51

Re: Pesti Betha

asa il am si eu dar nu-mi face probleme... sad

:heart: -SABINA- :heart:

52

Re: Pesti Betha

ai lasat buretele :k:
eu da :bang:

Adaugat: 31-01-2010 09:11

si tubul inafara sau inauntru?

53

Re: Pesti Betha

da l-am lasat.......tubul de aer sta afara.... :idee:

:heart: -SABINA- :heart:

54

Re: Pesti Betha

lasa asta acu.mi-a nascut beta :merci: .alatairi a depus icrele,iar astazi au nascut.pe ei ii tin in maternitate.pe tatal lor in acvariu,iar pe mama lor in borcan big_smile astazi dimineata cand ma-m trezit lem spus :bd: .dar nui vadpre bine.a nascut 3 femele si 2 masuli.pe masculi i-am pus in borcam cu mama lor.dar nu-i vad.a.borcanul are 6 plant si multe scoici
unde sunt?te rog sa nu-i fi mancat mamalor :pls: :heart:

55

Re: Pesti Betha

ai facut mari greseli sa stii...puii nu trebuie sa-i lasi decat cu tatal lor in primele zile de la depunere ..apoi singurei.......si scoici in acvariu..NO WAY!!......schimba-le....nu sunt bune in acvariu ..... lasa-i cu tatal lor...nu a facut cuib de spuma......? inainte sa iasa puii.......trebuia sa te informezi bine pe net,.....spune clar ce sa faci.....si cum se comporta......sa nu te astepti sa mai gasesti cv.... sad

:heart: -SABINA- :heart:

56

Re: Pesti Betha

iam pus cu tatal lor acum,dar cat timp i las cu el.i cam fugareste.si femelele lem pus cu mama lor.borcanul e gol,fara nici o planta sa scoica.ba da a facut cuib de spuma.lem luat si o mancare speciala:hikari betta-gold (baby pelet).leau crescut aripiorele :bravo: .si dupa ce ii las singuri, ii pun cu surioarelelor?si tatal cu cinesta?si mama lor?

57 (edited by smire 05-02-2010 10:05)

Re: Pesti Betha

oau! felicitari! eu nu am pereche,deocamdata il am doar pe pestele-vulpe....saracul,mereu face cuib de spuma intr-un colt al acvariului...i-as lua femela,dar n-am gasit cat m-am invartit pe la pet-uri....e tare teritorial,azi am si pus un filmuletz cu el pe youtube, numai ca tocmai ii schimbasem apa si ear rezervat...nu prea avea kef as se repeada la mine :wis:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mwJxBeMHDdY[/youtube]

yoyo

58

Re: Pesti Betha

andreimija wrote:

iam pus cu tatal lor acum,dar cat timp i las cu el.i cam fugareste.si femelele lem pus cu mama lor.borcanul e gol,fara nici o planta sa scoica.ba da a facut cuib de spuma.lem luat si o mancare speciala:hikari betta-gold (baby pelet).leau crescut aripiorele :bravo: .si dupa ce ii las singuri, ii pun cu surioarelelor?si tatal cu cinesta?si mama lor?

daca puii au inceput sa innoate bine...singurei intr-un borcan sau alt acvariu..cum vrei..iar parintii impreuna.........ca altfel ii mananca............

:heart: -SABINA- :heart:

59

Re: Pesti Betha

buna, mi-as cumpara un betta da oare ar fi ceva dak pe langa el ar mai fi 3 molly (sau neoni) si 2-3 cory....acvariu de 30l...:nb:

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

60

Re: Pesti Betha

nu..ar fi ok...... big_smile   dar sa cauti unul  care sa nu fie asa de agresiv.... :hihi:

:heart: -SABINA- :heart:

61

Re: Pesti Betha

ms de sfat poly smile)

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

62

Re: Pesti Betha

npc. wink

:heart: -SABINA- :heart:

63

Re: Pesti Betha

mi-am luat si eu un Betta de la carfur din constanta si bettaul e rosu imi poate spune cineva date despre el?
multumesc anticipat

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

64

Re: Pesti Betha

gasesti articole pe net.. de pe diferite siteuri wink despre ei...nu le pun aici  ca nu am voie... da gasesti..

Adaugat: 15-02-2010 20:48

poze :> :buzz:

:heart: -SABINA- :heart:

65

Re: Pesti Betha

ROSU-FEMELA,PUNE POZA CA SATI SPUN MAI MULT big_smile :k:

66

Re: Pesti Betha

Salut! Mi-am luat si eu acu 2 zile  un mascul si-o femela de betta. I-am pus impreuna intr-un acvariu de 10 litri cu inca 3 neoni,filtru,substgrat si ceva plante (si naturale si artificiale). Toate pareau cat de cat ok la inceput insa dupa cateva ore masculul s-a apucat so fugareasca pe femela, nu exagerat dar mai fugea dupa ea. In schimb ieri parea ca isi concentreaza toata atentia asupra ei,si-o ciupea incontinuu si-o fugarea. Ea saraca nu mai stia pe unde sa se ascunda si si-o si schimbat culoarea in albastru inchis,cand culoarea ei naturala e gri argintiu cu 2 dungi orizontale negre. Am scoso afara si-am mutato intr-un bol cam de 1 litru urmand ca azi sa o mut in unul de 5 litri.
Acuma ei se vad prin sticla pentru ca bolul e langa acvariu si par sa se "ameninte" unul pe celalalt. El se umfla si se repede la sticla si ea la fel, ii normal astfel de comportament? Nu e pregatita de imperechere si de aceea s-ar putea sa o fi fugarit asa? Oricum femela pare sa se cam plictiseasca in bol, pana la urma II DERANJEAZA PERETII ROTUNZI??:/ Intr-un bol de 5 litri se plictiseste la fel oare dak o pun?  Sta asa lenesa la suprafata sau pe frunza si numai cand vede ceva miscare mai da semne de interes,in rest se ratzoieste prin sticla la mascul sau leneveste...

Va pun niste poze ca sa va faceti o idee despre cum stau acum,ea e inca in bolul de  1 litru.

67

Re: Pesti Betha

majoritatea masculilor betta nu-si pot suporta perechea decat atunci cand se imperecheaza....  neutral in rest o bate..in cel mai rau caz o omoara.....se apropie sezonul de imperechere si poate peste catva timp poti sa o pui in acvariu pt imperechere..asta dak vrei sa ai pui....s-au intamplat cazuri cand masculul suporta femela in acvariu...dar sunt rare,.....si atunci cand suporta alti pesti.....poti sa faci un perete despartitor de sticla sa pui la jumatate....cu gaurele.....ca sa-i desparti.. :succes:

:heart: -SABINA- :heart:

68

Re: Pesti Betha

Aha,nu ma apuc de modificat acvariul cu pereti despartitori. Cum o sa-mi dau seama cand sa o pun pentru imperecheat? Ei ii cresc icre asa din senin?! Fara sa intre in contact cu masculul? Am inteles ca i se fac dungi verticale si i creste burtica, dar si daca sta separat se poate intampla asta?

69

Re: Pesti Betha

da..deci cand are burtica umflata si are niste dungulitze o bagi in acvariu..dar este rau si pt ea sa stea doar intr-un bol de un l...

:heart: -SABINA- :heart:

70

Re: Pesti Betha

Ii pregatesc pe maine un bol de 5 l, si maine dau o tura pana aici in apropiere la un petshop sa vad daca au ceva plantute plutitoare sa-i iau. O sa o mut pe maine acolo, ii pun jumate apa din acvariu (ca aia e ciclata) si jumate de la robinet dar statuta.O incalzesc la exact aceeasi temperatura in care sta ea acum si o mut.Revin maine cu poze.:ok:

71

Re: Pesti Betha

sall man big_smile.toti puii sunt bine.la yo nu a fost rau cu fata,ba chiar s-au imprietenit.am o familie fericita. wink :hug: imi iubesc puii :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :pisica: .sunt superi.uni s-au in foiat.iu hu.sunt tare :pisica: :maimuta:

72

Re: Pesti Betha

Din pacate andreimija nu poate sa ne spuna mai multe despre puisorii ei\lui pentru ca a fost banata... hmm

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

73

Re: Pesti Betha

da stiu ..am vayut..dar eu chiar nu am apucat sa vad nici uh mesaj urat... neutral adik daca a vb urat cu ceilalti...este problema ei\lui....inca un acvarist\a pierdut.. smile

:heart: -SABINA- :heart:

74

Re: Pesti Betha

Poate din cauza ortografiei au banato

75

Re: Pesti Betha

hai sa nu mai vorbim despre asta ca nu e subiectul potrivit.. :rusine:

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart: