1

Topic: Ciobanesc caucazian..

ce imi puteti spune despre el ......? am si eu unul este foarte foarte dragut este alb si are 2 luni si o sapt:)

2

Re: Ciobanesc caucazian..

Tara in care este inregistrat: Rusia
Inaltime: masculi minim 65 cm , femele minim 62 cm
Greutate: 50-80 kg
Culoarea parului:gri in diverse nuante, cu “ape” care sunt, de obicei, in tonuri mai deschise sau aproape roscate. De asemenea coloritul de baza poate fi roscat-ruginiu, culoarea spicului de grau, bej-galbui, pamantiu, alb. Aceste culori de fond pot fi tigrate, sau cu pete, albul poate fi presarat cu stropi sau pete de culoare inchisa.


Caracteristici:
Caine de talie media spre mare, cu o constructie aproape masiva, robust, chiar masiv, cu musculatura bine dezoltata si o statura masiva. Indice deformat: lungimea corpului x 100 / impartimea la greaban = 102 –108. Principalele zone unde se afla efective importante de Ciobanesti Caucazieni sunt Giorgia, Armenia, Azerbaigjan, republicile autohtone, Kabardino – Balkaria, Daghestan si Kalmukia, zonele de stepa din Caucazul de Nord si imprejurimile regiunilor Astrakhan. In Transcaucazia, tipul constitutional este mai masiv, in timp ce regiunile de stepa Ciobanestii Caucazieni sunt ceva mai usori, inalti pe picioare si, deseori, au parul mai scurt.
Are mers degajat cu pas regulat. Alura caracteristica este trapul scurt care la viteza mai mare de deplasare se transforma de obicei intr-un galop oarecum greoi. In miscare membrele trebuie sa se miste in planuri verticale, cu doar o usoara acoperire a posterioarelor de linie mediana. Articulatiile membrelor luceraza usor, fara rigiditate. In miscare, spatele si zona renala sunt elastice. La trap crupa si greabanul trebuie sa se afle pe acelasi nivel.
Parul de acoperire are firul drept si gros, subparul este foarte abundent si are o culoare mai deschisa. Pe cap si pe fata anterioara a membrelor, parul este bine culcat pe piele si mai scurt. In functie de par se distinct trei tipuri ale Ciobanescului Caucazian:
Cu par lung : parul de acoperire este mai lung, formand un guler abundent pe gat si franjuri si pantaloni pe fetele posterioare ale membrelor. Coada este acoperita uniform cu par des si destul de lung care-i confera aspectul stufos caracteristic.
Cu par scurt: blana deasa, relativ scurta fara sa formeze guler, franjuri, pantaloni si panas.
Par intermediar: par de acoperire lung dar care nu formeaza guler, franjuri, pantaloni si panas.
Dimorfism sexual bine accentuat. Masculii sunt mai puternici si mai masivi, femelele au talia ceva mai mica si o constitutie mai usoara.


Origine:
Ca si in cazul multor rase, absenta unor documente privnd originea Ciobanescului Caucazian lasa loc liber speculatiilor de tot felul. Chinologii occidentali avanseaza ipoteza ca pentru a se obtine aceasta rasa, s-a recurs la incrusisarea unor Mastiffi cu caini nordici de turma de tip Spitz. Pe de-alta parte expertii rusii sustin ca Ciobanescul Caucazian a evoluat prin selectie naturala din Mastiffi aparuti acum peste 2000 de ani in Tibet si adusi in zonele muntoase din Caucaz de catre popoarele asiatice migratoare. Cert este ca Ciobanescul Caucazian pare a fi trait din totdeauna in aceasta zona si el a fost exact ceea ce le trebuie localnicilor: un caine mare si puternic, capabil sa se adapteze unor conditii climaterice foarte variate, avand un foarte puternic instinct de paza - un adevarat dur incoruptibil. Timp de secole, aceasta rasa a fost proape necunoscuta in afara Caucazului si abia in 1930 au aparut in Europa Occidentala primele exemplare la o expozitie in Germania. Obsevand calitatile exceptionale ale rasei, Armata Sovietica a introdus Ciobanescul Caucazian in randul cainilor de serviciu, folosindu-l atat in razboaie, cat si in timp de pace la paza diverselor obiective militare sau economice si daca este sa dam crezare zvonurilor chiar si la paza detinutilor. Cresterea si selectia Ciobanestilor Caucazieni din dotarea armatei, erau responsabilitatea faimoaselor canise Steaua Rosie, unde s-au nascut multi dintre stramosii campionilor actuali. In 1952 chinologii sovietici au divizat rasa in doua tipuri distincte: Transcaucazian Ovtcharka, cu schelet mai greu, mai masiv, tip originar din zonele montane si Caucazian Ovtcharka, tip ceva mai usor, crescut preponderent in regiunile de stepa. Apoi, in 1976 ambele tipuri au fost reclasificate reunite sub aceeasi denumire si acelasi Standard.


Temperament :
In ceea ce priveste comportamentul, este neincrezator fata de persoanele straine, pe care chiar le ataca feroce. In plus, este rezistent, nepretentios, se adapteaza la conditiile climaterici variate, astfel incat e utilizat in aproape toate regiunile fostei Uniuni Sovietice.
Caine activ, cu psihic puternic, echilibrat si calm. Instinct de aparare puternic dezvoltat, ferocitatea si neincrederea lui fata de straini sunt caracteristici.

NU trebuie antrenat pentru paza si atac!
NU trebuie sa va luati un asemnea caine decat daca aveti si timpul si condiþiile materiale si capacitatea psihica si cunostintele necesare pentru a-l creste, întretine si educa în mod corect!

Adaugat: 06-04-2009 17:55

pui de ciobanesc caucazian


Utilizare:
Caine de paza si aparare pentru gospodarii mari, foarte agresiv atat fata de oameni cat si fata de ceilalti caini.

Boli specifice pentru Ciobanescul Caucazian:
torsiunea de stomac
displazia de sold
maladia cotului

Atentie!
Acesti câini provin din Siberia si nu sunt recomandati persoanelor neexperimentate.
Sunt câini puternic motivati, extrem de potriviti pentru pazã teritoriu, protectie personalã, sau companie pentru persoane avizate.

Adaugat: 06-04-2009 17:56

Ciobanesc Caucazian


Aspect general: Caine de talie media spre mare, cu o constructie robusta, aproape masiva. In ceea ce priveste comportamentul, este neincrezator fata de persoanele straine, pe care chiar le ataca feroce. In plus, este rezistent, nepretentios, se adapteaza la conditiile climaterici variate, astfel incat e utilizat in aproape toate regiunile fostei Uniuni Sovietice. Principalele zone unde se afla efective importante de Ciobanesti Caucazieni sunt Giorgia, Armenia, Azerbaigjan, republicile autohtone, Kabardino – Balkaria, Daghestan si Kalmukia, zonele de stepa din Caucazul de Nord si imprejurimile regiunilor Astrakhan. In Transcaucazia, tipul constitutional este mai masiv, in timp ce regiunile de stepa Ciobanestii Caucazieni sunt ceva mai usori, inalti pe picioare si, deseori, au parul mai scurt.

Comportament/caracter : Caine activ, cu psihic puternic, echilibrat si calm. Instinct de aparare puternic dezvoltat, ferocitatea si neincrederea lui fata de straini sunt caracteristici.

Tip constitutional : robust, chiar masiv, cu musculatura bine dezoltata si o statura masiva. Indice deformat: lungimea corpului x 100 / impartimea la greaban = 102 –108.

Dimorfism sexual : bine accentuat. Masculii sunt mai puternici si mai masivi, femelele au talia ceva mai mica si o constitutie mai usoara.

Cap: Regiune craniana : craniu masiv, cutie craniana lata si arcade zigomatice puternic dezvoltate. Fruntea lata, plata cu silonul median lejer marcat. Stopul nu este net marcat. Regiune faciala: trufa puternica , mare, neagra. La exemplarele albe sau de culoarea paiului, se admite ca trufa sa fie maro. Bot mai scurt decat craniul subtiindu-se usor spre varf. Buze puternice, uscate si bine intinse pe maxilar. Dentitie: dinti albi, puternici, bine dezvoltati fara spatii libere intre ei. Muscatura in foarfeca, 42 de dinti. Ochi de culoare inchisa, mici ovali bine infundati in orbite. Urechi atarnande, prinse sus, cupate scurt.

Gat: puternic si scurt. Purtat destul de jos, formeaza cu orizontala un unghi de 30-400.

Corp: greaban lat, musculos, bine marcat. Spate lat, drept si musculos. Zona renala scurta, lata, usor arcuita. Crupa lata, musculoasa, aproape orizontala. Piept lat, cu coaste usor rotunjite si adanc ajungand pana la nivelul coatelor, sau chiar mai jos. Linia inferioara a trunchiului moderat ascendenta catre abdomen. Coada: prinsa sus, este purtata in jos si atinge jaretul. Catre varf, se curbeaza in forma de secera, de carlig, sau formeaza un inel. Cuparea cozii este admisa.

Membrele anterioare: vazute din fata sunt drepte si paralele. Unghiul scapulo-humeral de aproximativ 1000. Antebrat drept, puternic, lung dar nu excesiv. Lungimea mebrului anterior, pana la cot, este egala sau un pic mai mare decat ½ din inaltimea la greaban( indicele de inaltime a membrelor anterioare este de 50-54).

Membrele posterioare: vazuta din spate sunt drepte si paralele. Angulatia unghiului este usor deschisa. Gamba scurta, jareti inalti si puternici, cu o angulatie un pic deschisa. Metatars gros si vertical. Jaretul si axa metatarsului trebuie sa se afle pe verticala coborata din tuberozitatea ischiala.

Labe: si cele anterioare si cele posterioare sunt mari, ovale, si cu degetele stranse.

Aluri: mers degajat cu pas regulat. Alura caracteristica este trapul scurt care la viteza mai mare de deplasare se transforma de obicei intr-un galop oarecum greoi. In miscare membrele trebuie sa se miste in planuri verticale, cu doar o usoara acoperire a posterioarelor de linie mediana. Articulatiile membrelor luceraza usor, fara rigiditate. In miscare, spatele si zona renala sunt elastice.  La trap crupa si greabanul trebuie sa se afle pe acelasi nivel.

Roba: Parul de acoperire are firul drept si gros, subparul este foarte abundent si are o culoare mai deschisa. Pe cap si pe fata anterioara a membrelor, parul este bine culcat pe piele si mai scurt. In functie de par se distinct trei tipuri ale Ciobanescului Caucazian:

Cu par lung : parul de acoperire este mai lung, formand un guler abundent pe gat si franjuri si pantaloni pe fetele posterioare ale membrelor. Coada este acoperita uniform cu par des si destul de lung care-i confera aspectul stufos caracteristic.

Cu par scurt: blana deasa, relativ scurta fara sa formeze guler, franjuri, pantaloni si panas.

Par intermediar: par de acoperire lung dar care nu formeaza guler, franjuri, pantaloni si panas.

Culoare: gri in diverse nuante, cu “ape” care sunt, de obicei, in tonuri mai deschise sau aproape roscate. De asemenea coloritul de baza poate fi roscat-ruginiu, culoarea spicului de grau, bej-galbui, pamantiu, alb. Aceste culori de fond pot fi tigrate, sau cu pete, albul poate fi presarat cu stropi sau pete de culoare inchisa.

Inaltimea la greaban: masculi minim 65 cm , femele minim 62 cm.

Defecte: Orice abatere la cele prezentate mai sus constituie un defect. Fiecare defect se va penaliza in functie de gravitatea acesteia.



NOTA: Masculii trebuie sa aiba 2 testicule, ambele dezvoltate normal si bine coborate in scrot.

Adaugat: 06-04-2009 17:57

sper sa iti foloseasca :k:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

3 (edited by lupu 13-06-2010 15:52)

Re: Ciobanesc caucazian..

cine poate sa ma ajute si pe mine????
catelul meu caucazian,,,are 2luni si 2 sapt,,,,,are km 12 kg,,,
am o problema ca de o sapt,,2 sapt,,,,nu mai are chef de joaca,,,,,care el de fel,,,,nu puteam sa il impac,,,,stateam 3,,4,,ore cu el ,,asta sa nu se simta singur,,pt ca eu sunt singurul din familie care are asaa,,, timp de el,,
dar faza este ca sta asa suparat ,,,daca sta intr-un loc asaa al lui si il strig sa vina la mine ,,,,va spun ca de 2 zile nici pe asta nu o mai face,,,ce  are oare???
akm 2 sapt...cat este el de mic,,avea km 9 kg,,si manca 300g de pedigree,,,si o conserva de 1230...frido dog....sau skiper..
dar acum ...o mananca in 3 zile,,,si 300g de pedigree la fel 2,,3 zile sta la astea ,,,care cum am spus intr-o zi nu avea de ele...
nu stiu ce este cu el ....are 2 vaccinuri si deparazitare facuta...are carnet de sanatate..si mi-a dat veterinarul,si vitamine pt el...
si ce sa mai spun,,ca nu mai are deloc viata in el,,,cand merge prin curte daca intalneste ceva mai inalt decat mersul  lui,,adica o piatra,,caramida ceva,,,,cade se impiedica intruna ,,,merge ce merge si sta pe loc,,
ma intreb ce ii mai trebuie,,,nu la-m mai vz de 2 sapt sa se joace si el:(

pentru cei care au caucazieni si lau mai lovit de acelasi caz,,sa ma invete si pe mine,,,
ma intrebam poate ii trebuie calciu,,,voi ce parere aveti???

stitii..ce aiurea ma simt ....azi mi-a calcat si o masina o catelusa care o aveam mai bine de 8 ani,,,:( parca era un membru din familie sa mor,,,,si cand vad si catelul asa,,,ca nu mai este ala...care era akm 2 sapt ,,,
care ma ajutati si pe mine,,,
eu tot nu exclud faptul ca este prea greu si nu are chef de joaca ca nu poate sa se miste ,,,,in schimb doarme toata ziua ,,,,,
il invatasem si eu sa mearga in lesa ...mergea fara problema,,,si akm nici asta nu mai face,,,

4 (edited by iloveanimals 08-04-2009 16:00)

Re: Ciobanesc caucazian..

am intalint si eu acest caz la catelusul meu dalmatian acum 4 ani neutral era lenes, nu facea nimic,nu manca, iar dupa 4-5 zile a inceput sa vomite, vomita tot(inclusiv sange) nu a rezistat mai mult de 5 ore si a murit sad ...nu stiu ce sa zic...mai dai si cate ceva din casa nu doar pedigree... mama le datea pastile cand erau bolnavi fortat smile le baga pe gat sau li le punea in carne ceva...dute la vet si mai intreaba, cauta un veterinar bun nu amator wink succes

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

5

Re: Ciobanesc caucazian..

la veterinarul care ma duc eu este veterinar....
este doctor pe judet...cel mai bun din zona .,,,,asa stiu,,,,
pe stampila lui scrie" Dr. ANTON BALINT....doctor in medicina veterinara,,,

am prin zona si veterinar asaaa,,,,,de 2 bani..dar asta este ce mai  bun,,,,,,,are cabinet veterinar si acasa,,,,si sta toata ziua plecat,,,,ocupanduse numai de veterinara,,,,
dar ceilanti care mai sunt prin zona,,,au si alte ocupatii...

6

Re: Ciobanesc caucazian..

poze de pe net asa de fantezie sa vedem cam cit cresc

aici moartea e in scopul vietii

7

Re: Ciobanesc caucazian..

Si daca nu are pofta de mancare, poate il doare burtica, nu ai de unde sa stii...poate are viermisori...e recomandata o deparazitare la nu stiu cat timp,nu numai inaintea vaccinului, mai ales cand sunt pui,sunt mai vulnerabili.De ce nu te duci cu el la veterinar sa`i explici problema,nu te du singur, ia si catelul cu tine si arata`i ca`i apatic.Daca vezi ca veterinarul da de fund inapoi, iesi pe usa si cauta altul la care sa vezi ca e sigur pe el si sigur pe ceea ce zice.Daca nu ai in localitate, du`te intr`o localitate apropiata si cauta veterinar.Eu zic ca merita ghemotocul de blana.Stiu cazuri de astea in care stomacul cainelui i s`a intors, ori pentru ca a mancat prea repede, ori pentru ca a inghitit ceva mare si nedigerabil! Asa ca nu e de joaca.Nu mai pierde timpul uitandu`te la el cum se chinuie, din momentul in care l`ai luat te`ai facut responsabil pe viata lui.Orice secunda e importanta pentru el.Vad ca are problema de ceva timp...cat crezi c`o sa reziste asa? Aici e o problema medicala, nici unul din noi nu suntem veterinari, iti pot zice cei ce au trecut prin asa ceva dar problemele fiecaruia difera de la unul la altul.Unul iti zice sa`i dai calciu, altul as`i dai vitamine...si poate el de fapt are altceva si mai rau il chinui.Eu zic sa te duci sa`i faci niste analize la sange.Micutul chiar sufera! Mult succes si sa ne tii la curent cu el! :pup:

>>>>Alexandra<<<<

8 (edited by misaboy666 09-04-2009 08:44)

Re: Ciobanesc caucazian..

stomacul se intoarce (apare Torsiunea de stomac) doar de la 1-2 ani in sus.si asta se previne prin pozitionarea bolului pentru alimente la o inaltime corespunzatoare(nu pe pamant)
nu am zis nimic de paraziti ca am inteles ca e deparazitat,la cei mici cam 1 data la 2-3 luni unii mai scrupulosi dau o data pe luna.dupa un an de 2-3 ori pe an si inaintea vaccinarilor(grija mare insa la pui cu deparazitarea nu tebuie exagerat mai bine mai rar si feriti de caini mari pentru ca sunt hepatotoxice)
daca mananca repede vomita si daca se simte rau o jumatate de metlrocopramid si gata nu e mare filosofie

aici moartea e in scopul vietii

9 (edited by OBlonda 09-04-2009 09:09)

Re: Ciobanesc caucazian..

Bun.si daca a inghitit ceva?si din cauza asta e apatic si nu mananca?Daca are dureri mari?Nu ai de unde sa stii.Stai 2 sapt.sa te uiti la el cum sufera?Nu cred. hmm

>>>>Alexandra<<<<

10 (edited by lupu 13-06-2010 15:52)

Re: Ciobanesc caucazian..

pai in caz ca suspectezi ca a inghitit ceva palpezi abdomenul si daca simti ceva voluminos atunci mergi sa ii faci radiografie,dar rare sunt cazurile,boxerii sunt predispusi.
daca e ceva ate sau ceva de genu sunt eliminate pe cale fecala

crede-ma cresc inconjurat de animale de mult,am avut si am caini si am ajuns la o concluzie sunt exact ca si copii nu trebuie imediat indopati cu chimicale pentru ca mai mult rau fac.si medicul nu terbuie vizitat la orice simptome astfel ajung niste bolnaviciosi

aici moartea e in scopul vietii

11

Re: Ciobanesc caucazian..

stiti gata am rezolvato cu catelul>............................
si sunt fooooarte vesel..............:o;):o;):blb:
dupa ce a mancat o zi doar 50 g mancare,,,,,,,a doua zi nu a mai mancat deloc si a baut in schimb foarte multa apa..........
dar seara l-am dus la veterinarul meu la doctor,,,,si ia facut 2 injectii..........ia luat temperatura si la consultat.......
veterinarul mi-a spus ca este era anemic si,,,,,ca are respiratia ingreunata......ia spus sa revin a doua seara......
am revenit si ia mai facut o injectie,,,,,,,,iam spus eu ca nu prea se tine pe picioare ca are 12 kg si are doar 2 luni si 2 sapt........
deci a doua seara ia facut o injectie si mi-a dat un tratament de 5 zille pentru respiratie,,,,,,,
si acum totul este la normal...........
si asta sa simtit dupa prima zi care am fost la veterinar.......va spun ca este un veterinar foarte bun,,,
cred ca este cel mai bun dupa giurgiu,,,,,,,,,,,,,,,
am mai citit eu mai sus ca ""pentru cei care vor asa un caine sa se gindeasca bine in primul rind daca isi permit sa il intretina,""
cred ca glumiti nu?????
pai la mine de ce sa duca dor si ce sa imi mai permit????
ca are mancare,,,,,,,, spatiu 5000mp aia ca stau la tara,,,,deci la mine nu este problema cu astea....
de mult vream sa imi iau un ciobanesc,,,,,,,am avut si un doberman,,,,si oricum am avut foarte multi caini,.,,,,,,,,dar ca asta caucazian nu am avut,,,, sa vad ce iese din el,,,,,,eu incerc sa il cresc cat mai bine,,,,,,vreau sa fie rau,,,,si stiu ca pentru a fi asa ....nu trebuie lasat cu alte animale,,,si cu copii, si asta si fac,,,,
cel mai periculos caine al meu a fost dobermanul,,,lam luat la 4 luni si era catai ala......dupa 2 ani nu mai puneam mana pe el mai nici unu din curte ,,,,,mama ce mai punea ca vorbea frumos cu el....

bineinteles ca nu vreau sa se intample asa si cu caucazianul asa,,
deci pentru cei care sa intalnesc problema asta cu cainele bolnav ,,,,,sa nu se sperie chiar asa tare ,,,,ca eu cam asa am facut doar sa viziteze automat un veterinar,,,,,
mai era o faza,,,,sa stiti ca daca este anemic,,,,li se pune o pielita pe ochi care li se astupa din ochii,,,,,dar mai degraba aveti impresia ca ii fug ochi ,,,,,,dar el saracul il deranjaza ca nu vede prin pielita si cauta sa vada......deci asa am patit si eu,,,,,,,
vedeti ce faceti............

eu nu am putut sa scriu astea 3 zile ca am avut si treaba si am mai avut si pe catel asaa o grija,,,,lam supraveghiat mai mereu ca eu de fel sunt cam milos de caini,,,de fel,,,,si cand vad un caine din familie ca ii este rau va spun ca parca zac si eu cu el,,,,si eu nu pot sa zac ,,,,asaa,,asa ca aplic o metoda sa vad cainele bine,,,,
asa ca daca nu am mai avut timp sa intru pe site,,,am sa cam discutat,,
deci sa va reamintesc......atunci cand am luat catelul avea o luna si cateva zile
si cum am venit cu el de la fostul stapan,,,am fost la doctor veterinar cu el....
mi-a facut deparazitare,,,
ia facut vaccin.,,dupa care mi-a spus sa revin dupa o luna,,, luna viitoare pe aceeasi data,,,,
atunci mi-a facut carnet de sanatate,,,,,vaccin,,,si iar deparazitare...
si acum cand sa imbolnavit am spus...
prima zi: 2 injectii,,,
a doua zi: o injectie..si un tratament de 5 zile..pt respiratie ...cititi mai sus ca am mai scris

astept si eu niste poze cu catei caucazieni albi....
am sa va pun si eu niste poze cu al meu,,,,

Adaugat: 09-04-2009 22:09

vedeti voi poza asta aici este cand avea 2 luni in cap,,,,,,si avea km 9 kg
acum are 2luni 2sapt si are aproape 12 kg,,,,
imi manca de cand lam luat pe zi o conserva de 1230g ,,,si 300g pedigree hrana uscata,,,
dar de cand sa imbolnavit mananca foarte putin dar mi-a spus ca in 5 zile dupa tratament isi revine la normal,,,,,

Adaugat: 09-04-2009 22:35

astea sunt tot in ziua dupa ce i-am facut baie,,,,

12

Re: Ciobanesc caucazian..

angelin nu o lua personal,nu era o remarca personala, din moment ce l-ai luat stii la ce sa te astepti.era vorba de alti doritori.nu e logic sa stie adevarul despre un lucru oricaare ar fii el?
nu ai zis nimic de spatiu,si asta e cel mai important la ciobanesti,spatiul si dresajul ferm.ce ai facut tu cu dobermanul e gresit(nu e bine sa incurajezi agresivitatea nativa a unei rase fara dresaj de interdictie)daca vrei ma asculti daca nu nu.Repet nu o lua personal de aia scriem si citim pe forum sa aflam mai multe si sa schimbam pareri.
sa auzim numai de bine

aici moartea e in scopul vietii

13

Re: Ciobanesc caucazian..

Ce frumos este.....sa-ti traiasca

I love animals :heart:

14

Re: Ciobanesc caucazian..

Doamne ce frumos este :heart: Am vazut intr-o revisata un ciobanesc caucazian mare rau..cred k era destul d batran...sa mor yo avea o laba cat amandoua picioarele mele ziceai k era leu..=))
angelin, e foarte frumos cainele tau :X:X:X de cand a murit cainele meu ciobanesc german ma atasez si de un caine de care aud pe net :X smile) cum il cheama ? big_smile smile

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

15 (edited by lupu 13-06-2010 15:54)

Re: Ciobanesc caucazian..

il cheama boby:D
cam aiurea nume nu????
dar dupa ce se invatase q numele asta ma gandeam ca era frumos ''tano''
prea tarziu:D
o sa pun azi niste poze cu el ca ii fac iarasi baie,,,,si ii fac pozee a crescut foarte mult,,,,, au trecut 3 3 sapt........in pozele de mai sus......

scuze au trrecut 3 sapt.....nu ce se intelege acolo..........

16 (edited by iloveanimals 14-04-2009 17:06)

Re: Ciobanesc caucazian..

poti folosi obtiunea Edit ca se te corectezi dupa ce postezi tongue

mie imi place numele boby , pe catelul meu in cheama Bobo dar nu striga nimeni la el asa cand era mic...acum ii zicem toti Bitza sau Boby big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

17

Re: Ciobanesc caucazian..

angelin wrote:

il cheama boby:D
cam aiurea nume nu????
dar dupa ce se invatase q numele asta ma gandeam ca era frumos 'tano'
prea tarziu:D
o sa pun azi niste poze cu el ca ii fac iarasi baie,,,,si ii fac pozee a crescut foarte mult,,,,, au trecut 3 3 sapt........in pozele de mai sus......

Nu este tarziu sa il invet ieste mic si o sa il poti dezobisnui de Boby

Adaugat: 14-04-2009 18:39

inveti este**

I love animals :heart:

18

Re: Ciobanesc caucazian..

E foarte frumos! big_smile :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

19

Re: Ciobanesc caucazian..

gata si pozele cam tarziu dar am mai avut putina treaba!!!!!!!

Adaugat: 14-04-2009 21:53

:)si acum alte poze..

20

Re: Ciobanesc caucazian..

c mare s-a facut :wow: :wow: sa-ti traiasca :sanatate:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

21

Re: Ciobanesc caucazian..

:bravo:multumesc:D
uite si o poza avea o luna si un pic,,,abia il luasem ii facusem baie dupa alea 3 zile care se lasa dupa vaccin,,,era mic mic mic

nici ochi nu se colorase bine:D

22

Re: Ciobanesc caucazian..

Foarte frumos............... big_smile si ce mare s-a facut

I love animals :heart:

23

Re: Ciobanesc caucazian..

doamne :heart: cat de frumos e big_smile :* si ce a cresqt sa-ti traiask :* :ok: :bravo:

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

24 (edited by Iusty 16-04-2009 19:13)

Re: Ciobanesc caucazian..

E f. frumos, a mai crescut wink! Te vei mandrii cu el cand va fi mare! :k: :bravo:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

25

Re: Ciobanesc caucazian..

multumesc!!!!!!:bravo:
mie imi place cand il vad ca se face mare asa repede......daia am si vrut sa am un caucazian este un caine mare si  foarte frumos......dar as vrea sa se faca si rau...
am avut un doberman asa maricel ,,,,,avea cam 60cm...dar in schimb era un pericol,,,,,rau caine asa nu am mai vazut...in 3..4..ani nici eu nu ma mai puteam intelege cu el,,,,,,,sa nu mai zic ca daca intra altii straini in curtea mea rupea lantu....pe unu la muscat de fata....ce sa-i fac=),,,venise omul la furat:))
poate era asa de rau cainele pt ca lam luat cand avea 4,,5lunii era destul de mare 45cm..50..
as vrea sa faca si boby la fel de rau ,,,,,,,dar nu si cu mine ca e jale:furios::k:

Adaugat: 18-04-2009 00:30

!!!!!:)) ce sa ziceti,,,,,,catelul meu nu mananca drob de miel:))  nici carne de miel....a gustat din drob si sa va spun k parca scuipa dupa aia:))
ai vostri mananca???

Adaugat: 20-04-2009 10:09

ma ajutati si pe mine ........catelusul meu a facut 3 luni si iam facut vaccin,,,,mi-a spus veterinarul ca sa ma mai duc la sase luni..asta vine in iulie....
si mi-a spus pana atunci sa ii iau calciu,, vitamine...ma ajutati si pe mine cam ce vitamine as putea sa ii iau...
mia spus sa ii dau pana la sase luni pana ma duc la vaccin si dupa mai vorbim...