1

Topic: Chinchilla

Buna! aveti careva o asemenea frumusete de animalut?este o nedreptate ce li se intampla..multe dintre ele sunt crescute pentru blana lor atat de moale...nu isi dau seama cat de dragute si adorabile pot fi...in ziua de azi oamenii se gandesc numai la ei...omoara niste fiinte nemaipomenite...va spun toate aceste lucruri din proprie experienta pentru ca nu de mult miam cumparat un chinchilla si am descoperit cat de minunate pot fi aceste rozatoare :d nu merita aceasta soarta mai ales ca se infiinteaza tot mai multe crescatorii...e pacat sa omoare asemenea animale...sa-mi spuneti daca va place chinchillutzul meu...il cheama zuzu...si are 2 luni si 23 de zile

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

2

Re: Chinchilla

buna camelya! e foarte frumos chinchillutzul tau! l-am vazut la animalbume! pare tare dulce! sa-ti traiasca! intr-adevar, e mare pacat ca sunt crescute si omorate pentru blana! sad

3

Re: Chinchilla

e superb! sa iti traiasca! vad ca e bland..cum ai reusit sa il faci asa prietenos?

4

Re: Chinchilla

ce dragut e!l-am vazut si eu la animalbume si e tare simpatic!!!!!!!!! :pup: :heart:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

5

Re: Chinchilla

ms mult:D...s-a acomodat destul de repede ...si acum suntem prieteni...cred ca a devenit prietenos fiindca a vazut ca nimeni nui vrea raul ...sunt niste animalute f dragute dupa ce incepi sa le cunosti...

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

6

Re: Chinchilla

E asa de dulce!!!!!!:heart::pup:

Don't worry, be happy!:)

7

Re: Chinchilla

camelya,miroase?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Chinchilla

Nu miroase deloc...cel putin eu nu am simtt...mai ales ca cusca e la capul de la patul meu...:D nu e ca si celelalte rozatoare...e mai special :heart:...da am citit si pe alte siteuri si scria ca este un animal care nu miroase...deci e ok

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

9

Re: Chinchilla

super!mi-as lua si eu numai ca pe 1 iunie o iau pe Pacolina si un al treilea animal am promis ca nu cer sad

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10

Re: Chinchilla

e super sa ai un chinchilutz ...poate pe viitor o sati iei si tu...si vei vedea ce scump este :X

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

11

Re: Chinchilla

o sa ma gandesc la asta smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

12

Re: Chinchilla

Am mai pus niste poze cu zuzulino...;))sper sa va placa:D

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

13

Re: Chinchilla

camelya wrote:

Am mai pus niste poze cu zuzulino...;))sper sa va placa:D

le-am vazut si pe cele noi! e foarte foarte frumusel! l-am si notat! sa-tzi traiasca! :heart:

14

Re: Chinchilla

e asa de dragut si bland!!!!asa de blande sunt chinchillele in general?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

15

Re: Chinchilla

da...cand doarme e bland:))...ca daca se trezeste e nazdravan de numa ...asa fuge..are o energie...da si cand se joaca ii place sa fie mangaiat...pentru un scurt timp ca atunci cand se plictiseste fuge:))...toate is dupa cum vrea el...e rasfatat de numa:heart:

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

16

Re: Chinchilla

ce simpatic smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

17

Re: Chinchilla

Chinchilla a fost multi ani marfa de contrabanda pt industria blanurilor; muierile se fuduleau cu gulere si tzoale de chinchilla, umple-s-ar de diverse ghinioane toate damele care poarta asa ceva. Chinchilla a ajuns in pragul disparitiei, si acum exista Programe de Salvare a Speciei. Putem adauga si Nutria, Vidra, Jderul, Zibelina, Vulpea Polara, vedea-i-as ampaiati la Antipa pe domnii blanari, care-au dus in pragul mortii niste specii, ca sa-si umple ei buzunarele...

18

Re: Chinchilla

ce trist...pentru niste animale atat de extraordinare...nu isi meritau soarta...numai ca totul se intampla din cauza rautatii oamenilor care omoara o fiinta pentru ca ei sa arate bine:furios:atata minte...de te doare capu

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

19

Re: Chinchilla

nici un animal nu merita asta.adica eu nu imi pot imagina cum unii oameni poarta blana de animale pe ei,pe mana o geanta dintr-un crocodil si in picioare din piele de...saprpe.eu una nici nu ma apropii de ele abia sa fac parada pe strada imbracata asa :bleah:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

20

Re: Chinchilla

care ii pretu pe la voi prin zona la magazine? in arad o  Chinchilla ii la 150 RON cea mai ieftina pe care am gasito in magazin

21

Re: Chinchilla

Alvin, sincer habar nu am de pretul blanurilor; ca baiat, am scapat de Moda Blanurilor, nu port. TREBUIE sa fie mult, dar nu stiu. Eu as vrea o haina din piele de V.I.P. gen Andreea Submarin, sau Ghiorfy, sau vreo fiinta maneloasa de tip Ady de Vita. Mi-ar sta bine cu bulendre din pielicica lor. Sau sunt cam sadic??

Adaugat: 26-05-2008 23:14

Thorngravdsen, ma vad nevoita sa iti atrag atentia sa folosesti un limbaj mai adecvat unui forum de discutii care se doreste a fi pasnic si lipsit de insulte. Multumesc!

Adaugat: 27-05-2008 13:57

O.k, ok, scuze, de-acum incolo iubesc pe toata lumea, chiar si pe manelosi. Jur ca ma voi exprima cu pardon, si nu-mi mai etalez gusturile vestimentare. Scuzati pt glume, raman in cadrul animalelor...

22

Re: Chinchilla

deci daca iti pun poze cu un sarpe,un crocodil si o iguana ce faci? tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

23 (edited by thorngravdsen 27-05-2008 17:48)

Re: Chinchilla

Ma simt asa de bine pe-aici, cu lumea, incat presupun c-o sa-i iubesc si pe crocodili sau iguane. Sper totusi ca speciile astea doua sa nu afle adresa mea. In rest, vorba unui Om Bun, "lasati cateii sa vina la mine", parafrazez.

Adaugat: 27-05-2008 18:43

P.S.- Daca tot vorbim de reptilieni, mi-ar place un Varan de Commodoro, vreun Piton, SAU Anaconda, macar sa ma ia cu frig mai original...

24

Re: Chinchilla

Alvin wrote:

care ii pretu pe la voi prin zona la magazine? in arad o  Chinchilla ii la 150 RON cea mai ieftina pe care am gasito in magazin

Sa stii ca si pe zuzu meu l-am cumparat tot cu atata...dar acum am descoperit un alt pet  shop si am vazut ca sunt chinchilutzi si cu 100 de ron numai aceia sunt cam salbaticuti:D...acuma cred ca depinde si de varsta lor...ca daca ii adult ii posibil sa fie mai ieftin...si eu vorbeam de culoarea standard...aia gri...ca de alta culoare nici nu am vazut la magazine...dar am auzit ca aceia is mai scumpi:D

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

25

Re: Chinchilla

thorngravdsen wrote:

P.S.- Daca tot vorbim de reptilieni, mi-ar place un Varan de Commodoro, vreun Piton, SAU Anaconda, macar sa ma ia cu frig mai original...

tocmani cand o iei pe calea cea buna gresesti subiectul smile .aici e chinchilla nu reptile tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you