126

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

sa ne pui si noua poze cu puiutul tau cand va veni pe lume.....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

127

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

:angel: buna .imi pare bine ca am gasit in sfarsit un loc unde sa pot vb despre zebrutele mele......am si eu doua o femela TICA si un mascul TIKI. in urma cu ceva saptamani  tica a inceput sa faca ousoare :bravo:  a facut vre o doua apoi .......nimic sad pana acum trei zile cand a inceput sa faca iar oute big_smile mama ce m am bucurat.......insa acum mi e cam teama ...motivul meu ar fi ca au ajuns la 5 oute si tot nu stau sa le cloceasca mereu ,fac ele cu randul dar nu mereu,plus de asta nu stiu ce se va intampla cu primele 2 oua ....vor rezista? nu sunt stricate? avand in vedere ca a trecut mult timp de cand le a ouat?   ma ajuta cineva si pe mine plz :merci:    atasez 2 poze cu zebrutele mele si cu outele lor

Adaugat: 03-08-2009 19:58

danyangel wrote:

:angel: buna .imi pare bine ca am gasit in sfarsit un loc unde sa pot vb despre zebrutele mele......am si eu doua o femela TICA si un mascul TIKI. in urma cu ceva saptamani  tica a inceput sa faca ousoare:bravo:  a facut vre o doua apoi .......nimic:( pana acum trei zile cand a inceput sa faca iar oute:D mama ce m am bucurat.......insa acum mi e cam teama ...motivul meu ar fi ca au ajuns la 5 oute si tot nu stau sa le cloceasca mereu ,fac ele cu randul dar nu mereu,plus de asta nu stiu ce se va intampla cu primele 2 oua ....vor rezista? nu sunt stricate? avand in vedere ca a trecut mult timp de cand le a ouat?   ma ajuta cineva si pe mine plz:merci:    atasez 2 poze cu zebrutele mele si cu outele lor

128

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Si zebrutele mele au facu la fel la inceput dar acum le clocesc pune o bucata de material subtire in locul unde e cuibul si nu le mai stresa decat ca sa le schimbi mancarea si apa.Eu asa am facut si chiar a mers.Dupa o saptamana,daca vezi ca le clocesc poti sa dai jos materialul(care il pui astfel incat sa acopere cuibel in exteriorul coliviei).Acum ma uit la ele fara nici o problema nu se sperie si nu pleaca de pe oua.Mai mult cloceste femela.Masculul cloceste cand femela iese sa manance.
Succes!

P.S:Bine ai venit! :k:

Adaugat: 03-08-2009 20:06

Apropo ce le-ai pus in cuib?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

129

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

danyangel wrote:

:angel: buna .imi pare bine ca am gasit in sfarsit un loc unde sa pot vb despre zebrutele mele......am si eu doua o femela TICA si un mascul TIKI. in urma cu ceva saptamani  tica a inceput sa faca ousoare:bravo:  a facut vre o doua apoi .......nimic:( pana acum trei zile cand a inceput sa faca iar oute:D mama ce m am bucurat.......insa acum mi e cam teama ...motivul meu ar fi ca au ajuns la 5 oute si tot nu stau sa le cloceasca mereu ,fac ele cu randul dar nu mereu,plus de asta nu stiu ce se va intampla cu primele 2 oua ....vor rezista? nu sunt stricate? avand in vedere ca a trecut mult timp de cand le a ouat?   ma ajuta cineva si pe mine plz:merci:    atasez 2 poze cu zebrutele mele si cu outele lor

Pai daca este prima serie cam asa se intampla
Ale mele cand au facut  prima serie mi-au scos 2 pui din 7 oute si au clocit 22 de zile

130

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ce varsta are perechea ta de zebrutze danyangel? varsta optima e de la 8-9 luni!
Bine ai venit pe forum! :sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

131 (edited by deyseby 04-08-2009 13:13)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Dany. cand stam si ne gandim cat efort depun ei sa aiba pui si cat de grijulii sunt, iar unii oameni nici nu daua tentie acestor lucruri importante. pt ei sunt o sursa de bani sau ca aceste pasari sunt obligate sa faca ceea ce fac. trebu iubite inainte de toate. bravo. sa ai parte de pui sanatosi ca frumosi vor fi sigur.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

132

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

In seara asta mi-a murit un pui de zebra.. ieri ia cam prins ploaia si acuma consecintele.. era mai infoiat mititelul astazi..
Ieri a fost o furtuna goraznica si i-am sunat pe bunici dupa 10 min de ploaie(din o ora jumate) si pe unul din ei ia prins pai tare ploaia si a murit.. se mai intampla nu ai ce-i face sad

:hamster: My name is COdY tongue

133

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

rares93 wrote:

In seara asta mi-a murit un pui de zebra.. ieri ia cam prins ploaia si acuma consecintele.. era mai infoiat mititelul astazi..
Ieri a fost o furtuna goraznica si i-am sunat pe bunici dupa 10 min de ploaie(din o ora jumate) si pe unul din ei ia prins pai tare ploaia si a murit.. se mai intampla nu ai ce-i face sad

Imi pare rau rares sad

134 (edited by rares93 05-08-2009 14:54)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Da.. asta e cateodata se mai si duc scumpele noastre animalute.. asta e viata cu bune si rele neutral

:hamster: My name is COdY tongue

135

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Imi pare rau Rares sad se pare ca sunt foarte sensibile....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

136 (edited by rares93 09-08-2009 12:11)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Mda.. sunt foarte sensibile la variatile de temperatura, umezeala.. asta e din greseli invatam sad

Adaugat: 05-08-2009 21:28

Zebrele mele au facut un ousor in unul din hranitoare smile l-am luat pentru ca nu ii mai las sa faca pui pana la primavara ii las sa se odihneasca :nani:

:hamster: My name is COdY tongue

137 (edited by gabyosm14 09-08-2009 15:14)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

:k: primul pui la zebre!! big_smile

Adaugat: 09-08-2009 15:13

al-2-lea pui :k:

138

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

:bravo: Iupyy... Sunt ai mei. smile :blb:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

139

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Dany i-au eu unul si tu unul tongue smile daca mai face 2 ii impartim :pup:

- Bianca

140

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

v-ati facut planuri a? smile

Adaugat: 09-08-2009 16:35

al-3-lea pui!!!
Yupyyy :blb:

Adaugat: 09-08-2009 18:24

O poza cand erau decat 2 big_smile

141

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Yupii :heart: 2 sunt ai mei. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

142

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

hei vreau su eu unul

143

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ba nu eu iau 2 :blb: Dany tu ei unul tongue smile

- Bianca

144

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Gabi zduper frumusei baby-zebra :heart: :sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

145

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Mersi smile big_smile

146

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Gaby sa-ti traiasca puiutii.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

147

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Sa-ti traiasca puiutii Gaby .... si sa fie sanatosi ......:pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

148 (edited by Monyxme 10-08-2009 10:02)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Super mi-e ciuda pe tine a mei n-au iesie inca neutral .....daca ies hmm

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

149

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

http://i32.tinypic.com/65x4cz.gif Mersi

Adaugat: 10-08-2009 12:18

monyxme wrote:

Super mi-e ciuda pe tine a mei n-au iesie inca neutral .....daca ies hmm

Ce cuib ai ?

150

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

rares93 wrote:

Ce varsta are perechea ta de zebrutze danyangel? varsta optima e de la 8-9 luni!
Bine ai venit pe forum! :sanatate:

     multumesc.......pai baiatul tiki are un an si cateva luni iar fata tica face un un an .eu zic ca i de ajuns de aceea le am si pus cuibul....:(( oricum sunt trista ca din 7 oute mai sunt doar4 si nici nu le mai clocesc........nu le am deranjat deloc chiar am avut grija sa stea linistite dar asta e ..........cred ca nu am noroc sa le vad puisorii prea curand...........am sa incerc si cu bucatik de material poate merge asa daca nu ma tem ca ouale se vor strica .........:cry: