26

Re: Pesti Betha

multumesc!asa am sa fac:k:

Adaugat: 01-12-2009 18:21

am facut asta.i-am separat.se simt mai bine acum
amandoi:D

27

Re: Pesti Betha

bv.. :k: ......ma bucur sa aud asta....si eu as vrea sa-mi iau o pereche de betta...dar mai astept putin pana la Craciun........ :ok: presents time.. :wis:

:heart: -SABINA- :heart:

28

Re: Pesti Betha

da bravo si tie . dar ATENTIE:SA NU PUI DOI MASCULI IN ACELASI ACVARIU.DAR SA NU-TI IEI O FEMELA SI UN MASCUL IMPREUNA.DECI IATI UN MASCUL SAU O FEMELA.:k:

29

Re: Pesti Betha

nu o sa pun 2 masculi..dar as vrea o pereche..dar mi-e frica sa nu o bata pe femela...... nu cred ca e agresiv tot timpul anului  dupa qm am citit....acolo spunea ca este atunci cand e timpul pt reproducere... wink

:heart: -SABINA- :heart:

30

Re: Pesti Betha

ba nu . nu este adevarat.trebuie sa ii ti separati

31

Re: Pesti Betha

my beta fish.. :heart:

Adaugat: 21-12-2009 17:37

ink 2 :wis:

:heart: -SABINA- :heart:

32

Re: Pesti Betha

Foarte frumosi, Poly .. nu credeam ca ai si pestisori, sa te bucuri de ei sunt superbi. :sanatate:

:heart: ¤ Anyta ¤  :heart:

33

Re: Pesti Betha

multumesc frumos..sambata i-am luat......am si 2 platy dar nu se vad... :pup:

:heart: -SABINA- :heart:

34

Re: Pesti Betha

beta al meu e tare teritorial...numa' cand ma apropii cu degetul de acvariul lui, isi umfla gulerul si se repede deodata la mine...ma gandesc sa-i iau o femela, dar mi-e sa n-o omoare...am vazut la niste crescatori k lasau masculul si femela in acelasi acvariu doar cand erau apti pt reproducere....oare nu poate convietui o familie de beta impreuna? cine are pereche in acelasi acvariu?

yoyo

35

Re: Pesti Betha

eu am vazut pe youtube niste filmulete in care erau impreuna tot timpul..dar qm ai spus ca este foarte teritorial...nu prea o vad bn pe femela.........eu il am in acvariu q 2 platy..si vad ca s-au obosnuit........nu au probleme...dar cateodata isi mai umfla gulerul la mascul..dar asta la inceput pe urma nu a mai faqt nimic...... wink

:heart: -SABINA- :heart:

36

Re: Pesti Betha

mos craciun i-a adus fiicei mele un pestisor betta    e f frumos si eu cred ca se simte bine .

37

Re: Pesti Betha

este foarte frumos..ai acvariu..? big_smile

:heart: -SABINA- :heart:

38

Re: Pesti Betha

pai a l-a primit cu  acvariu cu tot ,deala mic de pet shop , daca vad ca no sa ii mearga bine il voi pune in unul mai mare , care mia ramas de la testoasa.

39

Re: Pesti Betha

pui poze cu acvariul? big_smile

:heart: -SABINA- :heart:

40

Re: Pesti Betha

eu am pus langa beta al meu un sclalar,un moli,si 6 neoni
dar am o problema,
il trage filtrul de apa(elite mini a-130)(beta)
ce fac :sol:
cum il montez
aa
si de ce se umflalala ei
si ii ciupeste :angel:

41

Re: Pesti Betha

andreimija wrote:

eu am pus langa beta al meu un sclalar,un moli,si 6 neoni
dar am o problema,
il trage filtrul de apa(elite mini a-130)(beta)
ce fac :sol:
cum il montez
aa
si de ce se umflalala ei
si ii ciupeste :angel:

dak ai acvariul foarte mic filtru il cam jumulteste...are aripioarele alea lungi si el prefera apa lina fara curenti....iar cu umflatu..pestele betta este un peste solitar.....nu suporta alti pesti.(majoritatea pestilor betta)si al meu se mai umfla la ei dar nu e chiar asa rau se inteleg.....daca vezi ca ii bate rau il desparti de ceilalti...

:heart: -SABINA- :heart:

42

Re: Pesti Betha

e cam mic acvariu asta  , da la pet shop mi-au zis ca e special pt betta, si aia scria si pe cutie. pe net am citit ba ca ii trebuie multa apa unui betta ba ca nu , nu mai stiu ce sa cred , oricum sper sa ii mearga bine lui BLUE-SEA(pestisorul)   smile

43 (edited by poly 29-12-2009 22:07)

Re: Pesti Betha

parerea mea sincera este ca nu sunt bune acvariile...stiu ca asa zic ei ca sunt bune pt betta ..dar oricarui peste ii trebuie mai mult spatiu....ei spun ca sunt doar pt design dar eu am alta parere si cred ca nu sunt singura........si chiar dak ar fi pt design da dar cum ii mai apreciem coada splendida pe care o are intr-un acvariu minuscul cand poate sa inoate foarte usor intr-un acvariu de 10-15 l care nu este foarte scump si sa il admiram cum trebuie... sad neutral eu vreau doar sa-ti dau niste sfaturi care ar putea sa-ti fie de ajutor...am eu un album cu un asemenea acvariu si poti sa te uiti dak te intereseaza sa-i iei unul .....sunt si siteuri de pe care poti comanda.......si sunt preturi bune... www.happypets.ro

:heart: -SABINA- :heart:

44

Re: Pesti Betha

blusea a murit , si-a schimbat culoarea din albastru in violet si ... a murit :cry:

45

Re: Pesti Betha

imi pare rau pt uh....dar cu sigurantza ii trebuia un acvariu mai mare si alte conditii propice.... :ironic: .....

:heart: -SABINA- :heart:

46

Re: Pesti Betha

imi pare rau! intr-adevar, acvariile alea sunt prea mici,dar nu cred ca acvariul a fost problema....ci, poate, apa....ai pus direct de la robinet si apoi solutie din aia de conditionat apa(ce ti-o da odata ce cumperi acvariul)? eu asa l-am pierdut pe primul beta si eram mai gata sa-l pierd si pe al doilea...lafel,ii virase culoarea si nu mai manca...dar nu am mai folosit solutie din aia si si-a revenit...ii tin apa 24 ore intr-un vas,apoi i-o pun intr-un avariu de 4L si-i pun si un vf de cutit de sare...e vioi ,abia asteapta sa pape si atata imi trebuie,numa ' sa ma apropii de acvariul lui, k se si infoiaza si se repede la mine...

yoyo

47

Re: Pesti Betha

smire cred si eu ca problema a fost apa ... am vazut pesti betta tinuti in acvarii asa mai mici si erau sanatosi tun. ii puneam apa direct de la robinet   si puneam un capacel de solutie deaia.

48

Re: Pesti Betha

beta la muscat pe lusi(scalar)de inatatoare.ce sa fac.acum seascunde intre plante lusi.si nu mai inoata sad:
sol:

Adaugat: 24-01-2010 21:12

nu are o inatotoare

:sol:

Adaugat: 24-01-2010 21:13

lam separat de el
dar inca se mai umfla la mine si nu sta cu nici unul
apropo poly am vazut ca ai un filtru de apa elite mini a-130.cum il montez.ii trage. pe unul ia ciopartit coada.la viteza minima

49

Re: Pesti Betha

la mn nu ii trage.. hmm neutral ..... adica nu a prins pe nici unul pana acum.. scalarul..nu stiu ce sa zic.....dak nu mai are o inotatoare nu isi mai tine bine echilibrul in apa...si poate e si speriat......urmeaza-i evolutia si vezi ce se mai intampla.. neutral

Adaugat: 24-01-2010 23:03

fa o poza filtrului..poate este altfel de este asa periculos..... neutral eu il dau si la max..si nu trage pe nici unul.....

:heart: -SABINA- :heart:

50

Re: Pesti Betha

scuze