176

Re: Canari - Serinus canaria

Este ceva minunat sa v-a treziti cu un cantec maiastru,cel mai placut somn smile

-Ioana-

177 (edited by deyseby 23-08-2011 18:35)

Re: Canari - Serinus canaria

Aici nu s-a mai scris nimic? Nu mai are nimeni canari?
Ai mei s-au facut portocalii. O sa pun cateva poze cu ei.  . Fug dupa ei toata casa sa-i prind sa le fac o poza calumea. Au o energie fantastica. Daca ar fi dupa ei ar face baie non stop iar dupa baita se scutura o jumate de ora si se curata de iti vine sa le mananci coditele.Cei mai enervati sunt Puf si Perluta ca cei mici se scutura sii stropesc.Intr-o zi le-am pus apa ( la toti) sa-si faca baie, cei mici au intrat rapid iar nimfele se uitau la ei dar nu s-au spalat. Cand au inceput canarii sa se scuture si sa-i stropeasca, Puf a inceput sa-i ia la fuga prin balcon de nu-l puteam potoli.  smile

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

178

Re: Canari - Serinus canaria

de ce si-au schimbat culoarea?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

179

Re: Canari - Serinus canaria

Erau pui . Acum au crescut.  tongue  Si-au schimbat penajul.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

180

Re: Canari - Serinus canaria

cred ca nu ai timp sa te plictisesti cu ei..nu ca eu as avea.. :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

181 (edited by deyseby 02-10-2011 22:00)

Re: Canari - Serinus canaria

Mi-as fi dorit sa stau mai mult timp cu ei. Am cu ce ma amuza. Canarii sunt atat de isteti ca se baga peste tot.Am pus o perdeluta la usa de la balcon sa nu mai intre in casa ca mi-au distrus florile. Azi, cand ajung de la munca, ii gasesc in bucatarie. Merg sa vad pe unde au intrat si ei se bagau pe dedesupt . I-si faceau loc cu capul si treceau. Parca erau niste soricei care se pitulau.  :hihi:

Adaugat: 23-08-2011 19:50

Ultima veste cam trista din pacate ,este ca nu prea am noroc cu canarii. Acum ceva timp in urma, am deschis geamul la balcon sa intind hainele la uscat. Am perdeaua lunga si papagalii nu au cum sa iasa pe geam. Cand ies pe geam, perdeaua sta peste mine. Canarul cel mai mic, s-a bagat pe sub perdea si a zburat in salcamul din fata balconului. A stat acolo cateva ore. Am scos colivia cu cel mare pe geam, poate vine la el. A zburat si nu l-am mai gasit. Mi-e tare ciuda. Acum am sa-mi caut o fetita sa-i iau pereche.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

182

Re: Canari - Serinus canaria

imi pare foarte rau pentru el!ne-ai dat o veste trista,insa,mai este o speranta sa se intoarca inapoi dar sansele sunt mici.Asteptam poze cu noul membru,sa faci cea mai buna alegere in gasirea unei perechi perfecte.Mult succes!

-Ioana-

183

Re: Canari - Serinus canaria

Multumesc!

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

184

Re: Canari - Serinus canaria

buna, tuturor! si eu sunt un mare iubitor de canari,  sunt printre cele mai gingase pasarele de apartament.  o sa atasez si niste imagini cu canarii mei. doar cativa, ca am vreo 16

185

Re: Canari - Serinus canaria

Bine ai venit. Ce frumosi sunt si stau alineati ca la recrutare.  smile
Am si eu unul . Sper sa reusesc sa-mi iau o fetita. Nu am timp sa ma ocup de toti, mai am si 6 nimfe acum.

Adaugat: 15-11-2011 17:02

La noi a venit Mos Nicolae cu o fetita pentru Puiu. Este un portocaliu- roscat. Inca nu s-au acomodat complet. Nu se bat.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

186

Re: Canari - Serinus canaria

DEYSEBY sper sa aud si vesti bune..ceva de genul pozei de mai sus PUSA DE MARVIO_GSM....cu mititeii din castronel...care sunt foarte draguti....[nu ca ai duce lipsa de puisori prin casa... :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

187 (edited by deyseby 28-12-2011 23:27)

Re: Canari - Serinus canaria

De cand am luat fetita de canar, Pui nu mai canta. Am vazut ca o hraneste pe fetita si nu mai umbla bezmetic prin casa. Sta lipit de ea in balcon. Fuge in sufragerie si cand il striga ea, el se duce pusca inapoi  smile . Intai merge pe hol si o cheama dar ea nefiind invatata cu casa, abia a inceput sa zboare bine ca nu putea zbura deloc,nu merge la el. Si se lasa pagubas si merge inapoi.  :hihi:
II mai cara cate ceva din bucatarie, firmituri de paine sau biscuiti. Ma amuza foarte tare. Mai nou ii canta si Puf. E colorata si il atrage culoarea cred. Nu canta mult deoarece il smulge Perluta repede. Se zvanta spre el de-i zboara puful.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

188

Re: Canari - Serinus canaria

ce comica trebuie sa fie faza cu PUF gelozit de Perluta    smile    smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

189

Re: Canari - Serinus canaria

Cat costa un canar in pet shop:D??

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

190

Re: Canari - Serinus canaria

minim 100 ron,la crescator poti gasi mai ieftin si mai sanatosi smile bine,depinde si de culoarea etc...

- Bianca

191

Re: Canari - Serinus canaria

Nu sunt neaparat mai sanatosi la crescator decat la petshop, insa sunt mai ieftini

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

192

Re: Canari - Serinus canaria

Noemi,la tine sunt sanatosi,dar la alte pet shop-uri,nu. Rar gasesti un pet shop cu animale sanatoase,sincer. Ar mai fi maxi pet din Bucuresti,au destul de curat in custi doar ca sunt foooarte multi intr-un spatiu destul de mic pentru atatia...

In schimb crescatorii inscrisi in asociatia chinologica au pasari sanatoase,de altii care nu sunt inscrisi nu stiu,dar cei inscrisi sunt obligati sa aibe pasarile sanatoase smile

Eu stiu ca la pet shop-ul unde lucrezi tu e altfel,si sunt ingrijite,dar din pacate sunt fooooarte putine asa sad

- Bianca

193

Re: Canari - Serinus canaria

Salut ,va rog sa ma indrumati si pe mine .Am o pereche de canari si nu stiu nimic despre istoria lor(daca sunt la primul cuib sau nu),dar in data de 19.01.2012,(joi) canarita a depus primul ou.De atunci nu a mai depus nici un ou ,cu toate ca in fiecare zi se imperecheaza de 2-3 ori pe zi. E duminica seara, 22.01.2012, au trecut 3 zile si al doilea ou inca nu a aparut. Primul ou pe care-l facuse l-am scos din cuib pentru ca asa citisem ca trbuie sa fac, il tin intr-o cutiuta la cald si astept urmatoarele oua pt a le pune pe toate odata in cuib. E posibil sa raman cu un singur ou? E normal sa nu mai faca oua cu toate ca acuplarea inca are loc zilnic? Ce sa fac? Astept parerile voastre, va multumesc.

194

Re: Canari - Serinus canaria

Um..e posibil sa ramai cu un nou...canarii depun de obicei cate un ou pe zi
(depun in medie cam 5-6 oua).
   Mai ales daca femela e la prima clocire se mai intampla...

195

Re: Canari - Serinus canaria

Mi-am cumparat un canar de curand si nu stiu mai nimic despre el. Ma puteti ajuta?

196

Re: Canari - Serinus canaria

Cum pot dresa un canar?

197

Re: Canari - Serinus canaria

shadowdinasty wrote:

Nu sunt neaparat mai sanatosi la crescator decat la petshop, insa sunt mai ieftini

Depinde de conditiile in care sunt tinuti.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

198

Re: Canari - Serinus canaria

Aha, dar cum il pot dresa?

199

Re: Canari - Serinus canaria

Sincer, nu stiu daca ai sanse sa il dresezi... mai exact, ce ai vrea sa invete canarul?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

200

Re: Canari - Serinus canaria

Pentru inceput as vrea sa fie bland, sa pot sa ma joc cu el fara sa zboare.