101

Re: Bichon Frise

Salutare...
Pun si eu cateva poze cu mine de la mare din Sveti Stefan - Muntenegru.
Va pup pe toti,
Winny 'Esprit de Larus'

Adaugat: 15-08-2009 22:41

Salutare...
Pun si eu cateva poze cu mine de la mare din Sveti Stefan - Muntenegru.
Va pup pe toti,
Winny ''Esprit de Larus''

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

102

Re: Bichon Frise

Felicitari:bravo: pentru rezultatele obtinute dar asteptam si eu un raspuns la intrebarea legata de tunsoarea corecta a unui bichonel.(Ma bucur ca am gasit acest forum pentru ca am si eu un bichonel dar eu nu stiu unde sa il tund  . Am vazut pe aici multe poze cu  bichonei foarte frumosi si mi-as dori ca si al meu sa arate asa . Pana acum al meu a fost saracul de el tuns ca un canish . Intradevar si mie imi place cum e tuns Winny, x3m imi spui te rog unde il faci tu pe al tau ?)Multumesc anticipat pentru raspuns.:merci:

Cainele este singura fiinta de pe Pamant, care isi iubeste stapanul mai mult decat pe el insusi...

103

Re: Bichon Frise

x3m sa stii ca sunt niste poze reusite. sunt splendide mai ales ultimele 3. e o dulceata.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

104 (edited by x3m 18-08-2009 18:26)

Re: Bichon Frise

sweetdog wrote:

Ma bucur ca am gasit acest forum pentru ca am si eu un bichonel dar eu nu stiu unde sa il tund :cry: . Am vazut pe aici multe poze cu  bichonei foarte frumosi si mi-as dori ca si al meu sa arate asa :bravo:. Pana acum al meu a fost saracul de el tuns ca un canish :bang:. Intradevar si mie imi place cum e tuns Winny, x3m imi spui te rog unde il faci tu pe al tau :merci:?

sweetdog:    In legatura cu tunsoarea corecta a unui Bichon Frise. In general oamenii care cumpara un catzel si doresc sa participe cu el in expozitii (cum cred ca iti doresti si tu) tin legatura cu crescatorul de la care l-au cumparat. Intradevar tunsoarea de show a unui Bichon Frise nu o stiu face cabinetele de toaletaj de la noi din tara, cel mai bine o stiu face crescatorii de Bichon Frise care au tuns foarte multe exemplare si au deja experienta la rasa aceasta.
Eu tin legatura cu crescatorul (Dl Lazar Cornel - Canisa Larus - www.bichon-frise.ro) de unde l-am si luat si el ma ajuta in pregatirea lui Winny ''Esprit de Larus'' pentru expozitii.

Scuze de intarzierea cu care ti-am raspuns la intrebarea ta!

O zi buna,
Cristian Palamaru

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

105

Re: Bichon Frise

Multumesc de raspuns x3m.Eu sant din Bucuresti si nu am cum sa ajung la Timisoara sal fac.Acum Biju al meu e tuns ca o oita nu seamana nici pe departe cu campionul tau.Lam luat sub un impuls de moment si deabea dupa acea am intrebat in stg sin dreapta.Daca stiam si eu de acei crescatori sigur as fi luat si eu de la ei,acum insa e prea tarziu il avem sil iubim asa cum e.Succes in continuare

Cainele este singura fiinta de pe Pamant, care isi iubeste stapanul mai mult decat pe el insusi...

106

Re: Bichon Frise

sweetdog wrote:

Multumesc de raspuns x3m.Eu sant din Bucuresti si nu am cum sa ajung la Timisoara sal fac.Acum Biju al meu e tuns ca o oita nu seamana nici pe departe cu campionul tau.Lam luat sub un impuls de moment si deabea dupa acea am intrebat in stg sin dreapta.Daca stiam si eu de acei crescatori sigur as fi luat si eu de la ei,acum insa e prea tarziu il avem sil iubim asa cum e.Succes in continuare

Cu placere! Daca ajungi prin Timisoara te asteptam cu drag.

Cristi

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

107

Re: Bichon Frise

De mult timp am urmarit evolutia unui mascul import Ucraina, de la faimoasa canisa Frizzled life, dar care traieste in Romania. Femeluta noastra Tessy va fi montata cu R.JCH, Derby Winner 2008 Frizzled Life Caesar .Rezultatele complete ale lui Cezar: Junior Champion of Romania, Derby Winner 2008, 3 x BOB-B, BIS-B-II, 7xCAC-J, 6xBOB-J, 3xBOB, BIG-II, 3 x CAC, CW, R-CACIB. Rezultatele lui Tessy le gasiti la pagina ei.

Ambii parinti sunt: PRA free,CEA free,RD free,PHTVL/PHPV free,Cataract free.
Detalii pe: http://www.bichonfrise.6te.net

108

Re: Bichon Frise

Bichon_Frise ....Am citit acest mesaj postat mai sus pe mai multe site-uri din domeniu.Nu stiu cine esti,dar nici nu prea inteleg ce urmaresti postand aceste anunturi..faci reclama cuiva? Nu ne-ai povestit nimic despre tine, cum se numeste canisa pe care o detii,ca banui ca la o atare reclama ar trebui sa ai o canisa...Si nu in ultimul rand nu am prea inteles cine este aceasta "Tessy"..nu ne-ai spus de unde o ai..parerea mea este ca ar trebui sa dezvolti mai multe despre ceea ca detii tu si nu de o viitoare monta de la care speri ca vei avea pui...Si eu iubesc aceasta rasa si vreau sa stiu mai multe despre crescatorii de la noi din tara care se ocupa de Bichonul Frisee.Te asteptam deci sa ne spui mai multe despre tine,si succes pe mai departe...

Cainele este singura fiinta de pe Pamant, care isi iubeste stapanul mai mult decat pe el insusi...

109

Re: Bichon Frise

Sweetdog, cred ca anuntul este destul de clar. Numele ambilor parinti se regasesc in poza. Tessy este Tess de Larus. Intra pe site-ul pe care l-a postat biochon_frise si vei afla si mai multe detalii, care te intereseaza- numele lui bichon_frise, "cine este "tessy- palmaresul ei, pedigree-ul.
Nu inteleg ce ti se pare ciudat la anunt. E prea complicat, prea multe titluri, teste facute? Pana acum n-am vazut pe nimeni sa reactioneze astfel la un anunt de genul: "vand pui de bichoni, albi imaculati, draguti, la super pret", dar la unul facut ca la carte, la unul serios, unde se anunta o monta intre 2 campioni cu un palmares foarte bun, testati........ bichon_frise nu face reclama nimanui, doar a anuntat ca a facut o monta de calitate cu un mascul de top. Asta e de condamnat? ca face un bine rasei?
Nu e nevoie sa detii o canisa pentru a face o monta.
Daca te intereseaza crescatorii de bichoni frise, cred ca primele 2 canise ar fi de Larus: http://www.bichon-frise.ro/ si Minibelle Top Dog: http://www.bichon.ro/
Daca iubesti aceasta rasa, nu inseamna ca acum trebuie sa o tragi de maneca pe bichon_frise ca nu ti-a zis cum o cheama, ca in ce calitate posteaza anuntul.

110

Re: Bichon Frise

irinuks 89 are dreptate. Eu detin o femela de la canisa Larus pe care am decis sa o montez cu un mascul de top, de la o canisa de top, care detine dublul campion european. tatal masculului este campion in 10 tari.Pe sit-ul meu explic cine sunt , cum am inceput activitatea expozitionala, poze cu Tessy si masculul. Am pus aceste anunturi pe mai multe situri de profil pentru ca m-am gandit ca doar asa stie lumea ca in luna noiembrie se vor naste acesti puiuti si poate sunt doritori. Eu nu am inca canisa, va fi undeva anu viitor, intai am vrut sa fac aceasta monta si sa vad ce pui vor iesi, cum va fi calitatea lor, asteptandu-ma la niste puiuti foarte buni.Daca intrai pe sit-ul meu aveai toate raspunsurile la intrebarile tale. Te astept si vreau sa iti spun ca inainte de o monta cainii merg in expo si de obicei sunt testati.

Eu am patit-o cumparand un bichon 'havanese' de la o persoana 'f draguta' . cainele a murit dupa o luna desi eu il vaccinasem. am asteptat 3 luni pana sa o iau pe Tessy , crescatorii intelegand ce problema am avut.De asta am ales sa scriu din timp d epuiuti , sa scriu rezultatele parintilor si testele de sanatate.

Adaugat: 02-09-2009 14:26

pe Tessy am prezentat-o in primul meu post si am pus poze cu ea dinainte de a face monta.

111 (edited by x3m 09-09-2009 09:19)

Re: Bichon Frise

Salutare tuturor,

M-am intors cu rezultate frumoase de la 'Dracula Dog Show' 05-06.09.2009 Tg Mures si doresc sa va pun cateva poze.

Rezultatele obtinute sunt:
CACIB - 05.09.2009 : Calificativul: Excelent
                                  Titluri: Invingator (Clasa Campioni), CACIB, Best Dog, Best of Breed, Rez. Best of Group si obtinerea calificarii la Crufts 2010
CACIB - 06.09.2009 : Calificativul: Excelent
                                  Titluri: Invingator (Clasa Campioni), CACIB, Best Dog, Best of Breed
...devenind acum si 'Campion Romania Cum Laudae'

Va pup pe toti si sper sa va placa pozele! tongue smile
Winny 'Esprit de Larus'

Adaugat: 08-09-2009 00:20

Doresc sa va mai pun doua link-uri cu doua reportaje aparute la Stirile Pro TV in care apar si eu ... wink si dl Cornel care ma frezeaza wink

http://stirileprotv.ro/video/cei-mai-fr … s/60354351
http://stirileprotv.ro/show-buzz/entert … ures.html

Va pup pe toti :pup:, 
Winny ''Esprit de Larus''

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

112

Re: Bichon Frise

Felicitari Winnie si x3m pt. rezultate :bravo: :sanatate:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

113 (edited by cornelazar 08-09-2009 22:32)

Re: Bichon Frise

Revenim si noi sa va povestim cate ceva despre expozitia de la Targu Mures 5-09-2009 CACIB Calificare CRUFTS,6-09-2009 CACIB DE CAMPIONAT.Contrar prognozei meteo,am avut noroc de vreme buna..atat  pentru noi cat si pentru catei. La Bichonul Frise am avut parte de o concurenta destul de acerba,dar poate ca acest lucru a facut competitia si mai frumoasa...salut pe aceasta cale si pe colegii nostri crescatori cu care ne-am intalnit in ring.Speram ca in timp sa fim si noi (re)cunoscuti pe plan international si sa dam cat mai mult de furca musafirilor nostri.Rezultatele obtinute de "trupa" noastra sunt: ESPRIT de LARUS : CACIB - 05.09.2009 : Calificativul: Excelent
                                  Titluri: Invingator (Clasa Campioni), CACIB, Best Dog, Best of Breed, Rez. Best of Group si obtinerea calificarii la Crufts 2010
CACIB - 06.09.2009 : Calificativul: Excelent
                                  Titluri: Invingator (Clasa Campioni), CACIB, Best Dog, Best of Breed
...devenind acum si ''Campion Romania Cum Laudae''                                                                                                                                                                SARA - Azurs Snowboll clasa junior 05-09-2009 exc II, 06-09-2009 clasa intermediara exc I,CAC,CACIB,Best female.Paris de LARUS clasa deschisa Exc.CAC. Multumim "Contelui Dracula" (Dnul Petru Muntean) pentru spectacolul oferit,si promitem sa revenim la anul cu forte proaspete.

114

Re: Bichon Frise

sa mai il vedeti pe dodo,aci era acu 2luni am sa pun poze recent cu el cat de curand

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

115

Re: Bichon Frise

ce mare si frumos s-a facut :heart:

I love animals :heart:

116

Re: Bichon Frise

nimfa185 wrote:

sa mai il vedeti pe dodo,aci era acu 2luni am sa pun poze recent cu el cat de curand


Cat de mare s-a facut ! Era o mogaldeata !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

117

Re: Bichon Frise

nimfa. sa-ti traiasca Dodo. acum e barbat in toata regula. e frumos.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

118

Re: Bichon Frise

venim si noi cu poze noi.
ce frumos e dodo.:)pupam

Adaugat: 13-09-2009 20:19

de fapt o poza...

119

Re: Bichon Frise

multumesc;) acu va arat poze cu el recent sa vedeti ce mare e:)

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

120

Re: Bichon Frise

offfff......cat de dragut e micutul tau mare tongue sa-l pupi din parteamea tongue :heart: :pup:

I love animals :heart:

121

Re: Bichon Frise

nimfa185 wrote:

multumesc;) acu va arat poze cu el recent sa vedeti ce mare e:)

ce-a patit la piciorul din spate?

122

Re: Bichon Frise

isi a rup piciorul..dar acu e bine

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

123

Re: Bichon Frise

wow..cum a reusit?! neutral

124

Re: Bichon Frise

a cazut de pe scara

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

125 (edited by bichon_frise 14-09-2009 14:33)

Re: Bichon Frise

off saracu...speram sa fie bine.
uite pozele de azi.azi cand am venit de la scoala a sarit de bucurie. acuma iara ramane singura dimineata.:(