101

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Elfie, tanti de la care cumpar eu de toate nu are, se gasesc destul de greu. Daca mai ai rabdare, mergem impreuna la dl. crescator care mi-a promis ca-mi da un baietel si cumparam amandoua. Pescarusii se pot sexa doar dupa cantec, masculii canta iar fetele nu. Nu se pot sexa ca zebrutele, de ex., dupa culoarea ciocului.
Nici de data asta nu am puiuti, de fapt cine mi-a vandut perechea noua mi-a facut cunoscut ca a avut oua si ori le-au spart, ori nu a iesit nici un pui. Asa ca am scos cuiburile si dorm cu toatele pe bete, zebrutele intr-o parte si pescarusii in cealalta. Sunt tare draguti :heart:!

Vicky - Mamica fericita

102

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

i-mi pare rau Misha.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

103

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Imi pare rau ca nu ai puiuti... chiar vroiam sa te intreb de ce nu mai ies ... sad poate data viitoare ai mai mult noroc.

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

104

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

N-a fost sa fie, poate in primavara, cand natura renaste, vom avea mai mult noroc. Oricum, greierasii mei sunt cei mai dragalasi :heart:!

Vicky - Mamica fericita

105

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

misha67 wrote:

Elfie, tanti de la care cumpar eu de toate nu are, se gasesc destul de greu. Daca mai ai rabdare, mergem impreuna la dl. crescator care mi-a promis ca-mi da un baietel si cumparam amandoua. Pescarusii se pot sexa doar dupa cantec, masculii canta iar fetele nu. Nu se pot sexa ca zebrutele, de ex., dupa culoarea ciocului.
Nici de data asta nu am puiuti, de fapt cine mi-a vandut perechea noua mi-a facut cunoscut ca a avut oua si ori le-au spart, ori nu a iesit nici un pui. Asa ca am scos cuiburile si dorm cu toatele pe bete, zebrutele intr-o parte si pescarusii in cealalta. Sunt tare draguti :heart:!

Da. vin si eu cu tine. Ce o sa se bucure Sakura! :bravo:

Adriana

106

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Ok. Te anunt cand am vesti!

Vicky - Mamica fericita

107 (edited by elfie 23-01-2010 20:13)

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Sarut-mana! :merci:

Adaugat: 12-01-2010 14:39

Azi am fost cu Misha si i-am luat un sotior pescarushei mele. E o frumusetze de baietzel care seamana cu Sakura mea la colorit. Punem si poza. Acum ne gandim la nume. El este cel de pe leagan. :heart:

Adriana

108

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Pai in primul rand coloritul. Si in al doilea rand sunt putin mai marishori. Foarte putin.

Adriana

109

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Adriana este foarte frumos sa-ti traiasca si poate cu timpul o sa ai si oute big_smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

110

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

elfie wrote:

Azi am fost cu Misha si i-am luat un sotior pescarushei mele. E o frumusetze de baietzel care seamana cu Sakura mea la colorit. Punem si poza. Acum ne gandim la nume. El este cel de pe leagan. :heart:

Sa va traiasca si sa aveti parte de multi puisori frumosi si sanatosi.

Crescator de pasari exotice - gould amandine , binseni , spiti ,  pescarusi japonezi . www.pasariexotice.sunphoto.ro

111

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Adriana e un scump  ... e un pic mai maro decat fetita ... sper sa se iubeasca mult si sa ai multi puiuti... :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

112

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Elfie. o sa ajungem sa ne extindem si la vecini... smile  . azi ma uitam la o rossela. dar am 3 perechi de nimfe. asa ca ...nu stiu. nu mai am loc. ne potrivim toti de minune. in frunte sta Suana.. smile  :k:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

113

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

robert79 wrote:

Sa va traiasca si sa aveti parte de multi puisori frumosi si sanatosi.

Multumesc frumos! Si dvs. sa va traiasca toti. Aveti o crescatorie extraordinara si pasari foarte bine ingrijite. Am sa va recomand cu caldura! Multumesc inca o data! Si dvs. si lui Vicky! Micutzul vad ca s-a acomodat si i-am vazut deja curatzandu-se unul pe altul. Am avut parte si de o cantare din partea micutzului! :heart:

Adaugat: 23-01-2010 23:22

Estera, Ella, multumesc frumos! :pup:

Deyseby, sa stii ca asa e, ne mutam si la vecini. smile Dar cu locul, lasa-ma sa te contrazic. De cand aveam 6 suflete tot ziceam ca avem destui, nu mai avem loc, umplem casa de colivii. Dupa cum vezi, ne-am tinut tari: acum avem 14 suflete. Deci loc se gaseste. smile

Adriana

114

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

elfie wrote:

Estera, Ella, multumesc frumos! :pup:

Deyseby, sa stii ca asa e, ne mutam si la vecini. smile Dar cu locul, lasa-ma sa te contrazic. De cand aveam 6 suflete tot ziceam ca avem destui, nu mai avem loc, umplem casa de colivii. Dupa cum vezi, ne-am tinut tari: acum avem 14 suflete. Deci loc se gaseste. smile

asa ziceam si eu. pana nu-l insor pe Motatul nu am tihna. tipa dupa fete toata ziua si se ciuguleste cu Bombonel. of. smile

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

115

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Robert, multumim inca o data. Puiul mic s-a acomodat imediat, a fost primit in grup fara probleme, si a cantat si aseara si acum dimineata.
Felicitari pt. crescatorie, avem ce invata de la tine!
Eu nu pot face poze, pt. ca mititeii astia nu stau o clipa locului, daca am timp o sa incerc sa-i filmez.
:pup: la toti!

Vicky - Mamica fericita

116

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

He he, Vicky, nu stii cat ma-m chinuit eu sa le fac poza asta! smile Intr-adevar, cand zici ca s-au linistit si poti sa dai click la aparat, fie zboara iar fie isi intorc capetele, fie se aseaza mai bine pe bat. E nebunie! smile Sunt foarte activi! :bravo: Si noi am avut parte de cantare aseara, si avident acum dimineata. Statea si ma gandeam la o treaba: Iusty a numit zebrutzele "claxonei", dar noi cum numim pescarusii? "Greierasi" si "trompetzele'? smile :heart:

Adriana

117

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Greierasi cred ca li se potriveste cel mai bine.

Adaugat: 24-01-2010 13:43

Am incercat sa-i pozez, sa vedem ce a iesit....

Adaugat: 24-01-2010 15:22

Am pus o folie de plastic in spatele coliviei, ei se spala zilnic, si uda tot in jur.

Vicky - Mamica fericita

118 (edited by biancadumi 24-01-2010 15:27)

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

woooooooow,cati ai??? off doamne ce as vrea si eu unul :cry: dar deocamdata nu prea mai pot pentru ca o sa imi iau o pereche sau o gould amandina,si trei sa ii mai conving dupa pe parinti cu "greierasii" :cry: tot fac cumva si imi iau un "greieras" :pls:

- Bianca

119

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Bianca, pana-i convingi tu, poate scot ai mei pui wink!
Am 2 perechi de pescarusi si una de zebrute, in aceeasi colivie.

Vicky - Mamica fericita

120

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

pai daca e sa ii conving greu (cred ca deabea la vara oa sa ma lase) mai bn daca o sa ai pui o sa iau de la tn si nu din pet :pls: oricum fac eu cumva si o sa ma vedeti cu un "greieras" :heart: :pls:

- Bianca

121

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

De la perechea bej o sa am sigur, ca au peste an, perechea neagra e prea tanara. Prin primavara o sa fac un suport pt. colivii, si atunci o sa le separ, fiecare pereche cu casuta ei.

Vicky - Mamica fericita

122

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Offff, cate animalute vreti sa va luati! M-ati molipsit incat sunt in stare uite acuma sa ma duc la un pet dupa 2 claxonei sau 2 greierasi smile ..chiar daca e duminica smile smile smile !Zilele astea s-ar putea sa ma trezesc cu un perusel, care culmea, seamana cu Snowy al lui Dany...numai ca nu are asa de multe linii negre :heart: :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

123

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Viky ce multi ai .... :wow:  :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

124

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Ella, da, sunt diverse glasuri dimineata la noi in dormitor. Zici ca esti in padurea amazoniana smile! Dar cred ca totusi elfie m-a luat smile! Si daca mai ies si puisori...

Vicky - Mamica fericita

125

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

misha67 wrote:

De la perechea bej o sa am sigur, ca au peste an, perechea neagra e prea tanara. Prin primavara o sa fac un suport pt. colivii, si atunci o sa le separ, fiecare pereche cu casuta ei.

Doamne ajuta. chiar ai multi. bravo.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro