1

Topic: Intrebari

Aici vom pune intrebarile pe care le avem in legatura cu site-ul si forumul pentru a nu mai pune la "cum se incarca imagini pe forum",bine?
prima intrebare o voi pune eu daca nu-i cu suparare :rusine: :
de ce avatarul meu e gif. si apare ca o imagine obisnuita? sad .au mai avut si altii avatar de tip gif. si la ei imaginile se miscau.al meu de ce nu se misca?ma ajutati? sad(

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

2

Re: Intrebari

Bianca wrote:

prima intrebare o voi pune eu daca nu-i cu suparare :rusine: :
de ce avatarul meu e gif. si apare ca o imagine obisnuita? sad .au mai avut si altii avatar de tip gif. si la ei imaginile se miscau.al meu de ce nu se misca?ma ajutati? sad(

Bianca, problema cu avatarul tau este urmatoarea: daca iti amintesti, acum mult timp, v-am spus ca imaginile de la avatar se redimensioneaza automat la dimensiunea de 60X60 pixeli. Avatarul tau, fiind gif si avand dimensiunea originala mai mare decat 60X60 pixeli a fost redimensionat. Gif-urile redimensionate nu mai au animatie. Asta s-a intamplat smile. Nu este vina ta, dar nici a noastra, softul nu poate sa faca asa cum trebuie conversia. Insa, ca o noua surpriza pentru voi, am schimbat dimensiunea avatarelor. De acum inainte avatarele vor fi de 100X100 pixeli. Pentru a le putea viziona la aceasta dimensiune va trebui insa sa le reuploadati in setarile de la profil. smile
A! Si inca o noutate pe care am uitat sa v-o spun: pentru a usura navigarea in forum, acum aveti in partea dreapta a fiecarui mesaj (langa numarul mesajului) un link care duce la inceputul paginii.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

3

Re: Intrebari

multumesc smile .

Adaugat: 06-06-2008 08:43

da nu a fost chiar asa redimensionata.asta e maimea originala

Adaugat: 06-06-2008 18:10

ba nu!a fost marita!!!!!!!asa e in realitate:
http://i294.photobucket.com/albums/mm120/Bianca_rikki/animallover.gif
e mai mare de 60x60?

Adaugat: 06-06-2008 18:11

Bianca wrote:

ba nu!a fost marita!!!!!!!asa e in realitate:
http://i294.photobucket.com/albums/mm12 … llover.gif
e mai mare de 60x60?

Da, e 100X100. Daca dai click dreapta si apesi "Properties" o sa vezi si singura ce dimensiune are. Dar ti-am spus, acum poti sa o pui la avatar pentru ca am marit dimensiunea admisa, asa ca nu o sa mai faca redimensionare si o sa mearga si animatia. smile

Adaugat: 06-06-2008 20:59

acum zice ca tot e prea mare.da mesajul:

"Fişierul pe care aţi încercat să-l încărcaţi este mai mare decât maximul permis de 10240 octeţi."
neutral o am pe asta cu zoey ca la asta nu protesteaza smile

Adaugat: 06-06-2008 22:02

Bianca wrote:

acum zice ca tot e prea mare.da mesajul:

"Fişierul pe care aţi încercat să-l încărcaţi este mai mare decât maximul permis de 10240 octeţi."
neutral o am pe asta cu zoey ca la asta nu protesteaza smile

:rusine: Scuze! Mai era o mica problemuta tehnica! Acum s-a rezolvat! Sa speram ca nu mai apare nimic! :rusine:
Multumim pentru sesizare!

Adaugat: 07-06-2008 00:29

nu stiati?cu placere tongue

Adaugat: 07-06-2008 09:45

merge smile .multumesc .

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4

Re: Intrebari

e mult mai bine asa cu dimensiunile astea. cand erau mai mici nu se prea vedea ce e in imagine.:D

5

Re: Intrebari

pai tu tot o imagine de marime mica ai tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Intrebari

stiu... ca nu am gasit alta mai mare care sa imi placa. dar poza de dinainte cu Amy Lee abia se vedea la dimensiunile alea.

7

Re: Intrebari

eu prima data am crezut ca era o maimuta smile

Adaugat: 07-06-2008 20:00

ma scuzati da atunci cand am incercat sa imi schimb avatarul mi-a zis ca l-a incarcat da eu tot pe cel vechi il vad si dupa ce am dat refresh paginii.imi amintesc ca parca si camelya zicea ceva de asta...de ce nu merge?dimensiunile pozei zice ca-s bune da nu vrea sa-l schimbe..... neutral

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Intrebari

asa si la mine:D...nici acum nu am reusit sa-mi pun avataru pe care mi-l doream.

Adaugat: 21-06-2008 09:18

Bianca,

S-ar putea sa fi fost intr-adevar o problema tehnica, mai incearca, te rog, sa il schimbi si spune-mi daca reusesti sa-l schimbi.

Camelya,

Eu vad alt avatar la tine, unul cu mai multe animale desenate care se schimba. Pe asta l-ai pus?

Adaugat: 21-06-2008 22:26

nu...ca avatarul care vroiam sa il pun nu se schimba si am pus altul..nu este acesta dar voi mai incerca poate reusesc

Adaugat: 21-06-2008 22:46

Camelya,

Sistemul functioneaza, am verificat chiar si eu, mi-am schimbat avatarul, dupa cum poti vedea. Daca nu reusesti inseamna ca ai incercat sa incarci o imagine care nu este in formatul acceptat (se accepta numai .jpg, .jpeg, .gif, .png).
Spune-mi mai multe detalii, ce mesaj iti spune atunci cand incerci sa schimbi avatarul? Sau trimite-mi mie poza pe mail sa vad despre ce e vorba. Merci! smile

Adaugat: 21-06-2008 23:42

am reusit sa il pun pana la urma numai ca nu se misca...posibil sa fie umpic umpic mai mare decat dimensiunile maxime...dar cand l-am incarcat prima data nu se schimba...in fine...nu mai conteaza ca mi-am pus altul:D
Si nu aparea nici un mesaj atunci cand il incarcam era tot avatarul anterior...

Adaugat: 22-06-2008 13:45

camelya wrote:

am reusit sa il pun pana la urma numai ca nu se misca...posibil sa fie umpic umpic mai mare decat dimensiunile maxime...dar cand l-am incarcat prima data nu se schimba...in fine...nu mai conteaza ca mi-am pus altul:D
Si nu aparea nici un mesaj atunci cand il incarcam era tot avatarul anterior...

Pai eu il vad miscandu-se... smile

Adaugat: 22-06-2008 16:13

asta e altul:)

Adaugat: 22-06-2008 17:05

Am trimis la cereri de articole ceva in legatura cu fabricarea unei custi pt chinchilla dar inca nu mi-au raspuns...si nu mai am timp sa astept...eu as vrea il fac o cusca noua si as fi vrut sa stiu din ce ca nu prea am gasit gratii din acelea...ns unde sa mai caut ...as vrea daca se poate sa ma ajutati cu cv sfaturi ca sa-i placa la zuzu noua lui casuta big_smile...

Adaugat: 07-07-2008 09:06

cum pot sa fac pozele mai mici atunci cand le incarc pe forum ca mie intotdeauna imi ies mai mari si daca le micsorez...?

Adaugat: 09-07-2008 15:27

camelya wrote:

Am trimis la cereri de articole ceva in legatura cu fabricarea unei custi pt chinchilla dar inca nu mi-au raspuns...si nu mai am timp sa astept...eu as vrea il fac o cusca noua si as fi vrut sa stiu din ce ca nu prea am gasit gratii din acelea...ns unde sa mai caut ...as vrea daca se poate sa ma ajutati cu cv sfaturi ca sa-i placa la zuzu noua lui casuta big_smile...

Acum este si perioada de vara (concedii etc.) si cererile or sa mearga putin mai greu. Sunt foarte multe cereri si foarte diverse si lucrul la ele ia mult timp pentru ca vrem sa va oferim raspunsuri de calitate. Ne cerem scuze pentru timpii de asteptare si va multumim pentru intelegere. smile

Adaugat: 10-07-2008 09:20

camelya wrote:

cum pot sa fac pozele mai mici atunci cand le incarc pe forum ca mie intotdeauna imi ies mai mari si daca le micsorez...?

Inca mai lucram la partea de adaugat poze, o sa revin cu un raspuns complet maine sau poimaine. Multumesc! smile

Adaugat: 10-07-2008 09:21

ok...si sa-mi zici si dc ceilalti pot sa puna poze mai mici si eu nu tongue

Adaugat: 10-07-2008 10:25

camelya wrote:

ok...si sa-mi zici si dc ceilalti pot sa puna poze mai mici si eu nu tongue

Gata, problema s-a rezolvat! smile De acum nu o sa se mai redimensioneze pozele prea mici! smile

Adaugat: 10-07-2008 20:42

ok...ms...sper sa nu mai am probleme big_smile

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

9

Re: Intrebari

Buna ziua, explicati-mi daca puteti de ce papagalul meu isi smulge penele?

10

Re: Intrebari

adela wrote:

Buna ziua, explicati-mi daca puteti de ce papagalul meu isi smulge penele?

Adela, sectiunea aceasta este destinata intrebarilor legate de functionarea site-ului si/sau forumului. Functionalitatea de cereri articole este momentan dezactivata pe site, insa am sa transmit eu mai departe la editori cererea ta si ei vor scrie un articol continand raspunsul la intrebare.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

11

Re: Intrebari

:sol: puteti pune va rog frumos la pasari-perusi un subiect cum putem dresa pasarea sa intre singura in cusca?? va multumesc anticipat :sanatate:

12

Re: Intrebari

din greseala am postat niste poze cu papagalul meu micul alexandru la topicul nimfe...:( imi puteti muta postul?
imi cer scuze si multumesc anticipat

13

Re: Intrebari

alex_iasi2005 wrote:

din greseala am postat niste poze cu papagalul meu micul alexandru la topicul nimfe...:( imi puteti muta postul?
imi cer scuze si multumesc anticipat

Nici o problema alexa_iasi2005. Le mut eu imediat! smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

14

Re: Intrebari

Am o problema la incarcarea avatarului! Am sters mai multe avatare deoarece nu se vedea bine si am vrut sa-l incarc pe cel care l-am vrut si imi apare avatarul pe care l-am sters! Ce sa fac?

Adaugat: 01-01-2009 21:53

Iusty wrote:

Am o problema la incarcarea avatarului! Am sters mai multe avatare deoarece nu se vedea bine si am vrut sa-l incarc pe cel care l-am vrut si imi apare avatarul pe care l-am sters! Ce sa fac?

O sa verificam daca este vreo problema tehnica. Pana atunci incearca sa-l schimbi si sa dai click (chiar de cateva ori) pe CTRL+F5 pentru a-ti curata memoria temporara a browserului. Daca tot nu-l vezi pe cel nou, lasa-l acolo, nu-l mai sterge, ca sa putem vedea ce e in neregula! smile

Adaugat: 03-01-2009 03:45

Ok!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

15

Re: Intrebari

am o intrebare mai ciudata, cred. de ce la profilul nostru la nume si adresa (localitatea) nu se mai pot modifica? nu ca as vrea sa modific dar de exemplu daca am scris gresit numele sau in loc de bucuresti as fi scris bucurest si nu as fi vrut sa ramana asa gresit, nu se mai poate schimba? imi puteti spune? imi cer scuze daca scria in alta parte fara sa vad, chiar daca am citit tot ce era de citit nu cred ca am vazut.. hmm

Adaugat: 03-02-2009 19:36

si inca ceva fara suparare..am intrebat ceva despre pisica mea si inca nu mi sa raspuns..am pus intrebarea pe 20-25 ianuarie cred..imi puteti spune? sad

Adaugat: 03-02-2009 19:39

CRIS_45 wrote:

am o intrebare mai ciudata, cred. de ce la profilul nostru la nume si adresa (localitatea) nu se mai pot modifica? nu ca as vrea sa modific dar de exemplu daca am scris gresit numele sau in loc de bucuresti as fi scris bucurest si nu as fi vrut sa ramana asa gresit, nu se mai poate schimba? imi puteti spune? imi cer scuze daca scria in alta parte fara sa vad, chiar daca am citit tot ce era de citit nu cred ca am vazut.. hmm

Am facut ceva testari si nu am gasit nicio problema, locatia se poate schimba. Daca tot nu reusesti sa o schimbi revino si spune-mi ce eroare iti da cand incerci sa schimbi.

Adaugat: 03-02-2009 20:36

CRIS_45 wrote:

si inca ceva fara suparare..am intrebat ceva despre pisica mea si inca nu mi sa raspuns..am pus intrebarea pe 20-25 ianuarie cred..imi puteti spune? sad

Daca te referi la intrebarea de la "Sfatul veterinarului", la prima intrebare pe care ai pus-o ti s-a raspuns demult, ai primit si email prin care ai fost anuntata ca ti s-a raspuns. Uite si linkul unde poti citi raspunsul: http://www.4animale.ro/sfatul-veterinarului/pisici
A doua intrebare pe care ai pus-o dovedeste ca ai ignorat total raspunsul pe care veterinarul ti l-a dat. In acest caz, daca pui intrebari degeaba, doar ca sa te afli in treaba, nu iti va mai raspunde nimeni la ele.

Adaugat: 03-02-2009 20:51

pai..am fost la veterinar si mi s-a spus ca a fost deparazitata dar nu mi s-a zis si de ce nu manaca..din acest motiv am mai intrebat din nou..nu a fost ca si cum nu am urmat sfatul.. :angel:

Adaugat: 03-02-2009 21:19

hmm acolo mai sus, unde am scris despre profilul nostru, am vrut sa zic despre nume, nu localitate, pentru ca aia pot sa o schimb dar numele nu, pun acelasi ex. daca pun numele meu fara ultima litera din greseala, ca m-am grabit..nici la identitate, nici la setari nu arata ca se poate rectifica numele? oare, nu se poate rectifica doar ca sa nu se schimbe cu altul? imi puteti spune de ce nu apare?..nu ca mi-as fi gresit numele, dar se poate intampla.. hmm

Adaugat: 03-02-2009 22:00

CRIS_45 wrote:

pai..am fost la veterinar si mi s-a spus ca a fost deparazitata dar nu mi s-a zis si de ce nu manaca..din acest motiv am mai intrebat din nou..nu a fost ca si cum nu am urmat sfatul.. :angel:

Repet, medicul veterinar ti-a spus aici, pe site, care pot fi problemele si ti-a indicat clar ce anume trebuie sa faci. Orice alta intrebare nu mai are rost. Daca tot nu intelegi eu nu te pot forta...

Adaugat: 04-02-2009 00:39

CRIS_45 wrote:

hmm acolo mai sus, unde am scris despre profilul nostru, am vrut sa zic despre nume, nu localitate, pentru ca aia pot sa o schimb dar numele nu, pun acelasi ex. daca pun numele meu fara ultima litera din greseala, ca m-am grabit..nici la identitate, nici la setari nu arata ca se poate rectifica numele? oare, nu se poate rectifica doar ca sa nu se schimbe cu altul? imi puteti spune de ce nu apare?..nu ca mi-as fi gresit numele, dar se poate intampla.. hmm

Probabil ca te rereri la campul "Nume real". Acest camp nu mai exista in noul forum si el nu poate fi modificat. Oricum, este o setare care va dispare total.

Adaugat: 04-02-2009 00:43

multumesc! am inteles.. :k:

Adaugat: 04-02-2009 11:42

am o problema...de ce toate smilies apar peste scris daca il scrie la sfarsit?
ca mie asa imi apare..eu tre' sa copiez ce a scris persoana si sa vad c e a vrut sa zica...poate numai mie imi apare assi daca e cum spun eu ca numai mie imi apare ma scuzati de intrebare! hmm

smile  Do you have a cat or a dog? or a wild animal ? Make up their life much better! Save wild animals and domestic animals and love all animals!  smile :X my cats :X animals :X licurici & kitty

16

Re: Intrebari

cris nush cum se intampla, dar numai la tine apar probleme:Padik..fara suparare..dar Latifa are f multe indatoriri, si dak fiecare am pune cate 3 intrebari pe zi..:)

17

Re: Intrebari

CRIS_45 wrote:

am o problema...de ce toate smilies apar peste scris daca il scrie la sfarsit?
ca mie asa imi apare..eu tre' sa copiez ce a scris persoana si sa vad c e a vrut sa zica...poate numai mie imi apare assi daca e cum spun eu ca numai mie imi apare ma scuzati de intrebare! hmm

Nu inteleg la ce te referi, incearca sa-mi mai explici o data. Unde apar smilies-urile peste scris? Cand scrii mesaje, cand le citesti sau unde?

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

18

Re: Intrebari

imi cer scuze..avea o problema calculatorul si vedeam smilies peste scris! imi cer scuze de deranj sad

smile  Do you have a cat or a dog? or a wild animal ? Make up their life much better! Save wild animals and domestic animals and love all animals!  smile :X my cats :X animals :X licurici & kitty

19

Re: Intrebari

ajutor ! vreau sa modific numele animalutului meu, si cand dau sa editez la albumul motanelului meu, in  loc de "mitu" sa pun "mitzu",,, sa se inteleaga, nu merge, cum fac ? ma ajutati ?

20

Re: Intrebari

geo8284 wrote:

ajutor ! vreau sa modific numele animalutului meu, si cand dau sa editez la albumul motanelului meu, in  loc de "mitu" sa pun "mitzu",,, sa se inteleaga, nu merge, cum fac ? ma ajutati ?

In mod normal numele animalului nu se poate edita (pentru a nu se crea confuzii), dar o sa-l editam noi pentru tine. O sa-l schimbam din "mitu" in "mitzu". smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

21

Re: Intrebari

cum pot sa imi schimb si eu adresa de e-mail?:D

Adaugat: 12-02-2009 14:55

iloveamals wrote:

cum pot sa imi schimb si eu adresa de e-mail?:D

Deocamdata nu se poate schimba adresa de email, dar vom introduce si aceasta functionalitate. Pana atunci, daca vrei sa o schimbi, da-mi un email cu noua adresa si o schimbam noi pentru tine. smile Adresa mea de email o gasesti sub avatar.

Adaugat: 12-02-2009 22:37

multumesc ca mi-ati schimbat adresa de e-mail :merci: :merci:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

22

Re: Intrebari

iloveamals wrote:

multumesc ca mi-ati schimbat adresa de e-mail :merci: :merci:

Cu placere! smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

23

Re: Intrebari

Cum se pune un filmuletz de pe You Tube de exemplu ? Yo nu stiu:rusine:

Adaugat: 13-02-2009 23:34

Pretty wrote:

Cum se pune un filmuletz de pe You Tube de exemplu ? Yo nu stiu:rusine:

Deasupra ferestrei de scriere mesaj ai o iconita Youtube. Apesi pe ea si iti vor aparea 2 taguri: [youtube][/youtube]. Intre ele plasezi linkul care duce la filmuletul respectiv.

Adaugat: 14-02-2009 04:16

Multumesc !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

24

Re: Intrebari

Sunt nou pe acest site si poate ca nici nu am cautat indeajuns.Intrebarea mea este cum fac sa imi selectez un avatar(scuze pentru o astfel de intrebare).

Adaugat: 04-06-2009 23:02

grimm wrote:

Sunt nou pe acest site si poate ca nici nu am cautat indeajuns.Intrebarea mea este cum fac sa imi selectez un avatar(scuze pentru o astfel de intrebare).

Nu e nicio problema, e foarte bine ca intrebi, noi suntem aici ca sa raspundem smile. Pentru a-ti incarca un avatar, este necesar sa dai click pe "Profil" (in bara de sus, de sub sigla), apoi pe "Avatar". Acolo vei citi conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca imaginea ca sa poata fi uploadata, vei da "Browse", vei selecta imaginea aleasa de la tine din calculator si apoi vei da click pe "Actualizeaza profilul". In cel mai rau caz, daca nu te descurci, poti pune imaginea pe forum si o micsoram noi si o punem la avatarul tau.
P.S. Dupa ce incarci avatarul s-ar putea sa nu-l vezi si va trebui sa apesi Ctrl+F5. wink

Adaugat: 04-06-2009 23:32

Multumesc f mult.Daca ati putea sa imi si micsorati o imagine ar fi super.

Adaugat: 05-06-2009 10:28

Am micsorat imaginea. Daca nu te descurci sa o pui da-mi un semn. smile

Adaugat: 05-06-2009 11:00

Va multumesc foarte mult pt ca m-ati lamurit wink

25

Re: Intrebari

CRIS_45 wrote:

am o intrebare mai ciudata, cred. de ce la profilul nostru la nume si adresa (localitatea) nu se mai pot modifica? nu ca as vrea sa modific dar de exemplu daca am scris gresit numele sau in loc de bucuresti as fi scris bucurest si nu as fi vrut sa ramana asa gresit, nu se mai poate schimba? imi puteti spune? imi cer scuze daca scria in alta parte fara sa vad, chiar daca am citit tot ce era de citit nu cred ca am vazut.. hmm

bun...cu localitatea am rezolvat...dar daca vreau sa-mi schimb numele? :wow:

smile  Do you have a cat or a dog? or a wild animal ? Make up their life much better! Save wild animals and domestic animals and love all animals!  smile :X my cats :X animals :X licurici & kitty