126

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Fotografiile au fost facute cu mobilul si nu prea se vad clare, in realitate standul este mult mai mare pentru Alex.

127

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

F. frumos :bravo: Felicitari :k: are loc sa se joace...bravo big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

128

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Suana, Alexi e atata de frumoasaaa :heart: :pup: ... Ce voliera draguta are. Asta da locuinta smile
Marius, sa-ti traiasca frumusetea! Impresionant loc de joaca smile .. Ce varsta are Alex? De cat timp il ai? Vorbeste? Tu i-ai facut locul de joaca sau l-ai cumparat? Vrem detalii.. smile

129

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Alex are 1 an si 5 luni, nu vorbeste, il am si eu de 2 saptamani, cumparat de la domnul Balanoiu, standul l-am facut eu manual. Daca vreti detalii v-a pot spune cum se confectioneaza un astfel de stand play.

130

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Daca ai pute-ai sa ne dai detalii ar fi super ....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

131 (edited by suana 30-05-2012 17:58)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Super facut,chiar l-am admirat.
Noi ne-am mutat la casa noua si ce ne place....  :bravo:

http://i38.tinypic.com/1tt2e1.jpg http://i36.tinypic.com/3321ptz.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

132

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Pai aveti nevoie de o bormasina, spirale pentru lemn de 4, 8 si 12, o coada de coasa de lemn cat mai lunga, o coada de mop de lemn cam 2 metri, sfoara pentru rufe verde sau alte culori, bete de mar netratat uscate, cuisoare de lemn, scaritele sunt facute din lemn de salcie uscat, jucarii pe care le puteti gasi si in pet shopuri, important este sa nu folositi materiale toxice sau lemn de cires, in rest depinde de imaginatia fiecaruia, iar un astfel de stand play ma costat cam 50 ron materialele si a durat cam 6 ore pana l-am facut, dar a meritat.

Adaugat: 01-11-2009 13:54

Cum il pot imblanzi pe Alex, vine sa manance din mana dar se sperie rau si nu m-a lasa sa-l ating. Il am de 2 saptamani, are inel pe deget.

133

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

N-are inel pe deget, are inel pe picior. Incet, incet vei reusi sa-l si atingi. Lasa-l sa se mai acomodeze si arata-i ca poate avea incredere in tine. Incearca sa-l mangai cu un deget pe burtica. Bine zicea cineva aici... papagalii nu sunt ca niste catei.. sa stai sa-i mangai toata ziua.

134

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Marius,daca ai rabdare sa citesti topicul de la micul alexander.Acolo au fost foarte multe discutii si sfaturi utile.Orium trebuie multa rabdare,perseverenta si se va obisnui.Faptul ca mananca din mana e deja un pas important.Ideea e sa aiba incredere deplina in tine astfel incat nici o miscare sa nu i se mai para suspecta.Ei sunt curiosi si foarte pofticiosi.Mananca ceva langa el ,mar de exemplu,le place foarte mult.Fiind pofticios va dori sa pape si el.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

135

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Rabdarea e ceea ce ai nevoie cu ea le rezolvi pe toate.

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

136

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumesc pentru raspunsuri, chestia este ca se sperie rau si nu iese afara din colivie desi vorbesc cu el toata ziua.

137

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Mai lasai timp   o sa se obisnuiasca incet incet

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

138

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Indeparteaza-te de colivie cand ii dai drumul si stai undeva pe canapea si asculta muzica. O sa iasa smile ... Pana la urma e micul sau marele Alexander? smile

139

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

marele  Alexander

Adaugat: 01-11-2009 18:24

Treaba cu indepartatul de colivie a mers. Multumesc.

140 (edited by birdslover 01-11-2009 18:35)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

N-ai pentru ce... Acum ar trebui sa-l urmaresti cand intra sa manance ca altfel nu stiu daca il vei mai putea inchide la loc smile
De fapt incearca mai intai sa stingi lumina [daca vrei sa-l bagi la culcare].. daca nu intra timp de 10 minute, asteapta pana intra sa pape sau pune-i ceva bun inauntru smile

141

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Treaba cu lumina nu prea merge, ai mei nu intra daca le sting lumina in schimb daca le pun morcov sau seminte intra imediat, eu zic sa incerci mai bine faza cu mancarea

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

142

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Din vasta mea experientza .....de o spatamana  smile poti sa-ti spun ca daca ajunge sa se ,,lipeasca'' de tine,cu greu il mai dezlipesti.Alexi s-a format atat de frumos in scurtul timp,e tot timpul la noi,astazi am dormit impreuna.Cel mai mult le place sa participe cu noi la toate cele.Cred ca doar va dormi noaptea in colivie  smile

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

143

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

big_smile Alexi e desteapta.
.. La mine merge treaba cu lumina smile

144

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

marius foarte fain stand play-ul foarte bine gandit...
suana foarte frumoasa casa lui alexi si foarte frumos decoarata pupici la alexi si la restu :pup: :heart:

Crede in visul tau si vei reusi......... -Darius

145

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumim darius....  :pup: Ce ma consoleaza,ca sa zic asa,e faptul ca nu sunt singura cu ,,pasarele'',si ca mi-am adaptat casa pentru a sta ele  confortabil.Dar daca  ele sunt bine si fericite si noi suntem.Alexi este foarte atasata de noi si pupacioasa.S-a invatat cu locurile si unde poate veni,in special ii place sa vina pe masa cand sunt la calculator.A inceput sa roada putin mouse-pad-ul dar i-am dat imediat alte jucarii sau ocupatie s-o fac sa uite ce a inceput sa rontaie.Ii plac paharele si sticlele tare mult.Intr-o dimineata a venit repede la cana de cafea si a dat pe gat o gura.Noroc ca nu e tare cafeaua si era cu lapte.In alta seara mi-a baut ceaiul si de atunci sunt atenta sa nu las pahare sau cani pline la indemana ei.

Iata si dovada...
http://i36.tinypic.com/14dkrr6.jpg
http://i34.tinypic.com/11jby4y.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

146

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Ce scumpa e smile Draga de ea :pup: :heart: Sa-i dai un pupic din partea mea :pup: Ma bucur ca va intelegeti asa de bine big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

147

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Ii transmit.....  :pup:  Acum vorbeste cu mine smile

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

148

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Foarte dulce ...... :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

149 (edited by marinusdanut 03-11-2009 19:25)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

suana, de unde ai cumparat-o pe Alexi si cat ai dat pe ia?

150

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

De la prieteni de-ai mei care sunt si crescatori de papagali.Sunt de langa Deva.Au foarte multe specii frumoase.Alexi a costat 1500 lei.Poate parea scump,dar au investit rabdare,timp,mancare,efort si iata ce a rezultat yikes minune scumpa.E data cu lipici cred, ca e tot cu noi.
Ce mai face Alex-ul tau.Cum va descurcati?Incet se va apropia de tine,putina  rabdare doar.

Adaugat: 03-11-2009 20:55

Ca sa vedeti cat pot fi de harnicutza....o ajut pe mami sa faca ordine in dulap.  smile

http://i36.tinypic.com/9upzib.jpg

http://i33.tinypic.com/rs7ztk.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus: