201

Re: despre guppy

O sa incerc smile

202

Re: despre guppy

Hey!Ma ajutati cu ceva?La sfarsitului snului scolar ne vom mari familia smile .Un acvariu mai mic pentru incepatori.Si m-am gandit sa imi iau Guppy,imi iau de la un prieten de-al lui tata,stiu ca sunt crescuti in condtii bune si ca sunt sanatosi.Am fost sa ii vad dar cand am vazut ce pesti frumosi mai are am vrut neaparat mai multe varietati de specii.Credeti ca Guppy s-ar intelege cu scalarii,betta,neoni si poate si rechini bala(ar dori sa isi cumpere si sa ii inmulteasca dar la noi se gasesc doar in pet-shopuri si nu sunt intr-o stare prea bune,mie mi-e frica sa mai cumpar animale de la pet-shop)?Si daca da cam cati ar trebui sa imi iau?

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

203

Re: despre guppy

Cu scalari,betta si rechini bala in nici-un caz  neutral Guppy se inteleg bine cu Xipho,Molly,Neoni... big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

204 (edited by patriciuca 14-05-2013 09:49)

Re: despre guppy

Ok mersi mult.Am sa incep sa ma informez de conditii si de filtru,filtrul as vrea sa-l iau de pe net.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 14-05-2013 10:49[/merge_posts_bbcode]

Si un sanitar ar fi ok?La unul din restaurantele din oras e un acvariu de cam 100 de litri si au mai multe specii Scalari,Discusul Heckel,neoni si inclusiv si Guppy si 3 sanitari.De aceea am intrebat.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

205

Re: despre guppy

Daca iti iei un acvariu mai mic ar fi bine pentru inceput sa-l populezi numai cu guppy ,poate cativa sanitari,pentru a nu-l suprapopula...oricum,la guppy e avantajul ca pot fi tinuti mai multi in acvariu, mai ales ca,din cauza ca sunt foarte profilici,numarul lor va creste foarte repede.Sunt cei mai potriviti pesti pentru incepatori big_smile Si pe deasupra sunt si foaaarte...simpatici.Apropo,ar fi bine ca numarul femelelor sa fie mai mare decat cel al masculilor(ajung 2-3) pentru a nu fi stresate.  :wis:

206

Re: despre guppy

Sanitarii sunt niste pesti foarte pasnici deci da...Iti recomand Corydoras sau Ancistrus  tongue dar Ancistrus cresc destul de mari  smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

207

Re: despre guppy

Ai mei se intelegeau bine cu sanitarii,numai ca ,de cele mai multe ori,pestii erau ATAT de mancaciosi incat sanitarii cam ramaneau flamanzi  :wis:

208 (edited by gaby354 05-01-2014 18:50)

Re: despre guppy

Am trecut printr-un petshop si nu m-am putu abtine sa nu iau cativa guppy.O sa renunt la creveti si o sa tin doar guppy  tongue
O poza cu una dintre femele  :hihi:
http://i1298.photobucket.com/albums/ag58/gaby354/CSC_0243_zpsff1c8d04.jpg
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-01-2014 18:50[/merge_posts_bbcode]

Un video cu acvariul
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OgylLr9jyls[/youtube]

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

209

Re: despre guppy

Awwh,chiar daca am renuntat la pesti,tot ma inmoi cand vad pesti-mai ales guppy.Intr-o zi atractia asta imi va fi FATALA si ma voi trezi iar cu pesti smile
Hey,dar parca nu aveai carasei? : D
P.S. : Acvariul e ciclat?

210

Re: despre guppy

Da..acvariul este ciclat  wink Inca mai am,dar mai am doar unul  hmm Am avut o problema cu pompa de aer (eram plecat) si cand m-am intors unul era mort  sad Si asta care a ramas o sa il dau unei prietene de familie care are un acvariul de 200 litri cu carasi big_smile
Ai renuntat la pesti?Cand? hmm

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

211

Re: despre guppy

De cand carasul meu ,Lucky,a murit de hidropizie sad Acum in acvariu sta testoasa,deci ,momentan ,nu am unde ii tine.
Pacat si de caraselul tau..chiar imi pare rau sa aud asta.. sad

212 (edited by Estera 09-01-2014 20:02)

Re: despre guppy

Waw  e superb acvariul, si pestii la fel  :k:
Si eu am renuntat la pesti , dar cand vad acvarii asa frumoase mai ca imi vine sa iau iara  smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

213

Re: despre guppy

Trebuie sa mai cumpar cateva plante si o sa fie gata  big_smile In video-ul acela era apa cam galbena ca nu le-o schimbasem pana atunci acum se vede mult mai clar  tongue

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

214

Re: despre guppy

..Ma molipsiti..n-nu mai rezist... smile
Ceva interesant..stiti ca am un peste de balta prins acum 2-3 ani?=) Dar nu I'll consider un 'acvariu',cred ca la vara I'll duc inapoi smile

215

Re: despre guppy

O femela a nascut azi-noapte  big_smile Am numarat doar 6 pui  sad

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

216

Re: despre guppy

Asa e la inceput,dar iti garantez ca in ceva timp vor incepe sa te bombardeze cu pui,de te vei satura smile La mine nasteau catre trei vivipare odata .

217 (edited by Eladany 24-08-2015 18:46)

Re: despre guppy

boala la puii guppy li se strange coada apoi in o zi doua mor.. ar putea cineva sa ma ajute  cu un sfat ?am un acvariu de 170 litri este luminat , am doua plante si am avut in tot acvariu doar 40 puisori guppy si acum mai am doar 18 pui
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-08-2015 18:46[/merge_posts_bbcode]

boala la puii guppy li se strange coada apoi in o zi doua mor.. ar putea cineva sa ma ajute  cu un sfat ?am un acvariu de 170 litri este luminat , am doua plante si am avut in tot acvariu doar 40 puisori guppy si acum mai am doar 18 pui

218

Re: despre guppy

Ce fel de apa folosesti?

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu