26

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Vor incepe sa cloceasca dupa ce vor depune 3-4 oua si intradevar clocesc ambii pe rand sau amandoi in acelasi timp . Vor depune 4-7 oua si.................... bafta la puiuti.

Crescator de pasari exotice - gould amandine , binseni , spiti ,  pescarusi japonezi . www.pasariexotice.sunphoto.ro

27

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Multumesc, Robert. Se pare ca ne-am oprit la 2 ousoare, ieri si azi nu a mai aparut nimic in cuib. Dimineata s-au balacit, au mancat si pe la pranz au intrat in cuib, apoi au iesit cu randul. Oricum, la mine in dormitor e mereu f. cald, e soare pe tot timpul zilei, nu e curent, nu e galagie, deci au asigurate toate conditiile. Bine, mai se plimba o nimfulina pe colivia lor, dar cred ca s-au obisnuit cu ea wink.

Vicky - Mamica fericita

28

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

tu le pui sa faca baitza pe perioada cand au oua?oricat de bine ar fi in casa tot e periculos risti sa se raceasca ouale si sa numai fie bune...eu nam facut niciodata asa cum vreo pasare care a avut oua

canari sunt pasiunea mea!!!

29

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Bogdan, pana acum n-am avut probleme (la zebrute ma refer aici, am avut puisori de la ele), si nici nu le pun baita zilnic, max. 2 ori/sapt., in sezonul rece.

Vicky - Mamica fericita

30

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

misha tinem pumnii pentru cele 2 outze,sa se transforme in 2 mici bijuterii.Pupam cioculetzele mici-mici.  :pup: :heart:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

31 (edited by robert79 29-11-2009 22:42)

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Probabil sunt puiuti daca au facut doar doua ousoare , eu va recomand sa le scoateti cuibul si sa ii mai lasati pana la primavara. Nu este nici o problema ca fac baita pe perioada cat au ousoarele ba din contra , pasarile mele au posibilitatea de a face baita non stop . In situatia in care umiditatea este scazuta , ceea ce sigur se intampla in cazul apartamentelor la bloc chiar este recomandat sa aiba posibilitatea de a face baita pentru a avea posibilitatea de a mari umiditatea in cuib , ceea ce este vital pentru buna dezvoltare a embrionilor, plus ca pescarusii sunt mari amatori de scaldat.

Crescator de pasari exotice - gould amandine , binseni , spiti ,  pescarusi japonezi . www.pasariexotice.sunphoto.ro

32

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Ei, mai avem un ousor in cuib!!!
Robert, multumesc mult de tot. Pentru tot! :merci:
Multumesc, Suana. Sa dea D-zeu sa fie bine.

Vicky - Mamica fericita

33

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Yee si la pescarusi ai un out! super! :sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

34

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Felicitari Misha speram sa avem puiuti in curand....  :pup: :pup: :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

35

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Rares, la pescarusi am 3 oute, la zebrute am unul :rusine:!

Vicky - Mamica fericita

36

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Ma refeream unul in plus smile

:hamster: My name is COdY tongue

37

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Ieri n-am avut timp sa intru pe net, sa va anunt ca mai avem un ousor, 4 in total. Inca nu clocesc, ceea ce ma face sa cred ca o sa mai apara ousoare :rusine:.
Le-am pregatit seminte germinate (mei), dupa reteta data de Latifa si le-a placut f. mult. Am observat ca mananca cu placere mar, morcov ras, ou fiert. Nu fac mofturi la papica.

Vicky - Mamica fericita

38

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Iti urez sa ai puisori frumosi si sanatosi , oua multe si feritile la ambele specii :k:

:hamster: My name is COdY tongue

39

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

E bine ca mananca  si nu fac pretentii... speram sa ai puisori sanatosi in curand ... :pls:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

40 (edited by biancadumi 02-12-2009 13:27)

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

ei bine misha ....eu de Craciun le iau la canarii mei o colivie mai mare....si o sa am o colivie libera :rusine: cine stie ....poate daca vrei as fiii fff incantata de un  puiut :rusine: asta doar daca vrei big_smile o sa fie fff bn ingrijit :heart:

- Bianca

41

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

felicitari nu orcine reuseste sa imperecheze pasarele in captivitate sat iasa cat mai multe oua :bravo:

skypy

42

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

asa ceva o sa ai misha....numai sa fie ouale fertile...puisori de 16-17 zile
http://ghost-file.com/get_img.php?v=95r6f6.jpg
http://ghost-file.com/get_img.php?v=2nsalaw.jpg
Si mutatii de culoare de pescarusi japonezi
http://ghost-file.com/get_img.php?v=shoppingpbengalese.jpg

canari sunt pasiunea mea!!!

43

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Ce au in cuib?

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

44

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

talaj ecologic, cred. :einstein:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

45

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

au sforicele ....si restu este gainatul lor:D

canari sunt pasiunea mea!!!

46

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Bogdan, multumesc. Sunt atat de mici si fragili!
In general, pescarusii si zebrele sunt mai usor de inmultit, nu sunt specii f. pretentioase. Important este sa le asiguri toate conditiile.
Eu tin acum o  pereche de pescarusi si una de zebre intr-o fosta colivie a nimfelor, deci este suficient loc  pt. 2 cuiburi si loc de zbor.
Eu le-am cumparat din piata suporturi speciale cu sforicele si fulgi, din care ei iau isi amenajeaza cuibul. Sunt f. practice si nu sunt scumpe.

Adaugat: 02-12-2009 19:46

Revin!
Bianca, daca ies puisori, cu drag iti ofer.
Bogdan, nu ai voie sa utilizezi fotografiile altui crescator, fara acordul lui. E legea dreptului de autor.

Vicky - Mamica fericita

47

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

da asa e nu cer prea multe de la crescator....sunt cam la aceiasi"greutate"cu zebrele sa zic asa...poate in primavara sa imi comand si eu o pereche...mie imi plac cei motati si cu vartejuri pe iei...sa speram ca gasesc asa ceva...:D

canari sunt pasiunea mea!!!

48

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

ms mult Misha :heart:

Bogdan pozele sunt a lui Robert de la asociatia chinologica.... e si el user pe forum dar cum zice Misha trebuia mai intai sa il intrebi daca iti da voie sa folosesti pozele lui wink

- Bianca

49

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

ok o sai cer scuze ca nu iam cerut voie...nu o sa se mai intample:(

canari sunt pasiunea mea!!!

50

Re: Pescarusii japonezi (cinteze bengaleze) - Lonchura striata domestica

Intr-adevar pozele sunt ale mele iar scuzele sunt acceptate bogdan.g. As vrea sa va spun ca pescarusii sunt si mai usor de inmultit decat zebrutele , aceasta specie se inmulteste cel mai usor din cunostintele mele. Pozele de mai sus sunt facute inaine de a le face curat in cuib fiindca obijnuiesc sa le fac curat in cuib cand sunt mici , desi sunt anumite controverse pe aceasta tema.Ca si material pentru cuib folosesc o funie naturala din fibra de nuca de cocos pe care o desfac in firisoare lungi de aproximativ 10 cm , mie mi se pare mult mai buna decat acele suporturi speciale din piata , pe care le-am cumparat si eu dar am renuntat la ele. Daca vrea cineva sa incerce , ultima oara am cumparat aceasta funie din Bricostore - spatiul dedicat gradinii , are 15 m lungime si este groasa cat un deget ( se desface usor in firisoare subtiri ) iar pretul se invarte undeva la 10 lei. Poate imi fac maine putin timp sa fac niste poze sa va arat cat au crescut puisorii din pozele de mai sus.

Crescator de pasari exotice - gould amandine , binseni , spiti ,  pescarusi japonezi . www.pasariexotice.sunphoto.ro