351

Re: Bichon Frise

buna seara,am tot citit ce ati scris voi pe forum si am vazut ca sunteti f multi cunoacatori ai rasei frisee,eu vreau sa cumpar un baietel frisee,am gasit dupa multe cautari p toate saiturile de anunturi doar k am ceva indoieli in privinta puritatii rasei catelului,adica mai concret catelusul pe care vreau sa il cumpar are un ocki conturat cu negru la ploape iar pe celalalt nu,este asta un defect sau catelul nu este frisee pur adica este un metis intre bichoni?detinatorul catelului mi-a spus ca pana la un an se contureaza si celalalt ochi?

352

Re: Bichon Frise

Deci,sa ne lamurim,un caine de rasa este acela cu PEDIGREE,daca nu are pedigree,nu este de rasa.

- Bianca

353

Re: Bichon Frise

normal ca nu are pedigree pt k nu il iau de la nici o canisa sau crescator devotat rasei,il iau pur si simplu de la cineva care detine un mascul frisee si prin dreptul de la monta i.a revenit un pui!intrebarea mea era daca poate cineva sa imi spuna de ce catelul nu are ploapele de la ockii amandoua conturate cu negru,se poate contura pe parcurs pana la un an?

354

Re: Bichon Frise

daca nu are pedigree nu este bichon frise,e cel mult metis,deci poate de aceea are o ploapa conturata cu negru si celalata nu.

- Bianca

355 (edited by fantassy 11-01-2013 09:49)

Re: Bichon Frise

eu am vazut doar la bichon maltez coloratie mai puternica a ochilor, care, e drept, a disparut dupa vreun an. La frise nu am vazut niciun pui cu pete negre..eventual o nuanta crem la cei mici..desi este acceptat pana la 20% coloratia aceea piersica...
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 11-01-2013 09:49[/merge_posts_bbcode]

La multi ani!!!

Cainii au stapan. Pisicile au personal wink

356

Re: Bichon Frise

salutare!Am cumparat un bischon frisee care are ceva probleme de comportament va rog dak stie cineva cum sa fac sa nu isi mai manance fecalele,am intebunit nu mai stiu ce sa ii fac sa il dezvat,asa l-am cumparat bineinteles ca nu am stiut acest lucru inainte sa il cumpar, am descoperit eu cand a ajuns catelul la mine. va rog dak stie cineva o metoda sa il pot dezvata de acest comportament?

357

Re: Bichon Frise

Se presupune ca-si face nevoile afara ,sau NU?Daca-l duci in lesa poti foarte bine sa nu-l lasi sa ajunga la fecale dupa ce si-a terminat treaba.Trebuie sa- i faci un program de mancare si de iesit afara pentru nevoi si asa poti sa nu-i mai dai acces la murdarie,controlandu-l din lesa.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

358

Re: Bichon Frise

Catelul isi face nevoile in casa la ped, nu am timpul necesar sa il il scot afara la program dar am incercat si acest lucru si degeaba tot isi face nevoile noaptea cand nu il pot supraveghea.

359

Re: Bichon Frise

Salutare! Trebuie totusi sa ii faci un program, nu e vina celor de la canisa ca tu nu l-ai dresat. eu am luat un catl de la ei, e un exemplar foarte frumos, foarte echilibrat si nu am avut probleme cu el niciodata...
uite un sfat care te poate ajuta:

http://www.animalutze.com/articole/coprofagie-caine.php

Cainii au stapan. Pisicile au personal wink

360 (edited by marian 04-02-2013 12:22)

Re: Bichon Frise

fantassy wrote:

Salutare! Trebuie totusi sa ii faci un program, nu e vina celor de la canisa ca tu nu l-ai dresat. eu am luat un catl de la ei, e un exemplar foarte frumos, foarte echilibrat si nu am avut probleme cu el niciodata...
uite un sfat care te poate ajuta:

http://www.animalutze.com/articole/coprofagie-caine.php

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-02-2013 12:22[/merge_posts_bbcode]

Cand am primit catelul avea 5 luni si asa mi-au trimis cu acest comportament, nici nu iti imaginezi cat am incercat si cat m-am chinuit sa il dezvat! Am fost cu el si la medici si toti au zis k este o deprindere greu de rezolvat !

361 (edited by bichon_frise 28-02-2013 22:58)

Re: Bichon Frise

Buna tuturor, demult nu am mai intrat, dar nu am avut timp si noutatile le punem pe site si Facebook.

Dar cu mare bucurie anunt faptul ca familia s-a marit, avem un baietel Finlandez in casa, Troy. Va pun poze cu el si una cu una dintre fetele noastre Maya.


http://i532.photobucket.com/albums/ee321/photoexpozitii/P2050162_zps8c8b8e4e.jpg

http://i532.photobucket.com/albums/ee321/photoexpozitii/P2150172_zps7a097b7f.jpg

http://i532.photobucket.com/albums/ee321/photoexpozitii/P2190213_zps681cc25a.jpg
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-02-2013 22:58[/merge_posts_bbcode]

marian wrote:
fantassy wrote:

Salutare! Trebuie totusi sa ii faci un program, nu e vina celor de la canisa ca tu nu l-ai dresat. eu am luat un catl de la ei, e un exemplar foarte frumos, foarte echilibrat si nu am avut probleme cu el niciodata...
uite un sfat care te poate ajuta:

http://www.animalutze.com/articole/coprofagie-caine.php

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-02-2013 12:22[/merge_posts_bbcode]

Cand am primit catelul avea 5 luni si asa mi-au trimis cu acest comportament, nici nu iti imaginezi cat am incercat si cat m-am chinuit sa il dezvat! Am fost cu el si la medici si toti au zis k este o deprindere greu de rezolvat !


Buna ziua, cauzele pentru care un caine face asta sunt variate:poate fi vorba de o hrana care nu este de calitate, poate fi vorba de lipsa de vitamine, paraziti, simplul fapt ca e posibil ca acele fecale sa aiba miros asemanator cu ceea ce mananca el, poate sa simta nevoie de frica ca e certat sa ascunda ceea ce afacut.Analize as zice eu si desi medicii spun ca e greu de rezolvat, scuzati-ma dar asta e jobullor sa-l rezolve. As schimba medicul cu unul care isi da silinta. Succes.

362 (edited by marian 10-03-2013 14:58)

Re: Bichon Frise

bichon_frise wrote:

Buna tuturor, demult nu am mai intrat, dar nu am avut timp si noutatile le punem pe site si Facebook.

Dar cu mare bucurie anunt faptul ca familia s-a marit, avem un baietel Finlandez in casa, Troy. Va pun poze cu el si una cu una dintre fetele noastre Maya.


http://i532.photobucket.com/albums/ee321/photoexpozitii/P2050162_zps8c8b8e4e.jpg

http://i532.photobucket.com/albums/ee321/photoexpozitii/P2150172_zps7a097b7f.jpg

http://i532.photobucket.com/albums/ee321/photoexpozitii/P2190213_zps681cc25a.jpg
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 28-02-2013 22:58[/merge_posts_bbcode]

marian wrote:
fantassy wrote:

Salutare! Trebuie totusi sa ii faci un program, nu e vina celor de la canisa ca tu nu l-ai dresat. eu am luat un catl de la ei, e un exemplar foarte frumos, foarte echilibrat si nu am avut probleme cu el niciodata...
uite un sfat care te poate ajuta:

http://www.animalutze.com/articole/coprofagie-caine.php

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-02-2013 12:22[/merge_posts_bbcode]

Cand am primit catelul avea 5 luni si asa mi-au trimis cu acest comportament, nici nu iti imaginezi cat am incercat si cat m-am chinuit sa il dezvat! Am fost cu el si la medici si toti au zis k este o deprindere greu de rezolvat !


Buna ziua, cauzele pentru care un caine face asta sunt variate:poate fi vorba de o hrana care nu este de calitate, poate fi vorba de lipsa de vitamine, paraziti, simplul fapt ca e posibil ca acele fecale sa aiba miros asemanator cu ceea ce mananca el, poate sa simta nevoie de frica ca e certat sa ascunda ceea ce afacut.Analize as zice eu si desi medicii spun ca e greu de rezolvat, scuzati-ma dar asta e jobullor sa-l rezolve. As schimba medicul cu unul care isi da silinta. Succes.

buna ziua,multumesc frumos pt raspuns,dar cred eu si sper k am rezolvat problema ce o avea catelul :bravo:  :bravo:,de 2 saptamani nu prea mai este tentat de "rahatel",intre timp am incercat mai multe variante(vitamine,hrana schimbata,supravegheat fff atent),oricum sunt foarte multumit si fericit pt ca nu mai consuma kk   :k:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 03-03-2013 02:01[/merge_posts_bbcode]

ei sunt : Johnny&Mona

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-03-2013 14:58[/merge_posts_bbcode]

mona si johnny

363

Re: Bichon Frise

Imi doresc foarte mult inmca un catel de rasa.............mai am un bichon havanez si m-am gandit la un bichon frise.........am facut o alegere buna?

L A D Y
L A D Y
1D

364

Re: Bichon Frise

dydydea wrote:

Imi doresc foarte mult inmca un catel de rasa.............mai am un bichon havanez si m-am gandit la un bichon frise.........am facut o alegere buna?

  Eu cred ca ai facut o alegere perfecta! E o minune de catel!

Cainii au stapan. Pisicile au personal wink

365 (edited by adita97 05-07-2013 23:19)

Re: Bichon Frise

Bună seara! Mi-am cumparat un bichon,prin intermediul internetului şi bineinteles ca mi-am luat mare ţeapa!
Uitati ce mi-a aratat domnişoara aceasta la webcam ,puiutul asta trebuia sa fie al meu si priviti ce mi-a trimis.
Mi-a zis ca are 4 saptamani.
Dupa multe ore de cearta,domnisoara tot sustine cu tarie ca e bichon,dar din cauza ca e prea mic,nu are parul cret.mi-a spus sa mai astept 2-3  saptamani si o sa vad ca incepe sa i se onduleze.
I-am spus ca i-l trimit inapoi,am amenintat-o cu politia:"imi vreau banii inapoi sau puiutul pe care mi l-ati promis,sau merg la politie"
Degeaba,nu ii este frică de nimic,sustine sus si tare ca e bichon maltez...
Voi ce părere aveţi? Cand se va face mare,se va face ditamai namila sau va ramane la o dimensiune redusa?

PS:Ai mei nici nu au vrut sa il ia de la sofer din autocar,au zis ca e luat din faţa blocului
îmi pare tare rău că in Romania se intampla asa ceva...

Un pic de iubire face mai mult decat un varf de legi!
1 papagal perus (Koco) :perus:  :heart:

366

Re: Bichon Frise

Poate te ajuta putin daca iti zic ca nici cel arata la web nu era bichon frise.Nu tot ce e alb si pufos e bichon!

- Bianca

367

Re: Bichon Frise

Asa se intampla cand visam la ceva de calitate,dar ieftin.asa sunt romanii.decat sa dea mai multi bani,prefera lucrurile ieftine si de proasta calitate..

>>>>Alexandra<<<<

368 (edited by frizelus 22-09-2013 14:13)

Re: Bichon Frise

Buna, tututror! Sunt noua aici si vreau sa-mi fac prezentarea. Ma numesc Ana, sunt o iubitoare de animale, iar in familia noastra avem un bichon frise si un motanel, British Short Hair Silver Taby. Participam cu amandoi la expozitii canine si feline cu multa dragoste si pasiune.
Bichonul nostru este Royal Frise Alfi si are 22 de luni !
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 22-09-2013 14:13[/merge_posts_bbcode]

Royal Frise Alfi si-a terminat cariera in Clasa Campioni, in Romania, cu BOB si Rezerva BOG. Alfi a devenit Champion Cum Laudae.

369 (edited by |--|leyna|---| 22-09-2013 16:31)

Re: Bichon Frise

Frumos exemplar felicitari...sa va bucurati de rezultate bune in continuare.Sa va traiasca! :pup:

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

370

Re: Bichon Frise

Multumim frumos!
Asa dorim si noi , cat mai multe expozitii! Aceste expozitii reprezinta viata si pasiunea noastra.
Este fascinant sa fii acolo, sa mergi in ring si in cel mai bun caz... sa urci pe podium <3 , iar totul "se lucreaza" alaturi de un partener care iubeste neconditionat si care executa fara a primi ceva in schimb.

|--|leyna|---| wrote:

Frumos exemplar felicitari...sa va bucurati de rezultate bune in continuare.Sa va traiasca! :pup:

371

Re: Bichon Frise

Buna seara tuturor ... Eu am  o catelusa foarte dragalasa si cred ca are 3-4 luni acum. Mi se pare ca seamana cu cel mare si puiutii albi de mai jos. A mea este crem cu alb . Este minunata , insa nu prea stiu nimic despre ea . Voi ce spuneti ?

372

Re: Bichon Frise

nu este bichon frise sigurr!

Animalele sunt lumea mea! :heart:

373

Re: Bichon Frise

Frumos

L A D Y
L A D Y
1D

374 (edited by costelliny 17-03-2014 11:24)

Re: Bichon Frise

nu am mai intrat demult... dar am urmarit discutiile.
biancadumi ... am si eu un frise de la canisa larus... dar daca nu m-am dus la concursuri nu am drept de monta... deci puiutii nu sunt cu pedigree... cu acte ... dar ei tot  ”originali” sunt. de rasa numai ca nu poti dovedi... Eu nu am luat catelul pt concursuri... nu am timp... Se numeste maya catelusa....
pe 10 martie a facut 6 catelusi ...

375

Re: Bichon Frise

Buna! Pentru a avea dreptul de a obtine pedigree la puisori sunt cateva reguli foarte simple : Ambii parinti trebuie dusi in cel putin doua expozitii (la doi arbitri diferiti) unde calificativele minime trebuie sa fie - excelent pentru mascul si Fb pentru femela.Nu cred ca sunt foarte greu de obtinut aceste rezultate dar trebuie totusi o pregatire prealabila atat de dresura de ring cat si ca intretinerea/coafura blanii.Bineanteles (ca si conditie de baza) ca parintii nu pot fi neamuri decat poate la stra-strabunici.Toate cele bune