1 (edited by ariadna 26-03-2008 10:43)

Topic: Metisi (Corcituri)

Eu am la Targoviste, la bunici, un maidanez.De mult imi doream un caine, dar nu il puteam tine la bloc.Asa ca l-am dus la Targoviste, unde imi petrec vacantele de vara.Acum e destul de batran, dar tot a ramas un scump, ca atunci cand era un pui.
Asa ca m-am gandit sa deschid un subiect despre corcituri, ca cei care au caini dar nu sunt de rasa, sa poata aici vorbi despre ei.

Don't worry, be happy!:)

2

Re: Metisi (Corcituri)

Aici o poza cu el! Codita:
L-am fotografiat cand scotea limba!=)

Don't worry, be happy!:)

3

Re: Metisi (Corcituri)

ce dragut e!!!!!!!!

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4

Re: Metisi (Corcituri)

ariadna wrote:

Eu am la Targoviste, la bunici, un maidanez.De mult imi doream un caine, dar nu il puteam tine la bloc.Asa ca l-am dus la Targoviste, unde imi petrec vacantele de vara.Acum e destul de batran, dar tot a ramas un scump, ca atunci cand era un pui.
Asa ca m-am gandit sa deschid un subiect despre corcituri, ca cei care au caini dar nu sunt de rasa, sa poata aici vorbi despre ei.

http://dexonline.ro/search.php?cuv=metis Numai bine!

5

Re: Metisi (Corcituri)

de ce ai pus adresa de la dictionar?banuiesc ca stiu toti ce e aia o corcitura...bine corcitura nu e acelai lucru cu metisul,asta e adevarat.......

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Metisi (Corcituri)

Bianca wrote:

de ce ai pus adresa de la dictionar?banuiesc ca stiu toti ce e aia o corcitura...bine corcitura nu e acelai lucru cu metisul,asta e adevarat.......

eu cred ca s-a referit la faptul ca e urat sa spui corcituri, suna mai frumos "metisi" smile

7

Re: Metisi (Corcituri)

aha......

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Metisi (Corcituri)

si eu am un metis de soricar cu pechinez dar  cred ca  are mai mult de soricar in ea deoarece face la gropi in gradina.

Adaugat: 10-05-2008 10:04

si ii plac florile, sa le rupa, mai ales lalelele:D

Adaugat: 10-05-2008 10:07

si de trandafiri nu se atinge ca o inteapa

Adaugat: 10-05-2008 10:08

acum latra la valuri

9

Re: Metisi (Corcituri)

alexoprisan wrote:

acum latra la valuri

la care valuri?
nu ne pui si noua niste poze?

10

Re: Metisi (Corcituri)

valurile de la mare,de la balta sau de la o fantana?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

11

Re: Metisi (Corcituri)

valurile de la dunare.(locuiesc in delta)

12

Re: Metisi (Corcituri)

Misto smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

13

Re: Metisi (Corcituri)

Maidanezul are un avantaj; poate sa muste, fara sa-l treaca nimeni la "rase-periculoase"-el nu are rasa...

14

Re: Metisi (Corcituri)

chiar ca avantaj smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

15

Re: Metisi (Corcituri)

smile

16

Re: Metisi (Corcituri)

Madam Titina este nesigura de rasa ei, si eu la fel. "Pater incertum est", vorba...chinezului. Asa ca discut despre ea, la capitolul Maidanezi, corcituri, etc. Poate stiti voi mai multe, eu ma-ntreb de ce o fi Titina asa de sucita. De exemplu, nu latra; la scandalul ei ma ghidez dupa alte reguli. Iubeste pe toata lumea, dar mai mult pe Blackiye-Tekelul, mic, batran si cam olog de-o labutza reumatica. Daca-l agreseaza cineva pe Blackye, o apuca ale ei. Ochii i se holbeaza si se golesc cumva de expresie, ramane doar pupila tulburata de furia ei fara margini... Coada i se ridica demn in sus, si-n clipa urmatoare ma sincronizez s-o apuc de unde nimeresc, altfel se repede sa-l salveze pe Techel... Il linge, il pupa, il pazeste, face pe mamoasa, ma rog, probleme de caine. Iubire schioapa si amor ghebos. N-o inteleg pe biata Titina, ce s-o fi amorezat asa de batranul Blackiye. Voi va pricepeti la psihologie canina??

17

Re: Metisi (Corcituri)

am avut si eu caine, oarecum indirect, dar nu prea pot zice ca ma descurc la capitolul psihologie canina. ma gandesc totusi ca o fi ca la oameni: il place pe blackiye pur si simplu. poate tocmai pentru ca e mai batran si mai suferind. si ea, stiindu-se tanara si puternica, simte nevoia sa-l apere. eu sunt convinsa ca si animalele au sentimente si emotii, poate ca nu sunt declansate la fel ca la oameni, dar sigur exista. cine stie ce legatura emotionala o fi intre cei doi... bravo lor, e induiosator oricum.
a! si inca ceva. pe mine ma scoate din minti agitatia asta care este creata in jurul raselor. ca unii spun ca, daca nu e de rasa, nu e demn de nasul nostru. chiar nu cred ca pisicile sau cainii de rasa sunt cu ceva mai presus decat corciturile sau maidanezii/ele. tot animale sunt si nu inteleg de unde vine discriminarea... nici pisica mea nu reprezinta mai mult pentru mine pentru ca e de rasa. si daca era adunata de pe strada era tot aia.

18 (edited by thorngravdsen 28-05-2008 18:51)

Re: Metisi (Corcituri)

printzesa, sa-ti povestesc ceva despre stupiditatea Legii; un caine-in cazul nostru, Titina-fara pedigree, nu este recunoscut de Asch. Chinologica, drept apartinator de vreo rasa oarecare. Doar Actul de Origine certifica apartenenta de rasa. Titina poate sa semene a orice, ca nu-i de nici o rasa. Deci nici politia nu poate sa se ia de Titina ca javra periculoasa, desi seamana a Pittbull, deoarece Asoc. Chinologica neaga ca titina ar fi asa ceva. Deci prostia birocratica ma ajuta fara sa vrea, si ma scapa de controale ale politiei. Intelegi? Oricine ar zbiera la mine ca am Pittbull feroce, eu al trimit "ab origine", cu specificatia ca animalul meu, conform Asoc. Chinologice, nu este nici pittbull, nici nimic. Nici macar caine. Doamne, dac-ar sti prostii aceia ca mi-au facut un bine, ar turba. L-ar declara PITTBULL doar ca sa se mai ia politia de mine, cu Ordonanta Raselor Periculoase...

19

Re: Metisi (Corcituri)

thorngravdsen wrote:

printzesa, sa-ti povestesc ceva despre stupiditatea Legii; un caine-in cazul nostru, Titina-fara pedigree, nu este recunoscut de Asch. Chinologica, drept apartinator de vreo rasa oarecare. Doar Actul de Origine certifica apartenenta de rasa. Titina poate sa semene a orice, ca nu-i de nici o rasa. Deci nici politia nu poate sa se ia de Titina ca javra periculoasa, desi seamana a Pittbull, deoarece Asoc. Chinologica neaga ca titina ar fi asa ceva. Deci prostia birocratica ma ajuta fara sa vrea, si ma scapa de controale ale politiei. Intelegi? Oricine ar zbiera la mine ca am Pittbull feroce, eu al trimit "ab origine", cu specificatia ca animalul meu, conform Asoc. Chinologice, nu este nici pittbull, nici nimic. Nici macar caine. Doamne, dac-ar sti prostii aceia ca mi-au facut un bine, ar turba. L-ar declara PITTBULL doar ca sa se mai ia politia de mine, cu Ordonanta Raselor Periculoase...

lol pai asta e foarte bine pentru tine si pentru Titina! puteti sa va vedeti in liniste de viata voastra! Asta e un exemplu minunat de cat de stupizi pot fii oamenii, organizatiile si organizarile lor cateodata! lol

20

Re: Metisi (Corcituri)

smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

21

Re: Metisi (Corcituri)

03-08-2008 19:17:17

thorngravdsen
    Amic
    ÃŽnregistrat: 12-05-2008
   
titina se intoarce...

Acest mesaj a fost mutat de la un alt topic. Latifa.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

22

Re: Metisi (Corcituri)

03-08-2008 19:18:53

thorngravdsen
    Amic
    ÃŽnregistrat: 12-05-2008
     
Mad-Dog.

Acest mesaj a fost mutat de la un alt topic. Latifa.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

23

Re: Metisi (Corcituri)

03-08-2008 19:22:43

thorngravdsen
    Amic
    ÃŽnregistrat: 12-05-2008

Data fiind lipsa Pedigree-ului, As. Chin. n-o recunoaste ca nimic de Rasa; sunt indreptatit s-o declar "iepure himalaian", ok? Politia Romana este multumita...

Acest mesaj a fost mutat de la un alt topic. Latifa.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

24

Re: Metisi (Corcituri)

vecinii mei au doua corcitri mici femela seamana cu o vulpita si masculul are a culoare de maro spre portocaliu

Adaugat: 12-08-2008 12:54

el e rex

Adaugat: 12-08-2008 13:04

rex din nou

Adaugat: 12-08-2008 13:05

e frumos nu ?

yak terrier in viata mea big_smile

25

Re: Metisi (Corcituri)

smile foarte dragutz! chiar ca seamana super bine cu o vulpitza! :bravo: