151

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

gabyosm14 wrote:
monyxme wrote:

Super mi-e ciuda pe tine a mei n-au iesie inca neutral .....daca ies hmm

Ce cuib ai ?

Aproape ca al tau.De ce?
Daca le pun cuib din placaj are ceva?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

152

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ba din potriva este chiar indicat cuibul din placaj! :k:

:hamster: My name is COdY tongue

153

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Da , Rares are dreptate e mai bun din placaj

154

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

ok.Am vazut ca ouale sunt crapate si unul l-au dat jos din cuib.E bine sau rau?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

155

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:

ok.Am vazut ca ouale sunt crapate si unul l-au dat jos din cuib.E bine sau rau?

Daca l-au aruncat din cuib inseamna ca nu a fost bun

156

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Cat timp de incubare au ouale? trebuie sa stiu pentru ati zice daca e bine sau rau sa vezi ou crapat in cuib :pup:

:hamster: My name is COdY tongue

157

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Doua saptamani si trei zile.Dar azi dimineata le-am gasit pe toate pe jos in colivie sad
Nu ma supar pentru ca este prima oara cand au facut oua si o sa mai faca.le mai las putin timp dar  nu le scot cuibul.

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

158

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Daca nu le scoti cuibul , vor depune alte oua in scurt timp :ironic:

:hamster: My name is COdY tongue

159

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ok. :k:

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

160

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Mony, i-mi pare rau pt oute.data viitoare o sa fie mai bine si o sa ai experienta. nu e usor sa obtii pui daca nu indeplinesti aproape toate conditiile necesare pasarii. oricat ai stii, tot mai ai de invatat. asta o zic din propria experienta.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

161

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

In zilele astea imi voi lua inca o pereche de zebre, voi da la schimb, dau 2 pui pe o pereche si un pui il vand .
Voi avea 2 perechi de zburatoare ihi abia astept :bang:

:hamster: My name is COdY tongue

162

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Salut ! Am si eu zebrute australiene de ceva timp si ma intrebam tot felul de lucruri cum oua ,ce le dau sa manance etc. dar am gasit un site in romana cu tot ce trebuie sa sti ca sa ai grija de ele sper sa va fie folositor link-ul ,iata-l aici:http://www.zebrute.home.ro/.Sanatate multa la puiuti in special!de ce zic asta ca mi-a facut de curand 4 puiuti si mai am doar unul si cred ca nu-mi traieste nici acesta(mi l-au ciugulit parinti azinoapte) ,cauza cred ca e de la parinti ca sunt prea mici(nu stiu sa se comporte si am impresia ca nu au facut nici  puii sanatosi), abia au aproape  4 luni.p.s.Trebuia sa le iau cuibul sa nu se inmulteasca dar  acu' asta e , am gresit!:cry:

163

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Bine ai venit!
Foarte rau ca le-ai pus cuibul la o varsta asa frageda!Cuibul se pune minim la 8 luni!!!!

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

164

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Poze cu noua venita!
Joi merg dupa un mascul pentru eu, cea cafenia e cea noua

Adaugat: 17-08-2009 23:19

Poze cu noua venita!
Joi merg dupa un mascul pentru ea, cea cafenia e cea noua

Adaugat: 17-08-2009 23:20

scz de dumbel post din gresala
Urmatoarele poze

Adaugat: 17-08-2009 23:21

:heart: :heart: :heart:

:hamster: My name is COdY tongue

165

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

:heart: :bravo: Ce frumoase sunt. Sa`ti traiasca. :bravo:
Mi se pare mie sau colivia este cam murdara? neutral (sorry big_smile )

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

166

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Nu ti se pare, pozele sunt facute in timp ce le faceam curatenie, mai precis inainte big_smile:bang:

Adaugat: 17-08-2009 23:29

Iar poza in care colivia e pusa la locul ei (langa flori) este dupa curatenie big_smile

:hamster: My name is COdY tongue

167

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

sunt frumoase. pana la urma tot ai pasari , nu ai ramas fara.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

168

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Si voi avea mereu! astea sunt mai silentioase si mai active, jucause, si interesate de absolut orice! :blb:

:hamster: My name is COdY tongue

169

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:

Foarte rau ca le-ai pus cuibul la o varsta asa frageda!Cuibul se pune minim la 8 luni!!!!

Chiar ma simt aiurea ca mi-a murit si ultimul pui(cel ciugulit),la fel se simt si zebrutele(parintii), nu mai au chef de nimic,numai canta, numai se joaca ,e liniste totala.O sa fac tot posibilul sa nu se mai inmulteasca, le-am luat cuibul si daca tot face oua(femela) ,am inteles ca , daca nu mai are cuib e posibil sa oua in cutiutele cu hrana o sa le iau sa nu le mai cloceasca sau o sa-i separ dar mie sa nu moara , ca stiu ca nu prea rezista singuri.Pana in vara viitoare nu le mai pun cuibul!Sa va traiasca puisori si parintii lor.A uitasem zebrutele mele se numesc Ricky si Yoli.

170

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Poti sa le pui cuibul,nu este nici o problema cu asta.DAR cand fac oua sa le scoti din cuib.
Apropo zebrutele tale sunt foarte frumoase!

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

171 (edited by rares93 20-08-2009 14:27)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

O intamplare deosebita!
Dupa cum stiti mi-am luat o zebrutza noua pe care v-am si prezentat-o. Am separat-o si i-am pus cuib(pentru a dormi in el)  iar azi,  perechea de zebre care mi-au facut si pui mi-a ouat un ou intr-un hranitor , am luat oul si ma indreptam spre gaini cu el dar m-am oprit si m-am gandit sa il pun in cuibul femelei singure sa vad cum reactioneaza si sper mirarea mea a inceput sa il cloceasca :wow: .
Acuma intrebare, perechea aia va mai depune cel mult 2 oua, credeti ca a fi in stare femela singura sa cloceasca si sa aibe grija de potentialii pui?? 3 la numar, daca ajuta domnu  :pup: :pup: :pup: ma uimit foarte placut in nici 3 zile de cand e la mine  :bravo:

:hamster: My name is COdY tongue

172

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Super! smile Nu e oul ei dar totusi il cloceste... smile :wow: Interesant :wow:

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

173 (edited by rares93 21-08-2009 21:54)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Aha, cred ca i-am activat spiritul matern, nu stiu daca e doar o faza trecatoare sau va cloci deabinelelea big_smile

Adaugat: 20-08-2009 15:53

Astazi am luat un sotior pentru zebrutza mea, am fost intr-un pet in care bietele pasari erau foarte nengrijite bolnave :furios: si l-am luat pe unu care nu e ciufulit sau cu diaree deloc, era singurul restu erau cam bolnaviori :ill:
Il voi tine in carantina pentru ai face un tratament antidiareic si care previne sau vindeca mai multe boli.. a trebuit sa il iau pentru a evita o catastrofa(antibioticul, stiu ca pasarile exotice mascheaza foarte bine boala sad

:hamster: My name is COdY tongue

174

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

puiul meu de zebra australiana

:music:

175

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Foarte dragut puiul :heart: sa iti traiasca! :pup:

:hamster: My name is COdY tongue