26

Re: Ciobanesc caucazian..

Pai nu ti`a dat reteta? Nu ti`a zis ce vitamine sa iei? Intreaba`l pe el, daca tot ti`a zis sa`i dai 6 luni vitamine, desi mi se pare cam mult timp.Pentru calciu, stiu ca un prieten ii ferbea orez, ii dadea boabele de mancare cu lapte.

>>>>Alexandra<<<<

27

Re: Ciobanesc caucazian..

mai inteles gresit am spus ca pana la sase luni trb sa ii dau ,,,el are trei luni akm,,,adica 3 luni trb sa ii dau.....
cred k asa fac ma duc la veterinar sa vad ce imi mai da ,,,,
pana la 3 luni el mia dat ceva vitamine,,,
spunemi si mie ce manacre ai sp k ii da prietenul tau.....si cate luni avea catelul ,,,,si ce ii dadea q lapte??pedigree? sau ce k nu am inteles:(

28

Re: Ciobanesc caucazian..

Angelin ,calciu:

Beaphar Calcium - 500g
Supliment alimentar pe baza de calciu ce ajuta la dezvoltarea unui sistem osos puternic. Cantitate: 500 g. 

27,80 RON

Kanavit Calciu lichid - 250 ml
DESCRIERE: Kanavit calciu lichid pentru caine are raport optim intre  calciu si fosfor pentru perioada de crestere,...

32,00 RON

Pet Phos Ca/P = 1.3
Supliment vitamino - mineral pentru caini adulti, catei in crestere si catele in lactatie.Proprietati : Vitaminele A si D 3...

18,00 RON

Pet Phos Croissance
Supliment dietetic cu minerale si vitamine pentru cateii in crestere si catele in perioada de lactatie (greutatea adult sub...

38,00 RON

Ca si vitamine recomand:
K-9 complete Growth - 120 tablete
Supliment nutri?ional vitamino-mineral pentru caini. K-9 Complete Growth este un supliment nutri?ional echilibrat,...

62,00 RON

Sau astea:
Descriere
SA® 37
se prezint? sub forma unui flacon ce con?ine comprimate sau pulbere de culoare crem.

Indica?ii
Supliment nutri?ional pentru câini ?i pisici în cre?tere

53.00RON

29

Re: Ciobanesc caucazian..

multumesc cred ca aleg K9 complete Growth 120 tablete ,,,, am auzit ca sunt bune...
dar daca are cineva alta parere sa o spuna,,,ca mai astept,,,,

Adaugat: 05-05-2009 23:16

dasta vreau sa ii iau este bun:D

Adaugat: 05-05-2009 23:44

care caine credeti ca este cel mai mare>:bravo:
vad ca la caucazian scrie ca 72cm se face,,,,,dar am un prieten care are un caucazian are aproape sau chiar 90cm,,,,,si in jur de 100kg.....de asta ce sa mai zic:S

cred ca si un caine ciobanesc mioritic creste mare asa.....dar nu stiu cel mai mare care este,,,,,,mai este si saint bernard sunt multi eu nu stiu care este cel mai mare......:(

30

Re: Ciobanesc caucazian..

nu cred ca era locul portivit sa intrebi acre caine este cel mai mare smile

am si eu un ciobanesc mioritic si e destul de mare cand sta in doua labe are aproape 2 m :wow:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

31

Re: Ciobanesc caucazian..

Pai de cand l`a luat, de la 2 luni cam asa, l`a invatat cu boabe cu lapte.Ii fierbea si orez si`i dadea.Stiu ca`i mai facea si cate o cura de vitamine pentru catei, nu stiu cum se numesc dar daca aflu, iti zic.Acum are 2 ani si mananca tot asa.Ii da mancare uscata Royal nush cum...stiu ca da 2 mil si ceva pe un sac , care ii ajunge o luna.E muschiulos, gros, e rasa amstaff, cu pedigree.Nu a avut niciodata probleme de sanatate.

>>>>Alexandra<<<<

32

Re: Ciobanesc caucazian..

Aceste este bestia mea , Ciobanesc Caucazian, il cheama Rex. Nah, noi nu prea i'am dat calciu si din astea, sau granule, ca se constipa, a macat doar mancare gatita si nu este foarte mare cu toate ca este deja adult.

33 (edited by lupu 13-06-2010 15:50)

Re: Ciobanesc caucazian..

ooooooooooooo ce dragut :bravo:

si bestia mea a cam crescut si nu are doar 3 luni si 2 sapt...sa vedeti ca va pun poze q el maine

la caucazian ii cade cahiar toti dinti ca am observat akm k a mai cazut un dinte,.....in cat timp se termina toti de cazut...????
am un unchi care spune ca al lui cand avea 5-6 luni ia cazut sa jucat cu el si sa agatat de camasa si credea ca din cauza aia iau cazut se speriase si ii era mila......si frica de ce o sa urmeze adica ca ramane fara dintisori akm are 1 an sii ceva sanatos tun...si este periculos rau...agresiv cu straini,,,

34 (edited by irinuks89 12-06-2009 14:26)

Re: Ciobanesc caucazian..

La toate rasele se intampla acelasi lucru . In jurul varstei de 3-4 luni, cateii incep sa-si schimbe dantura.
Am vazut scris pe aici ca pentru calciu s-ar da orez si boabe inmuiate in lapte... Nu stiu care a scris, dar nu cumva sa te apuci sa-i dai catelului OREZ si lapte PENTRU CALCIU!
Pentru calciu se gasesc suplimente speciale, cum am vazut ca a postat cineva aici, parca.

35

Re: Ciobanesc caucazian..

am luat calciu pana la 3 luni .....si pana la 6 luni vitamine ....k asa mi-a spus doctorul veterinar...
si cam cate zile tine aia cu dintisori ca ia cazut unul ieri si unul azi si parca ma doare:cry: pe mine
il vad asa suparat....si nu inghite bine....
cate zile tine??

36

Re: Ciobanesc caucazian..

Nu stiu cate zile tine...... Doar nu crezi ca ii pica toti intr-o zi, iar a doua zi i-a si aparut dantura definitiva. Difera de la catel la catel. Nu e nevoie sa-ti faci griji din cauza asta.. Mai ales, nu e nevoie sa-ti faci griji ca il doare. Nu are ce sa-l doara- practic, dintele care ii cade este "mort"...

37 (edited by OBlonda 12-06-2009 20:40)

Re: Ciobanesc caucazian..

irinuks89 wrote:

La toate rasele se intampla acelasi lucru . In jurul varstei de 3-4 luni, cateii incep sa-si schimbe dantura.
Am vazut scris pe aici ca pentru calciu s-ar da orez si boabe inmuiate in lapte... Nu stiu care a scris, dar nu cumva sa te apuci sa-i dai catelului OREZ si lapte PENTRU CALCIU!
Pentru calciu se gasesc suplimente speciale, cum am vazut ca a postat cineva aici, parca.

Eu am scris, si asa ceva facea cineva ce are amstaff, acum cainele are 2 ani, e foarte dezvoltat, ce mai , e perfect! Boabele se dau mai bine cu lapte, nu numai ca are calciu, ci si inmoaie bobitele, mai ales ca e in perioada cand isi schimba dintii si are dureri.Tu chiar iti indopi catelul cu pastile?? De la varsta asta? Cel mai bine e sa`si ia cele necesare pe cale naturala, nu prin pastile, vitamine, steroizi si toate alea. hmm Dar ma rog, fiecare face cum vrea.

>>>>Alexandra<<<<

38

Re: Ciobanesc caucazian..

OBlonda wrote:

Eu am scris, si asa ceva facea cineva ce are amstaff, acum cainele are 2 ani, e foarte dezvoltat, ce mai , e perfect! Boabele se dau mai bine cu lapte, nu numai ca are calciu, ci si inmoaie bobitele, mai ales ca e in perioada cand isi schimba dintii si are dureri.Tu chiar iti indopi catelul cu pastile?? De la varsta asta? Cel mai bine e sa`si ia cele necesare pe cale naturala, nu prin pastile, vitamine, steroizi si toate alea. hmm Dar ma rog, fiecare face cum vrea.

:ironic:

Fii sigura ca acel amstaff nu este "foarte dezvoltat" din cauza orezului si laptelui primit cand era pui.
Orezul il primea pentru fibre (nu pentru calciu :wow: ) iar lapte.. ma indoiesc ca primea. Zici ca era amastaff cu ped, cu atat mai mult proprietarul stia la ce se inhama. Nu-i dadea de nebun lapte (veterinarii nu recomanda laptele de vaca, pentru catei!), cred ca mai degraba primea catelul iaurt. Daca ii inmuia boabele, i le inmuia in apa.
Altceva- amstafful acela, da, a primit hrana corespunzatoare, suplimente, dar sa stii ca si bagajul genetic a avut rolul lui in dezvoltarea cainelui.
Orice caine de talie mare, care are o perioada de crestere brusca, vorbind aici de caucazian, are nevoie de suplimente, trebuie sa fie ajutat sa se dezvolte armonios.. Asta nu inseamna ca este indopat cu steroizi...( de unde ai scos-o pe asta cu steroizii?)
Si imi pare ca mie mi-ai adresat intrebarile: "Tu chiar iti indopi catelul cu pastile?? De la varsta asta? Cel mai bine e sa`si ia cele necesare pe cale naturala, nu prin pastile, vitamine, steroizi si toate alea." Eu nu stiu din ce postari ce-mi apartin ai dedus asta... Zau asa... Am zis eu cumva ca ii dau cainelui meu "pastile, vitamine, steroizi "(inca ma minunez)? Nu ii dau ca nu are nevoie. Daca va avea vreodata nevoie, cu siguranta ii voi da, pentru ca tin la sanatatea lui si vreau sa-i fie bine.
Aia cu "isi ia cele necesare pe cale naturala".. nu prea e valabila...

39

Re: Ciobanesc caucazian..

stie cineva daca exista ceva care sa dauneze la caini sa nu creasca  sa nu se dezvolte la timp????
am spus ca odata cu mine si-a luat si unchiu ,,,caucazian ,
catelul meu era cel mai mare dintre toti frati lui 10...el era cel mai gras cel mai inalt....
a lu unchiu era putin mai mic ca al meu....,,,dar acum are 5 luni si pare a fi de 3 luni,,,,,
al meu are 60 cm inaltime al lui cu mult mai mic si se vede rau diferenta de inaltime .,,,,,
chiar vreau  cand ma duc la vaccin cu al meu akm la 6 luni sa le fac o poza la amn2 sa vedeti ce diferenta,,e intre ei..
si aman2 au facut vaccinele in aceeasi zi mereu,,,,si vitamine la fel,,,,numai k eu d o luna iam dat alte vitamine....
dar totusi trebuia sa aiba si al lui 50 cm dar nu are ...e mai catel asa sa zic....

de ce credeti k nu se dezvolta si al lui asa ca al meu ...
sa va spun ca el nu prea ii cumpara mancare nu ii da numai gatita,,,ciorbe..carne si tot ce mananca ei ii da si lui....
mai are un caucazian de aprox 15 luni dar ala e mare ..si dezvoltat...
ala a mancat si el si mananca ce mananca si ala mic de 5 luni trebuia sa creasca si asta ...ce o avea??

40

Re: Ciobanesc caucazian..

fiecare caine se dezvolta in felul sau. Mancarea si vitaminele sunt doar un mod de a ajuta cainele sa se dezvolte armonios, dar daca bagajul genetic nu il ajuta...... asta e.
Oricum, cateii sunt inca mici. Au timp sa se dezvolte. Sunt la varsta la care cresc..oarecum disproportionat. Sunt unii catei care au o perioada brusca de crestere, pentru ca apoi sa stagneze..sa o ia mai usor.. altii se dezvolta mai greu. Cum am zis..sunt micuti inca..

41

Re: Ciobanesc caucazian..

N-am prea avut timp sa mai intram pe net dar nu ne rabdam sa nu ne laudam cu frumosul ciobanesc caucazian care s-a alaturat familiei noastre.E un caine foarte frumos ,destept si care s-a adaptat foarte bine la noi inca din prima zi.S-a creat o legatura intre toti membri familie....I-am prezentat pe rand toate animalutzele noastre iar acum convietuiesc fericite toate.

Iata-l pe frumosul Bruno:)
http://i25.tinypic.com/24c9s2c.jpg

http://i31.tinypic.com/2jdjnrm.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

42

Re: Ciobanesc caucazian..

foarte frumos catelul.........sa va traiasca :heart: :pup::pup:

I love animals :heart:

43

Re: Ciobanesc caucazian..

Suana super frumos Bruno :pup: :heart: dar cum sa inteles cu Star?

- Bianca

44

Re: Ciobanesc caucazian..

In prima seara i-am tinut in lesa pe amandoi si le-am facut cunostiinta.Fiind foarte destept Bruno si-a dat seama ca nu cu ceilalti catei concureaza pentru afectiune si atentie cu noi ci cu Star.S-au acceptat reciproc ,cu ajutorul nostru.De fapt caucazienii accepta si ii stiu pe toti membri familiei si ii apara(oameni si animale).A doua seara se plimbau toti liberi prin curte ,binenteles ca am fost cu ochii pe ei.Dar Star indiferent cum e si-a vazut de treaba lui ,apoi i-a intors frumos spatele la Bruno si s-a asezat.Bruno e un caine extraordinar care si-a castigat un loc mare in inimile noastre.Ne bucuram tare mult ca il avem.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

45

Re: Ciobanesc caucazian..

SUANA ma bucur enorm ca ai aparut. Bruno e tare frumos si deosebit. se vede ca este bland. acum astept poze cu Star si Bruno la cersit :k: .

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

46

Re: Ciobanesc caucazian..

Suntem cam tot plecati de acasa si ajungem noaptea tarziu acasa si de asta am cam lipsit.Pana e vara si cald vrem sa ne bucuram de aer liber si de animalutele dragi pe care le avem.Bruno e foarte ,foarte destept si s-a atasat extraordinar deja de noi.Are un regim special pentru mancare, pentru ca nu accepta alt animal langa el cand mananca,deci cand ii servim masa avem grija sa nu se apropie niciunul din caini sa-l deranjeze.I-am facut vaccinul si deparazitarile ,i-am luat suplimente  si vitamine si il rasfatam la maxim toti membri familie.Dar si-a aratat si calitatile de bun paznic ,deja tot ce nu apartine de curtea noastra si de familie e luat imediat in vizor si  latrat corespunzator.Mergem in fiecare zi la plimbare in padure si e extrem de ascultator.Revenim cu poze si povestiri.Salutari pentru toti.

Adaugat: 10-07-2009 01:36

Hai mami la plimbare.....:)

http://i32.tinypic.com/2lln053.jpg

Trupa....

http://i25.tinypic.com/i5ofgn.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

47

Re: Ciobanesc caucazian..

sunt superbi..... :pup:

I love animals :heart:

48

Re: Ciobanesc caucazian..

sunt " barbati" cu adevarat.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

49

Re: Ciobanesc caucazian..

Bruno e f. frumos...si mare :heart: big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

50

Re: Ciobanesc caucazian..

sunt foarte frumosi amandoi :heart: :heart: :heart:

- Bianca