151

Re: Bichon Frise

bravo pt reusite si ca aveti atata grija de winny. e campion ce mai.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

152 (edited by x3m 06-10-2009 12:05)

Re: Bichon Frise

Salutare tuturor...
Mai adaug cateva poze care le-am primit ulterior de la prieteni...
Va pup....... wink

Adaugat: 06-10-2009 12:59

Salutare tuturor...
Mai adaug cateva poze cu mine... wink
Va pupacesc....... wink
Winny 'Esprit de Larus'

Adaugat: 06-10-2009 13:00

Salutare tuturor...
Mai adaug cateva poze cu mine... pe masuta de toaletaj wink
Va pupacesc....... wink
Winny ''Esprit de Larus''

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

153

Re: Bichon Frise

frumos foc

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

154

Re: Bichon Frise

Felicitari Cristi si Winny!

155

Re: Bichon Frise

x3m wrote:
cristinasabau wrote:

Felicitari Cristi pentru rezultatele de la Arad.
Da ia zi-mi si mie un siretlic ..cum l-ai facut asa de alb pe Winnie?...asa ii lucea blana ca parca era albastru...un alb neon...nu stiu cum sa ma exprim.
In general blana alba are nunata galbuie..dar al tau era albastru de alb smile:):):)

Buna Cristina,
In primul rand merci de felicitari, dar ... felicitarile sunt pentru Winny wink . Albul acesta exemplar devine in momentul cand il speli cu anumite sampoane profesionale. Eu folosesc in general 3-4 sampoane americane pentru blana alba plus 3 feluri de balsam.
O zi buna,
Cristi


Eu am 1allsystems si ma bate gandul sa incerc si Pure Paws sau Artero (de la spanioli).

Adevarul e ca Mojo si umbla prin parcuri cat e ziua de lunga ( mai ales asta vara ...era afara in weekend de pe la 12.00 pana seara la 22.00). Iti dai seama ca dupa un weekend era praf toata munca mea....dar fericirea lui de a alerga si juca in voie compenseaza toata munca mea.
Acuma in toamna cand nu mai iesim asa des ..se vede deja ..si s-a albit si blana lui.

156

Re: Bichon Frise

Salutare tuturor,

Ne-am intors si noi de la 'World Dog Show 2009 - Bratislava' unde Winny 'Esprit de Larus' a obtinut un rezultat exceptional. A obtinut Excelent 3 si am urcat pe podium ...la Clasa Campioni.
Felicitari tuturor Bichonilor Frise din tara care au participat ...si nu in ultimul rand sa se stie ca toti am urcat pe podium.

World Dog Show 2009 Photos:
http://xtrem.sunphoto.ro/2009_octombrie … -_Slovacia
Va salut,
Cristi si Winny 'Esprit de Larus'

Adaugat: 13-10-2009 23:06

bichon_frise wrote:

Felicitari Cristi si Winny!

Iti multumim! tongue :pup:

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

157

Re: Bichon Frise

felicitari Cristi & Winny
felicitari Iulia Cote
felicitari Cornel Lazar
felicitari Diana din cluj

bichoneii romani au obtinut toti rezultate foarte bune la mondiale. incepem sa avem caini tot mai valorosi smile

158

Re: Bichon Frise

2xCACIB 28-29.11.2009 Budapesta

Winny ''Esprit de Larus''

CACIB Jubileum 110 ani - 28.11.2009
Clasa: Campioni
Calificativ: Excelent
Titluri: CAC, CACIB, BOB

CACIB Derby - 29.11.2009
Clasa: Campioni
Calificativ: Excelent
Titluri: CAC, CACIB, BOB

Dupa aceste rezultate devenind si Campion Ungaria.

Va pup pe toti!

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

159

Re: Bichon Frise

bravo :bravo:

I love animals :heart:

160

Re: Bichon Frise

CAC Derby, Turneul Campionilor, Top Ten - Arad, 5 Decembrie 2009

Winny 'Esprit de Larus'

Rezultatele obtinute sunt cele de mai jos.

05.12.2009 Turneul Campionilor - Arad
Clasa: Campioni
Calificativ: Excelent
Titluri: Champion Of Champion, Best Of Breed, Best Of Group, Best In Show - Ch. Of Ch.

05.12.2009 Top Ten - Arad
Punctaj: 1170 puncte / Romania 2009
Participanti: 22 caini
Note Arbitraj: 10, 10, 10, 10, 10, 9 = 59 puncte
Clasat: Locul 4
_________________________

Link Poze:
http://xtrem.sunphoto.ro/2009_decembrie_05_CAC_Derby_-_Turneul_Campionilor_-_Top_Ten_Arad_-_Romania
_________________________

Va pup pe toti si va doresc Sarbatori Fericite!

Adaugat: 07-12-2009 11:37

Pun si eu un clip de la Arad, dat la Stirile Pro TV:

Coafuri indraznete si haine ultimul racnet, la un concurs canin din Arad...     :pls: wink
Link:
http://stirileprotv.ro/show-buzz/entertainment/coafuri-indraznete-si-haine-ultimul-racnet-la-un-concurs-canin-din-arad.html

Va pup,
Cristi

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

161

Re: Bichon Frise

Cristi te-am felicitat si personal la show.
Am o nedumerire si te-as ruga sa ma ajuti.
Eu tin minte ca a fost si la CAC best in show ....sau am ramas cuplata pe BIS-ul de la turneul campionilor cu impresia ca e BIS-ul de la CAC.
Mercic de lamuriri

162

Re: Bichon Frise

cristinasabau wrote:

Cristi te-am felicitat si personal la show.
Am o nedumerire si te-as ruga sa ma ajuti.
Eu tin minte ca a fost si la CAC best in show ....sau am ramas cuplata pe BIS-ul de la turneul campionilor cu impresia ca e BIS-ul de la CAC.
Mercic de lamuriri

__________________________

Da, a fost BIS si la CAC Derby. Catzelul meu, Winny ''Esprit de Larus'' nu a participat la CAC Derby.

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

163

Re: Bichon Frise

x3m wrote:
cristinasabau wrote:

Cristi te-am felicitat si personal la show.
Am o nedumerire si te-as ruga sa ma ajuti.
Eu tin minte ca a fost si la CAC best in show ....sau am ramas cuplata pe BIS-ul de la turneul campionilor cu impresia ca e BIS-ul de la CAC.
Mercic de lamuriri

__________________________

Da, a fost BIS si la CAC Derby. Catzelul meu, Winny ''Esprit de Larus'' nu a participat la CAC Derby.

Dar parca a luat tot un catel de la Larus.

Am si poze cu Winny numa sa mi le dea Dana ca am facut cu aparatul ei.
Cele reusite le pot pune aici sau ai un mail sa ti le trimit sa postezi tu?

164 (edited by x3m 07-12-2009 20:51)

Re: Bichon Frise

cristinasabau wrote:
x3m wrote:
cristinasabau wrote:

Cristi te-am felicitat si personal la show.
Am o nedumerire si te-as ruga sa ma ajuti.
Eu tin minte ca a fost si la CAC best in show ....sau am ramas cuplata pe BIS-ul de la turneul campionilor cu impresia ca e BIS-ul de la CAC.
Mercic de lamuriri

__________________________

Da, a fost BIS si la CAC Derby. Catzelul meu, Winny ''Esprit de Larus'' nu a participat la CAC Derby.

Dar parca a luat tot un catel de la Larus.

Am si poze cu Winny numa sa mi le dea Dana ca am facut cu aparatul ei.
Cele reusite le pot pune aici sau ai un mail sa ti le trimit sa postezi tu?

__________________________

Intradevar la CAC Derby a fost tot un catzel al D-lui Cornel Lazar si a fost prezent pe podium la BIS.
Pozele le am deja de la Dana  :-) . Oricum merci.
O seara frumoasa,
Cristi

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

165

Re: Bichon Frise

Ha ...mi-a luat-o inainte.
Au iesit ceva?
Ce cele facut la Misha si la Terry au iesit 2 din vreo 10.

166

Re: Bichon Frise

cristinasabau wrote:

Ha ...mi-a luat-o inainte.
Au iesit ceva?
Ce cele facut la Misha si la Terry au iesit 2 din vreo 10.

_________________________

Sunt OK!

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

167

Re: Bichon Frise

Si o vecina de`a mea are o catelusa din aceasta rasa asa ca m`am gandit sa va pun o poza cu ea de cand era mica ca acum are 4 ani. :wis: Chiar daca nu am avut catelusi niciodata m`am gandit sa postez aici si sa ma documentez ca poate cine stie , imi doresc pui de la catelusa despre care va vorbeam numai ca stapana ei nu vrea sa o lase.

:heart: ¤ Anyta ¤  :heart:

168

Re: Bichon Frise

nimfa185 iti pot pune o intrebare pentru ca ma gandeam ca poate stii....
Dca parinti unui catelus nu sunt aceasi rasa de exemplu tatal e bichon si mama pechinez....ce fel de rasa e catelusul de trei saptamani?:)

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

169

Re: Bichon Frise

Metis. Ce altceva. smile Nu poate fi nici pechinez nici bichon. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

170

Re: Bichon Frise

Multumesc iloveanimals! E prima oara cand imi iau un caine,si acum trebuie sa astept pana la sfarsitul lui ianuarie cand va avea 7 sapt pentru al putea adopta:)

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

171

Re: Bichon Frise

Nu ai pt ce. :pup: Sa-ti traiasca viitorul micut, cand il vei lua nu uita sa ne pui poze. :bravo:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

172

Re: Bichon Frise

E baietel inca nu l-am vazut in realitate ci doar in poze pt ca parintii mei au fost si e alb cu cateva pete negre si e mai grasunel

Adaugat: 27-12-2009 13:50

dar caini metis cresc mult in inaltime pt ca eu as vrea sa ramana de statura mica

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

173 (edited by x3m 27-12-2009 14:52)

Re: Bichon Frise

STANDARDUL
BICHON A POIL FRISE

FCI-Standard N° 215 / 11.05.1998 / GB

Grupa FCI : 9 Caini de agrement si de companie

Aspectul general.
Caine de talie mica, vesel, jucaus, foarte ager. Fangul este de lungime medie, parul este lung, cu structura laxa, cret de forma tirbusonului care seamana cu parul caprei de Mongolia. Capul este purtat mandru, in sus. Privirea este foarte expresiva si agera.
Capul si craniul.
Capul este proportional cu corpul.
Craniul este mai de graba plat, dar din cauza parului pare rotund. Craniul este mai lung decat fangul.
Stopul este sters.
Trufa este rotunjita, de culoare neagra, lucioasa.
Buzele sunt subtiri si uscate, dar mai putin decat la Shipperke. Buza superioara abia o acopera pe cea inferioara, buzele nu sunt grele sau atarnande, sunt pigmentate in negru pana la nivelul comisurii bucale. Buza inferioara nu poate fi grea sau cazuta. Cand buzele sunt inchise, mucoasa bucala nu este vizibila.
Muscatura regulata, in foarfece.
Regiunea zigomatica este plata si nu este foarte musculoasa.
Ochii sunt rotunzi, de culoare inchisa, marginea pleoapelor este de culoare neagra. Ochii nu sunt migdalati si nu sunt asezati oblic. Sunt vioi, nu sunt mari, sclerotica nu este vizibila. Nu sunt exoftalmici ca si la grifoni sau pechinez, globul ocular nu este protruziv.
Urechile sunt atarnande, acoperite cu par fin, abundent si cret. Cand sunt atenti urechile sunt indreptate spre anterior, marginea interna a urechilor atinge capul, nu se indeparteaza de cap. Pielea urechilor nu ajunge pana la varful nasului, ca si la pudel ci doar pana la jumatatea gurii.
Gatul.
Este relativ lung, este purtat mandru si ridicat. In sectiune este rotund, fiind mai ingust la baza craniului si se ingroasa spre corp, inserandu-se fara zona de tranzitie. Lungimea gatului reprezinta aproximativ 1/3 din lungimea corpului.
Trunchiul.
Regiunea salelor este lata, musculoasa si usor arcuita.
Crupa este usor rotunjita.
Toracele este bine dezvoltat, sternul este proeminent, coastele sunt bine arcuite, toracele este relativ adanc.
Linia inferioara este ascendenta, pielea abdominala este subtire, dar nu este laxa, pare de tip levretoid.
Coada.
Este inserata sub nivelul liniei superioare, purtata de obicei cu mandrie, curbata pe spate. Nu este incolacita, nu este permisa cuparea, varful cozii nu poate atinge spatele, dar parul bogat de pe coada poate atinge spatele.
Membrele anterioare.
Privite din fata sunt paralele si perpendiculare pe sol, prevazute cu osatura fina. Scapula este relativ oblica, nu este proeminenta, de lungime aproximativ egala cu a bratului. Bratul este departat de corp. Coatele nu sunt rotate in exterior. Metacarpul este scurt, privit din fata e drept, vazut din profil este usor oblic.
Membre posterioare.
Bazinul este lat. Coapsele sunt late, musculoase, asezate oblic. Jaretul, comparativ cu pudelul, este mai puternic angulat.
Labele.
Tendinoase. Sunt avantajate exemplarele cu unghii negre, desi acestea sunt extrem de rare.
Pielea.
Sub parul alb, este avantajos pigmentul inchis, pe organele genitale externe este de culoare neagra, albastruie sau bej.
Roba.
Parul este matasos, subtire, cu creturi asemanatoare tirbusonului, foarte laxa, asemanatoare cu parul caprei de Mongolia, nu este drept, nici snuruit. Lungimea este de aproximativ 7 – 10 cm.
Ingrijire si toaletaj.
Poate fi expus cu labele si regiunea faciala tunse.
Culoarea.
Alb curat.
Talia.
Inaltimea la greaban trebuie sa fie maxim 30 cm, dimensiunea mica reprezinta cheia succesului prasitului.
Defecte.
Orice deviatie de la standard este considerat un defect care se penalizeaza in functie de gravitate.
*Prognatism superior sau inferior moderat.
*Par lins, ondulat, snuruit sau prea scurt.
*Pigmentarea parului care se manifesta prin pete rosiatice.
Defecte eliminatorii.
*Trufa de culoarea carnii.
*Buze de culoarea carnii.
*Prognatism superior sau inferior marcat astfel incat incisivii superiori si inferiori nu sunt deloc in contact.
*Coada incolacita sau purtata asemenea tirbusonului.
*Pete negre in par.
Nota.
Masculii trebuie sa aiba doi testiculi de aspect normal, bine coborati in scrot.

''...cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte, pentru ca iertarea este calitatea celor puternici!''
www.facebook.com/cristian.palamaru

174

Re: Bichon Frise

am cautat pe net si am gasit de exemplu metis de bichon.Asta inseamna ca va arata ca si un bichon?:|

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

175

Re: Bichon Frise

Daca amandoua rasele sunt micute nu are cum sa creasca. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki