101

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Inca o poza big_smile

Adaugat: 31-07-2009 15:45

iloveanimals wrote:

Bine ai venit Gaby! :sanatate: Sa va traiasca zebrutele. Sunt foarte scumpici. :heart:

Merci...:D
Si tie sa-ti traiasca perusul big_smile

102

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Bine ati venit! Ce ma bucur ca avem inca doua persoane pe care sa le stoarcem de informatii. smile

Rares, am inteles ca esti crescator. Sa stii ca nu ai sa scapi de intrebarile mele. Eu au doua minunatii, Zizi si Zuzu, se alearga ele se pupa si se ragalesc toata ziua, au si cuib, dar inca nimic. Au si cuib, dar ma gandesc ca o sa vina si vremea lor sa faca puiuti. Mi-ar placea sa-i vad cum ies la zbor parintii si cu mogandetele mici. Dar pana una alta raman cu visul. Ar trebui sa le fac ceva anume? Un cuib mai mare? Liniste? Sa fie singure in camera?

Adriana

103 (edited by rares93 31-07-2009 17:29)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie wrote:

Bine ati venit! Ce ma bucur ca avem inca doua persoane pe care sa le stoarcem de informatii. smile

Rares, am inteles ca esti crescator. Sa stii ca nu ai sa scapi de intrebarile mele. Eu au doua minunatii, Zizi si Zuzu, se alearga ele se pupa si se ragalesc toata ziua, au si cuib, dar inca nimic. Au si cuib, dar ma gandesc ca o sa vina si vremea lor sa faca puiuti. Mi-ar placea sa-i vad cum ies la zbor parintii si cu mogandetele mici. Dar pana una alta raman cu visul. Ar trebui sa le fac ceva anume? Un cuib mai mare? Liniste? Sa fie singure in camera?

Nu sunt crescator, dar stiu destule despre zebre, stiu de la cei mai buni , le trebuie un cuib ca si acesta din poza, hrana adecvata:mixtul care li-l dai tu (oricare ar fi el),ou fiert cu pesmet, morcov ras, frunze de salata(putin) mar crud(nerazuit sa ciuguleasca singurele), cand le pui cuibul sa le pui si niste (pene din perne), fan, vata medicala, material si isi vor face ele singure cuibusorul smile.. cam asta este pentru inceput !
Cand vor aparea ouale iti voi spune mai multe!


Gaby! ma bucur nespus sa te vad pe acest forum, sunt R@res fostul user al ... (scz de off topic). Sa iti traisca!si sa ne arati poze cu puisorii!:sanatate:

Mesaj editat de Latifa

Adaugat: 31-07-2009 18:24

Astea sunt cele 2 tipuri de cuiburi pentru zebrele australiene!
Eu recomand primul model de cuib, desi eu pana acuma am folosit cuib idem cu cel din a 2  poza!
Primu cuib este ca si acela de perus/nimfa doar ca este cam jumatate cat el :k:

:hamster: My name is COdY tongue

104 (edited by gabyosm14 31-07-2009 18:30)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

rares93 wrote:
elfie wrote:

Bine ati venit! Ce ma bucur ca avem inca doua persoane pe care sa le stoarcem de informatii. smile

Rares, am inteles ca esti crescator. Sa stii ca nu ai sa scapi de intrebarile mele. Eu au doua minunatii, Zizi si Zuzu, se alearga ele se pupa si se ragalesc toata ziua, au si cuib, dar inca nimic. Au si cuib, dar ma gandesc ca o sa vina si vremea lor sa faca puiuti. Mi-ar placea sa-i vad cum ies la zbor parintii si cu mogandetele mici. Dar pana una alta raman cu visul. Ar trebui sa le fac ceva anume? Un cuib mai mare? Liniste? Sa fie singure in camera?

Nu sunt crescator, dar stiu destule despre zebre, stiu de la cei mai buni , le trebuie un cuib ca si acesta din poza, hrana adecvata:mixtul care li-l dai tu (oricare ar fi el),ou fiert cu pesmet, morcov ras, frunze de salata(putin) mar crud(nerazuit sa ciuguleasca singurele), cand le pui cuibul sa le pui si niste (pene din perne), fan, vata medicala, material si isi vor face ele singure cuibusorul smile.. cam asta este pentru inceput !
Cand vor aparea ouale iti voi spune mai multe!


Gaby! ma bucur nespus sa te vad pe acest forum, sunt R@res fostul user al ... (scz de off topic). Sa iti traisca!si sa ne arati poze cu puisorii!:sanatate:

Normal ca te situ dupa minunatele pasari big_smile
Varianta buna a pimului cuib este asta big_smile

105

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Bine ai venit Gaby big_smile ! Dar cum de stau zebrutele tale pe deget? yikes Stiam ca nu pot fi invatate asa ceva big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

106

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Iusty wrote:

Bine ai venit Gaby big_smile ! Dar cum de stau zebrutele tale pe deget? yikes Stiam ca nu pot fi invatate asa ceva big_smile

Intradevar sta pe deget asa a fost mereu :d

107

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

gabyosm14 wrote:

Salut sunt si eu nou aici

Am si eu 4 zebre australiena big_smile

Au si 7 oute in cuibusor big_smile

Bine ai venit!
7 oua!!!!!??????
Ale mele au doar 4

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

108

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:
gabyosm14 wrote:

Salut sunt si eu nou aici

Am si eu 4 zebre australiena big_smile

Au si 7 oute in cuibusor big_smile

Bine ai venit!
7 oua!!!!!??????
Ale mele au doar 4

Si in Aprilie au avut 7 oua si decat 2 pui au facut big_smile

Adaugat: 01-08-2009 16:32

monyxme wrote:
gabyosm14 wrote:

Salut sunt si eu nou aici

Am si eu 4 zebre australiena big_smile

Au si 7 oute in cuibusor big_smile

Bine ai venit!
7 oua!!!!!??????
Ale mele au doar 4

Ele pot depunde intre 0-9 oute dar normal este intre 3-6 outze smile big_smile

Adaugat: 02-08-2009 07:56

Asa stiu eu big_smile

Adaugat: 02-08-2009 07:57

monyxme sunt super dragute zebrutele tale big_smile

Adaugat: 02-08-2009 08:00

De astazi

109 (edited by rares93 02-08-2009 08:25)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Sunt foarte draguti sa iti traiasca! :heart:

:hamster: My name is COdY tongue

110

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ms smile

111

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Cat mai dureaza pana iti ies puisorii din oua? :rusine:

:hamster: My name is COdY tongue

112

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

gabyosm14 wrote:

monyxme sunt super dragute zebrutele tale big_smile

Multumesc,si ale tale!

Adaugat: 02-08-2009 11:41

rares93 wrote:

Cat mai dureaza pana iti ies puisorii din oua? :rusine:

Eu sau gaby?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

113

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

amn 2 :bang:

:hamster: My name is COdY tongue

114

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

sunt foarte dragute zebrutele. sa aveti parte de pui sanatosi.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

115

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

La mine daca o sa scoata pui o saptamana si 2 zile.nu stiu sigur daca o sa scoata pui pt ca sunt foarte tinere zebrele mele asa ca nu ma astept la puiuti

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

116

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

sunt foarte frumooase zebrutele voastre si voi sunte-ti si mai norocosi ca o sa aveti si puiuti.....oricum se spune ca prima reproducere  nu prea e reusita de la a doua in colo invata si ei ce trebuie sa faca tongue. Sa aveti parte de puiuti frumosi si sanatosi...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

117

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ella_costan wrote:

sunt foarte frumooase zebrutele voastre si voi sunte-ti si mai norocosi ca o sa aveti si puiuti.....oricum se spune ca prima reproducere  nu prea e reusita de la a doua in colo invata si ei ce trebuie sa faca tongue. Sa aveti parte de puiuti frumosi si sanatosi...

depinde si conditiile in care sunt tinuti si ce conditii sunt indeplinite pt a le facilita imultirea. ei au instinctele formate de la sine si nu e nevoie sa invete prea multe. daca nu au grija de pui sau oute de prima data nu o sa aiba nici dupa aia.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

118

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

stiu ca trebuie sa le creezi anumite conditii pentru a le facilita inmultirea, eu ma refeream la faptul ca preima reproducere nu prea da roade, asa am citit eu acum depinde de la caz la ca.....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

119 (edited by rares93 02-08-2009 15:01)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Cam cat sunt de tinere mony? :wow:

Adaugat: 02-08-2009 15:01

IMPORTANT!

Zebrele australiene sunt mature psihic de reprodus de la 8-9 luni , fiind capabile sa construiasca cuibul, sa cloceasca si sa creasca puii corespunzator! La varsta de sub 8 luni este preamtur , femela se imperecheaza, construiesc cuibul, oua... dar de aicia incept problemele , ouale nu sunt clocite, puii nu sunt ingrijiti, chiar daca sunt ingrijiti au dificultati fata de puii unei perechi mature!
Instinctul de reproducere apare la 3-5 luni, masculul vrajeste femela(o proasta) si se urca pe ea.. consecintele sunt ouale nedorite!
Asa ca evitati montarea cuibului pana la varsta de 8-9 luni!

:hamster: My name is COdY tongue

120

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

vreo sapte luni  jumate dar femela este mai batrana decat masculul are vreo 8 luni jumate.Mi-a spus crescatorul

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

121 (edited by iloveanimals 02-08-2009 15:11)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Puteai sa ma astepti vreo luna inainte sa le pui cuib. smile Sa nu pasteasca ceva femela.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

122

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Femela are varsta optima sa speram ca totul va fi bine.. :sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

123

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Mersi deyseby si monyxme
Rares eu zic ca zilele astea am primul puiut smile big_smile

124

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

gabyosm14 wrote:

De astazi

frumoase zebrute sa-ti traiasca...... :heart:

I love animals :heart:

125

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

luky-muky wrote:
gabyosm14 wrote:

De astazi

frumoase zebrute sa-ti traiasca...... :heart:

Mersi la fel