201

Re: Canari - Serinus canaria

teddy wrote:

Pentru inceput as vrea sa fie bland, sa pot sa ma joc cu el fara sa zboare.

Asta se face cu rabdare.Are nevoie de libertate si ca tu sa-l lasi pe el sa vina la tine, nu sa fugi tu dupa el ca mai rau o sa-l sperii.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

202

Re: Canari - Serinus canaria

am avut si eu canari(la mine vara dimineata incapea la 5 si iarna si sfarsitul toamnei pe la 6:30 :d foare frumos cantau

203

Re: Canari - Serinus canaria

Salut...sunt nou pe forumul acesta....am citit multe despre canari...dar nu stiu care e perioada lor de imperechere...in ce luna?

204

Re: Canari - Serinus canaria

alin1009 wrote:

Salut...sunt nou pe forumul acesta....am citit multe despre canari...dar nu stiu care e perioada lor de imperechere...in ce luna?

Am si eu canari dar nu i-am reprodus niciodata pana acum. Sper sa reusesc acum in primavara. Cred ca reproducerea si perioada de imperechere este la fel ca la toate pasarile, adica primavara.

Adaugat: 26-03-2012 17:50

Galbeneii mei. La baita. Cel mai galben este Pui, baietelul si cea portocalie este kiki , fetita. El este foarte indraznet si se balaceste toata ziua.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

205

Re: Canari - Serinus canaria

Am vazut la petshop un canar mai deosebit(Canar Gloster cu coroana),am inteles ca are un vocabular mai bogat,m-a fermecat felul in care arata(si la pret este mai piperat).Canarii trebuie scosi din cusca zilnic ca papagalii?Intreb deoarece nu stiu cum as putea sa il bag la loc in cusca,macar la inceput pana se acomodeaza sa vina macar pe deget pana in cusca,mi se pare cam firav sa il iau cu mana plus ca nici nu vreau sa il stresez...As dori sa stiu daca are cineva,cum imi dau seama daca e pui,daca o sa se impace cu nimfa,colorit baiat/fata si orice alte detalii legate de el mi-ar fi de folos..

Adaugat: 12-04-2012 14:58

Deyseby foarte frumosi puiutii,cred ca fac un adevarat spectacol cu trilurile lor.

206

Re: Canari - Serinus canaria

am reusit sa am pui de canari din cinci pui am reusit doar trei acum au varsta de 1 luna. cum reusesc sa aflu care e mascul sau femela sau cand ancep sa cante barbati la ce varsta

207

Re: Canari - Serinus canaria

dinu wrote:

am reusit sa am pui de canari din cinci pui am reusit doar trei acum au varsta de 1 luna. cum reusesc sa aflu care e mascul sau femela sau cand ancep sa cante barbati la ce varsta

mai dureaza pana o sa cante!important este sa ai grija de ei,alimentatie,apa,tratament pt paraziti etc.Vezi ca o sa inceapa sa se bata,dar cu timpul o sa fie calmi,iar colivia sa nu fie prea mica sa stea inghesuiti...

Adaugat: 11-05-2012 16:09

gabyzzuu wrote:

Am vazut la petshop un canar mai deosebit(Canar Gloster cu coroana),am inteles ca are un vocabular mai bogat,m-a fermecat felul in care arata(si la pret este mai piperat).Canarii trebuie scosi din cusca zilnic ca papagalii?Intreb deoarece nu stiu cum as putea sa il bag la loc in cusca,macar la inceput pana se acomodeaza sa vina macar pe deget pana in cusca,mi se pare cam firav sa il iau cu mana plus ca nici nu vreau sa il stresez...As dori sa stiu daca are cineva,cum imi dau seama daca e pui,daca o sa se impace cu nimfa,colorit baiat/fata si orice alte detalii legate de el mi-ar fi de folos..

In pet.shop-uri sunt cam scumpi canarii,ca sa vezi daca este puiut sau matur,il analizezi putin:puiutii au picioarele mai subtiri,culoare deschisa,unghii transparente,canarilor nu le place sa fie atinsi,in general sunt pasari solitare, cu siguranta nu ii va face placere sa stea cu o nimfa,va fi stresat.Aceasta specie canta foarte tare,triluri lungi si frumoase,dar ca sa fie vesel si sa cante frumos trebuie sa aiba o alimentatie sanatoasa si cat mai naturala.Masculii canta,femele doar ciripesc.Referitor la diferentierea sexuala,trebuie sa stie cel de la magazin,e putin mai dificil...Sper sa iti fie de folos,o zi buna!

Adaugat: 11-05-2012 16:19

alin1009 wrote:

Salut...sunt nou pe forumul acesta....am citit multe despre canari...dar nu stiu care e perioada lor de imperechere...in ce luna?

se pot inmulti in orice perioada a anului,dar in anumite conditii:lumina,hrana etc.

208

Re: Canari - Serinus canaria

De astazi avem un nou membru in familie.
El este un Canar Gloster cu coroana in varsta de 5 luni.Acum este curios,putin speriat si inca nu ma bag pe el.
Si cateva imagini-  big_smile

209

Re: Canari - Serinus canaria

gabyzzuu wrote:

De astazi avem un nou membru in familie.
El este un Canar Gloster cu coroana in varsta de 5 luni.Acum este curios,putin speriat si inca nu ma bag pe el.
Si cateva imagini-  big_smile

frumos :heart:  :heart:
cat ai dat pe el?

210

Re: Canari - Serinus canaria

Suuuperb :heart: ador canarii,mai ales cei motati,sunt atat de frumosi!

211

Re: Canari - Serinus canaria

Sa va aratam cat am crescut.  big_smile

212

Re: Canari - Serinus canaria

e foate frumos,sa-ti traiasca :hihi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

213

Re: Canari - Serinus canaria

Gabyzzu , ai un canar foarte frumos. Ai mei canta toata ziua si umbla prin toata casa bezmetici. Daca aud apa la chiuveta, vin la mine sa le pun apa sa se spele.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

214

Re: Canari - Serinus canaria

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Umvu5jYbqYU&feature=youtu.be[/youtube]

Pe aceste sunete ma scol in fiecare dimineata,cel mult la ora 7,la prima raza de lumina  smile
Si cateva poze  big_smile

215

Re: Canari - Serinus canaria

sunt invidios pe ceasul tau desteptator! big_smile  sa aveti grija unul de altul sanatate

216

Re: Canari - Serinus canaria

Buna! Care este diferenta dintre un mascul si o femela?
Vreau sa imi cumpar un canar mascul si nu stiu cum imi dau seama ce este!!!

217

Re: Canari - Serinus canaria

Honda, sa stii ca eu am si canari si nimfe in acelasi loc si se inteleg perfect. culmea sunt si libere prin casa si au stat si inchise in colivie. Nimfele nu mi-au batut canarii. Cand nimfele sunt in cuib si au oute, canarii intra la ele si stau impreuna si cand ies puii, canari merg sa-i vada. stau cu puii de nimfa in cuib si nimfele nu sar la ei. Depinde cred si de mediul in care locuiesc. Si eu vreau o fetita , chiar 2 de canar. mai asteptam si poate vin si miresele noastre.   :hihi:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

218

Re: Canari - Serinus canaria

Salut....va rog sa ma ajutati . Am primit 2 canari. Nu stiu multe despre ea si perechea ei. Canarita a depus 8 oua, 3 le-a spart ( nu le-a facut in cuib ) iar 5 le-a clocit. Alaltaieri a iesit primul puiut. Am urmarit-o ii da sa manance foarte bine . Azi dimineata a iesit al 2-lea puiut, iar acum iese al 3-lea. Este diferenta intre ei (nu am stiut ca trebuie sa ii inlocuiesc ouale cu unele false si apoi sa le pun pe toate in cuib cand il face pe ultimul) cum sa procedez ?Nu vreau sa moara de foame sau sa fie striviti de cei mai mari.  Ma gandeam sa le cumpar mancarea speciala si sa ii hranesc eu. Va rog sfaturi pentru mine....nu vreau sa pied puiutii mai mici.

219

Re: Canari - Serinus canaria

intra pe pagina principala de pe forum si gasesti la canari tot ce ai nevoie.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

220 (edited by daidio 08-10-2013 18:47)

Re: Canari - Serinus canaria

salut la toata lumea !!!!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-10-2013 18:47[/merge_posts_bbcode]

are 2 luni

221

Re: Canari - Serinus canaria

Sa iti traiasca.
Poze mai bune ai?

http://ricas.sunphoto.ro/

222 (edited by daidio 08-10-2013 18:59)

Re: Canari - Serinus canaria

ei sunt parintii !
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-10-2013 18:59[/merge_posts_bbcode]

rica wrote:

Sa iti traiasca.
Poze mai bune ai?

multumesc mult.

223

Re: Canari - Serinus canaria

E un frumos! sa iti traiasca! totusi nu crezi ca era mai bine daca scriai la sectiunea pt canari? Aici asa se face tongue

224

Re: Canari - Serinus canaria

Hai mai Aiko e si el nou, iarta-l.
Poate muta un Moderator la sectiunea potrivita.

http://ricas.sunphoto.ro/

225

Re: Canari - Serinus canaria

Nu l-am certat!!! ai spunem doar cum se face la noi. . . :pup: