26

Re: despre sanitari

am lasat pompa de aer sa mearga non-stop...am cascat ochii in fiecare dimineata la icre si s-a intamplat ..desi am crezut ca nu-i posibil la 22 grade[temperatura camerei] acum sa vad daca ajunge vreo unul la maturitate..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

27

Re: despre sanitari

felicitari pentru puiuti ........sa fie sanatosi si sati traiasca toti

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

28

Re: despre sanitari

multumesc..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

29

Re: despre sanitari

Dana 1  :sanatate: pt coditele proaspete si bafta  :bravo:
Shadowdinasty, si la mine netul e criminal dar incerc sa ma strecor Ba mai mult, nu imi functioneaza o tasta - cea intre b si c....deduceti litera ca la mine nu rea indiferent cat apas pe ea  :furios:
Deci, intre timp sotul, la curatenie, a gasit o zebruta decedata....in locul ales de presupusii mei sanitari
Despre sanitari:
1. i-am zarit pe amandoi
2. nu am inteles diferenta dintre plecostomus si ancistrus Cu google la imagini sunt la fel dupa mintea mea
3. sanitarul meu roz mananca geamurile  :k: in sfarsit isi castiga mancarea  smile
4. am zarit si celalalt sanitar....ma cam pandeste cand cu un ochi, cand sta intors cu burta lipita in sus  :wow:
5. am dat cu google sa imi fac idee cum arata pestele BOTIA....nu am de asta
6. in week am fost plecati si deci nu am facut poze, dar eu una mai sper :hihi:


:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

30

Re: despre sanitari

buna ..intre b si c este..v..multumesc pt. urare.. :sanatate:    eu nu prea am bafta de plante.. tongue   le trebuie co2 si lumina speciala?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

31

Re: despre sanitari

:bravo:  Aia era litera care nu merge la mine..... smile m-am facut inteleasa

La mine plantele merg ok
Stii, pompa de aer merge continuu
Lumina cand si cand...am 2 neoane cu lumina alba calda, luate de la Practiker....cam scumpe dar asta trebuie Poate ar trebui sa dau mai multe ore lumina pentru ceea ce seamana cu nuferii ... tin cel mai mult la plantele astea, dar am inteles ca in la caldura, deci lunile urmatoare se inmultesc tare mult Le-am luat din piata de animale, nu scumpe, de 0.5 sau 1.0 ron, depinde de marime
Celelalte plantute arata bine si sunt ok, nu am pierdut din ele Trebuie doar multa atentie sa fie bine infipte in substrat ca ale mele codite le-au mai scos dar le-am replantat mai adanc
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

32

Re: despre sanitari

pompa de aer la mine e pusa la coditele cele mici tongue   la ceilalti merge filtrul.. :wis: LA DESPRE PESTI AM SCRIS DESPRE NUCILE DE COCOS .TU CUM LE-AI PUS?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

33

Re: despre sanitari

Inca nu am pus dar gandesc ideea

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

34

Re: despre sanitari

coditele mele au mai prins viteza prin locuinta lor..ieri le-am dat putin out iar azi mancare pt. ,,bebelusi,, tongue   am pus guppy cu ei si vad ca-i lasa in pace ..nu-i papa  :wis:

Adaugat: 26-05-2011 11:41

acum vad ca li se dezvolta inotatoarele laterale dar trebuie sa ma uit bine si repede ca nu stau intr-un loc.. :soarece:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

35

Re: despre sanitari

Bravo Dana1....si multa bafta :bravo: Inteleg ca stau in alt acvariu pentru a-i proteja de adulti  :wis:
Sa ne pui la curent cu noile codite ca sunt curioasa cum merg si cat mai stau separati de cei mari
O intrebare:e adevarat ca daca puii la vivipari scapa de prima zi fara sa fie "papa" pentru altii. inseamna ca au scapat si pot sta cu cei mari ?

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

36 (edited by dana1 03-06-2011 13:57)

Re: despre sanitari

eu nu m-as risca ..au aparut codite mici?..cred ca ar trebui sa stea separat pana nu mai incap in gura celor mari..mai astept..

Adaugat: 03-06-2011 09:14

3  mormoloci de corydoras [ 1 e in SITE dupa voturi  smile    ] si  2 ancistrusi pe o vita de vie  tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

37

Re: despre sanitari

Buna ! Am si eu 2 pestisori carasi si desigur si un sanitar. Vroiam sa va intreb rolul sanitarului nu este de a ,, curata,, acvariul? Adica sa manance planele acelea din interiorul acvariului? Ptc. vad ca sanitarul meu asteapta bine mersi ora de masa si mananca numai din mancarea carasior si in rest sta. O fii el asa mai lenes de fel? smile

Patrocle si Cliffy :caine: bichoni ; Rio :dans: Micul Alexander ; Lilly, Frantzuz, Caffe, Frappe, Patrocle, Ariel  :caine: metisi;
RIP Pepe :perus:

38

Re: despre sanitari

depinde ce sanitar ai ..sunt care mananca alge si care scormonesc in pietris[stau pe fundul acvariului mai mult]..poti pune o poza cu ei.? :heart:   .si mie imi plac carasii dar am scalari..

Adaugat: 03-06-2011 20:18

coditelor mele li se contureaza bine trasaturile ..sunt parintii in miniatura..dar cu burticile rosii. smile  [e rosie mancarica pe  care o servesc] tongue

Adaugat: 04-06-2011 08:03

azi am scos pompa de aer si am pus filtru si vad ca sunt destul de grei si nu ii trage cu apa la burete.. :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

39

Re: despre sanitari

Ieri am avut luxul de a-l vedea pe sanitarul gri cu puncte albe  :bravo:
A mai crescut bobocul, spala geamurile cu un spor de nu era adevarat....in sfarsit....
Noi duminica schimbam de obicei apa, dar in week trecut am fost plecati si nu am mai facut asta....nici azi....poate maine schimbam....vedem

Deci au trecut amandoi la lucru  big_smile

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

40 (edited by dana1 09-06-2011 14:00)

Re: despre sanitari

poate il convingi  pe sotul tau sa ne incante cu cateva poze inainte de a schimba apa.. :bravo:  a-..am uitat sunt 15 ..deja am si promisi..[acum pot sa-i numar mai bine..sunt destul de marisori..] :k:   cand sa-i pun cu ceilalti..sa-si ia betta locul singurel?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

41

Re: despre sanitari

M-am incapatanat de dimineata  :furios:
Mai demult am gasit pe net o poza cu sanitarul meu roz Am dat sa caut WELSE si am gasit in sfarsit unul
Imi cer scuze dar dimineata am postat o poza....dar era cory  sad
Asta seamana ca m-am uitat bine si apoi am fugit la acvariu si asa este
Dar denumirea de WELSE - somn ma baga in ceata :wow:
Voi cum ii spuneti ?
P.S. asta e solutia pana la poza promisa
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

42

Re: despre sanitari

m-am incapatanat si eu sa caut si am gasit RINELORICARIA FALLAX..vezi tu daca am nimerit-o..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

43

Re: despre sanitari

Da, ai nimerit-o  :bravo:
Dar acum esti draguta si sa imi traduci ce este ?  smile

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

44 (edited by dana1 10-06-2011 12:10)

Re: despre sanitari

un somn vrajitor????? :wis:   [asa imi da si informatii in germana de pe forumuri de pe acolo..pe care mi le traduce in romana..].. :nani:  poate il recunoaste cineva..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

45

Re: despre sanitari

Dana ! Am in acvariu asa ceva ? L-am luat de la piata de animale... :wow:
Mai astept pareri si astept si sotul sa vina acasa sa-l pun la fotografiat ca mor de curiozitate cool sa-mi spuneti voi ca eu sunt cam incepatoare in ale pestilor dar sper sa invat repede cu asa profesori ca voi
Faptul ca la achizitionare mi-a spus una, iar dupa o saptamana acelasi vanzator mi-a dat alta denumire, m-a framantat mult sa stiu ce am in acvariu
Somn vrajitor - asa se cheama  :wow: ?
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

46

Re: despre sanitari

daca tot ai scris la SUGESTII poate ne lamureste LATIFA cu o lista mare de denumiri sanitari..cu poze si 2-3 cuvinte despre fiecare  :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

47

Re: despre sanitari

Pai ma simt ca bezmetica pe net - caut in nestire  :wow:
Oricum imi dau seama ca nu pot avea baza pe crescatorii din piata - unii au nimerit, dar unii deruteaza mult
Astept si eu raspuns de la Latifa  :merci:
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

48

Re: despre sanitari

am ales calea cea mai usoara...ne ajuta LATIFA cand are timp [de aceea e o scumpa :floare:  ] daca tot mi-am dezvoltat interesul..se mai cheama si WHIPTAIL CATFISH [somn] ..am dat si de mai multe poze :k:   ajunge la 15 cm. si-i plac apele de peste 24 grade..de el e vorba?? :wis:

Adaugat: 10-06-2011 15:19

daca despre el e vorba si vrei sa stii daca e fetita sau baiat ..el are par :wis:   pe la gura. tongue   [asa mi-a tradus pagina]     :hihi:  [ai MP]   pe mine ma bate gandul sa mut puisorii ..ce sa fac?isi vor lua necesarul de hrana fara sa-i fugareasca ceilalti? nu le va rupe scalarii coditele?au pana in  2 cm.... :wow:

Adaugat: 11-06-2011 08:24

sunt putin dezamagita..i-am adus pana aici si se duc[mor]ieri 1 azi 2 ..imi vine sa-i mut si sa se bucure macar ceilalti de o masa proaspata... :furios:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

49

Re: despre sanitari

Da, Dana1, am dat cu google pe ce ai spus tu, adica WHIPTAIL CATFISH , si in imaginea a treia este ceea ce eu numeam sanitarul roz Cu celalalt, m-am lamurit ca este ancistrus voalat - aceeasi metoda de identificare am folosit  tongue
Ieri am cumparat tubi, iar, am lasat la "muiat" si aseara am dat prima ratie Bataie nu altceva !  smile Asa mi-am dat seama ca din cei trei gurami, 2 sunt masculi - spun asta pentru ca unul nu-l lasa pe altul sa pape  sad Apoi, din cei 4 scalari, cel negru si cel patat (portocaliu+alb+negru) nu-i lasau pe cei argintii (tot scalari) sa pape....deci si acolo e o treaba asemanatoare guramilor
Dupa ce au mancat astia mari, au intrat la rand cei mai mititei
Si s-a facut un mot de tubi care cadea din hranitoare - un moţ mare ! A cazut si cei doi monstri sanitari au venit cu "pesterile" lor si in cateva secunde au devorat totul Cand a mai ramas putin, mai ca se bateau Deci ! Trebuie sa am grija ca sa le dau si astora sa manance dar sa cade moţuri de viermi

Bun ! Am citit de la voi, ca se da salata nu stiu cum opărită Imi puteti spune "tehnologia" de fabricare, ca am ceva salata si as da la codite?  :merci:

Cu riscul de a ma repeta, am sanitarii mai sus pomeniti, scalari, guppy, gurami, imperiali, carasi, zebre si ceea ce ieri mi s-a spus ca se cheama "jandarmi" dar cand i-am cumparat erau sanitari - adica subtiri, stau mai mult pe fundul acvariului, au o dunga neagra de la cap la coada si par, dar nu sunt, transparenti
Si care din cei mai sus mentionati papa acea salata nu stiu cum parca oparita ?
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

50 (edited by dana1 13-06-2011 12:16)

Re: despre sanitari

la gurami..aripioara de deasupra e mai ascutita la mascul si mai rotunda la fetite..la scalari stiu ca unul are capul mai bombat[dar n-am retinut daca ea sau el]..salata nu stiu[nu le dau ]ai dat de mp?  salata oparita mananca si ancistrusii si scalarii..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: