51 (edited by suana 16-07-2009 14:35)

Re: Ciobanesc caucazian..

DA!Am 3 barbati adevarati:))Si ii iubesc pe toti la fel.Bruno se face tot mai frumos pe zi ce trece si e un caine extraordinar de destept...de puternic ,nu mai zic.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

52

Re: Ciobanesc caucazian..

Sa iti traiasca !! Sunt foarte frumosi........si mari amandoi !!!

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

53

Re: Ciobanesc caucazian..

Multumim frumos de urari:)

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

54

Re: Ciobanesc caucazian..

Buna tuturor
sunt nou pe aici, dar sper sa ne imprietenim repede
ma mandresc si eu cu Gilican al meu are 2 luni si o sapt, si e din parinti campioni, am ganduri mari cu el

55

Re: Ciobanesc caucazian..

Dany. e un scump catelul tau. parca are sosete. e special.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

56

Re: Ciobanesc caucazian..

dany_autodan wrote:

Buna tuturor
sunt nou pe aici, dar sper sa ne imprietenim repede
ma mandresc si eu cu Gilican al meu are 2 luni si o sapt, si e din parinti campioni, am ganduri mari cu el

E un scump :angel: sa-ti traiasca... :pup:

I love animals :heart:

57

Re: Ciobanesc caucazian..

Uite cine ma invarte...:)
http://i28.tinypic.com/2ykz2g2.jpg

Unul din cei doi scumpi ai mei.....Bruno:)
http://i29.tinypic.com/14mqcjl.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

58

Re: Ciobanesc caucazian..

ce scump e ......... :angel:

I love animals :heart:

59

Re: Ciobanesc caucazian..

Dany......sa-ti traiasca micutul urias.E foarte scump:)

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

60

Re: Ciobanesc caucazian..

Dany ff frumos ala mic :heart:

Suana ai 2 caini superbi :heart: :pup:

- Bianca

61

Re: Ciobanesc caucazian..

Suana: E f. frumos Bruno asta al tau :heart: Ce n-as da sa am si eu un ciobanesc caucazian...numai ca nu am loc...e urias smile tongue
Dany: E f. scump asta micu' tongue :heart: ...sa vezi ce mare se va face smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

62

Re: Ciobanesc caucazian..

Caucazianul e un caine mare si necesita spatiu,de preferat curte sa se simta bine.Noi i-am facut o casuta ca o vila si se bucura in fiecare seara de plimbare sau dupa ce pleaca clientii seara ii dam drumul liber in curte.Oricum s-a dovedit un baiat extrem de destept .A facut diferenta intre cei ai familiei si restul care se perinda pe la noi.Si pot sa spun ca a salvat o viata.Imediat dupa ce l-am adus,la 2-3 zile a fost furtuna la noi cu vant puternic.Unul din cabluri s-a tot frecat si n-a mai fost izolat drept pentru care curentul s-a transmis prin stalpi la el,nororc ca a avut zgarda de piele.Prietenul nostru s-a dus la el,l-a apucat de lant si curentul l-a trantit cu o forta enorma,lantul ramanandu-i pe picior.Daca Bruno ar fi venit langa el,cum e normal ,sa vada de ce sta cazut,ar fi fost o tragedie.Dar el s-a indepartat,tragand lantul de pe piciorul celui cazut si astfel amandoi au supravietuit.Curentul.a trecut prin cei doi si fiindca au rupt ,,comunicarea'' prin indepartatrea lantului,sunt teferi si bine.Iar de atunci s-a creat o legatura speciala intre cei doi.Noroc de Bruno,ca altfel unul din noi ar fi fost acum rau curentat,nestiind ca acel cablu s-a ros.Cand am fi pus hainele ude pe sarma sau copilul  s-ar fi jucat prin preajma.....Bruno a fost ingerasul nostru pazitor.
Si cand am mers dupa el,l-am vazut asa mare,nu mi-a fot frica,m-am asezat si el a venit si si-a pus boticul la mine pe genunchi iar apoi m-a luat de posetuta ca si cum m-ar fi chemat la plimbare.Stia ca va veni cu noi.Impresionant......Oricum il iubim enorm.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

63

Re: Ciobanesc caucazian..

dany_autodan wrote:

Buna tuturor
sunt nou pe aici, dar sper sa ne imprietenim repede
ma mandresc si eu cu Gilican al meu are 2 luni si o sapt, si e din parinti campioni, am ganduri mari cu el

foarte frumos puiul :k:

Adaugat: 06-08-2009 13:51

@Suana, chiar nu ti-a fost putin teama sa iei un mascul adult de caucazian?
Intreb pentru ca e una sa dopti un canish, cocker mascul adult (asta ca un exemplu) si alta un caucazian, care are un potential e agresivitate destul de mare. Chiar si daca e vorba de un caine bine socializat, educat...

64

Re: Ciobanesc caucazian..

NU!!!!:)Deloc.Stiu despre ciobanescul caucazian,pentru ca demult mi-l doresc si citesc despre ei.La bloc era exclus dar acum ca am loc in curte,mi-am indeplinit visul.Si a fost dragoste la prima vedere.L-am vazut pe net si am simtit ca acest caine trebuie si va fi al meu.Am stiut, parca ca ma cauta si-l cautam.Am scris despre prima intalnre a mea cu el......N-am avut emotii deloc si dupa ce ne-am vazut am stiut ca totul e ok.El a trebuit sa fie al meu.Parca s-a nascut o legatura imediat dupa ce am comunicat cu fostul lui stapan si i-am spus ca m-am hotarat sa-l iau.Abia am asteptat si intuitia nu m-a inselat.Din prima seara a mancat bine,s-a culcat in adapostul lui,a hoinarit liber prin curte.Ma lasa sa-l perii,sa-l parfumez,sa-l alint,sa ma joc cu el si merge bine si in lesa la plimbare.Nimic nu e intamplator.:)Niciodata nu mi-a fost frica de caini,ii iubesc si asta se simte imediat.

Adaugat: 06-08-2009 15:29

http://i28.tinypic.com/iyirvd.gif

http://i26.tinypic.com/2nu6nae.jpg:heart:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

65

Re: Ciobanesc caucazian..

superbe poze. multumim Suana.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

66

Re: Ciobanesc caucazian..

Va multumesc mult pt pareri

Adaugat: 07-08-2009 11:00

suana, dupa cum am vazut eu si cum indragesti animalele nu e de mirare ca nu ti-a fost groaza sa adopti un caucazian adult. frumosi caiini aveti, sa aveti noroc de ei

67

Re: Ciobanesc caucazian..

Dany. si tu crezi ca al tau e mai prejos? mie una i-mi vine sa-i mananc limbuta cu tot cu papuceii lui albi. e deosebit si al tau . sa-ti fie sanatos ca asta e cel mai important

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

68 (edited by Iusty 07-08-2009 21:52)

Re: Ciobanesc caucazian..

dany_autodan: Ce dragut e :heart: ! Are sosete :heart: smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

69

Re: Ciobanesc caucazian..

deyseby wrote:

Dany. si tu crezi ca al tau e mai prejos?

sincer.. nu cred ca il considera mai prejos decat niciun alt caine... tongue

dany_autodan, e mortal bursucul :k:
de la ce canisa l-ai luat? ziceai ca parintii sunt campioni.. cum se numesc? daca ai si poze, nu cred ca se supara nimeni, doar e topicul caucazienilor big_smile
Pe "pitic" cum il cheama? il scoti anul asta la vreo expozitie? sau incepand cu anul viitor isi face si el debutul?

70

Re: Ciobanesc caucazian..

Pe Bursucelul meu il cheama Gilican, si ii zic Gili, am zis sa nu-i pun alt nume, ala e numele.
Il am de la canisa Gorby de Valeni. am mers dupa el 400 de km plus cu sofer, deocamdata eu nu pot sad am suferit un accident grav si sunt invalid temporar:(
Gilicanul meu mi-a mai indulcit viata de atunci. Mama e Varta de Valeni o sa va pun ceva poze cu ea, iar mai tarziu cu tatal

Adaugat: 08-08-2009 07:41

Am sa il scot la expozitii la prima ocazie, dar trebuie sa ma interesez de la ce varsta si ce si cum. Vreau sa il duc peste tot, sa nu rateze nimik. Chiar cine poate sa ma ajute avand in vedere expozitiile, va rog spuneti-mi. Si de ex caucazianul ce tre sa faca la expozitii. Cu ciobanestii germani ma stiu si am fost. Oricum ma bucur mult ca intrat in cercul acesta

Adaugat: 08-08-2009 07:48

Am uitat sa va mai spun ceva , legat de Canisa Gorby de Valeni. Intradevar domnul Beznea Dorel este un adevarat profesionist in acest domeniu. Acum 10 zile cand am fost la dansul am ramas uimit de-a dreptul. Avea cel putin 20 de caucazieni adulti plus pui. Acuma nu ca e gili al meu, dar l-am luat pe cel mai frumos pui din cuib, a si avut alt pret fata de restul :wow::D, dar nu imi pare rau nici o clipa

Adaugat: 08-08-2009 07:56

sa va mai arat ce face gilicanul meu=)

71 (edited by irinuks89 11-08-2009 15:12)

Re: Ciobanesc caucazian..

Canisa de la care ai luat catelul, se numeste "de Valeni", Gorbi de Valeni, este doar un produs al acestei canise tongue Cumva este tatal puiului tau? Deci numele de ped este Gilican de Valeni?
Expozitiile de anul acesta le gasesti aici: http://ach.ro/expo.html
Am inteles ca asta mic are pedigree, deci poti participa atat la expo de tip CAC cat si CACIB'uri. E bine daca incepi sa mergi cu el in expozitii de mic.. astfel se obisnuieste cu atmosfera.. aglomeratie, multi caini, multi oameni, caini care latra, se agita... La caucazieni, din cate stiu nu se cere decat o tura de ring, la trap.. iar asta n-ar trebui sa fie greu. Apoi, se pune cainele in pozitie (daca zici ca stii de la ciobanestii germani, banuiesc ca ai mai fost in expozitii si ai idee de ce inseamna "pusul in pozitie"), trebuie sa stea linistit cand arbitru va pune mana pe el, va verifica dantura, testicolele. Bine, stiu ca la rasele mai temperamentale, handlerii prezinta dantura cainelui, pentru ca arbitru sa nu'si riste degetele cand pune mana la botul cainelui...

72

Re: Ciobanesc caucazian..

am gresit peacolo cu gorby:/=) sorry
tatal e Kazbek Mar Jak
asta mic are pedigree chiar bun:) si de aceea l-am luat pe asta. am gasit si mai ieftini dar nu mi-au placut parintii. O sa il duc cu proxima ocazie. De la ce varsta pot sa il duc la expozitii?
Vreau sa-mi iau si o femela, tot ceva frumos si pedigree calumea, poti sa ma ajuti cu ceva sfaturi? ceva canisa din strainatate?

73

Re: Ciobanesc caucazian..

dany_autodan wrote:

suana, dupa cum am vazut eu si cum indragesti animalele nu e de mirare ca nu ti-a fost groaza sa adopti un caucazian adult. frumosi caiini aveti, sa aveti noroc de ei


Multumesc,sa te bucuri si tu de ,,sosetat'',e foarte frumos puiul.Caucazienii in expozitii sunt apreciati pentru frumusete si constitutie,nu au examene de lucru,cum bine stii ca exista la ciobanestii germani.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

74

Re: Ciobanesc caucazian..

dany_autodan wrote:

am gresit peacolo cu gorby:/=) sorry
tatal e Kazbek Mar Jak
asta mic are pedigree chiar bun:) si de aceea l-am luat pe asta. am gasit si mai ieftini dar nu mi-au placut parintii. O sa il duc cu proxima ocazie. De la ce varsta pot sa il duc la expozitii?
Vreau sa-mi iau si o femela, tot ceva frumos si pedigree calumea, poti sa ma ajuti cu ceva sfaturi? ceva canisa din strainatate?

Nu stiu sa-ti recomand canise din strainatate, in cazul caucazienilor, daca ai vrea westie, ti-as insira pe aici... tongue
Singura canisa din "strainatate", ar fi Dikaya Staya, din Moldova:
http://www.dikayastaya.com/csh/males/
Daca ai pastrat legatura cu proprietarul canisei de Valeni, poate n-ar strica sa te sfatuiesti cu el in legatura cu alegerea unei canise din strainatate.
In legatura cu expozitiile, poti sa aduci catelul in expozitii de la varsta de 3 luni, dar din cate stiu trebuie sa aibe antirabicul facut, pentru ca teoretic, cainii fara antirabic, nu au ce cauta in incinta expozitiei, dar numai teoretic. Practic, mai rar iti verifica cineva carnetul de sanatate al cainelui...
Mai sus ti-am dat linkul sa vezi ce expozitii mai sunt anul acesta. Ce varsta are Gili acum?
Daca vrei, mai ai timp sa te inscrii la Tg Mures http://www.dds-winner.com/romana/inforo.html -asta daca iti e mai aproape...
...si Bucuresti: http://ach.ro/buletine/buc2009.pdf

75

Re: Ciobanesc caucazian..

multumesc mult de sfaturi si ajutor   irinuks89. mai am 2 intrebari:?:ironic:

de 2 zile, gili al meu nu prea mananca, nu se omoara cu mancarea. si ii dau de 2 ori pe zi royal canin, calciu, un ou fiert si la amiaza conserva de carne. cainele e foarte vioi, dar cum ti-am zis nu se prea omoara cu mancatul. e deparazitat maxim, vaccinat. Sa fie oare prea rasfatat??

la baby, ce am de facut cu el, ca saracutu e jucaus si nu prea stie multe? cu ciobanescul german nu am participat decat de la varsta de 9 luni?