76

Re: despre sanitari

Cand mai pui niste poze cu pestisorii?   :rusine:

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

77 (edited by dana1 30-01-2012 21:18)

Re: despre sanitari

:ok: la cat de mici sunt nu stiu daca se destinge ceva..oricum nici eu nu dibuiesc pozele prea clar..dar voi pune un filmulet maine[ca trebuie sa-l pun intai pe youtube] cu 2 puisori  :pup: ..nu stiam ca-ti place  aceasta specie..  :wow:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

78

Re: despre sanitari

M-ai facut curioasa cand ai zis cu pietrisul negru  big_smile Cred ca trebuie sa arate interesant acvariul ... Si sanitarii sunt aia care stau cu gura pe lucrurile din acvariu nu? Am vazut si eu acum cand am fost in Romania la o patiserie si mi s-au parut interesanti  big_smile
Am avut si eu acvariu cand eram mai mica... dar nu prea am stiut sa am grija de ei si i-am facut cadou altcuiva care mai avea sad

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

79 (edited by dana1 31-01-2012 11:19)

Re: despre sanitari

in familia sanitari sunt mai multe specii[thoracatum,corydoras,ancistrus,etc.]..nu a iesit perfect dar se vad 2 mititei..si o femela adulta..in fundal se aud copiii mei.. :blb: .[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k7mIPfI5tw8[/youtube]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

80

Re: despre sanitari

Da de astia am vazut si eu. Multumesc de video  big_smile Frumos :pup:

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

81

Re: despre sanitari

Ce dragalasi sunt mititeii  :hihi:

82

Re: despre sanitari

am folosit pentru plante niste pastile [in loc de bilele JBL ..ca nu am gasit]..am reusit sa-mi deciclez acvariul..si am trimis pe lumea cealalta toti puisorii..un molly..cei 2 corydoras si 2 neoni... :cry:  si acum ma indispun cand imi aduc aminte   :ironic:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

83

Re: despre sanitari

Saracutii sad Imi pare rau

84

Re: despre sanitari

sa nu ma intrebi ce a fost in sufletul meu cand a trebuit sa le strang  trupurile intepenite de pe fundul acvariului.. :cry:  :furios:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

85

Re: despre sanitari

Dana sincere pareri de rau pentru pierderile tale
Am si eu o neclaritate:
de ce sanitarii(2 dintre ei) se duc in partea de sus a apei si fac niste balonase?
P.S. ei stateau doar pe pietris
au cam 6-7 luni de cand ii am desi nu sunt asa dezvoltati

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

86

Re: despre sanitari

duce mizeriile de jos sus sa le poti lua tu :hihi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

87 (edited by poseidon96 30-04-2012 10:34)

Re: despre sanitari

nu vad nici o mizerie sa o fi  adus sus.....am sanitari de foarte mult timp dar nu au mai facut asa

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

88

Re: despre sanitari

noi avem la scoala pesti printre care sunt si 2 sanitari negri(maturi) si 2 albi(pui)..si in fiecare pauza merg la ei sa ai vad ce  fac si duc mizeriile de jos deasupra apei mereu  :ou:  :ou:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

89

Re: despre sanitari

scoicile si pietrele cresc duritatea apei.[poti testa pietrele cu otet ..daca sfaraie sigur sunt calcaroase]..in primele 2 poze pare a avea branhiile rosii???[semn de intoxicatie cu amoniac...]cand faci schimb de apa sifonezi resturile din acvariu...depinde cati pesti tii si in cati l [poate e acvariul suprapopulat]..si dupa ce faci schimb de apa tot asa urca??filtrul este potrivit pentru acvariul tau??si isi face treaba ca la inceput??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

90

Re: despre sanitari

Mihaela, pestii nu cara mizeria. Nu de aceea se cheama sanitari.
Poseidon, ai putea lua un test de PH si de No2 si No3. Daca valorile nu sunt cele normale, sa reglezi apa.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

91

Re: despre sanitari

pai branhiile sunt roz..... schimb de apa nu fac.......filtrul este potrivit.....isi face treaba bine

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

92

Re: despre sanitari

De acolo vine problema.

Fecalele si resturile de mancare se descompun si se formeaza amoniac in apa.
Iti recomand sa schimbi saptamanal 30% din apa. Scoate buretele din filtru si spala-l in apa pe care ai scos-o din acvariu. Sa nu speli buretele in apa proaspata, deoarece ucizi bacteriile denitrificatoare care se formeaza. Apa se schimba la orice acvariu, si la cel de 5 litri, si la cel de 800 de litri. Gandeste-te ca oricat de bun ar fi filtrul, pana la urma recircula apa cu probleme. Nu face minuni, nu elimina amoniacul din apa. Fa un schimb de apa asa cum ti-am zis si peste 2 zile fa ceva teste la apa.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

93 (edited by dana1 30-04-2012 12:17)

Re: despre sanitari

roz erau si inainte de a urca sus??..dezvolta NU FAC SCHIMB DE APA.. buretele filtrului cum il cureti??[caci se aduna mizerie la el si scade debitul apei la filtru]
NOEMI am scris in acelasi timp...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

94

Re: despre sanitari

multumesc Dana si Noemi pentru sfaturi
da asa sunt de cand ii am .....doar completez cu apa atunci cand se evapora cea din acvariu
buretele filtrului il curat cam o data la o luna si il spal cu apa proaspata

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

95

Re: despre sanitari

se face schimb de apa saptamanal[20%] iar buretele de la filtru il speli in apa pe care ai scos-o din acvariu[motivul este prezentat de NOEMI ..ASA CA NU STRICA SA RECITESTI SI SA FACI CE A SCRIE EA ACOLO] :sanatate:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

96

Re: despre sanitari

ok...am citit...si de acum asa o sa fac

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

97

Re: despre sanitari

Ca o recapitulare, am asa: 2 pleco, unul roz si unul cu picatele Cel cu picatele e lung tare, cel roz e un pic mai scurtut E vorba de cei doi monstri de care am scris la inceputul topicului....pierdutii mostri ai mei  :k:
Apoi am mai achizitionat 2 toracatum - cam acum o luna Erau micuti, stateau ascunsi intr-o epava, dar au iesit la iveala, si scormone mereu prin substrat  :ok:

Adaugat: 09-05-2012 12:05

Nu spune nimeni nimic de fabulosul meu monstru roz?

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

98

Re: despre sanitari

E un splendid!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

99

Re: despre sanitari

mie imi plac sanitarii in general..asa ca nici uriasul tau nu face exceptie de la regula..pietrele care le ai in acvariu nu sunt calcaroase???

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

100

Re: despre sanitari

Buna
Multumesc pentru aprecieri Mi-a crescut inima ca va place monstruletul meu Asta e unul din pierudtii mei de acum un an...plangeam ca nu ii gaseam in acvariu si ei erau camuflati in epava smile  Celalalt e banal, negru cu picatele albe Dar sa vedeti cum inima mea incepe sa creasca cand ma uit la proaspetii mei toracatum luati acum o luna - cresc ca din apa si sunt tare frumosi  :muscle:
Cred ca de fapt, ca si tie Dana1, imi plac sanitarii Dar monstrul meu roz e slabiciunea mea Sunt curioasa cat traieste  cool
Pietrele sunt luate acum doi ani chiar din Oceanul Atlantic si am facut podul In magazinel, podurile vazute sunt tare mici si total nesatisfacatoare pentru marimea pestilor mei Nu le-am facut proba cu sfaraitul ca stiu sigur ca nu sunt calcaroase
Aseara am spart o nuca de cocos, si tare m-am gandit cum ai facut tu Dana1 aranjarea ei pentru acvariu Inca imi sta in cap ideea dar treaba cu fiertul imi cam taie aripile Dar mai gandesc...

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.