76

Re: Pesti Betha

andams wrote:

Poate din cauza ortografiei au banato

Nu. Din cauza limbajului pt ca nu stia sa respecte. sad In fine, nu mai conteaza.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

77

Re: Pesti Betha

salut.sunt nou in ale pestilor si cateva sfaturi le-as primi cu placere.am primit de la cineva unacvariu cu tot cu pesti(2 zebre si inca doi care nu stiu ce specie sunt).astazi am fost sa le iau mancare si atunci sa produs minunea.am vazut betha si nu am rezistat pana nu mi-am luat unul.l-am pus intrun bol de 7 litri si i-am pus un incalzitor setat la 27 grade.cateva sfaturi mi-ar prinde bine.si daca puteti sa ma ajutati si cu cei doi care nu stiu ce sunt.cu stima.va multumesc :bleah:

78

Re: Pesti Betha

cei doi gri sunt gurami smile am avut si eu  :hihi: cauta pe net despre ei ca sa aflii mai multe wink  :k:

- Bianca

79

Re: Pesti Betha

valy0606 wrote:

salut.sunt nou in ale pestilor si cateva sfaturi le-as primi cu placere.am primit de la cineva unacvariu cu tot cu pesti(2 zebre si inca doi care nu stiu ce specie sunt).astazi am fost sa le iau mancare si atunci sa produs minunea.am vazut betha si nu am rezistat pana nu mi-am luat unul.l-am pus intrun bol de 7 litri si i-am pus un incalzitor setat la 27 grade.cateva sfaturi mi-ar prinde bine.si daca puteti sa ma ajutati si cu cei doi care nu stiu ce sunt.cu stima.va multumesc :bleah:

te-as sfatui sa ii schimbi temperatura lu betta la 25 de grade..e mai bine..

:heart: -SABINA- :heart:

80

Re: Pesti Betha

eu tin pe betha la 24-25grade...temperetura prea mare nu le face bine...desi cica le-ar stimula reproducerea, s-a constatat ca traiesc mai putin dc sunt tinuti la temperaturi ridicate....
ii dau sa pape fulgi speciali pt betha, care-l ajuta cica sa-si pastreze culoarea frumoasa...
apa nu i-o pun de la robinet cu solutie din aia de conditionat pt ca asa mi-a murit un betha intr-o saptamana...din rosu s-a facut indigo, nu a mai mancat si l-am gasit mort cand am venit de la munca...l-am avut doar 0 saptamana pe ala, pe asta il am de juma' de an si e tare vioi si teritorial...apa o iau de la robinet in 2 sticle si o las 24 ore, apoi i-o skimb...mai pun un varf de cutit de sare ca cica ar preveni boala aia care se keama "catifea"...sarea nu i-a facut rau pana akuma

yoyo

81

Re: Pesti Betha

salut, am si eu doi pesti beta, o femela si un mascul, iar in urma cu cateva zile femela i-a rupt aripioarele masculului, i-am separat bineinteles, dar vreau sa stiu daca aripioarele se regenereaza sau o sa ramana asa? sad

82

Re: Pesti Betha

se regenereaza stai linistita......

:heart: -SABINA- :heart:

83

Re: Pesti Betha

mersi mult smile

84

Re: Pesti Betha

sal:
cu ce specii de pesti se impaca betta si cu care nu se impaca .....help plizzzzzzzz!

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

85

Re: Pesti Betha

Se impaca cu: xifo, guppi, scalari, moli, zebre, tetra nefru, neoni, plati si probabil cu inca multe altele.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

86

Re: Pesti Betha

ms dar cu carasii ?

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

87

Re: Pesti Betha

carasii sunt o specie de peste care creste destul de mare si de obicei ii mananca pe cei mai mici.nu ti-as recomanda sa tii carasi cu betta.carasii de impaca de obicei cu specii de fund (ex. corydoras, ancistrus) si cu macropodus opercularis dar pt a tine macropodus cu carasi ai nevoie de un acvariu de dimensiuni mari.

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

88

Re: Pesti Betha

poseidon96 wrote:

sal:
cu ce specii de pesti se impaca betta si cu care nu se impaca .....help plizzzzzzzz!

de obicei masculii betta sunt destul de agresivi si ii alearga pe ceilalti pesti din acvariu(qm ar fi un xipho sau guppy,etc.)poti tine cu betta pesti care sa nu aiba un colorit vioi,sau aripioare mari,se vor bate si or sa ramana fara.

:heart: -SABINA- :heart:

89

Re: Pesti Betha

PESTELE-VULPE CRED CA O SA MOARA...STA NUMAI PE FUNDUL APEI, NICI MACAR NU MAI VINE SA MANANCE, NU SE MAI "ZBURLESTE" LA DEGET. IL AM DIN DECEMBRIE 2009 SI PAREA ADULT...E CIUDAT...ACUM CATEVA ZILE ERA FF VIOI...OARE SA FIE ALTCEVA IN AFARA DE BATRANETE? IATA CUM SE COMPORTA:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=V-RxdxLXRNw[/youtube]
A FOST UN LUPTATOR...A FACUT UN DRUM IASI-BUZAU IN VARA ASTA DE 300 KM INTR-UN BIDON DE 5 L, APOI 30 KM DE DRUM ACCIDENTAT...
O SA-MI PARA RAU DACA O SA MOARA

Adaugat: 13-11-2010 18:20

inca traieste insa sta aproape numai pe fundul apei...ma gandesc ca poate e bolnav...n-am mai avut un peste asa...cei care au murit n-au zacut, ci i-am gasit deodata pe fundul apei

Adaugat: 17-11-2010 15:55

azi dimineata l-am gasit pe pestele-VUL mort. zacea pe fundul acvariului cu branhiile larg deskise. a zacut 14 zile...nu stiu ce a avut, nu se mai orienta parca in apa....s-a kinuit saracul sa inoate, dar nu-i iesea....initial venea de cateva ori pe zi pana la suprafatza apei ,apoi se scapa la fund...daca ma apropiam de acvariul lui, reusea sa ajunga o tura la suprafatza, lua o gura de aer si de mancare daca se nimerea chiar in locul ala si pica...l-am zgandarit si eu, crezand ca daca il stimulez sa iasa la suprafatza de 3-4 ori pe ora,il ajut sa supravietuiasca...dar ieri m-amk lasat pagubasha, l-am lasat in pace, nu l-am mai tulburat...i-am curatat ff bine tot acvariul zilele astea, dar nicio imbunatatire....
ieri abia mai respira si nu mai se ridica deloc...a stat asa toata ziua.....
azi l-am gasit mort...ce boala o fi fost asta?!  :ill:
in amintirea vremurilor cand era un luptator, atasez un filmuletz [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mwJxBeMHDdY[/youtube]

yoyo

90

Re: Pesti Betha

imi pare rau pt pestisor.era un scumpik :cry:

91

Re: Pesti Betha

smire wrote:

azi dimineata l-am gasit pe pestele-VUL mort. zacea pe fundul acvariului cu branhiile larg deskise. a zacut 14 zile...nu stiu ce a avut, nu se mai orienta parca in apa....s-a kinuit saracul sa inoate, dar nu-i iesea....initial venea de cateva ori pe zi pana la suprafatza apei ,apoi se scapa la fund...daca ma apropiam de acvariul lui, reusea sa ajunga o tura la suprafatza, lua o gura de aer si de mancare daca se nimerea chiar in locul ala si pica...l-am zgandarit si eu, crezand ca daca il stimulez sa iasa la suprafatza de 3-4 ori pe ora,il ajut sa supravietuiasca...dar ieri m-amk lasat pagubasha, l-am lasat in pace, nu l-am mai tulburat...i-am curatat ff bine tot acvariul zilele astea, dar nicio imbunatatire....
ieri abia mai respira si nu mai se ridica deloc...a stat asa toata ziua.....
azi l-am gasit mort...ce boala o fi fost asta?!  :ill:
in amintirea vremurilor cand era un luptator, atasez un filmuletz [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mwJxBeMHDdY[/youtube]

of...si eu am avut un betta albastru,frumos peste,ma atasasem mult de el si dupa 1 an si jumatate a murit si asa s-a chinuit si el..doar ca statea numai deasupra apei sa poata respira,foarte greu respira,branhiile parca i se iritasera,se inflamasera,nu stiam ce sa fac...foarte greu sad  imi pare rau pentru luptatorul tau,astha e viata...acum trecem mai departe...(in amintirea lui :floare: )

:heart: -SABINA- :heart:

92

Re: Pesti Betha

ms tuturor care ma-nteleg!
chiar k era frumos betta al tau  :floare:

yoyo

93

Re: Pesti Betha

am primit si eu astazi cadoul de sf valentin(mai devreme, dar nu are nimic) si este un peste betha.este rosu si foarte frumos.il iubesc foarte mult.sunt asa frumsi pesti...

5 :aga: Chiky,Pufy,Maslinutza,Puiu si Puiutza+ 1 pui+ 2 oua- 6 :nimfa: Bruno si Perluta, Mafy si Snow, Tzuiu si Tzuiuka 12 :perus: Papi si Pipa+ 3 pui 4 Zebre Australiene: Cipy si Ciry+ 1 pui 1 peste Betta- Beti- 1 :caine: Brack German -Max- 4 Cucuruzi

94

Re: Pesti Betha

Eu am din octombrie 1 pereche betta ,1 pereche coridoras ,1 femela gurami ,1 guppi..Lui guppi ii mai rune careva coada[nu stiu care]dar se impaca intre ei Astept primavara sa iau un acvariu mai mare iar pe acesta sa-l folosesc la imperecheri[betta face cuib dar ....]   :iepure:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

95

Re: Pesti Betha

dana1 wrote:

Eu am din octombrie 1 pereche betta ,1 pereche coridoras ,1 femela gurami ,1 guppi..Lui guppi ii mai rune careva coada[nu stiu care]dar se impaca intre ei Astept primavara sa iau un acvariu mai mare iar pe acesta sa-l folosesc la imperecheri[betta face cuib dar ....]   :iepure:

betta mananca coada guppilor  wink  stiu din propria experienta

:heart: -SABINA- :heart:

96

Re: Pesti Betha

As avea si eu o intrebare...pot sa pun un peste beta in acvariu asa fara tubul ala care baga oxigen ???aa si inca ceva le trebuie neon???ms anticipat...

97

Re: Pesti Betha

de cat ai acvariul?

:heart: -SABINA- :heart:

98

Re: Pesti Betha

Inca nu am acvariu si nici peste intrebam ca sa stiu... neutral

99

Re: Pesti Betha

alex.coco wrote:

As avea si eu o intrebare...pot sa pun un peste beta in acvariu asa fara tubul ala care baga oxigen ???aa si inca ceva le trebuie neon???ms anticipat...

Betta este un peste nepretentios, face parte din familia Anabantidae, are aparat respirator suplimentar si de aceea nu necesita oxigenarea apei (asta nu inseamna ca nu se efectuaza schimbarea apei in mod regulat )...iluminatul vaselor se face atat pt. plante cat si pt. a pune in evidenta culoarea si frumusetea pestilor .

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

100

Re: Pesti Betha

Are ceva daca amplasez acvariul de betta  langa calorifer tin sa mentionez ca nu am incalzitor special...asa ca m-am gandit sa amplasez acvariul langa calorifer...astept raspuns...multumesc anticipat si sper sa nu va suparati... :heart:  :pup:  :heart: