51 (edited by camelya 10-06-2008 19:48)

Re: Chinchilla

k ;)numa sa reusesc sa i-o pun=)ca saracutu se sperie si ii pica paru:D
Si pe cine sa intreb pe site?care se pricepe?:>

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

52

Re: Chinchilla

nu e obisnuit,deaia.intreaba mai bine pe site la cereri de articole ca poate iti raspund ei

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

53

Re: Chinchilla

zuzu face progrese...cand l-am plimbat azi prin lesa am decis sa il las prin hol fiindca in camera tot incerca sa se ascunda sub pat ...iar in hol nu sunt chestii unde sa se ascunda...dar i-a placut...de fapt no...s-a mai obisnuit . Partea cea mai grea este pana ii pun lesa si cand i-o scot ca nu are rabdare si vrea sa fuga=)

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

54 (edited by Bianca 13-06-2008 12:18)

Re: Chinchilla

vai ce frumos are fi sa vad o chinchilla umbland pe hol :heart:
auzi poate acum cu vacanta poate am ocazia sa-mi iau un animalut.si nu o alta nimfa...nush nu prea mai vreau inca unu care sa tipe si sa-si faca nevoile in sufragerie hmm .si ma gandeam la o chinchilla.........sau ar fi mai usor de ingrijit un hamster?si aceea imi plac fff mult.am citit articolul de pe site despre chinchilla si pare cam greu de ingrijit.in special astept ajutorul:camelya(chinchilla) si danyto(hamster).care ar fi cel mai usor de ingrijit?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

55

Re: Chinchilla

mie nu mi se pare deloc greu de intretinut un chinchilla pt ca nu necesita f mult timp de atentie peste zi deoarece doarme...e o scumpete...nu e nici pretentions la mancare ...te poti juca cu el...il iai in brate...sare pe tine...iti da pusy:heart:daca il inveti:P...NU MIROASE...face baita singur in nisip...si traieste mult mai mult ...deci te poti bucura de el pana...cand te vei casatori=)...sper ca zuzu meu va trai atata...sa vina la nunta mea:)
Deci e alegerea ta;;)eu zic sa-ti iei un chinchilutz:Xo sa vezi ca nu iti va parea rau
Ps:si hamsterii sunt draguti numai ca :(traiesc putin

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

56

Re: Chinchilla

bianca fiecare animalut face mizerie...ma gandesc la hamsteri eventual ca poate ei nu fac atata ca sunt mult mai mici si probabil nu ii lasi atat prin casa...deci cu o pasare sau 2 esti cam tot acolo cu miezeria parerea mea...daca iti faci voliera,e super,eu nu prea mai ama atata treaba cu mizeria peste tot ca acuma nu ii mai las chiar toata ziua afara wink...in ceea ce priveste galagia,sunt de acord cu tine,dar nu in totalitate...la mine de ex perusul e mai galagios,insa pt ca liza scoate sunete de caprita f placute si haioase,si nu deranjante deloc,e mult mai tacuta,atunci nici oz nu e chiar asa de "apucat",ca nu are cu cine sa se ia la intrecere...in schimb daca as mai avea un  perus sincer,ar fi destul de nasol big_smile...

Adaugat: 13-06-2008 14:37

si eu zic ca chinchilla sunt foarte draguti!!si mie mi-ar place un ghemotoc de blana big_smile

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

57

Re: Chinchilla

si o chinchilla cam cat ar costa?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

58

Re: Chinchilla

cred ca 1 mil 500(lei vechi)la petshop dar dac gasesti o crescatorie poate negocieji big_smile

Adaugat: 14-06-2008 08:25

pai...eu cred ca chinchila sunt unshor de ingrijit la fel si hamsterii dar..acum dup aplacerea ta (adik ce specie vrei)

Adaugat: 14-06-2008 08:27

si apropo un prieten de-al meu are o chinchila(femela) si cand am atins-o era ca un puf pe un ghemotoc si coditza aia mumoasa...dar...cred ca mi-as lua si eu una...dar acum cu 12 animale.....mi-e frica sa nu neglijez cumva sau din gresala una big_smile si treisprezece este cu ghinion dak imi i-au imi i-au 2 chinchla sau 1 chinchila si inca cv big_smile

Adaugat: 14-06-2008 08:33

si apropo camelya sa pui poze cu zuzulik in lesa dak reushesti :merci:

Adaugat: 14-06-2008 08:34

si am vazut chinchila gri deschis....dap...tot la fel du pufuline-s..

Adaugat: 14-06-2008 08:36

si una alba de pe google dar cred ca sunt si la crescatorii

Adaugat: 14-06-2008 08:37

si una neagra

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

59

Re: Chinchilla

ce frumoase sunt! :pup:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

60

Re: Chinchilla

depinde si de care culoare vrei sati iei...cele mai mule sunt culoarea standard adica cum am eu...deci gri...cred ca acelea sunt cele mai ieftine:-??la pet shopurile de la mine numa de acstea se gasesc ... sa ai grija sa alegi o chinchilla mai prietenoasa ....sau ma rog...ca sunt unele care au stat prea mult in petshop si nu s-au obisnuit cu omul...cu atingerea si alea...acelea is mai salbatice...bine la inceput e normal sa fie umpik mai salbaticut pt ca nu e obisnuit cu locul ...asa a fost si zuzu meu ...:wow:ma speriam de el pt ca daca simtea ca il ating pe varful blanii asa scotea niste sunete si se ascundea repede pe unde putea:D dar acum s-a obisnuit si e ok
O sa pun si poze numai sa se obisnuiasca sa stea umpik in lesa ca e tare energic...cum i-o pun o ia la sanatoasa=)cred ca ar trebui sa o mai ajustez putin la gat pt ca ii e cam larga si de fiecare data isi poate baga manutele pe acolo evadeaza...dupa fiecare "sedinta" cu lesa ii dau cv bunbun de papa...ca recompensa:Ddar nu e asa ingrozit de lesa ...la inceput am crezut ca ce se va intampla ...dar se poarta destul de normal ...sper ca in curand sa il pot duce si pe afara

Adaugat: 14-06-2008 11:10

am vazut pe youtube o chinchilla portocalie :heart:asa draguta era:X:X:X...semana cu o pisicuta dar era nemaipomenita...mie imi placea sa am un chinchilla portocaliu da nu am gasit:cry:posibil ca sunt mai rare
Si Bianca ce sex vrei a fie mascul sau femela:>?

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

61

Re: Chinchilla

eu am vazut caine chiuaua portocaliu tot pe acelash site

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

62

Re: Chinchilla

pai....nu stiu nici asta....care ar fi mai pasnic? big_smile

Adaugat: 14-06-2008 15:51

uitati ce scumpete!!!!asa ceva nu se gaseste si in petshopuri?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

63

Re: Chinchilla

ba da ,...ar trebui sa fie de toate culorile big_smile ...numai trebuie sa cauti bine si sa ai noroc ca astia se vand cel mai repede tongue ...care-s mai frumosi :heart:

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

64

Re: Chinchilla

si uitati ce am mai gasit:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Qy_YkitfFHc[/youtube]

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

65

Re: Chinchilla

iui...ce skumpete si ce melodie potrivita smile

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

66

Re: Chinchilla

mie imi place ca e baietel zuzu..:-??dar ns daca ar fi cv diferenta de comportament intre sexe...vrei sa iti faca pui?

Adaugat: 14-06-2008 16:02

sunt multe videouri pe youtube cu chinchilla am gasit unu sau 2 cu chinchilla in lesa:))se plimba pe afara

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

67

Re: Chinchilla

nnnnnnnnnnnnnnnnuuuuuuuuuuuuuuuu!vreau doar unu.cred ca o sa vreau fetita da nu sunt sigura smile

Adaugat: 14-06-2008 16:06

ce tare!!pune-l si aici sa vedem si noi smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

68

Re: Chinchilla

habar nu am cum se pune un video:-??

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

69

Re: Chinchilla

sub aia de poze sunt mai multe butoane.cauta-l pe cel pe care scrie Youtube.apasa pe el si intre cele doua [youtube][/youtube] vei pune adresa de web de sus.daca nu ai inteles pune adresa aici ca o fac eu smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

70

Re: Chinchilla

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oP_uofbJ7_o&NR=1[/youtube]

Adaugat: 14-06-2008 16:13

wink ms...am reusit wink

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

71

Re: Chinchilla

ce misto!!!!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

72 (edited by camelya 14-06-2008 15:18)

Re: Chinchilla

big_smile asa umbla si zuzulik...ca un nebunatic

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

73

Re: Chinchilla

si in caz ca imi voi ce nume propuneti??daca-i fata o va chema Milly si daca-i baiat Danone smile ,glumesc.aveti propuneri de nume de chinchilla?chiar nu am nicio idee.la porumbei e altceva :ironic:

Adaugat: 14-06-2008 16:25

ce tare!!!as vrea sa am si eu unu care sa faca asa smile

Adaugat: 14-06-2008 16:25

sa stii ca m-ai convins!!!!!!imi bag in cap:IMI IAU CHINCHILLA!!!!! si nu imi mai iese asa ca puneti-va centurile de siguranta!m-am ambitionat smile .camy acum asa...cam ce nu ti-ar placea la zuzu?stai!!!!!!am gasit.pe al meu il/o va chema Yoyo tongue .cand ii dai drumul prin casa nu isi face nevoile?si ce nu prea iti convine din ce face?e macar un lucru?la mn de exemplu nu imi place ca Paco tipa toata ziua.Zuzu ce face?mersi de ajutor :pup:

Adaugat: 14-06-2008 16:31

ai din intamplare o poza ffffoooaaarrrrttteee draguta cu o chinchilla ca sa o pun pe desktop?poate reusesc sa imi conving mama ca tata e ca si convins caci adora rozatoarele smile
P.S:scuze ca pun atatea mesaje una dupa alta da mereu uit sa zic ceva tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

74 (edited by camelya 14-06-2008 15:42)

Re: Chinchilla

poi...isi face nevoile peste tot..acuma soarta ca nu prea ai ce face...dar dupa fieare zi ma pun sa aspir pe jos big_smile mi s-a intamplat de cateva ori sa faca in pat :angel: ...si a trebuit sa schimb lenjeria dar de obicei e cuminte ca asteapta sa il bag in cusca ca sa faca ... :rusine: ...si mai e ca nu prea te lasa sa dormi fiind un animal nocturn...la inceput au fost cateva probleme ca nu eram obisnuita sa faca cineva zgomot cand eu dorm dar acum m-am obisnuit ...uneori cand doarme sau viseaza scoate niste sunete tari big_smile si ma trezesc ...il iau in brate si il iubesc umpikut si dupa aia ii trece...e f simpatik...are el niste modalitati ca sa te faca sa intelegi cand nu ii convine ceva ....ori incepe sa scoata sunete ori te musca umpik de manuta big_smile asa face zuzu...dar pe mine nu ma doare cand ma musca ca nu cred ca vrea decat sa te atentioneze big_smile ...
Poza cu chinchilla... :- ??ns daca am ceva nemaipomenit...trebuie sa mai pun poze cu zuzu la album...poate o sa iei de acolo daca iti va placea careva smile)

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

75

Re: Chinchilla

imi plac toate si e o idee chiar buna!!si am mai gasit o poza pe net

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you