101

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Cea mai buna solutie > Veterinaru ! Probabil s-a intepat in paie ( sa nu fi fost sarma de la balot ) In ochi...poate i-a intrat o arista sau o aschie din firul de pai . Praful de la paie poate irita mucoasele respiratorii...nu este o senzatie placuta.
In tot cazu, pana ajungi la vet. poti spala ochiul cu ser fiziologic. Nu folosi ceai de musetel sau mai stiu io ce leacuri....
Lasa in seama veterinarului consultatia si tratamentul.
Nu-ti fie frica , se rezolva ! All the best for Pretty !

102

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Multumesc foarte mult

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

103

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

foxbox wrote:

Cea mai buna solutie > Veterinaru ! Probabil s-a intepat in paie ( sa nu fi fost sarma de la balot ) In ochi...poate i-a intrat o arista sau o aschie din firul de pai . Praful de la paie poate irita mucoasele respiratorii...nu este o senzatie placuta.
In tot cazu, pana ajungi la vet. poti spala ochiul cu ser fiziologic. Nu folosi ceai de musetel sau mai stiu io ce leacuri....
Lasa in seama veterinarului consultatia si tratamentul.
Nu-ti fie frica , se rezolva ! All the best for Pretty !


:k: :bravo:

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

104

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

ce dulci sunt!!!! :heart:

I :heart: Cuchy

105

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

MERCI :pup:

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

106

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Fetelor , iar s-a intamplat ceva cu Pretty ! Am lasat-o la bunicul meu care este mai batran , intr-o zi a iesit din greseala cu el la poarta si a calcat-o masina pe labuta din fata ! El mi-a spus ca ii sangera si schiopata putin , dar ca acum i-a trecut , insa vreau sa fiu sigura ca nu se va agrava daca mai este ceva ! Vreau sa stiu ce ii pot spune sa ii faca pana cand o iau si merg cu ea la vet ? Va rog frumos !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

107

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Ce mari au crescut catelusii :heart: ...bravo...! Cat despre Pretty spunei sa nu o mai lase afara! Cand te duci cu ea la vet?

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

108

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Pai nu stiu exact saptamana viitoare probabil !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

109

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

E bine...pai ar trebui sa-i faci o radiografie la vet pt orice caz si sa vada daca merge bine wink

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

110

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Ok ! Ms !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

111

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

ma ajutati si pe mine?
am o catea lup/malamut isi a fatat 10 puiuti
6 is k dar 4 nu mananca
i am separat, si am lasat aia 4 cu ea dar degeaba
le am dat cu biberonul si siringa dar nu stiu daca e k lapte de vaca...si nu sug
pls raspundeti mi

112

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Cica nu e bun laptele de vaca, cel mai bine intrebi un veterinar de o combinatie de vitamine, calciu, proteine...

>>>>Alexandra<<<<

113

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

mersi esti tare draguta, acuma sun
lumi

114 (edited by OBlonda 19-07-2009 09:28)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

cu placere, sa ne mai scrii sa ne zici ce`ai facut :pup:
Intreaba vetul de ce nu mananca, si ce sa le faci sa manance, cum sa le dai sa manance, si ce e mai important, ce sa le dai.

>>>>Alexandra<<<<

115

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

mi a zis lapte de capra:wow:
am facut deja rost; unul e satul
sa vedem cu ceilalti...
mai scriu...
lumi

116 (edited by OBlonda 19-07-2009 09:55)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Incearca sa le dai cum le`a dat si cei de aici puilor de catei si anume lapte+ ceai de tei+ galbenus de ou si putina miere.E mult mai bun pentru sistemul lor digestiv.Succes cu puii! :pup:

>>>>Alexandra<<<<

117

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

mersi , incerc, e k
ma bucur ca mi scrieti, fetele mele hranesc acuma puii cu siringa
o sa le dau tura viitoare
cred ca oricum, e bine ca o ajut..
ii fac la mamica o supa de carne..
sper sa traiasca toti.
mersi tare mult, revin:)

118

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Cu placere :pup: cand ii hranesti pune seringa in coltul gurii, va inghiti mai usor.Dar incet si cu grija, sa nu se inece.Succes!

>>>>Alexandra<<<<

119

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

au ramas 9, unul -zice veterinarul- a aspirat lichid amniotic-si acuma seara a murit:((
ceilalti sper ca vor trai, zice ca primele 2 sapt sunr mai nasoale
le mai dam laptic de capra pe rand, ca sa ajunga toti la sfarcurile mamei:)
va scriu peste cateva zile- sper sa fie k
lumi

Adaugat: 19-07-2009 22:27

mai is 6 dar unul e nasol
nu stiu ce as mai putea face, pe 2 i a turtit:((
ceil alti ...au murit
o sa va scriu dupa 2 sapt
nici nu mai indraznesc sa sper ca raman 5
a mai avut o nastere si au ramas 7 din 9
sad(
lumi

120

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Hey...Am probleme cu Dona. sad
Am vb q veterinarul darh a zis sa nu fie vreo parvoviroza sau ceva..
are temperatura.. 39 cu 9.. neutral sad
Nu stiu ce sa faaac sad

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

121 (edited by deyseby 21-08-2009 10:16)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

dar nu ti-a dat tratament cand ai mers la el? sau doar l-ai sunat. eu stiu ca temperatura mare se face de la o infectie netratata. si pt asta se da antibiotic, dar depinde ce reactie are Dona.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

122

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Mda...am mers....darh...are parvoviroza :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
Mda.. :cry:..
Darh..Nu stiti cumva..Daca boala se transmite la om? Ca dr. a zis ca nu`i nicio probl darh pe net scrie altceva...
:cry:
Nush ce sa fac. :cry:

http://i32.tinypic.com/28hq5ok.jpg

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

123

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

draga de ea. se vede ca sufera. fa tot ce poti si scap-o de chin.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

124

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Daca are parvoviroza trebuie tinuta in perfuzii si trebuie sa i se scada febra.Faptul ca are pui n-o ajuta deloc,din contra va fi mai slabita.Parerea mea,separa puii,hraneste-i separata iar mama trebuie suspusa unui tratamens soc si cat mai repede.Si da,se poate transmite boala la om.Are diaree cu sange?Si daca ar fi foat vaccinata si deparazitata corespunzator ,n-ar fi facut aceasta cumplita boala.Fa ceva ,dar urgent,ca sufera saracutza ingrozitor.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

125

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

crazy_and_purple.. mare grija. cum de s-a imbolnavit? nu ai vaccinat-o?
acum urmeaza vruen tratament? cum a zis si suana, stiu ca se fac perfuzii cainelui bolnav si ca trebuie un tratament cu cangloban. dar asta cat mai rapid..pentru ca e o boala foarte rea.
boala nu se transmite la om.