151

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Of,ce scumpa e ea ma :d
Sa stii ca prin cate zici si pozele tale si eu m-am atasat intr-un fel de ea.
E atat de desteapta.
Bravo tie,bravo eo ..
Si colivia e de-a dreptul fenomenala. :bang:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

152 (edited by suana 04-11-2009 11:39)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumesc didika.....  :pup:
Daca nu ma insel,cred ca inceput sa zica ,,bravoooo''.Pana acum n-am auzit,incearca mai multe combinatii de cuvinte si fluieraturi .Aude tot felul si le combina.Dimineata ma trezeste cu ,,ce faci"? Imi vine s-o mananc de drag.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

153

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

suana este foarte dulce of doamne ce as dragalio si eu un pik si eu m-am atasat de ea :heart: :heart: pupici :pup:

Crede in visul tau si vei reusi......... -Darius

154 (edited by flyaway70 04-11-2009 20:39)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

As vrea si eu un Alex mare ... :cry: si sotul meu vrea ... dar mama nu cred ca ma lasa ... :cry: Ea o are pe Tisa ( pisica ) si din cauza ei nu pot sa o las pe Ally in toata casa ... sta la mine in camera , saracuta ... dar daca as lua un Alex nu i-ar ajunge camera mea ...
Suana e super tare Alexi a ta ! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea !

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

155 (edited by suana 04-11-2009 22:20)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumim din suflet darius si flyaway...    :pup: :heart:
Intr-adevar are nevoie de un spatiu mai mare,o camera separata dar cred ca s-ar intelege cu alte pasari,cum e Ally a ta.Nu stiu cum ar fi cu pisica,nu ar fi indicat sa fie lasati impreuna....asta e.Poate cu timpul.Si Ally daca e cu voi nu e deloc,,saracutza'',atata timp cat o ingrijiti si o iubiti,ea se simte foarte bine.
In orice caz Alexi ,pot spune ca si comportament, este ca un copil curios care necesita tot timpul atentie si iubire.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

156

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

flyaway depinde cam cat este de mare camera ca sigur se va intelege cu ally dar cu pisica nu prea cred acum depinde nici odata nu spune nici odata...
suana nu ai pentru ce merita aprecierile din plin este chiar frumoasa si jucausa vorba ta ca un copil mic si curios :pup: :heart: ...

Crede in visul tau si vei reusi......... -Darius

157

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Ce primesc si eu bun aici?? :rusine:

http://i33.tinypic.com/2daycxx.jpg

Hmm...mango.Bun,o sa-l pap tot  :bravo:

http://i36.tinypic.com/15xk6qc.jpg

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

158

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Cat de superba e, eu m-am indragostit de ea...... :heart:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

159

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

sa  iti traiasca smile

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

160

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Si noi o iubim    :heart:  M-am apucat de curatenie si Alexi mi-e de real ajutor.De la dulapuri ,a trecut la vitrine.A inspectat sa vada daca e curat si deasupra,pe dulapuri.Nu pot da gres,ca e cu ctc-ul dupa mine  :wow: Intre timp m-a ajutat sa facem si o supica,a maruntit morcovelul si patrunjelul  smile  Cu asa bucatar,a iesit o supa super buna.Acum a intrat la papica si va pupa pe toti dulce,asa cum stie ea.  :pup: :pup: :pup: :pup:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

161

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

ce dulce ii pupici multi :pup: :pup: :heart: ...

Crede in visul tau si vei reusi......... -Darius

162

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

E nemaipomenit de frumoasa  !!! Sa-ti traiasca !!! ... Sa-i pui funda rosie sa nu o deoache cineva ! smile smile ( daca se poate prin poze ... ) Cred ca tu ma intelegi foarte bine de ce imi doresc si eu un Alex ... nu-i asa ? Pupici multi ... 7 + X ( cate unul pt. fiecare inaripata si X pt. restul ... ) :pup: :pup: :pup: :pup: :pup: :pup: :pup: ... :pup: :pup:

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

163

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Suana, cand o vad pe Alexa asa ma apuca un dor si o nostalgie... maine m-as duce sa-mi cumpar unul!
Dar am deja 2 colivii in dormitor, nu e vorba ca nimfele stau libere toata ziua, si nu stiu cum s-ar impaca un Alex cu nimfii. Cat de galagiosi sunt? Oare l-ar accepta pe fiul meu, sa nu-l ciupeasca? Una e sa-l ciupe nimful si alta un Alex. Am atatea intrebari fara raspuns... Daca toti ar fi ca Alexa ta, blanda si invatata cu oamenii...

Vicky - Mamica fericita

164

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Misha,stiu ca doare inca.Am citit tot topicul de la micul alex si stiu prin ce ai trecut.Ideea este sa nu iei primul papagal pe care-l vezi si care -ti place.In ceea ce priveste papagalii mari e bine sa faci prenotari,ca sa zic asa.Nici eu n-as fi avut tupeu sa iau unul pe care nu-l cunosc si sa ma trezesc cu un mic salbatic.Sau mare smile ,dupa caz.Ai mei se inteleg bine,cand e Alexi e afara, cei mici sunt inauntru si invers.Nu vreau sa dau ocazia la conflicte.Cel putin sa mai treaca timp sa se stie ca toti sunt aici in familie si nici unul nu e pericol de teritoriu pentru celalalt.Alexi e iubareata,pupacioasa,e lipita de noi si dupa a doua zi n-a mai dat nici macar o data cu ciocul spre noi.A facut-o in prima zi cand apropiam mana dar a prins doar putin fara sa muste tare.In ce mediu se obisnuieste asa isi formeaza si comportamentul.Daca iti doresti asa mult ,eu zic ca nu e pericol cu nimfulinii doar sa gasesti unul bland crescut cu mana.Si asa veti fi fericiti si multumiti.Am citit o gramada referitor la micul si marele alex ,care sunt ca niste,,pitbulli'.Asta e sfatul meu...Intrebari cate  vrei,ne consultam aici ,si-mi pare rau ca nu sunt mai multi care au activitate si care sa povesteasca din experienta lor cu marele alex.
Alexi nu e foarte galagioasa.....Tipa cateodata dar nu exagereaza.Ea cu vorbitul se intrece.Acum fiecare cu firea lui.Dar trebuie sa stie ca are un program si sunt destul de destepti sa inteleaga asta ,ca si faptul ca daca vor ceva vor face tot posibilul sa-l faca.Si vor santaja daca o pot face.Eu nu ma pot plange,ne intelegem de minune.

Adaugat: 06-11-2009 20:39

flyaway  multumim pentru cei 7 pupici.Inteleg ca iti doresti un Alex.Sincer si eu daca as vedea pe cineva ca pune poze si ar fi ca Alexi cred ca n-as rezista.Dar ,inca o data sfatul meu este sa nu luati prima pasare.Sunt mari,incapatanati si inteligenti.Daca gasesti una ca Alexi,sunteti fericiti si linistiti.Are la colivie o manusa cu clopotei rosie,plus farfurioarele astea mici din care adora sa manance.Ati vazut.....Cum primeste ceva si-l pune frumos in farfurie si asa papa.E o dulce.Azi i-am luat si canite rosii,vad ca0i place culoare si paharele.....   :k:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

165

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Suana, ma limitez doar sa privesc de la distanta si sa admir. Ma multumesc cu nimfoii. :pup: pt. voi toti.

Vicky - Mamica fericita

166

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

moama big_smile .. deci suana big_smile sunteti adorabili..asa.. cu totu' smile ..

colivia e bestiala :bravo: ..iar de alexi// nici macar nu mai am cuvinte  :bravo: .. o adhor..asa..prin poze smile ..

dar..cum bine stiti :ironic: ..eu am mania betelor smile .. ce sunt acele bete din colivia ei? smile smile ..

sunt asa.. mari si frumoase :rusine: ...

Ana :heart:

167

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

misha si eu am citit tot topicul de la micul alex stiu ca este o pierdere enorma dar trebuie sa treci peste asta si eu am patit la fel ca tine din pacate la mine a fost si mai rau sa intamplat in a doua zi de craciun(si acum ma simt vinovat ca nu am putut sa fak nimic dar asta este viata merge mai departe) deci daca vrei sa iti iei un marele alex si ai posibilitatea eu iti zik sa iti iei...

Crede in visul tau si vei reusi......... -Darius

168

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Darius, am posibilitatea sa-mi iau, dar prefer sa nu o fac, pentru ca necesita mult timp si atentie, si mai ales spatiu.
As putea sa iau si un Jako, dar tin prea mult la pasari ca sa le chinui, numai de dragul de a le avea in casa. Poate la pensie, cand voi avea timp si poate o casa a mea...

Vicky - Mamica fericita

169 (edited by suana 07-11-2009 21:18)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Misha,daca Alexi iti alina dorul,ma bucur din tot sufletul. Faci cum simti tu ca ti-e mai bine.Pupici pentru toti   :pup: :pup:
Capshunik,multumesc de entuziasm.  :pup::pup: :pup:  Betele din colivie sunt de fapt un copacel taiat din padure si curatat.E lemn de fag dintr-un copac tanar.Restul care vine la mancare trebuie inlocuit,a fost cea care a apartinut coliviei,pentru ca Alexi a gusta-o pana s-a rupt in 2.  :rusine:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

170

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

misha vorba lu suana daca alexi a ei iti alina dorul si nu ai timpul necesar ii mai bine asa u oricum ramai prietena noastra si motzatii tai la fel  :pup: ...

Crede in visul tau si vei reusi......... -Darius

171

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Suana multumesc mult de sfat ... Deocamdata am sa ma multumesc numai cu Ally (nimfa ) si cu perechea ei , pe care o voi lua pana de Craciun !!! Trebuie sa mai caut ... Dar mai bine m-ati sfatui de unde sa iau : de la petshop sau din piata de animale ? Si nu prea stiu cum sa il aleg ... Voi ce ziceti ??? Pupici la toata lumea :pup: :pup: :pup:

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

172

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

smile aha..deci l'ai taiat tu misha  smile ...cat de tare a iesit.. si l'ai fiert cv? l'ai spalat? smile

Ana :heart:

173

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

suana wrote:

:merci:  Multumim frumos.Am innebunit de tot.....dar azi am fost la Arad ,la ramona12,cea cu papagalii ara si jako si i-am luat o colivie mare si solida la Alexi.Acum ma chinui s-o asamblez dar au ramas niste suruburi pe afara,deci nu e inca ok  smile  Sper ca maine sa se mute la casa noua si frumoasa.Am vazut minunatiile de ara si jako si nu numai.Inclusiv puii de care a spus ca vor fi de vanzare in decembrie.Sunt foarte frumosi.

http://i38.tinypic.com/4sjk2r.jpg

super frumoasa casuta cat  a costat si ce dimensiuni are?

174 (edited by marinusdanut 09-11-2009 20:43)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Vand colivie "Beta" pentru marele alexander sau alte specii de papagali, la numai 150 ron, iar dimensiunile coliviei sunt: L 69,5 x l 44,5 x h 82,5 cu accesoriile incluse. ( hranitori din inox, bete din lemn, jucarii din lemn ). Colivia este noua. Daca vreti va dau play standul cadou.  Tel. 0743218566.

175

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

anka bun venit!Colivia e la 600lei.Colivia o gasesti pe un site dar ti-l spun pe mesaj privat.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus: