101

Re: Carti

Vroiam ceva piese de teatru, cum ar fi Avarul de Moliere. :einstein:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

102

Re: Carti

Incercati Academia Vampirilor e super tare  big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

103

Re: Carti

tot ce e cu vampiri imi place...deci trebe sa o citesc big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

104

Re: Carti

Carti pe care le-am citit si le recomand : Huliganii, de Mircea Eliade, Cismigiu & Comp + Buna dimineata, baieti ! de Grigore Bajenaru, Singur pe lume, Fiul muntilor, Aventuri lui Huckleberry Finn si mai sunt destul. Enjoy !  big_smile

Un :perus: Rico, o perusa :perus: Lora si  un pechinez Lory, :caine:

  " Pe masura ce invat mai multe, imi dau seama ca nu stiu nimic " :*:*

105

Re: Carti

Eu momentan citesc Marile Sperante de Charles Dickens. Imi place la nebunie, o recomand big_smile .

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

106

Re: Carti

Incercati Palatul rasului de Jon Berkley , face parte din triloogia Aventurile lui Miercuri , dar prima carte mi s-a parut de departe cea mai buna , celelalte doua sunt Oul tigrului si Gheara fulgerului , vi le recomand din tot sufletul

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

107

Re: Carti

Eu recomand ,,Robinson Crusoe'' de Daniel Defoe si ,,Heidi, fetita muntilor'' de Johanna Spyri.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

108

Re: Carti

"Heidi, fetita muntilor" mi-a placut :hihi: .

Eu acum citesc "Singur pe lume" de Hector Malot. Am inceput-o de vreo 2-3 ori si n-am terminat-o niciodata, si na, mi s-a facut ciuda ca n-am fost in stare s-o duc la bun sfarsit. Culmea, imi place mult. Imi pare rau ca n-am terminat-o prima oara cand am inceput s-o citesc smile .

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

109

Re: Carti

ador cartea,a fost primul  meu roman pe care l-am citit(cls 3a pare-mi-se),e trista,dar frumoasa,plina de aventuri!imi amintesc,dupa citire cartii am rebotezat motanul bunicii in "sufletel" si de atunci tot asa a ramas.ce sa faci?aveam 8ani,cata minte puteam sa am atunci? :hihi:
ultima carte care am citit-o a fost "suferintele mamei blondina,o martira a poloniei",am citit-o in doua zile,nu am putut sa o las din mana pana nu am terminat-o,te unge la inima,o recomand tuturor,nu are prea multa tema religioasa,mai mult este prezentata viata in lagare a mamei blondina! :hihi:
imi cer scuze sunt pe tel. si nu imi permite sa scriu cu majuscule,o sa il editez maine cand vin de la scoala...

-Ioana-

110

Re: Carti

Am citit si eu cartea, Ioana99. Frumoasa

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

111

Re: Carti

Am terminat "Singur pe lume" . Mi-a placut foarte mult, a inceput trist dar s-a sfarsit foarte frumos :hihi: .
Acum ma gandeam sa ma apuc de citit "Rosu si Negru" de Stendhal. hmm

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

112

Re: Carti

eu citesc orce apuc dar im place sa citesc cand sunt langa animale pentru ca ele ma asculta

113

Re: Carti

Recomand tuturor urmatoarele romane,proaspat citite:
-"Crima si pedeapsa"-F. M. Dostoievski
-"Adolescentul"-F.M. Dostoievki
-"Nu plange sub clar de luna","VolII.Uneori sub clar de luna"-Heather Davis

As dori sa facem schimb de pareri si recomandari cu ceilalti cititori de pe forum,indiferent de genuri !:)

-Ioana-

114 (edited by carmeryne 09-07-2012 17:08)

Re: Carti

Eu tocmai am citit\recitit niste carti foarte interesante,pe care le recdomand: Doi ani de vacanta,Insula misterioasa,200 de leghe pe Amazon,Sarpele de mare,Scoala Robinsonilor,Minunatul Orinoco,Copii capitanului Grant,Aventurile lui Tom Sawyer\Hucklebery Finn ...
Marea majoritate sunt de Jules Verne,autorul meu preferat  :wis:  :ok:
Momentan,citesc orice apuc..

115

Re: Carti

carmeryne iti recomand  Dostoievski  cartile lui sunt fenomenale

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

116

Re: Carti

Ma bucur ca este si alt utilizator care trece pe la acest topic,interesant este ca celelalte cu jocuri sunt pline,mare pacat..
Eu am citit de la J. Verne "Copiii capitanului Grant " amandoua volume,"Ocolul pamantului in 80de zile",imi place foarte mult cum scrie,are un stil aparte!
Daca gasesc o carte buna,nu o mai las din mana pana nu o termin .. smile
Un id de mess daca poti sa imi lasi prin MP :hihi:

Ce carte ai citi de la Dostoievski,loveanimales?

-Ioana-

117 (edited by carmeryne 10-07-2012 09:33)

Re: Carti

loveanimales wrote:

carmeryne iti recomand  Dostoievski  cartile lui sunt fenomenale

Multumesc pentru recomandare,o sa fac rost de ea si o s-o citesc.

Adaugat: 10-07-2012 10:28

Tocmai am terminat de recitit "De la Pamant la Luna"
Nici de data asta n-am vazut niciun extraterestru  smile  smile  smile
ioana99 -Chiar ca operele acetui autor au un stil aparte....intamplarile fantastice se contopesc cu multitudinea datelor stiintifice....tocmai am aflat din carte ca  cel mai mare munte cunoscut  de pe Luna masoara cam  7603,ca Herschell a observat ca  in cazul satelitilor ca Luna miscarea de rotatie in jurul axei lor este mereu egala cu miscarea de revolutie in jurul planetei :wis:
Cred ca de-acum,cand o sa privesc Luna cu alta perspectiva  :ok:

118

Re: Carti

gaby354 wrote:

Eu in ultimul timp am cititi cartile vraciului
   1.Ucenicul Vraciului
   2.Blestemul Vraciului
   3.Secretul Vraciului
   4.Batalia Vraciului
   5.Greseala Vraciului
Si mai sunt dar decat pe astea le-am citit.Urmeaza sa-mi cumpar a 6-a carte  big_smile

Acum mi-am luat si a 6-a carte:Sacrificiul Vraciului si a 7-a:Cosmarul Vraciului...Le-am citit pe amandoua,acum trebuie sa mi-o iau si pe a 8-a:Destinul Vraciului smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

119

Re: Carti

Dostoievski a scris doar carti psihologice,eu le citesc repede,fara sa sar paginile,rudele mereu reproseaza ca nu sunt carti de varsta mea,pentru ca sunt foarte grele la continut si stufoase,dar mie nu mi se par asa.Am incercat sa citesc "Razboi si pace"Tolstoi,recunosc,cartea aceea m-a depasit,sper sa o pot termina anul viitor sau mai tarziu.. :hihi:
Recomand cartile care le-am enumerat acum doua posturi,adaugand si Maytreyi(M.Eliade).

-Ioana-

120

Re: Carti

e interesant..

Pets :heart: :perus: :perus: - 2 in curand si :ou:

121 (edited by carmeryne 13-04-2013 13:53)

Re: Carti

Daca tot am avut ceva timp in ultimul timp ,m-am apucat  sa (re)citesc : Cei trei muschetari,Contele de Monte-Cristo,Robin Hood.... Au fost asa de  yikes  :wow:  ,le recomand tuturor  smile

122 (edited by Elsa 13-04-2013 19:45)

Re: Carti

Eu ma apuc de citit Colt Alb!Am citit si Fram ursul polar,Cei Trei Muschetari,Jurnalul unui Pusti...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-04-2013 19:45[/merge_posts_bbcode]

big_smile interesante...

I'm never going back
The past is in the past!

123

Re: Carti

Recomand:
Jane Austen-Ratiune si simtire;Mandrie si prejudecata;
Anne Bronte-Agnes Grey;
Papagalul lui Flaubert :dans:
Fantoma de la Opera

Nu e grav cand vorbesti cu peretii,e mai grav cand peretii vorbesc cu tine=)

124

Re: Carti

Eu va recomand "Jocurile Foamei",o trilogie scrisa de Suzanne Collins.Sunt foarte frumoase! :k:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !