:22[/merge_posts_bbcode]

Azi imi incerc iar norocu big_smile aseara nu o vrut sa vina nici cum..si pana la urma mi sa facut mila de el si i.am bagat mancarea in colivie nu o durat 5 min si a intrat in colivie si da.i cand cu apa cand cu mancare ..era mort de foame....

5,886 (edited by mihail74 01-03-2015 17:07)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Si.a gasit alt loc smile)
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-03-2015 15:22[/merge_posts_bbcode]

Azi imi incerc iar norocu big_smile aseara nu o vrut sa vina nici cum..si pana la urma mi sa facut mila de el si i.am bagat mancarea in colivie nu o durat 5 min si a intrat in colivie si da.i cand cu apa cand cu mancare ..era mort de foame....

si mai ai sticlele de vin intregi?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-03-2015 17:07[/merge_posts_bbcode]

mihail74 wrote:
costymoraru wrote:

Si.a gasit alt loc smile)
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-03-2015 15:22[/merge_posts_bbcode]

Azi imi incerc iar norocu big_smile aseara nu o vrut sa vina nici cum..si pana la urma mi sa facut mila de el si i.am bagat mancarea in colivie nu o durat 5 min si a intrat in colivie si da.i cand cu apa cand cu mancare ..era mort de foame....

si mai ai sticlele de vin intregi?

almeu la ultima tura a darmat 5 si a baut 3 smile

imi plac pasarile,in mod special papagalii,ador sa ii privesc,imi place sa ii ingrijesc,ma uimeste inteligenta lor

5,887

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Se pare ca al meu e mai cuminte :malex: dar mai fricos mai bine mai rau si mai curajos cum e al tau... :hihi:  :hihi:  inca nu a mancat nimic azi il astept inca...o sa.i pun si piesa te astept sa vi de la 3sud est si tot nu vine... smile

5,888

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

costymoraru wrote:

Si.a gasit alt loc smile)
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-03-2015 15:22[/merge_posts_bbcode]

Azi imi incerc iar norocu big_smile aseara nu o vrut sa vina nici cum..si pana la urma mi sa facut mila de el si i.am bagat mancarea in colivie nu o durat 5 min si a intrat in colivie si da.i cand cu apa cand cu mancare ..era mort de foame....

care-i treaba? a venit sa manance ?

1 :malex: 1 :caine:

5,889 (edited by costymoraru 01-03-2015 21:38)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Ceau...ma bucur ca ai intrat ca chiar vroiam sa vb cu tine
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-03-2015 21:38[/merge_posts_bbcode]

Nu a mancat azi nimic dar acum da tarcoale ...tot zboara de pe una pe alta... auzi u cum ai facut de a ajuns sa manance direct din mana din caserola.? Prima data ai pus langa tine bolu cu mancare si pe urma tot mai aproape sau cum...te rog spune.mi toti pasi..

5,890

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Al meu cred ca este mai flamand de fel, si din prima zi de cum l am tinut flamand a si venit sa manance.
Deci primul pas a fost sa iau bolul din colivie si sa il tin in mana, cand vedeam ca se apropie (el se aseaza de obicei pe laptopul meu, iar patul unde stau eu este exact langa laptop) intindeam bolul spre el. Foarte usor, sa nu se sperie....si apoi incet incet o sa inceapa el, intai sa isi intinda ciocul sa fure o samanta, apoi usor usor se va aseza pe bol, va fura o samanta si va fugii...si tot asa. Prima oara cand s a urcat pe bol, avea tendinta sa imi ciupeasca degetele, ii ziceam NU, nu miscam mana...doar ii zici NU si atat....
maine o sa fac un filmulet sa vezi cum vine.

1 :malex: 1 :caine:

5,891

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Eu i.am pus mancarea intr.o caserola transparenta mai mare sa poata vedea mancarea dar vezi de treaba nimik deocamdata...ai avut noroc cu el..oare sa.i pun in bolul lui din cusca?

5,892

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

da, bolul lui din colivie, acela e si special conceput sa se aseze el pe el si sa manance ...
si oricum, rabdare, fiecare papagal are personalitatea lui ....incearca totusi sa nu cedezi spre seara si sa i dai de mancare, pt ca el o sa faca asa mereu, si va stii ca tu la sf zilei ii dai de mancare si n o sa mai vina.
Deci el sigur n o sa moara de foame, n o sa faca greva foamei, siguuur va venii ...daca ziua si noaptea aia nu mananca, a doua zi dim sigur o sa vina sa manance. Nu va rezista fara sa manance.
Tu faci cum crezi, nu te lua dupa mine, ca poate pateste papagalul tau ceva ...dar eu asa am procedat si vine acum...
mai asteptam sfaturi de la cei care au papagali mai de mult si stiu cum sa procedeze, eu il am de 2 saptamani.

1 :malex: 1 :caine:

5,893

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

I.am pus bolul lui special cu mancare...zici ca.s nebun.. smile i.am pus si leptopul meu aici am o noptiera langa pat..mi.am facut patu si il astept...nu o sa cedez..ieri am cedat

5,894

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

smile))))))) m ai facut sa rad smile))))
uneori tine bolul ridicat si striga l cu glas pitigait sa vina, fa te ca mananci si tu din bolul ala ...

1 :malex: 1 :caine:

5,895

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Al tau venea aproape de tine ? Sau era fricos

5,896

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

nu venea, si nici acum nu vine....cel mai aproape venea pe laptop si de foame la bol ...si bolul trebuie sa il tin cumva suspendat in aer ...sa nu fie f aproape de mine.

1 :malex: 1 :caine:

5,897 (edited by costymoraru 01-03-2015 22:51)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Maine imi iau costum de papagal si ma imbrac in papagal si ma pun sa ciripesc langa el  smile  :malex: glumesc...astept sa vina...stau la panda..
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-03-2015 22:51[/merge_posts_bbcode]

Da leptopul era langa tine sau era la 2m de tine si venea pe leptop si nu se speria ca nu era langa tine..

5,898 (edited by olive 01-03-2015 22:53)

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

smile)) pe mine ma scoate din sarite uneori, ce m a facut pe mine sa il tin flamand, a fost faptul ca intr o dimineata cand am vrut sa i deschid usa coliviei a sarit sa ma muste, si atunci m am enervat atat de tare incat am zis ...ee las`ca vezi tu!!! smile)) si nu i am dat nimic nimic de mancare pana seara si uite asa...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-03-2015 22:53[/merge_posts_bbcode]

e langa mine laptopul, gen cum tii tu acum pe noptiera, eu n am noptiera, am o masuta unde tin si laptopul si colivia, deci eu dorm cu el la capul meu gen ...

1 :malex: 1 :caine:

5,899

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

Aaa..ok pai atunci cred ca mut si eu colivia pe noptiera de langa mine... si atunci o sa fie mai aproape de mine...

5,900

Re: Micul Alexander - Psittacula krameri

daca ai putea asa, ar fi super. S ar acomoda mult mai repede de tine, pt ca se va obisnuii cu fiecare miscare pe care o faci smile
prima zi cand ma ridicam din pat se agita etc, la orice miscare faceam se agita...a doua zi deja stia ca n are ce sa faca si acum cel putin....no stres.
orice ar fi, nu incerca sa pui mana pe el, nu intinde mana spre el....deocamdata....
nici eu nu pun, o sa incerc abia abia dupa ce se va pune pe mana libera, umar etc...
il las pe el sa faca primul pas

1 :malex: 1 :caine: