1

Topic: Pesti Betha

Va rog sa ma ajutati sad( sad(:(( am doi pesti betha...femela si barbat..:cry: :cry: Am gasit-o o data pe blue ( asa o cheama pe ea ) neputand sa inoate ... ji m-am uitat la ea...coada ei era....mai bine zis nu era... si mi-am dat seama ca celalalt peste barbatul i-a.....mancat coada...
ce ar trebui sa fac ? sad( mi-e frik sa nu moara blue .. i-am separat...
cam asa arata ea sad(
http://i42.tinypic.com/vpj0vd.jpg

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

2

Re: Pesti Betha

ce volum are acvariul tau?
ce pesti si cati ai in acvariul?

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

3

Re: Pesti Betha

pai ii aveam intr-un bol pe astia doi si acuma pe ea am pus-o intr-un borkan..

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

4

Re: Pesti Betha

bolul e cea mai mare greseala......iti dai seama cat de dezorientati sunt in el???un betta are nevoie de cel putin 20l de apa.......

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

5

Re: Pesti Betha

ok..mc wink

Adaugat: 25-04-2009 12:30

din pacate el a murit..:( ea a ramas si am pus-o in bol..i-a crescut coada si se simte bine..

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

6

Re: Pesti Betha

Incearca sa gasesti un recipient care sa aiba macar un perete drept. Bolul streseaza pestii. Si daca o tii intr-un recipient asa mic incat sa nu poti baga un filtru asigura-i schimburi dese de apa declorinata ( cam o data pe zi). Daca ai cumva un acvariu mai mare cu pesti ( daca nu sunt carasi , scalari sau alti pesti agresivi) poti sa o pui in acvariul respectiv wink

Don't worry , be happy !

7

Re: Pesti Betha

A murit blue. sad :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

8

Re: Pesti Betha

Imi pare rau pentru moartea pestisorilor tai. Am sa incerc sa explic ce sa intamplat. Beta splendens  mai este denumit si  "pestele razboinic" sau "pestele luptator". Beta au un ritual special in momentul reproducerii. Perechea se tine in acelasi bazin DAR SEPARATI (cu un geam, in alt vas mai mic introdus ). Masculul vede femela dar nu poate ajunge la ea. In momentul acesta incepe sa construiasca un cuib de bule la suprafata apei.  Intre timp mai trage o "vizita" la partenera infoindu-se si "umflandu-si " muschii. In momentul in care dungile de pe corpul partenerei sunt orizontale,aceasta se elibereaza  in bazin. Incepe o adevarata lupta. Da, lupta...in urma careia, are loc depunerea icrelor...Dupa terminarea depunerii, femela este scoasa din bazin deoarece are tendinta sa manance icrele iar mesculul ,care-si ia foarte in serios rolul de tata, nu va face altceva decat sa-i arda o mama de bataie( a cata?) consoartei. cam asta ar fi pe scurt...Probabil nu ai stiut....pe viitor...sa ai grija!
Aaa,,inca ceva...cand alevinii incep sa inoate in plan orizontal...e momentul sa scoti si masculul. Si nu uita sa dai de mancare pestilor...eventual smile)

Adaugat: 02-09-2009 21:50

speedygonzales wrote:

Incearca sa gasesti un recipient care sa aiba macar un perete drept. Bolul streseaza pestii. Si daca o tii intr-un recipient asa mic incat sa nu poti baga un filtru asigura-i schimburi dese de apa declorinata ( cam o data pe zi). Daca ai cumva un acvariu mai mare cu pesti ( daca nu sunt carasi , scalari sau alti pesti agresivi) poti sa o pui in acvariul respectiv wink

Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic...Beta este o specie care are cele mai putine pretentii in ceea ce priveste bazinul(vasul) sau calitatea apei.  In mediul natural ei traiesc in ape cu mult mal(noroi) ape sarace in oxigen, in conditii care ar face imposibila supravietuirea altor specii.
Daca sunt separati, nu au nici un stres. Si ca sa mai fac o precizare...nu conteaza ce pesti ai in avariu...daca ai ceva plante de suprafata e OK. Beta nu interactioneaza cu alte specii stiind sa tina la rspect eventualii"scandalagii". ATENTIE!!!! NU PUNE NICIODATA DOI MASCULI IN ACELASI ACVARIU. SE VOR LUPTA PANA UNUL DIN EI VA MURI.
O seara excelenta!

Adaugat: 02-09-2009 21:58

danyto wrote:

bolul e cea mai mare greseala......iti dai seama cat de dezorientati sunt in el???un betta are nevoie de cel putin 20l de apa.......

Scuze...unde ai citit asa ceva? Ar fi bine sa nu mai scrii un lucru pe care nu-l stapanesti. :wis:

9

Re: Pesti Betha

gregorio wrote:
danyto wrote:

bolul e cea mai mare greseala......iti dai seama cat de dezorientati sunt in el???un betta are nevoie de cel putin 20l de apa.......

Scuze...unde ai citit asa ceva? Ar fi bine sa nu mai scrii un lucru pe care nu-l stapanesti. :wis:

bine....remanem fiecare cu cunostintele proprii....
P.S ma duc sa schimb apa la carasi mei pe care ii tin intr-un borcan de muraturi......pun pariu ca ma asteapta fericiti cu burta-n sus. :ironic:

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

10

Re: Pesti Betha

:bravo: tie...vezi sa nu-i confunzi cu gogosarii  si sa-i papi la Craciun! :bravo:

11 (edited by smire 29-10-2009 21:17)

Re: Pesti Betha

salut! am primit si eu azi un peste beta, rosu cu albastru,intr-un acvariu mic (2L)...nu stiu daca e pui, daca e femela sau mascul...de fapt,nu prea stiu nimic despre el, dar vreau sa invat ( cat mai repede)....ce ziceti, poate supravietui la temperaturi de aprox 16 grade?am mancare speciala pt el, insa am citit pe un blog ca trebuie sa-i pun doar 3-4 "fulgi",iar daca scap mai multi, sa-i scot, sa nu cumva sa-i las acolo...de ce?
deocamdata, ma kinui sa-i asigur o temperatura peste 20 de grade....maine o sa pun poze cu el(as crede ca e mascul)

yoyo

12

Re: Pesti Betha

nuuuu!!!!!!!!! cel putin 20 grade C

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

13

Re: Pesti Betha

ms...am rezolvat problema cu temperatura

yoyo

14

Re: Pesti Betha

cu placere :rusine:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

15 (edited by gregorio 31-10-2009 14:58)

Re: Pesti Betha

:einstein:
http://www.acvarist.ro/betta-splendens.php

16

Re: Pesti Betha

ce credeti, e batran?

yoyo

17

Re: Pesti Betha

destul   hmm

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

18 (edited by smire 02-11-2009 13:51)

Re: Pesti Betha

am inlocuit acvariul pt pesti beta(2L) cu unul de 4 L,in care sa-mi incapa si un incalzitor de 25W....l-am setat la 25*C ...totusi,pestele meu pare tare plictisit, nu inoata, nu prea mananca, sta mai tot timpul pe pietris,inert...daca ma apropii de el, da 2 ture de acvariu, se invioreaza putin, apoi se lasa iar pe fundul acvariului....
ii dau sa pape NUTRAFIN MAx, dar,desi ii dau putin, nu mananca mai nimic.
exista alta mancare pt ei, mai buna?
as vrea sa-i iau pereche, poate-l mai dinamizez...am citit cum se comporta in perioada de reproducere, insa nu stiu nimic despre cum se procedeaza cand ii iei pereke...trebuie s-o bag intai pe ea in acvariu?sau ii tin tot timpul separati si doar cand ea e apta pt reproducere ,ii las impreuna?

yoyo

19

Re: Pesti Betha

la ai mei le dau tetra si e foarte buna ca mancare si daca ii iai pereche ai grija sa fie femela sa nu fie de acelasi sex

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

20

Re: Pesti Betha

:cry: a murit "pestele-vulpe" (k asa il botezasem)...de ieri dimineatza nu prea mai manca, statea mai mult pe fundul acvariului...   azi nu se mai misca nici daca ma apropiam cu degetul de acvariu...  dupa 2 ore l-am gasit pe o parte, pe pietrish...

am fost la magazin si mi-am luat altul,  mai micutz, dar cu inotatoarele si mai frumoase.  i-am luat si alta hrana...sper sa traiasca mai mult

Adaugat: 04-11-2009 19:08

nu stiu ce sa mai cred...azi,pestele era apatic,dupa ce,ieri,era ff vioi...i-am skimbat iar apa...o fi de la solutia pt conditionarea apei?pe flacon scrie 1 capac la 2 litri apa.....insa pe prospectul acvariului ,scrie jumatate capac la 2 litri....la 4 litri, eu am pus 2 capace si stau si ma gandesc daca nu cumva trebuia sa pun doar unul...apa ,oricum, am lasat-o intr-un vas 24 ore...termostatul e fixat pe 27 grade si-s 27 ,k am si termometru....sper sa-si revina pestele....cat de des ar trebui schimbata apa la acvariul de 4 litri si un singur peste? pana acum i-am pus nisip cumparat de la pet-shop, dar azi nu i-am mai pus nimic, k de cand am luat nisipul asta, s-a simtit rau si pestele celalalt, care a murit.

yoyo

21

Re: Pesti Betha

Apa se schimba o data pe saptamana nu o schimi toate ci doar cam un sfert din ea. Mult succes cu betta  wink

Adaugat: 05-11-2009 16:55

smire de unde ai luat pestele?

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

22

Re: Pesti Betha

pe amandoi i-am luat de la Animax-ERA (din IASI)...primul era intr-un pahar de plastic, dar pe asta mi l-au dat direct dintr-un acvariu unde mai erau si alte specii de pesti...
vad ca si-a revenit dupa ce i-am schimbat apa, a papat tot, e vioi...o sa-i fac poze...cred ca e butterfly big_smile
mai am un pic de solutie pt conditionarea apei...e obligatorie folosirea ei???

yoyo

23

Re: Pesti Betha

nu trebuie neaparat sa folosesti solutie deaia  si ce mancare ii dai eu le dau tetra si e foarte buna fulgi

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

24

Re: Pesti Betha

salut!sunt nou.eu am un peste betha,un peste caras si un neon.dar mr fish(beta)ii fugareste pe amandoi.credeti ca trebuie sa-i separ de beta?a carasul si neonu sunt pui:D:rusine:

25

Re: Pesti Betha

mai bn  ii separi...uneori pestii astia sunt mai agresivi si chiar si q perechea lui.........mai bn ii iei o fetitza si ii pui in al acvariu...........si ii lasi si pe ceilalti linistiti.... big_smile

:heart: -SABINA- :heart: