51

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie. sa-ti traiasca zebrutele. sunt frumoase tare.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

52

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:

am si eu o intrebare am 2 zebrute australiene de 3 saptamani si masculul a inceput sa-i smulga penele femelei de sub coada si de langa aripi aveti idee de ce?:cry:
ce pot sa fac?
apropo pe zebrute le cheama cipii si belluta

Monyxme, de regula pasarile isi smulg penele sau smulg penele altor pasari daca sunt prea multe intr-un spatiu prea mic. In cazul tau este exclusa varianta "prea multe". Dar colivia in care le tii e suficient de mare? ca presupun ca nu le dai drumul prin camera. Asta ar fi o varianta.

A doua varianta ar fi ca, intr-adevar, sunt in perioada de imperechere, desi, trebuie sa recunosc, ale tale au un comportament cam ciudat. De cat timp le ai? Se inteleg bine de obiciei?

Adaugat: 01-06-2009 09:56

deyseby wrote:

elfie. sa-ti traiasca zebrutele. sunt frumoase tare.

Multumesc frumos, Deyseby! Si tu ai niste nimfe superbe! :heart: Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele!

Adriana

53

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

multumesc pt sfat
colivia e foarte buna si in legetura cu penele si le smulg pt k dau de sange si le place ca e sarat.le-am luat un bloc de sare e mai bine

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

54

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

si eu am avut doua zebre din clasa 1care au facut pe rand vreo 6 pui au ramas doar doi asa ca am avut 2 perechi. iam scapat odata afara pe geam nu am crezut ca o sa se mai intoarca dar minune sau intors . erau foarte dragalase dar leam dat pe nimfa doarece nu ma puteam juca cu ele:)

http://bluberysweetbiarasqubry.piczo.com/?cr=2

55

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

cine iubeste pasarile are mai multe specii. bravo voua.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

56

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:

multumesc pt sfat
colivia e foarte buna si in legetura cu penele si le smulg pt k dau de sange si le place ca e sarat.le-am luat un bloc de sare e mai bine

Ce zebrutze frumoase ai, Monyxme! Sa-ti traiasca! Sa ne anunti daca blocul de sare a avut efect, asa vom sti si noi ce sa facem intr-o asemenea situatie.

Mai mult, rog pe toti cei care au zebrutze sa ne impartaseasca din experienta lor, oricat de mica ar fi ea. Orice informatie e binevenita si ne ajuta pe toti sa ne ingrijim cat mai bine pasarile!

Va multumesc! :merci:

Adaugat: 06-06-2009 13:55

deyseby wrote:

cine iubeste pasarile are mai multe specii. bravo voua.

Multumim, Deyseby! Cred totusi ca iubirea nu sta in cat de multe pasari ai, ci in cat de mult te preocupa sa le oferi o viata cat mai frumoasa. Uita-te la tine. Ai niste nimfe absolut adorabile! :heart: Si sunt convinsa ca te-ai duce si la capatul pamantului numai sa le fie lor bine. :merci:

Adaugat: 06-06-2009 14:03

Iata-ne si pe noi, stand in pragul casutzei, ca doi moshulici. :heart:

Adriana

57

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc si poti sa-mi spui simplu moni si da a avut efect dar nu trebuie lasat mai mult de o zi in colivie pentru ca dupa aceea fac excremente moi(diaree)

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

58

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Am inteles. E bine de stiut asta. Multumim din suflet, Moni, pentru informatii! Multa sanatate zebrutzelor tale! :pup:

Adriana

59

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc!Si azur,perusul meu s-a facut mai bine pentru ca l-am dat cu betadine in fiecare seara si i-am dat vitamine.Aproape i-a trecut rana de la cerom.Atunci s-a lovit pentru ca era foarte speriat nu a fost prima oara.

Adaugat: 07-06-2009 21:14

Elfie nu te supara ca te intreb dar cate pasari ai ?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

60

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie are 10 pasari :heart:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

61

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

multe pasari elfie sa te bucuri de ele....... :pup:

I love animals :heart:

62

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc! Si voi sa va bucurati de animalutzele voastre, caci stiu ca nu aveti doar pasari. :heart: :pup:

Adriana

63

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Adevarat eu mai am 3 caini,2 pisici,2 cinteze australiene zebrate si un perus dar in curand imi voi mai lua unul:D

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

64

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Moni, tu de cat timp ai zebrutzele? Poti sa-mi zici si mie cam cum le ingrijesti? Deocamndata am observat ca alor mele le place la nebunie sa faca baie. Isi fac baie chiar si in recipientul de apa. smile Iar ca alimentatie, in afara de meiul ala pentru ele si ciorchinii de mei, nu mi-au mancat decat pere. Atat. In rest nu s-au atins de nici un alt fruct pe care l-am pus in colivie. Tu ce le mai dai sa manance? Au vreo preferinta la anumite fructe?

Inca ceva. Ti-au facut vreodata oua? Ale mele vad ca se dragalesc una pe alta si dorm impreuna in cuib. Stii cumva care e comportamentul in perioada de imperechere? Stiu atat de putine despre ele...

Merci frumos!

Adriana

65

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

elfie wrote:

Moni, tu de cat timp ai zebrutzele? Poti sa-mi zici si mie cam cum le ingrijesti? Deocamndata am observat ca alor mele le place la nebunie sa faca baie. Isi fac baie chiar si in recipientul de apa. smile Iar ca alimentatie, in afara de meiul ala pentru ele si ciorchinii de mei, nu mi-au mancat decat pere. Atat. In rest nu s-au atins de nici un alt fruct pe care l-am pus in colivie. Tu ce le mai dai sa manance? Au vreo preferinta la anumite fructe?

Inca ceva. Ti-au facut vreodata oua? Ale mele vad ca se dragalesc una pe alta si dorm impreuna in cuib. Stii cumva care e comportamentul in perioada de imperechere? Stiu atat de putine despre ele...

Merci frumos!

Eu le am de o luna si le-am dat doar salata verde proaspata.Si alor mele le place sa faca baie dar le pun cadita doar o data la 2-3 zile sau atunci cand este foarte cald pt ca daca le pui in fiecare zi cadita o sa raceasca.Le schimb hartia murdara o data la 2 zile si apa in fiecare dimineata.Si in legatura cu dormitul in cuib si ale mele dorm impreuna dar nu am avut nici un ou pt ca ale mele sunt tiner.Doar dupa 6 luni implinite fac oua.Despre comportamentul in perioada de imprechere femela va sta mai mult in cuib iar masculul va canta si va construi cuibul,va hrani femela si va fi mult mai dragastos.Daca vrei sa ma mai intrebi ceva te astapt.

Adaugat: 09-06-2009 22:48

Inca ceva....pe ce sa dau ca sa imi incarc imagine pe avatar?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

66

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

dai sus unde scrie profil -> avatar

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

67 (edited by Monyxme 10-06-2009 11:51)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Multumesc!! :heart:

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

68 (edited by elfie 12-06-2009 20:33)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Zuzu a inceput s-o alerge pe Zizi. Cred ca zebrutzele mele vor sa ne faca o bucurie. Maine-poimane o sa vedem iesind din colivie, la ora de zbor, Zuzulici si Zizilici mai mici. :heart:

Adriana

69

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

hai sa va dau o veste...zebrutele mele su depasit problemele de adaptare pe care le aveau si perechea cea tanara are 4 puisori...nu am crezut k au clocit bine oule dar uite k am 4 nepotei :bravo: abia astept sa creasca...acum astept si perechea cea batrana sa faca oua :heart: si succes si voua cu animalutzele si pasarile voastre :pup:

70

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Ce veste minunata! :bravo: Cat ma bucur pentru tine! Sa-ti traisca si sa fie sanatosi! :heart: Sa ne ti la curent cu tot ce se intampla, te rugam. Si sa ne pui si poze. :angel:

Auzi, acum profit si eu putin si te intreb: cum se comporta in perioada de imperechere? Ai mei vad ca se alearga si se tot pupa si nu stiu cum sa interpretez asta. La perushi stiu cand e perioada de imperechere, dar la zebrutze habar nu am. Poate ne povestesti din experienta ta. Merci frumos!

Adriana

71

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

poi eu iti zic ce au facut ai mei in perioada de imperechere si presupun k asa fac majoritatea...se giugulesc dar in special seara knd era semi intuneric in camera...si knd vor sa faca prostioare se alearga prin cusca si zboara si pene si eventual mizerie dak mai este pe acolo ... se curata unu pe altu pe cap si pe gat :pup:...cam atata...aaa...si dorm impreuna in cuibar... succes si tie...o sa incerc sa le fac poze sa va arat :pup:

72

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

Exact asa fac si ale mele. Doar ca se alearga si prin camera cand sunt libere. big_smile E clar. Sa ma pregatesc de pui... Merci pentru informatii! :pup:

Adriana

73 (edited by Monyxme 13-06-2009 20:52)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

:cry: Informatiile care ti le-am dat eu nu-s bune?
Inca ceva cum le-ai imperecheat?
Ale mele le tin acum separat.Cand le pun impreuna se jumulesc ca nebunele :wow:

Adaugat: 13-06-2009 21:40

Inca ceva dupa ce se se vede varsta perusilor?
Multumesc1 :merci:

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

74

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

mony lasa-i impreuna...asa faceau si ai mei...timp de vreo trei saptamani sau jumulit si sau batut de ziceai doamne fereste dar dupa au inceput sa se iubeasca si uite acum eu am puisori de la ei...si in timpul asta le-au crescut si parintilor penele care si le-au jumulit big_smile ...ai sa vezi k o sa se obisnuiasca cu timpul... sper sa fie bine :pup:

75 (edited by iloveanimals 13-06-2009 21:59)

Re: Zebre australiene - Taeniopygia guttata

monyxme wrote:

Inca ceva dupa ce se se vede varsta perusilor?
Multumesc1 :merci:

mony esti offtopic aici :wis: mai bine postezi intrebarea asta la perusi si vei primi mai multe raspunsuri acolo :pls:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki